Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Majorat/ Varsta de 18 ani!

Distribuiti
    Rose
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Majorat/ Varsta de 18 ani!

Mesaj Scris de Rose la data de Lun 23 Apr 2012 - 17:19

Am observat ca majoritatea isi doresc sa fie mari, sa fie majori. Nu stiu sigur daca mai este vreun membru cu varsta de 18 ani, cred ca sunt prima care face 18 ani pe acest forum peste 6 luni.
    Vreau sa discutam despre acest lucru. Ce tot va strofocati sa aveti 18 ani? Credeti ca la 18 ani caini sunt cu colacii in coada, ca e doar pink, numai lapte si miere? Nu e deloc asa Neutru
    Sa vedem: eu nu vreau sa fac 18 ani. Eu imi vreau copilaria inapoi si asa o sa faceti si voi cand o sa faceti sau poate dupa ce faceti 18 ani. Abia acum dati nas in nas cu viata si ii vedeti fata. Pe mine ma sperie cand stiu ca acusi plec de acasa, ca doar trec ani si trebuie sa imi formez o viata si o familie.

Stiti ce am observat? Voi ziceti ca "abia astept sa fiu majora" doar cand va certati cu parintii. Asta o faceti doar pentru ca sunteti suparati, insa orice adolscent trece prin certuri cu parintii.
    Acum, pentru ca vad ca avem persoane si de 17 ani chiar 16 sunt sigura ca deja va ganditi la majorat. Voi va faceti majoratul?
    Eu nu mi-l fac. Indiferent ca doresc sau nu parintii o sa imi dea banii in mana ^^

Vreau sa dezbatem/ discutam despre tot ce tine varsta de 18 ani, respectiv majorat. Nu faceti spam!
    Domino
    Scriitor
    Scriitor

Re: Majorat/ Varsta de 18 ani!

Mesaj Scris de Domino la data de Lun 23 Apr 2012 - 19:48

Eu vreau sa fac majorat fiindca e singura parte buna dupa ce implinesti 18 ani si esti considerat "adult". Si tu ai dreptate Rose fiindca e un subiect foarte important, normal ca nu vrei sa faci majorat fiindca nu vrei sa renunti la copilarie, iar majoratul e poarta spre maturitate care te desparte pe veci de incoenta copilarie. Da si eu iti dau dreptate. De multe ori radeam cu colegii la scoala ca de abia astept sa fac majoratul, dar in realitatee mereu m-am intrebat, ce am sa fac dupa aceea? Unde ma voi duce, ce fel de viata voi avea? Intr-adevar, sa ai 18 ani pentru multi inseamna libertate, adio reguli de la parinti, adio responsabilitati, dar vin altele mai grele. Pana ce inseamna toata aceasta libertate? Varsta asta, 18 ani, te rupe pur si simplu de copilarie de grija parintilor, fiindca multi vor urma sa se duca la facultate si poate ca nu o gasesc in localitatea lor doar la mare departare si se duc la internat, atunci nu mai sunt parintii langa tine sa te ingrijeasca, si nu doar atunci. Eu am deja 16 ani, si pana lin noiembrie mai sunt sase-sapte luni fiindca aprilie trece in viteza, fac abia 17, dar.... Deja pot sa ma angajez, dar nah inca sunt cu parintii. Nici eu nu vreau sa ma desprind inca de copilarie. Si nu doar majoratul e "problema", ci si bacul, facultatea, viitorul lor de munca, viata de familie pe care probabil o voi avea in viitor. Ce vom face cand ne vom tranti de toate aceste probleme, ba ca nu o sa-ti ajunga banii, multe altele si atunci sunt singur ca va exista o persoana care va spune: Ce faina era copilaria!
    Apropo Rose, tu o sa faci 18 ani, ce o sa faci, o sa renunti la forum si la ficuri si chiar la anime fiindca trebuie sa te preocupe scoala si ce se va intampla dupa ce termini liceul? Sau si alte lucruri care te fac sa te simti inca copil.
    Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Lun 23 Apr 2012 - 20:54

