Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Lucrarile- Concurs: Velentine's day & Dragobete

Distribuiti
    Rose
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Topic Închis Lucrarile- Concurs: Velentine's day & Dragobete

Mesaj Scris de Rose la data de Mier 15 Feb 2012 - 15:27

In acest topic va puteti posta lucrarile. De astazi pana pe 22 februarie. Va mai aduc aminte inca odata care sunt membri juriului si cum se vor acorda notele:

Juriu:
    * Rallu
    *[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    * [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    * Mei Li

Baremul:
    Titlul: 1 p
    Ideea / Originalitatea: 0,5

Naratiunea: 2 p
    Descrierea: 2 p
    Dialogul: 1,5 p
    Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1, 5 p
    Actiunea: 1 p
    Estetica: 0,5 p
    Nu se acorda punct din oficiu !

Va urez succes la toti participantii. Fie ca cel mai bun sa castige.

Ultima editare efectuata de catre Rose <3 in Joi 8 Aug 2013 - 20:34, editata de 2 ori
    Rose
    Moderator
    Moderator

Topic Închis Re: Lucrarile- Concurs: Velentine's day & Dragobete

Mesaj Scris de Rose la data de Mier 22 Feb 2012 - 20:16

Aveti termen pana pe data de 24 februarie sa postati lucrarile.
    E ultima prelungire.
    De note nu intrebati ca si juriul o sa le dea cand o sa isi aduca aminte, asa cum a-ti facut voi cu postarea.

Edit: Am uitat sa precizez ceva. Nu veti da nici un edit povestii odata cu postarea ei ^_^

Ultima editare efectuata de catre ☆♥Я◊sЄ♥☆ in Mier 22 Feb 2012 - 20:54, editata de 1 ori
    VandaQ
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de VandaQ la data de Mier 22 Feb 2012 - 20:49

Amm.. Scuzati-ma. Am uitat ca mai este si un termen limita. Am adus aici lucrarea. Sper sa va placa si inca o data succes si celorlalti concurenti. Lectura placuta!!

~Contopindu-se in unul~

Ochii ei se deschisera incet, lasand cele doua pietre de obidisian mahon sa-si afiseze opulent splendoarea in bataia vantului primavaratec. Clipi de cateva ori, privind caderea petalelor roz de flori ce valsau elegant prin eterul cald. Pasi intuitiv pe iarba moale fiind intampinata de razele primitoare de nectar ce isi revarsau creatia peste intreg crangul. Isi departa bratele de corp, intinzandu-le apatic spre oceanul infinit al luminii ce prinsese a gazdui cativa nori negri. Se mai uita inca o data la culoarea roza ce ii purta rochia pe culmile vantului apoi inchise din nou ochii, emotia nesabuita facandu-i corpul sa pluteasca in inchipuirile himerice ale sufletului ei vergur. Varsta sa frageda ii putea permite vise marete si fericire neintinata. Dintre copacii grosi, ce dusesera lupte seculare cu timpul, se auzi un scancet suav, aproape insesizabil. Fata isi deschise ochii si isi duse mainile in dreptul fetei, acoperind-o. Se ghemui tematoare si cerceta alert cu privirea, de dupa genunchii plapanzi, intreg locul. Ochii sai chihimblarii se mutau necontenit in cautarea sursei zgomotului. Inima sa batea cu putere, simtind ca frica ii acapareaza visele si le transforma in cenusa ce isi ia avant spre azuriul pustiu. Isi propti capul pe genunchi si incet-incet corpul ei fu cufundat intr-un tremur docil a carui intensitate crestea treptat. Deodata simti un mic fior pe spatele mic. Isi indrepta privirea catre cer si vazu cum picaturile reci de ploaie isi iau amintirile si se indrepta spre pamant, pierdandu-se in sufletul acestuia. Fata se ridica, clatinandu-se, apoi isi sterse fata de apa si se indrepta cu pasi mici si repezi spre desisul padurii. Se rezema de trunchiul unui copac fiind incoltita meschin de o liniste amara apoi inima ei a fost pusa din nou in alerta de acelasi scancet dulce ce de data asta se arata mai cu tarie. Fata privi din nou speriata apoi facu cativa pasi printre impunatoarele corpuri ale copacilor.
    Pe pamantul ud, cu genunchii la piept, cu fata in palme, tremurand de frig; imaginea unui baiat cu parul maroniu ce o facu pe aceasta sa tresara. Fata se apropie de el incet apoi ii atinse cu o oarecare retinere bratul. Acesta ridica capul dezvaluind ochii sai caprui mari, plini de lacrimi penitente. Se uita putin la fata apoi isi sterse lacrimile rapid cu o mana. Mai privi o data chipul copilei apoi ii spuse cu o urma de iritare in voce, in timp ce se ridica de pe pamant:
    -Ce e? Ce vrei?
    Aceasta pleca putin capul dezamagita apoi il ridica din nou cu lacrimi in ochi. Il privi pentru o clipa apoi ii zambi dulce si isi descheie salul grosut. Il lasa sa cada gratios pe bratul ei apoi il apuca de mana pe tanar si ii fixa privirea rece. Ii stranse degetele in ale ei apoi ii puse pe umeri salul albastru. Se mai uita o data la el apoi pleca plangand, strigand spre el in timp ce se indeparta:
    -Il poti pastra.
    Deodata auzi vocea mamei sale strigand-o, ea ghidandu-se dupa ea. Femeia lua de mana fata si aceasta o urma cuviincios intorcand din cand in cand capul spre crangul umbrit de norii amenintatori.
    Baiatul trase de pe el salul si il duse spre fata, mirosul lui fiind imbatat de un parfum dulce si fructat. Isi sterse obrazul cu el, zambind fericit. Lacrimile lui incepusera sa curga din nou apoi acesta o lua la fuga in directia in care fata se indrepta. Se trezi in mijlocul crangului, strigand diperat:
    -Stai. Nu pleca! Nu pleca, Ingerul meu.
    Isi indrepta privirea spre cer fiind lovit de micile picaturi de ploaie apoi stranse la piept materialul albastru si spuse printre suspinele naturii:
    -Te voi gasi…
    Anii trecura pe neasteptate si corpul micutei fete se dezvolta aromonios, rotunjind frumoasa varsta de saptesprezece ani. Prin fereastra unei case mari, impunatoare, se auzeau notele divine ale unui cantec trist. Flautul vibra gratios sub atingerea degetelor ei subtiri, aromonizandu-se cu picaturile mici de ploaie ce isi gaseau drumul pe geamul mare al camerei.
    -Optsprezece martie, se propaga ecoul vocii ei melancolice in camera.
