Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
♥º° Kιαгα °º♥
Membru
Membru
Sex : feminin

The Grudge

la data de Vin 6 Apr 2012 - 19:41
Chapther 1

The Introduction

Narator P.o.V

Cand cineva nevinovat moare, se naste un bluestem, blestemul va distruge tot in calea ei, v-a matura oamenii nenorocitii de soarta care se afla in preajma ei...
Iar cu toti stim asta ca in spatele fiecarei persoane, este un trecut…unul mai fericit, altul mai putin fericit.
In fiecare din nou este un sentiment car preia controlul fericire, tristete, lacomie, dar in mintea unui barbat a fost :
Gelozia, cel ce iti intuneca mintile si te face sa nu vezi nimic in fata ta decat ura fata de persoana aia…
[b]

[b]
Un sunet iti indica mai multe lucri de pilda :
Un claxon iti indica ca se aproprie o masina, soneria alarmanta a ceasului iti indica ca trebuie sa te trezesti, soneria telefonului ca suna cineva, soneria de la usa ca a venit cineva, dar sunetul asta :
“A-a-a-r-r-r-r-a-r-ar”Iti indica un singur lucru!Si anumea MOARTEA!
Iar podoaba de pe cap de diferite culori iti indica la femei feminitate, dar la ea iti indica RAZBUNAREA!

Ura, iti intuneca mintile, iti mananca nervii, pune stapanire pe tine, iar intr-un moment de tensiunea ai face ceva, ce ai regreta, iar apoi ura pleaca, dar nu te lasa singur.Apoi vine regretul si tristetea, frica si daznadejde, iar apoi frica, frica de ati ispasi pedeapsa.Iar in acceste momente decizi ca drumul tau in viata s-a terminat.La nastere n-i se deschide un drum, iar noi trebuie sa mergem pana se termina si dam “coltul”.
Dar uni oameni incearca sa o i-a pe “scurtatura” spre iad.

Dragostea din ea iese sentimental geloziei stim multe despre ea…
Sculptori au sculptat-o, desenatori au desenat-o, muzicieni au cantat-o.
Cam atata despre dragoste, despre ura sa vorbim despre o fata.
Care din dragoste a murit, dar astea ve-ti afla mai tarziu…
Fantomele exista, sau nu?Cert e ca atunci cand vezi una frica te impanzeste , fantomele sunt ca caini simt frica, iar caini cand simt frica musca, dar fantomele..
Te rad de pe fata pamantului sa isi arate maestuasa putere.

Oamenii vad multe lucruri pe care nu le inteleg, dar daca nu le inteleg nu inseamna ca trebuie sa isi bata joc de ele.
Omul se inspaimanta de ceea ce nu cunoaste, dar daca vede ca e ceva mai puternic decat el se unesc sa il omoare, sa omoare cea ce nu inteleg.
Dar cine sunt eu sa judec?Voi muritorii stiti cel mai bine la ce ma refer, nu e asa?
Ati vazut ce face un animal sa isi apere teritoriul?Asa face si o fantoma, apara ce crede ca ii apartine.

Poti fugi, dar nu te poti ascunde de ea , e unde esti tu, vede ce faci tu!Iar cand esti singur te i-a cu ea!
Iti mananca sufletul…
E intuneric, e unde stai tu, e in spatele tau cand esti singur, te i-a cu tine.Apuci sa vezi doar o claie de par, lung si roz, iar apoi auzi acel sunet care iti indica ca vei muri! .
LaVitaDiMerda
Membru
Membru

Re: The Grudge

la data de Vin 6 Apr 2012 - 21:54
UUU povesti cu fantome... Imi place imi plce.... ma intreb... la cine te referi cand zici : " Apuci sa vezi doar o claie de par, lung si roz..." Deci... sa ma gandesc de cinei vorba... In fine... este foarte interesant inceputul. Ma atrage, chiar daca am inteles doar cateva chestii.....

Astept nextulcu nerabdare
♥º° Kιαгα °º♥
Membru
Membru

la data de Vin 6 Apr 2012 - 22:03
A tu nu ai vazut filmul...