18 ani... pfff, daca te uiti asa pare o varsta ca oricare alta. Mda, majorat. Si eu cand aveam 15 ani, chiar 16 visam la majorat sofisticat, chestii de astea. Acum le-am zis parintilor ca de ziua mea sa imi dea banii in mana. Dar daca imi tuna mie pe 16 octombrie imi iau prietena de mana si daca mai sunt cu iubitu il iau si pe el si ma duc in club si beau si dansez Laugh)
    Ce fac? De renuntat la forum nu renunt ^^, ficuri am sa aduc mai greu nexturile dar nu renunt. La anime-uri am renuntat de ani. De cand sunt la liceu nu mai ma uit, pentru ca nu imi permite timpul. Mda, am bacul la anul si asta e prioritatea mea.
    Dupa liceu dau la facultate. Eu facultatea am sa o fac in Iasi, ca voi da la FEAA - finante si banci ^^. Asta as vrea, acum sa vad. In timpul facultatii am sa ma angajez ca sa imi mai scutesc parintii de unele cheltuieli cu mine. Sa fac ceva care sa imi aduca aminte de copilarie, nu am ce si nici ca as avea timp.
    Ai mai zis tu ceva cu angajarea: asta planuiesc sa fac la vara. Sa vad daca gasesc ceva Think dar nu ca si dansatoare in club :-l Am nevoie de niste bani vara, ca totusi 8-| nu imi place sa stau dupa ai mei si trebuie sa ma invat si eu sa muncesc.

Apropo, am vazut ca ai zis de faza cu libertatea la 18 ani. Nu e asa. Mi-au zis ai mei odata: atata timp cat sunt in casa lor, traiesc pe banii lor, mananc pe banii lor nu sunt libera sa fac ce vreau. Poti sa ai 20 de ani, ca nu esti asa libera.
    Un lucru o sa ma bucure, ca o sa conduc. Fac scoala de soferi in vara si masina mi-a promis tata daca iau bacu si intru la facultate o primesc Love it
    Cum am zis, la 18 ani nu e nimic pink si nu e cum isi imagineaza unii, e fix opusul >.<
    Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Lun 23 Apr 2012 - 21:02

Stiu, si tata a spus ca o sa fac scoala de soferi obligat fortat cand o sa am 18 ani. Da, aia de abia astept. Si m-am gandit sa muncesc, dar nu chiar acum, doar cand am 18 ani. sau ma rog, vad eu cand. La majorat, o sa-l fac ai eu asa fel incat sa fie ca o discoteca, cucolegi, prieteni, rude, ma rog, o sa vad eu ce nebunie sa iasa. Deja imi fac plauri mari si eu am inca 16 doar Laughing
    . Ei bine, cand spuneam ca unii intampina greutati de la 18 o spuneam in general, fiindca nu toti sunt ca mine sau ca tine, Rose. Sigur sunt persoane pe care parintii nu ii sprijina si oricum, facultatea e grea. Ei bine, si eu o sa fac facultate, poate ma duc la psihologie, vreau sa ajung in cadrul politiei, poate dtectiv sau criminalista, numa sa nu lesin cand le vad la aia cadavrele pe jos. Mai am si eu alte optiuni,cum ar fi Facultatea de Finante si Banci ca tine, la Tg Mures, ori ma voi duce in Sibiu sau Cluj, am o gramada de posibilitati si nu stiu sa aleg. Mda, si mie mi-au promis parintii ca inca stau acasa si nu fac ce vreau, inca ma si certam cu ei pe tema asta Laugh . Apropo de anime, eu ma refeream doar la Naruto fiindca tu ai fic cu ei si credeam ca poate esti curioasa cum se termina animeul. Scuze ca nu am fost mai concisa.
    Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Lun 13 Mai 2013 - 18:01

La inceput, pe la 12-13 ani imi doream sa fiu majora si sa scap de ai mei, de certuri sau pur si simplu de restrictii.
    Acum nu stiu ce sa spun. As vrea sa raman asa, cu gasca mea, cu distractia din fiecare zi, si chiar si cu liceul, mi-e putin frica ca de la acea varsta inainte s-ar putea sa imi iau viata in propriile maini. Ar trebui sa fie foarte responsabila, iar eu nu sunt:))
    Totusi, nu am ce face, deoarece anii, vrei nu vrei, se duc...
    Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Pasila la data de Lun 13 Mai 2013 - 19:45

Eu nu vreau sa ma despart de copilarie.