    Cantecul fusese absorbit meschin de linistea efemera. Aceasta supina adanc si isi trecu mana peste ochiul drept, stergand lacrima cristalina ce isi impregna tristetea pe chipul acesteia. Se uita pe fereastra privind jocul florilor roz cu apa rece si vantul autoritar. Isi lipi mana de suprafata translucida a sticlei, fiind aburita slab, apoi se indrepta cu pasi mari catre usa spatioasa a camerei. Isi lua in trecere salul violet, in timp ce tivul rochiei sale roz se balansa jucaus pe langa genunchii goi. Cobora in graba scarile si isi lua avant spre usa de la intrare, instiintand-o pe mama sa ca pleaca. Desi nu ar fi facut asta ea stia ca fiica ei se duce in crang. Asta facea in fiecare an pe aceasta data si de fiecare data se intorcea acasa cu lacrimi in ochi, spunand ca nu l-a gasit, ca nu o sa-l mai gaseasca niciodata. Acum era mai optimista ca oricand.. Asa se intamplase si in acea zi: ploaia rece ce se contopea cu pamantul, imensitatea caderii de flori, sopatele vantului si.. privirea lui trista. Toate ii ramasesera intiparite in minte. Imaginea lui ii capta noptile si visele, ii facea inima sa bata, ii facea ochii sa sclipeasca apoi sa planga. Il cautase in tot acest timp. Fusese mereu cu gandul la acel baiat ce reusise sa rapeasca sufletul ei virgin.
    Alerga plangand printre firele de iarba uda pana cand ajunse in crang. Se uita de cateva ori apoi isi ridica privirea catre cerul negru si intinse mainile spre el, parca vrand sa se inglobeze in el, sa simta adevarata esenta a naturii. Deodata auzi un fosnet puternic si cateva cuvinte neclare, pronuntate de o voce masculina puternica. Din spatele unui trunchi de copac gros se profila o silueta barbateasca, a carui contur armonios si bine definit, tremura sub raceala vantului. Se opri in fata tinerei, zambind pervers apoi ii spuse cu o raceala in voce:
    -Papusa. Ce cauti aici?
    Fata il privi cu dispret apoi isi indrepta pasii spre iesirea din crang. Acesta inainta un pas apoi isi indrepta privirea spre cer mumurand absent:
    -O s-o gasesc..
    Fata se intoarse spre el si il privi curios. Isi duse o mana la gura, acoperind partial buza de jos. Alerga spre el si ii acoperi corpul tremurand cu salul ei. Acesta o privi curios in timp ce ea zambea primitor. O privi pentru o clipa uimit, amintindu-si de fetita cea dulce si ii prinse incheietura mainii. Ii fixa privirea apoi ii spuse:
    -De ce ai facut asta?
    Fata il privi retinut si pronunta cu o indiferenta nu prea reusita in voce:
    -Credeam ca iti este frig.
    Acesta se uita la ea, in timp ce cele doua pietre maronii ale sale au fost scufundate intr-un mare regret. Isi ascunse chipul plapand dupa firele lungi de par si incerca sa isi traga mana din a lui. Baiatul insa ii ridica capul, fixandu-i privirea. O mai privi o clipa apoi ii spuse:
    -Multumesc. Dar cred ca tie iti va trebui mai mult. Stai departe?
    Aceasta il privi cu uimire si ii raspunse cu o voce calda ce se propaga sfios in bataia sfasietoare a ploii:
    -Nu. Este de partea celalta a copacilor. Nu trebuie sa-ti faci griji.
    Aceasta isi trase mana din a lui si se intoarse cu spatele, vrand sa plece. Baiatul insa ii prinse din nou incheietura si o trase spre el. Corpul ei mic se lipi de al lui si respiratia ei ramse inghetata in acel trecut, cu zece ani in urma. Aceeasi privire rece, aceeasi voce. Dar... Nu putea fi el. Il cautase toata viata fara speranta. Acum insa.. Parea a fi chiar baietelul acela. Ii semana atat de bine, cu toate ca timpul trecuse si peste chipul lui frumos, un chip ce te invita la hoinareli ale sufletului prin campiile intinse ale sentimentelor calde. Acesta o privi insistent apoi continua cu raceala in vocea sa puternica:
    -Nu. Te voi duce eu acasa.
    Isi lua salul de pe umerii lui si il puse pe ai ei. I-l lega frumos cu o fundita apoi ii prinse mana si o trase dupa el printre copaci. Fata il urma fara nici o expresie, fara nici o riposta, fara nici un cuvant, gandindu-se inca la posibilitatea ca baietelul sa fie chiar el.
    -Cum te numesti? se auzi ecoul vocii lui printre picaturile grele de ploaie. Fata scutura putin capul, ca si cand s-ar fi trezit dintr-o inertie vicioasa, apoi raspunse cald:
    -Lily.
    -Lily(Crin).. Frumos nume. De obicei cresteau niste crini salbatici albi cu roz, in spatele curtii orfelinatului. Eu ma numesc Arty. De fapt numele meu este Laertis, din „Hamlet”. Ai citit-o? Oricum, mie imi place mai mult Arty.