Uite asa arata Sakura doar ca cu parul roz :

●Emιℓy●
Ex Staff
Ex Staff

la data de Vin 6 Apr 2012 - 22:12
o.O In primul rand, OMG, era sq fac infarct cand am vazut poza :-s
In al doilea rand, nu mai merg singura la baie Laugh Si nici in oglinda nu ma mai uit Laugh
Asa, acum despre capitol, aualeu, te iubesc <3
Sakura e fantoma :? o.O
Da' cum a murit :?
Uff', cate intrebari am ...
Ai descris foarte bine, bravo, mi'ai dat fiori pe sirea spinarii ; ))
Cam atat am avut de spus - mi'a ramas poza intiparita in minte :-w -
Astept next'ul, sa il pui cat de repede poti !
Spor la scris si la idei in continuare.
Te'am pupacit, Ja Ne !
LaVitaDiMerda
Membru
Membru

la data de Vin 6 Apr 2012 - 22:20
Sincer nu... n u l-am vazut dar trebuia... daca nu mi se lua netul in ziua aia:)) De atunci nu am mai avut chef dar am sa il vad:)) Sper... Si oricum Vino cu nextu:))

App: Ms de pove... acu mi-am facut o idee.
♥º° Kιαгα °º♥
Membru
Membru

la data de Vin 6 Apr 2012 - 23:47
Alexandra ca sa nu iti fie frica fa glume pe seama ei Laugh Adica uite asa :

Aualo Orochimaru, ce ai maica?

Si Miss Universe 2012! Laugh)

Adica mai multe...MORE, MORE, MORE, MORE!
Reeah
Ex Staff
Ex Staff

la data de Dum 29 Apr 2012 - 20:06
Buna Big Hug
Am trecut pe aici..
Este interesant, eu nu am vazut filmul deci sunt intr-un suspans de nedescris Laugh
A murit din dragoste? o.O
OOoooh, din dragoste pentru cine?
Vezi ce rea esti?
Astept urmatorul capitol.
Spor la scris Big Hug
Ella ♣
Moderator
Moderator

la data de Vin 4 Mai 2012 - 21:29
Titlul & idee: The Grudge nu imi sugereaza nimic anume mai ales cand e vorba de o poveste cu fantome. Probabil e ceva gen “Ciuda fantomelor”. E adevarat ca nu se poate spune exact ce legatura exista intre titlu si idee de la primul capitol, dar mie nu imi starneste mai nimic titlul ales. Ca si idee e destul de interesant chiar daca nu prea ma atrag povestile cu fantome, insa mi se pare ca ai intrat prea brusc in idee. Asta ar fi putut foarte bine sa fie un prolog inainte de capitol 1, dar chiar si asa ar fi trebuit sa conturezi mai usor idea, sa descrii putin mai mult anumite lucruri.

Descrierea: A fost bine, dar se poate si mai mult. In unele moment am avut impresia ca descrii foarte frumos, iar in momentul urmator te pierdeam si fugareai putin lucrurile. Incearca sa folosesti mai multe figure de stil, pentru ca ai avut unele comparatii care s-au potrivit foarte bine cu idea pe care o descriai.

Exprimare: E cam varza. Ai unele momente cand nu te exprimi corect ca de exemplu aici:

@♥º° Kιαгα °º♥ a scris:
In fiecare din nou este un sentiment car preia controlul fericire, tristete, lacomie, dar in mintea unui barbat a fost :
Gelozia, cel ce iti intuneca mintile si te face sa nu vezi nimic in fata ta decat ura fata de persoana aia…

Nu suna bine deloc, ma scartie pe creier. Corect ar fi fost asa:

“In fiecare din noi este un sentiment care preia controlul asupra fericirii, tristetii, lacomiei, dar in mintea unui barbat este:
Gelozia, sentimetul care iti intuneca mintile si te face sa nu vezi nimic in fata ta decat ura fata de persoana aceea…”

Mai sunt multe faze de genul asta, plus ca uiti de multe ori sa pui virgule unde trebuie si asta conteaza foarte mult. Ai avut doua moment cand ai scris cu caps lock. Incearca sa eviti sa mai scrii asa pentru ca dai impresia ca tipi si nu e foarte placut. Sfatul meu e ca inainte sa postezi reciteste capitolul si corecteaza eventualele greseli de tastare, sa pui virgule unde trebuie, etc.
Ella ♣
Moderator
Moderator

la data de Vin 24 Aug 2012 - 14:19
Din cauza inactivitatii acest fic se inchide.
Daca te decizi sa il continui, imi dai un p.m si se rezolva. ^^
Continut sponsorizat

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum