Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Mozaicul Inimii + 16

Distribuiti
    ♥º° Kιαгα °º♥
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Mozaicul Inimii + 16

Mesaj Scris de ♥º° Kιαгα °º♥ la data de Vin 6 Apr 2012 - 19:44

L-am mai pus pe mai multe site-uri toate ficurile pe care le postez sunt inca postate.Va rog sa nu ma acuzati de plagiat.

Chapther 1

Welcome to my little World!

Sakura:

Sa nu ai sentimente e cel mai rau lucru, sa nu stii sa iubesti , sa nu fii iubit e ca un val de Tsunami care distruge tot in jurul ei…
    E sfantul Valentin si.. eu tot singura ca intodeuna de altfel o traditie veche America spune ca…. Singur pana cand orologiul va bate la ora 12 noaptea vei fii singur tot anul, dar cu cineva cu care iti petreci…. Clipele, minutele, orele , zilele, ani …..
    Cu el sau ea , cu sa imparti bucurile , tristetile, dar eu cu cine?Cu cine sunt o epava care nu iubeste si care nu e iubita sunt o femeie frumoasa pe dinafara , si rece si urata pe dinauntru .
    Incerc de atatia ani sa refac mozaicul din inima mea sa fiu ca odinioara ochii mei verzi erau diamante alta data , dar acum am ochii ofiliti , uscati , iar parul meu de alta data moale acum…, acum e doar o claie roz…

Iar puzzelul din capul meu e incomplet e o piesa lipsa… pierduta intr-un abis negru…
    Pierdut pentru totdeauna!
    Este doar o harta , dar si ea pierduta catre abisul cel negru …Ma plimb ca o fantoma in amurgul notpi lumea in care traim este rea, jegoasa si plina gunoaie , oameni…, oameni sunt gunoaie fara suflet care distrug tot ce este frumos in jurul lor…
    Un sunet de pisica calcata pe coada se aude … se apropie cineva…pentru ce?
    Penru lacrimile mele….care se prefac in perle pretioase…albe ca zapada simbolizand tot ce mai am de pret acel lucru este puritatea care ma voi lupta sa o duc baiatuli care ma va iubi cu adevarat , care ma va pretui pentru cine sunt si nu va dori o schimbare din partea mea…
    -Mai , mai , mai daca nu e micuta mea averea?Spune accel barbat… u il analisez din cap pana in picioare se pare ca are parul negru ca durerea neimpartasita, iar ochii ca iadul cel negru…
    -Vei muri daca nu ma vei lasa sa plec, vei arde in flacarile negre ale iadului!
    Ii spun fara cea mai mica ramuscare…
    -Si ce?Voi trai bogat si bine pana atunci , iubit de mii de femei , venerat de barbatii !Spune misteriosul personaj

-Lacrimile mele nu sunt de vanzare, eu nu voi plange!
    Ii spun eu domnului „black”

Poate va intrebati cum de plang cu lacrimi „magice” ei bine o vrajitoarea ma blestemat , dar cui i-am povestit au incercat sa ma exploateze, dar cine o facea era blestemat sa arda in iad, iar clementa care ii ofera o portita de scapare catre rai nu mai exista va trai chinuri groaznice inimaginabile omului.
    Din cauza asta fug , fug ca o fugara nenorocita sunt urmarita peste tot, peste tot in ce am.
    Ca sa traiasc, sa am ce manca trebuie sa plang , dar nu pot plange cu una cu doua trebuie sa dau singura in mine ca un animal nenorocit…
    Asta am ajuns?Un animal ?Care alearga singur dupa propria coada?
    Cum am ajuns sa ma intalnesc cu vrajitoarea?
    Ei bine…scoala., scoala une invatam sa ne controluam inzestraile, inzestrarea pe care mi-a fost luata cum?
    Ei bine profesoara de vraji de razboi era amorezanta de cel de sport si am facut-o de ras a fost atat de furioasa si ma blestemat.
    A trebuit sa plec, dar ori unde plecam trebuia sa povestesc cuiva nu?
    Cand a auzit , a zis ca ma ajuta m-am bucurat, dar defapt s-a inteles sa ma prinda si sa ma inchida sa ma foloseasca pentru perlele din ochii mei cam ciudat nu?
    Sa ma prezint sunt Sakura A Haruno De Mata.
    Ne vom mai intalni va garantez….

Sper sa va placa ma lovit o inspiratie si am zis trebuie sa SCRIU!
    Mai lucrez la titlu….
    LaVitaDiMerda
    Membru
    Membru

Re: Mozaicul Inimii + 16

Mesaj Scris de LaVitaDiMerda la data de Vin 6 Apr 2012 - 22:41

Wow:) Ceva imi spune ca o sa ai succes:) De ce nu scrii carti?Laugh
    Ar fii foarte dragut. O carte scrisa de Ciresica... Te pricepi zau asa..

Acum sa revenim la fic: Ahh profa aia... atat de furioasa incat sa o blesteme???

Ia sa vezi cum o blestem eu.... Acum as vrea sa aflu cine e Mr. Black:))

Deci, Scriitoare de romane... Pune next ca sa nu turbez.... Hay sa ma anunti si pe mine ok?

Kisses:*
    Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Lun 9 Apr 2012 - 20:12

Buna. Incep si eu cu ficurile cu un singur capitol ;]]. Imi stii stilul. Ma voi concentra mai mult pe ce am avut eu de munca cu tine. Sa vedem:

Capsunica a scris:L-am mai pus pe mai multe site-uri toate ficurile pe care le postez sunt inca postate.Va rog sa nu ma acuzati de plagiat.

Chapther 1 ->de cand eu ma stiu, nu asa se scrie capitol in engleza, ci: chapter 1
    ->Nu-i asa ca ai placerea sa imi explici ce cauta acest rand liber aici?
    Welcome to my little World!

Sakura:
    -> Ce bine ar fi stat centrat. Asezarea in pagina unde ai lasat-o?

Sa nu ai sentimente e cel mai rau lucru, sa nu stii sa iubesti , sa nu fii iubit e ca un val de Tsunami-> tsunami. Nu e un nume ca sa il scrii cu litera mare care distruge tot in jurul ei…-> hai sa o luam pe rand:
    1. ce cauta acele puncte se suspensie acolo?
    2. nu pricep relatia dintre un val tsunami si sa nu stii sa iubesti sa si sa nu fii iubit. Valul tsunami distruge tot in jur, pe cand ce ai zis tu cu iubirea nu distruge pe nimeni, poate doar interiorul fetei. Puteai sa zici ceva de genu: "e ca si cum un val tsunami a distrus totul in interiorul meu, iar acum e numai praf, ruine si o mare rosiatica"

E sfantul-> Sfantul Valentin si..-> bun, sper doar ca nu vad bine si ca nu ai puncte de suspensie aici eu tot singura-> aici lipseste un verb, daca nu ai observat si anume "sunt" care il puteai pune asa: "eu tot singura sunt" sau "eu sunt tot singura". Insa prima varianta - inversiunea era mai buna. Dupa punem o superba virgula "," ca intodeuna -> inchidem propozitia cu "." si incepem cu litera mare urmatorul cuvant de altfel o traditie veche -> si elementul de legatura lipseste: "in" America spune ca….-> mai nou se pun puncte de suspensie cnad urmeaza o insiruire. Ce trebuia aici sunt doua puncte ":" si de obicei cand e vorba de o traditie, o superstitie se pun ghilimele la vorbele care nu apartin personajului. Uite asa: "Singur pana cand orologiul va bate la ora 12 noaptea vei fii singur tot anul, dar cu cineva cu care iti petreci…. Clipele, minutele, orele , zilele, ani ….." Si ca sa continui:
    * nu e traditie ce ai zis tu, ci e o superstitie. Si intre traditie si superstitie e o diferenta. Am impresia ca nu stii ce inseamna cele doua. Traditia e ceva care se aplica din mosi-stramosi, gen bradul de Craciun, taierea porcului de Craciun, mielul de Paste.
    Pe cand superstitia sunt doar niste vorbe care ei bine: daca crezi se implinesc, daca nu nu. De exemplu: iti trece o pisica neagra prin fata, ai ghinion in acea zi. E superstitie, nu e traditie.
    * Ce sunt cu atatea punctie de suspensie? Am sa visez doar puncte de suspensie la noapte.
    * iti lipsesc niste elemente de legatura intre cuvinte. Sa vedem [ completarile sunt scrise cu bold]:
    Daca estiSingur pana cand orologiul va bate la ora 12 noaptea, atunci vei fii singur tot anul,ar merge mai bine punct dar daca esti cu cineva cu care iti petreci…. aoleu ce dea puncte de suspensieClipele, minutele, orele , zilele, ani …..si continuarea este? Aaaa, acum am vazut-o mai jos. Stai asa o.o" Ce faci tu aici? Imparti o superstitie in fragmente? Imparti o propozitie in fragmente? O.o
    Cu el sau ea , cu sa imparti "cu" si "sa" nu au ce cauta, la fel si virgula bucurile [b]->bucuriile , tristetile,-> punct, inchidem ghilimelele"

-> ca sa arate mai bine, puteai duce aceasta propozitie pe alt rand, dar nu pusa in continuarea superstitiei Oo dar eu cu cine?spaceCu cine sunt-> bun, banuiesc ca trebuia pus asa: "Cu cine?" si sa incepi cu litera mare urmatoarea propozitie. Altfel nu vad cum. o epava care nu iubeste si care nu e iubita virgula sunt o femeie frumoasa pe dinafara , si rece si urata pe dinauntru .
    Incerc de atatia ani sa refac mozaicul din inima mea virgula si sa refaca mozaicul? O.o" cum vine asta? Ti-am explicat la final ce inseamna mozaic sa fiu ca odinioara punct si litera mare pentru ca vei incepe alta propozitie ochii mei verzi erau diamante alta data , dar acum am ochii ofiliti , uscati , iar parul meu de alta data moale acum…,daca pui puncte de suspensie nu pui virgula acum e doar o claie roz…am zis bine. Am cosmaruri la noapte cu aceste puncte de suspensie
    -> oho, dar stai asa mama. Ce e cu randul acesta liber? O.o" Nu vad de ce ai despartit ideea aceasta in 2 fragmente. Defapt nu trebuia. Cele doua sunt in stransa legatura si tu nu trebuia sa lasi un rand liber. Sa incepi de la capat da, dar sa lasi un rand liber NU!
    Iar puzzelul-> puzzel-ul. Nu stau acum sa iti explic normele DOOM 2, pentru ca nu le-ai pricepe din capul meu e incomplet virgula e o piesa lipsa… pierduta intr-un abis negru…sa mai zic ceva sau ai prins ideea? Si inca ceva: abisul e negru. Nu poate fi alta culoare Neutru
    Pierdut -> daca vorbesti de piesea pierduta din puzzel atunci trebuie pus la feminin si anumie: pierduta pentru totdeauna!
    Este doar o harta , dar si ea pierduta catre abisul cel negru deja am dureri de cap cu acest abis…Ma plimb ca o fantoma in amurgul notpi-> noptii si sa lamurim ceva. Amurg= semiintuneric, este dupa apusul de soare. Deci clar nu poate fi si amurg si noapte in acelasi timp. Hotaraste-te ->Prefer sa cred ca ai uitat sa incepi cu litera mare lumea in care traim este rea, jegoasa si plina gunoaie , oameni…, aceeasi poveste ca mai sus. Nu le poti avea pe amandoua oameni sunt gunoaie fara suflet care distrug tot ce este frumos in jurul lor…
    Un sunet de pisica calcata pe coada se aude … se apropie cineva…pentru ce?
    Penru[color=#dc2121]-> pentru lacrimile mele….care se prefac in perle pretioase…albe ca zapada simbolizand tot ce mai am de pretpunct, litera mare urmatoarea propozitie acel lucru este puritatea care ma voi lupta sa o duc baiatuli care ma va iubi cu adevarat , care ma va pretui pentru cine sunt si nu va dori o schimbare din partea mea…Bun stai asa ca mai bulversat. Ai zic ca vin dupa lacrimile ei care se transforma in perle - ciudata chestie Neutru si acum ajungi sa vorbesti de puritate? O.o" Care e legatura intre cele doua? Si cum se poate lupta ea cu puritatea? Sa se lupte sa isi apare onoarea si puritatea da, dar nu sa se lupte cu ea.
    -Mai , mai , mai daca nu e micuta meavirgula averea?spaceSpune accel-> acel barbat… u il analisez-> analizez si acel "u" presupun ca e doar o mica eroare de scriere din cap pana in picioarepunct se pare ca are parul negru ca durerea neimpartasita-> explica-mi o chestiune: durerea are culoare? O.o" Negru ca taciunele, negru ca fundul unei prapastii, negru ca fundul oceanului, iar ochii ca iadul cel negru…[color=#dc2121]-> deci, in Iad eu stiu ca e rosu - din cauza asa ziselor flacari si simbolizeaza si sangele- si exista doar un Iad. Nu exista Iadul negru, Iadul rosu, etc.
    -Vei muri daca nu ma vei lasa sa plec, vei arde in flacarile negre ale iadului! Flacarile nu-s negre, mai alea alea din Iad. Flacari negre=doar bazaconii. Si normal se zice: vei arde in flacarile Iadului
    Ii spun fara cea mai mica ramuscare…-> remuscare
    -Si ce?spaceVoi trai bogat si bine pana atunci , iubit de mii de femei , venerat de barbatii !Spune misteriosul personaj
    Fara rand liber!
    -Lacrimile mele nu sunt de vanzare, eu nu voi plange!
    Ii spun eu domnului „black”