    Fata il privi fara sa scoata un sunet ca si cum ar fi putut vedea dincolo de masca calma ce o afisa el din prelungirile dureroase ale trecutului. Ca si cand stia ce este el, cum gandeste, ce poate dibui sufletul lui marginit de sentimente prea nepatrunse de iubire. Doua corpuri straine, doua entitati diferite, doua persoane distincte; legate intre ele de acelasi trecut. Legate de aceeasi intalnire tainica a doi copii ce isi marturiseau sentimentele prin soaptele necontenite ale naturii.
    Padurea incepuse sa se rareasca pana cand au iesit de tot din umbra acesteia. Fata privi putin in urma, mana sa mica fiind tinuta inca strans de a lui. Pulsul lui isi luase un ritm dement, sarind neprihanit in fericirea clara. Era ca o raza de soare ce se intrevede in obscuritatea unei vieti murdare, unui suflet trecator, ce ii curata impuritatea cu a sa perfectiune letagica. Ploaia inceta dansul ei frenetic cu vantul, iar soarele isi prelungi amaraciunea de aur peste umiditatea naturii, invaluind in ale sale tente nectarine tot tabloul. Intreaga scena paradiziaca era ca o adevarata panza a naturii ce isi contureaza schemele simple pe a sa finete si improasca cu culoare celestul material, rezultand in cele din urma o monolitica imperfectiune. Fata il privi suav pe tanar apoi isi desprinse mana de a lui si ii spuse cu melancolie:
    -Multumesc. Trebuie sa plec.
    Isi intoarse elegant spatele micut insa in acelasi moment a fost prinsa din nou de mana. Baiatul o privi regretand apoi pronunta gales cateva cuvinte:
    -Nu mai poti sta cateva minute cu mine? Sa privim apusul.
    Aceasta ii zambi, in timp ce obrajii ei prinsera o culoare sangeranda. Un vant caldut ii facu parul sa zboare haotic si rochia sa zburde gingas pe langa picioarele lungi. Ii stranse cu putere mana apoi ii prinse bratul tragandu-l dupa ea. Corpul ei mic era conturat frumos de hainele ude si de zambetul acela fermecator. Il trase dupa ea si au inceput sa alerge, jucandu-se nestingheriti ca doi copii. Rasetele lor cristaline se acompaniau feeric cu ciripitul unor pasari cenusii, soarele dansa impreuna cu corpurile lor, apa de ploaie de pe iarba era incet ridicata de pasii lor zburdalnici, vantul ii insotea in placerea jocului lor naiv. Toata atmosfera emana o pace temerara, o neintinata liniste. Apoteoza acelui joc infantil se termina in cel mai epic mod. Tanarul ii ridica corpul fetei apoi o aseza pe iarba uda, el punandu-se langa ea. Ii mangaie incet fata, isi plimba degetele prin parul ei ravasit. Apoi.. El se ridica alert, ochii lui fiind plin de lacrimi. Ea se ridica si ii atinse incet umarul. Acesta se uita la tanara si ii lua corpul in brate, spunandu-i cu regret:
    -As vrea, Lily. Chiar as vrea. Dar.. Fata.. Aceea. Acea fata mi-a ramas in minte.
    Ii dadu drumul fetei si scoase din buzunar o bucata de material albastru. Fata tresari puternic la vederea lui. Chiar era el. Deodata simti cum toate imaginile trecutului se revarsa in prezentul luminos. Ii vedea din nou ochii lui de copil plini de lacrimi, corpul mic si plapand tremurand, vocea rece si distanta. Ea zambi multumita, ochii ei fiind cuprinsi de lacrimi, apoi ii spuse soptind:
    -Nici eu nu am uitat acea zi. Acea zi in care am fost cea mai fericita persoana insa am simtit si cea mai mare durere. De a te pierde.
    Baiatul privi uimit cuvintele ce se conturau difuz in mintea lui apoi ii spuse hotarat:
    -Este salul tau?
    -A fost, spuse fata cu tandrete in voce.
    Acesta ii imbratisa corpul apoi o privi iubitor. Ii mangaie fata alburie si ii spuse cu lacrimi de fericire in ochi:
    -Te-am gasit, Ingerul meu.
    Fata zambi si dadu drumul unei picaturi calde de fericire pura sa curga pe obrazul ei rozaliu. Acesta isi apropie buzele de ale sale si le prinse intr-un vals pasional.
    Vantul caldut, apusul rosiatic al soarelui, sarutul tandru si inocent al celor doi; in sfarsit povestea lor se incheie cu apogeul viselor lor tainice. In cele din urma destinul isi afirma puterea autoritara asupra timpului, asupra naturii. Visul himeric al celor doi prinse contur in in acea zi de primavara rece, cu ploaie puternica, in care doua suflete despartite de timp si-au gasit fericirea contopindu-se in unul.
    WeAreDevils
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de WeAreDevils la data de Vin 24 Feb 2012 - 22:30