Ultima editare efectuata de catre Dimka in Vin 26 Dec 2014 - 21:03, editata de 1 ori
    Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Vin 5 Iul 2013 - 18:52

Ei bine, pe mine ma sperie maxim gandul ca in mai putin de doua luni voi implini 18 ani si ma doare gandul ca va trebui sa ma desprind de unele lucrurile pe care parintii mei le considera copilaroase, imi vor reaminti mereu ca am 18 ani, ca trebuie sa fac ceva pentru ca acum sunt "mare". Pe langa asta eu mereu am fost si voi fi genul de fata timida, retrasa, mereu acolo fara sa intereseze pe nimeni si poate acest lucru contribuie la gandul neplacut ca voi avea 18 ani si nu mi-am primit primul sarut [desi altele o fac de la 12-13 ani -fara ofensa, nu arat inspre nimeni, vorbesc la modul general-], nu am avut asa-numita "prima intalnire" si nu am avut parte de un iubit [iar altele de 14 ani deja sufera enorm -.- -din nou, la modul general]. In septembrie, anul trecut, imi doream sa imi fac majoratul, sa ma distrez alaturi de colegii mei, dar acum nu mai sunt de aceeasi parere. Am fost la doua majorate ale colegilor mei si pot spune ca nu m-am distrat si am crezut ca nu se mai termina noaptea, asta pentru ca eu eram acolo, sa nu zica lumea ca nu, dar eram pe post de bibelou si nimeni nu ma lua la dans macar putin.
    Asa ca pentru o noapte de asa-zisa distractie prefer sa zic pas. Plus ca la ce colegi am eu [bautura si manelele pe primul plan], care beau pana nu mai stiu ce este cu ei, nu m-ar mira ca la majoratul meu nici sa nu ma invite la dans. Asa ca prefer sa imi dea parintii mei cativa bani, sa scot pe cineva in oras si sa imi cumpar tot eu ce imi doresc, voi iesi mult mai castigata. Iar ca sa revenim la varsta de 18 ani, eu mi-as dori sa nu o implinesc si sa nu se apropie cu pasi repezi [care devin si mai repezi]. Vine anul cel mai solicitant din viata mea, in care trebuie sa invat mult, sa fac pregatire si cel mai important sa iau bac-ul, cel mai important examen posibil [si cel mai greu pentru mine, care sunt la mate-info, mi-e groaza de mate]. Asa ca va spun voua, celor care insa sunteti mai "mici", sa traiti anii acestia in care nu trebuie sa va faceti griji pentru viitor sau pentru responsabilitatile pe care le veti avea odata ce impliniti 18 ani. Bucurati-va cat mai apucati! ^-^

Irene.
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Irene. la data de Mier 10 Iul 2013 - 8:30