Poate va intrebati cum de plang cu lacrimi „magice” -> Eu nu pricep acest lucru: personajul sa discute cu cititorul. De cand si pana cand? El isi traiesti viata in carte, iar noi suntem doar spectatori. Atat. Si ador cand nu exista mister. Pe bune? Puteai sa eviti aceasta parte. Sa lasi pe mai tarziu acest blestem, sa afle cititorii treptat. Nu totul brusc! ei bine o vrajitoarea ma-> m-a blestemat , dar cui i-am povestit au incercat sa ma exploateze, dar cine o facea era blestemat sa arda in iad, iar clementa care ii ofera o portita de scapare catre rai nu mai existapunct va trai chinuri groaznicevirgula inimaginabile omului.
    Din cauza asta fug , fug ca o fugara nenorocitavirgula sunt urmarita peste tot, peste tot in ce am.-> ha? poate peste tot unde ma duc
    Ca sa traiasc, sa am ce manca trebuie sa plang , dar nu pot plange cu una cu doua trebuie sa dau singura in mine ca un animal nenorocit…
    Asta am ajuns?Un animal ?Care alearga singur dupa propria coada?
    Cum am ajuns sa ma intalnesc cu vrajitoarea?
    Ei bine…scoala., scoala une invatam sa ne controluam inzestraile, inzestrarea pe care mi-a fost luata cum?
    Ei bine profesoara de vraji de razboi era amorezanta de cel de sport si am facut-o de ras a fost atat de furioasa si ma blestemat.
    A trebuit sa plec, dar ori unde plecam trebuia sa povestesc cuiva nu?
    Cand a auzit , a zis ca ma ajuta m-am bucurat, dar defapt s-a inteles sa ma prinda si sa ma inchida sa ma foloseasca pentru perlele din ochii mei cam ciudat nu?
    Sa ma prezint sunt Sakura A Haruno De Mata.Nu te-ai invatat din prima ca nu sunt bune aceste prezentari?
    Ne vom mai intalni va garantez….O.o" Normal ca ne mai intalnim, ca doar abia a inceput ficul tau Neutru

Sper sa va placa ma lovit o inspiratie si am zis trebuie sa SCRIU!
    Mai lucrez la titlu….

Titlu: banuiesc ca stii ce e ala mozaic. Mi se pare putin ciudat si chiar nu pricep care e legatura intre el si povestea ta.
    Mozaic= arta de a creea imagini prin asamblarea unor piese mici de sticla colorata, pietre, gresie, etc.
    Care e legatura? O.o"

O usoara evolutie este, dar inca mai ai de munca. Nu indraznesc sa iti vorbesc de modurile de expunere cand tu ai probleme la exprimare. Tie chiar iti suna bine unele propozitii? Citeste de mai multe ori capitolul inainte de al posta.
    Ai prea puncte de suspensie si chiar nu au rostul.
    Se pune spatiu doar dupa semnul de punctuatie, nu inainte.
    Nu poti pune doua semne de punctuatie unul dupa altul.
    Iti lipsesc din semnele de punctuatie si iti lipsesc si elemente de legatura intre anumite cuvinte.

Descrierea ti-ai mai imbunatatit-o, dar incearca sa mentii un suspans si fac referire la partea cu trecutul fetei. Acest detaliu ar fi fost dragut daca il aflam mai tarziu. Ca sa tii cititorii in suspans, sa ii faci curiosi.

Eu inchei aici. Nu mai am de spus nimic. Critica s-a bazat mai mult pe capitol si observi si singura asta.
    O seara buna!
    Jossephine
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Jossephine la data de Lun 9 Apr 2012 - 22:25

Super capitol!
    Ador titlul si imi place mult ideea!
    Persoana misterioasa, sa vezi ce-ti fac !
    "Lacrimile mele nu sunt de vanzare!" Asa
    fato ! Riposteaza ! Nu'l lasa sa
    te trateze ca pe o carpa! Arata
    de ce esti in stare ! Lupta !
    In fine, astept next-ul asa ca
    grabeste-te inainte sa mor aici !
    ♥º° Kιαгα °º♥
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de ♥º° Kιαгα °º♥ la data de Mar 10 Apr 2012 - 12:46

hey Rose mersi de critica eu stiam ca e traditie nu superstitie, dar nu conteaza oricum acel fic l-am scris in decembrie, l-am postat in Ianuarie, iar de tunci m-am mai perfectionat...A da nu m-am suparat ba din contra am inceput sa rad Laugh))La cat de prosta sunt Smile)Da stiu ce e mozaic lol Laugh
    Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Dum 8 Iul 2012 - 19:25

Buna Big Hug
    Mai intai de toate, ma bucur ca am trecut pe aici.
    Ficul este destul de bun si am observat ca ai potential, vei ajunge departe cu el.
    Sa inteleg ca lacrimile Sakurei se transforma in perle? O.o E o idee interesanta.
    Sincer, in mare parte ne-ai facut un scurt rezumat al trecutului ei, iar din felul cum ai terminat eu credeam ca te vei intoarce in trecut sa ne prezinti ceva de acolo.
    Sakura este chiar fraiera, nu trebuie sa aibe incredere in nimeni.
    In fine, de abea astept sa vad cine este acea persoana.
    Spor la scris Kiss
    Ayu
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Ayu la data de Joi 12 Iul 2012 - 17:22

Hey, e super ficul. Ai avur dreptate, l-am gasit postat si pe alt forum. E interesant, Adu nextul repede ca te pap. Glumesc. Tongue Dar tot vreau next, sa stii! Cred ca tipul Black e Sasuke, am dreptate? Big smile Brunet, ochii negri... Evident, duh! In fine, sper sa ma anunti cand pui next. Te Big Hug si te Kiss

A Y U M I
    Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Sam 25 Aug 2012 - 21:09

Fic inchis din cauza inactivitatii. Daca doresti redeschiderea lui, da-mi un mp mie sau altui membru din staff.

Acum este: Dum 26 Mar 2017 - 6:26