Gata, am adus şi eu, scuzaţi întârzierea. Sper să vă placă şi sper că am făcut bine de data aceasta. <3 M-am legat mai mult de dragobete. xD

~*Sărutul dulce al imaginarului*~

Lăsasei geanta să cadă de pe umărul tău, ce nu mai suporta greutatea acesteia, să pice pe covorul multicolor. Păşisei spre o altă încăpere plină de obiecte prăfuite de culori, cenuşă de cărbune şi miros îmbâcsit de la uleiurile pentru vopsele.
    Apucasei rapid un creion din lemn cu vârful destul de moale şi neascuţit, începând a schiţa un trup zvelt şi bine conturat de bărbat, care sub fiecare atingere a degetelor tale fine, granulele cenuşii se împrăştiau armonic pe conturul gros şi dur pe care îl întindeai cu atâta pasiune.
    Inima în tine bătea puternic, încercai atât de tare să pui sentimente şi se părea că îţi ieşea draga mea, iar eu începeam a prinde formă sub privirea ta căpruie, blândă, ce mă vegea din partea cealălată, din lumea ta, unde putea pipăi pentru a găsi o persoan iubită.
    Pe frunte înfloreau picături de transpiraţie, semn că obosisei, mâna fugea atât de agale pe spaţiul alb al hârtiei unde dădeai naştere unui bărbat care avea să te iubească mai mult decât a lui fiinţă abia formată.
    Lăsaseşi creionul, picase jos, doborând un pahar cu apă. Tresărisei la auzul stropelii pe parchetul lucios, aşa că te hotărâsei să te opreşti, fără a continua chipul, ochi, buzele cu care eu doream nărăvaş să te privesc, să te sărut...
    Părăsisei camera, îndreptându-te spre baie. Ştiam exact ce doreai a face, urma un duş lung şi relaxant la care visasei întreaga zi, deoarece fiecare gând ţi-a fost citit de mine, căci prin toate acele noduri de imagini, mă aflam eu, ascuns bine de tot aşteptând explozia ta de imaginaţie.
    Puteam simţi vaporii de apă pe pielea mea, căci aceştia intrau în contact cu foaia unde mă ilustram eu şi aşteptam a-ţi termina tot carnavalul de acolo, te auzeam cântând cu poftă, iar asta mă făcea să simt că sunt şi mai în viaţă, doar ducându-mi gândul la tine.
    Te întorsesei la mine doar într-un prosop, iar părul îţi pica în jos pe umeri dezgoliţi, talia fiindu-ţi înfăşurată.
    Mă priveai întens, chiar dacă nu te vedeam puteam să îmi iamginez şi eu, căci doar eram o născocire a minţii tale minunate, deci explica şi reacţiile mele puternice atunci când degetele lungi atingeau conturul, mai ales pieptul.
    Chiar dacă nu puteai observa, fiind ţeapăn în poziţia în care mă desenaseşi, eu, tresăream şi mă cutremuram, simţeam sucul vital cum se scurgea prin praful cenuşiu al minei, mă puteam mişca într-un fel în care nu puteai să-l înţelegi, până ce nu mă terminai.
    Aşa că dorind atât de tare să apuci toate acele pensule şi să pictezi, te-ai năpustit asupra sticlei de apă, fară să ţi cont de că nu turnasei într-un recipent mai curat, ai înmuiat culorile în ea, odată cu firele aspre ale instumentelor, stropind cu spontaneietate hârtia plasată pe un suport improvizat dintr-un scaun de culoare neagră.
    Începusei a mă gâdila pe membre cu părul pensulei pe care o mânuiai cu pricepere şi încetul cu încetul îmi terminai pielea şi îmbrăcămintea alcătuită dintr-o pereche de blugi albaştrii deschişi spre alb. Apoi îţi concentrasei întreaga atenţie spre faţă, apucând un creion mecanic în mâna stângă, căci aşa erai, stângace, iar guma în mâna dreaptă, creindu-mi ochii, pe care cu migală i-ai arcuit foarte frumos, iar după ce ai şters de câteva ori şi ai adăugat culoarea verde marin, am putut vedea lumina din cameră care se răsfrângea pe materialele vaporoase ce acopereau munţii de pânze, blocuri de schiţe şi desene, acuarele, vopsele întărite sau lichide, cu care tu lucrai aproape în fiecare zi, defapt mereu.