Buna^^
    Eu mai am pana sa fac 18. Pana in martie mai este *hehe*

Nu vad de ce unii se "sperie" ca vor implini 18 ani.( Oh, pe cine incerc sa pacalesc?! "Eu mor de frica". Nu vreau!!! xD ) E o varsta frumoasa. Nu mai esti considerat un copil, esti matur, pe propriile picioare. Vei intalni greutati cu care trebuie sa te descurci. Pe mine tot ce ma inspaimanta este gandul ca voi imbatrani si, sincera sa fiu, nu vreau asa! [-( Dar sa nu uitam de carnetul de conducere pe care abia astept sa-l i-au. :3 Chiar daca stiu sa conduc (si pentru asta ii multumesc fratelui meu si unei prietene apropiate care m-au invatat cand ei faceau scoala de soferi ^^ ). Aa, ce ma mai inspaimanta la varsta de 18 ani. E ca ma apropi de bac, si vine presiune, si trebuie sa invat mult si dupa facultatea si AAAAAA! :-s Si eu care ma bucur ca fratele meu face samabata 19 ani -.-" (Da, da. Abia astept sa scap de el, sa se duca la facultate xD )
    Ce nu-mi mai place este faptul ca va trebui sa renunt la anumite lucruri care pe mine ma incanta, le iubesc! Adica o sa-i ascult mereu " Nu mai sta la net!" (nu ca acum nu-i aud -.-), sau cand imi spun ca trebuie sa ma maturizez -.- (da, asta o ascult zilnic), sau cand ii mai aud ca ma compara cu fratele meu si ca isi doresc sa fiu ca el -.- ca pana acum, asta am incercat sa fac. Sa fiu o copie a lui si nu mi-a reusit nici 30% Laugh- De fapt, astea le adus mereu, m-am invatat, deci nu e o probleme *hmm*
    Fan Art
    Donator
    Donator

Mesaj Scris de Fan Art la data de Mier 10 Iul 2013 - 8:53

Eu mai am pana la majorat. Dar eu vreau sa raman la 12 ani! M-ati auzit zeilor?? M-ati auziiiiit? Sau ma fac vampir si gata Laugh Oricum, eu stiu ce o sa fac cu viata mea   Voi deschide un spital pentru animalele strazii si voi face facultatea veterinara. Animaleeeee. Love it Love it  Nu trebuie sa-mi fac griji (deocamdata). Majoratul nu cred ca fac mare caz.  Zece prieteni maxim si dam un party, bem niste votka, ne imbatam, si fara sa vreau mai invit tot familionu de ciudati si ne trezim ca in club. Vedeti ma... ce medium is yo.   Nu vreau sa plece copilaria... Inca mai sar la geam si zic " Ciudata domntita.. la fereastra sare. ' Ce vreti mai boieri?' zice doamna mare. " cand ma striga retardatii aia sa ies afara la joaca nuuuuu TT^TT. Si inca mai cantam imnul fetitelor Powerpuff. Nu vreau sa treaca totul asa de repede! Weeee. Crying
    ♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Dum 31 Iul 2016 - 2:28

Da. Am aproape un an de când mi-am făcut majoratul. A fost genial! Nu voi uita noaptea aia cât oi trăi. Ce a fost și mai satisfăcător a fost faptul că l-am făcut din banii mei. De când s-a terminat școala și până în august am muncit ca să-l fac pe banii mei, să simt că trăiesc. Eu am organizat tot. Am sunat lumea, am căutat fotograf, am făcut meniul, am ales locația, am făcut cumpărături. Tot de la A la Z. 
    Mă mândresc cu faptul că de mică am vrut să fiu mare, iar acum când sunt mare, nu vreau să mă reîntorc în perioada copilăriei. De ce? Nu pentru că aș fi avut vreo copilărie rea, ba din contră. A fost foarte frumoasă. Nu mi-a lipsit nimic, cu o singură excepție. Libertatea. Acum că sunt majoră, chiar pot să mă duc unde vreau, cu cine vreau și până când vreau, doar să-i anunț pe ai mei ca să știe de mine.  Big smile
    Sincer, eram conștientă încă de mică de greutățile vieții. Nu mereu am avut apă caldă la discreție sau mezeluri și sucuri acidulate în frigider. Nu le-am cerut niciodată părinților bani pentru mofturi. Ei singuri veneau la mine și mă întrebau dacă vreau ceva ocazional. Dacă voiam, le ziceam, dacă nu, stăteam în banca mea, mai ales când mai auzeam discuții din care reieșeau că stăteam prost cu banii.  Sad
    De asta zic, nu e rău să crești, să vrei să fii mare, dar trebuie să știi în ce te bagi. La un moment dat, toți vom crește, fie că ne dorim sau nu. Nu doresc nimănui să vrea să crească din orice motiv ar putea avea. Tot ce pot spune este „Carpe diem!” Smile

Acum este: Joi 30 Mar 2017 - 3:49