    Mi-ai zâmbit atunci când mi-ai terminat buzele roşiatice, la care se părea că priveai intens şi fără a mai sta mult pe gânduri ai continuat urechile în timp ce ai atins cu sfială suprafaţa umedă şi colorată, sărutându-mă uşor. Şi din nou am simţit o înţepătură puternică în a mea inimă bine ascunsă prin stratul subţire de vopsea portocalie amestecată armonic cu un roz-maroniu.
    Mi-am lăsat amprenta abundent, iar o picătură de culoare picase pe jos de pe buzele tale voluminoase şi dulci, pe care nu le savurasem îndeajuns de mult scumpa mea.
    Te doream atât de tare, iar acum puteam să-ţi aud bătăile ritmice ale musculosului organ din peipt, ce nu înceta a râde odată cu tine, când mă priveai atât de mulţumită şi desigur dădusei cu ale tale unghii frumos ferecate prin părul meu roşcat închis şi abundent cârlionţat. Schiţând un rânjet aproape pervers şi atât de tare îmi muşcam buza inferioară când prin mintea mea treceau imagini destul de indecente cu noi doi îmbrăţişându-ne şi toate acele gemete şi şoapte degajate ce îţi răsunau din adânc, mă făceau să tremur.
    După ce mai adăugasei şi umbrele, ai plecat pentru a te îmbrăca, deoarece urma să mergi la o întâlnire cu un anume tip de care tot îţi spuseseră prietenele tale bune, fiindcă ştiau că eşti o fată cuminte şi singură şi doreau foarte tare să petreci puţin timp cu un astfel de bărbat ca dânsul de dragobete. Doar nu aveai să rămâi singură, nu? Dar deja destinul avea alte planuri pentu tine, iar în momentul în care ieşisei pe cea uşă, am început a mă întinde pe foaia groasă, pentru a mă dezamorţii şi apucând cu palmele ambele margini ale spaţiului în care eram prins, am trecut cu uşurinţă spre lumea ta vie şi într-un final am simţit că trăiesc cu adevărat.
    Vântul deschisese micul geam din susul peretelui unde atârnau atâtea creaţii de ale tale, acum întunecate de umbra mare ce înghiţea o parte din cameră. Iar câteva păsărele se strânseseră pentru a ciripi un cântec frumos, ce mă amuza atât de tare.
    Când păsişem afară spre sufrageria mare, parfumul tău îmi atacase nările, deja simţeam că ameţesc, mă înebuneai şi aveam de când să fac acelaşi lucru cu tine. Doar nu credeai că voi lăsa acel indivit să te cuprindă în braţe şi să-ţi rostească şoptit la ureche „Te iubesc!”? Nu, din contră, Dumnezeu îmi oferise o şansă de a te putea avea doar pentru mine, doar un singur scop în viaţă aveam, să te fac pe tine fericită şi să trăim o poveste de dragoste frumoasă. Poate siropos şi de neimaginat, însă dacă nu te simţeam aproape de mine mă descompuneam în fragmente de idei şi fâşii de hărtie, pierdându-te pe vecie, iubita mea scumpă.
    Trecusem în dormitorul tău, aruncându-mă pentru câteva clipe în aşternuturile pufoase ale patului, pentru a mă răsfăţa, iar apoi zărind cămaşa ta lungă şi mult mai mult potrivită unui bărbat decât unei femei finuţe ca tine, am pus-o pe mine, iar apoi fixându-mă în oglinda de la intrare, am încălţat nişte papuşi destui de mari, de ai tăi, desigur.
    Mi-am trecut câteva secunde degetele lungi printre firele înflăcărate pe care mi le vopsisei proaspăt acum câteva minute şi cu zâmbetul pe chip, mulţumit de cum arătam, am plecat afară, ieşind din bloc.
    Soarele strălucea atât de puternic, zăpada se transformase în apă, iar bălţile predominau străzile şi trotoarele.
    Mugurii arborilor din jurul clădirilor păreau nerăbtători ca această săptămână să se termine şi primăvara să-şi lase mantiile înflorate asupra naturii. La fel şi eu, căci un nou început avea să răsară din dragostea pe care eu ţi-o purtam în acest moment.
    Şi nu ezitam a râde ca un nebun, în timp ce dansam agăţându-mă de diferite stâlpuri sau apucând drăgăstos lumea ce mă privea atât de curioasă, eu fiind singurul tânăr care avea curajul să plece afară într-o pereche de blugi şi o cămaşă vaporoasă desfăcută la toţi nasturii şi expunându-şi trupul bine conturat, de aceea nu puteam a mă abţine din a nu striga „Mulţumesc iubirea mea, Cornelia!”, căci aşa te chema zâna mea.
    - Ce la apucat pe tipul acesta? se mirau câteva domnişoare adunate la o bârfă, pomenindu-mă pe mine, eu apropiindu-mă spre ele şi cuprinzându-le într-o îmbrăţişare puternică le-am spus:
    - Sunt îndrăgostit de o fată care încă de când m-a avut în gândurile ei, mi-a făcut inima să alerge nărăvaş prin peipt.
    - Tinerii aceştia, cum să nu-i iubeşti atunci când sunt amorezaţi? Exclamase o bătrână ce şedea pe bancă cu încă câţiva tineri.
    Răsesem împreună cu fetele, iar după ce îmi luasem la revedere fugind pe trotuar în jos, încercam să ajung până nu avea să fie prea tărziu. Respiraţia mea se accelera, iar adrenaliza pulsa prin venele mele proeminente, care ieşiseră la iveală din cauza efortului uriaş pe care îl făceam.
    Imediat ce i-am zărit pe cei doi, vorbind lângă o cofetărie din apropierea unui parc, mi-a trecut prin minte să rup un trandafir galben ce părea că era înflorit şi bine îngrijit de un domn. Norocul meu a fost că mi-l oferise din moment ce îi arătasem spre fata visurilor mele, acesta dând din cap afrirmativ şi încurajându-mă mi-a bătut spatele, împingându-mă spre ea, căci bărbatul tocmai intrase în clădire pentru a cumpăra ceva dulce.
    Îmi simţisem obrajii îmbujoraţi, iar firele cârlionţate câdeau rebele pe chipul meu umed. Înghiţisem odată şi observând că doreai să te aşezi pe o bancă din parc, mi-am mişcat fundul spre tine, lundu-te prin surpindere cu trandafirul în mână, întinzânduţi-l. Tu rămânând nemişcată
    - Mulţumesc... rostisei cu jumăteate de gură.
    - Nu ai pentru ce frumoasă domnişoară, răspunsesem eu emoţionat, fără a face vreun contact vizual cu tine, căci eram sigur că voi leşina acolo.
    - Nu fi prost omule, vorbeşte mai mult! Strigaseră câţiva băieţi.
    - Îmi plac foarte mult trandafirii galbeni, dar de unde...
    - Pentru că se aseamănă cu părul tău auriu, care la fiecare bătaie a razelor de soare emană o lumină ciudată, dar fermecătoare, precum întreaga ta fiinţă. Am zâmbit, tu tresărind de pe bancă şi încercând să mă privească în ochii, dar ezitam de fiecare dată, iar pe lângă aceasta tipul acela venise, întrebându-te cine sunt.
    - Nu ştiu... Şi totuşi îmi reaminteşti de cineva, foarte special...
    Acel cuvânt „special” mă făcuse să mă zgribulesc, mii de fiori plăcuţi străbătându-mi şirea spinării.
    - Poate ,frumoasa mea pictoriţă şi se poate să mă fi şi sărutat odată.
    O linişte se năpustise asupra noastră, mă întorsesem cu spatele la voi, înaintând spre fântâna care stropea cu apă cristalină, eu scăldându-mă în acest lichid pur, ce-mi răcorea trupul. Eram nebun că făcusem toate acestea şi mă temeam că nu avea să mă recunoşti, dar când două braţe subţiri îmi cuprinsesrră talia, am ştiut că erai tu, Cornelia mea iubită.
    Îmi trăsesei bărbia spre al tău chip, sărutându-mă mult mai apăsat ca de prima dată, iar eu nu putusem să te refuz, căci inima gemea în mine de plăcere şi dorinţă. Acum eram împreună şi nimic nu avea să ne despartă, amândoi scăldându-ne în elicsirul vieţii.
    Toţi începuseră a aplauda cu nesăţ, noi cufundându-ne în iubirea pe care o doream cu atâta ardoare şi fiecare sărut trezea în noi plăcere şi gânduri nebune.
    - Nu credeam că... Îi blocasem glasul cu degetul meu arătăror, cu care îţi acoperisem buzele rozalii şi atingându-ţi părul lung şi blond, mi-am lăsat gândurile să se materializeze în cuvinte, pe care ţi le şoptisem la ureche.
    - Te iubesc! Te iubesc nespus de mult! Şi contopindu-ne privirile, am zâmbit împreună ca apoi să lăsăm valurile de râsete şi lacrimi de fericire să ni se alăture, odată cu zgomotele provocate de bătăile palmelor ce ne acompaniau armonic.

~Un sărut dulce care ne uneşte, e doar o plăsmuire de imaginaţie, dar cât timp tu eşti creatoarea mea, Cornelia, simt că prind viaţă, iar rădăcinile mele sunt înfructate de sucul iubirii~
    Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Sam 25 Feb 2012 - 10:20

Am prelungit termenul pana ieri, totusi am lasat pana acum in speranta ca se trezeste inca unu sa posteze pe la ora 12 noapte. Ei bine, gata cu postarile. Cei ce au adus lucrarile bine, cei ce nu tot bine -> ca tot voi a-ti pierdut.
    STOP!
    Juriul poate sa dea notele.
    Succes fetelor si cea mai buna sa castige.
    ♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Mier 29 Feb 2012 - 12:44

Ok dragelor, a sosit Nekko cu notele, pot spune foarte mari si ma bucur Smile
    Ei bine sa vedem:

Mai pun odata baremul pentru a va putea uita repede cat v-am scazut din total unde este cazul:

Ideea / Originalitatea: 0,5
    Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1, 5 p
    Estetica: 0,5 p
    Nu se acorda punct din oficiu !

Sa incepem:

Klau - Contopindu-se in unul

Titlul: 0.9 p
    E frumos, insa suna ciudat dupa parerea mea "in unul", iar daca ai lasa doar simplu "contopindu-se" ar fi prea banal.... Nu stiu ce sa zic, nici mie nu-mi vine ceva mai bun in minte, insa e frumos si acest titlu. Smile

Ideea: 0.5 p
    Fi sigura ca e originala, e absolut fabulos. colosal, nemaipomenit! Love it N-am ce comenta.

Naratiunea: 1,9 p
    Ai narat frumos numai la persoana a III-a, si stiu mereu unde se petrece actiunea, insa nu mi-ai placut ca ai scris in paranteza "Crin". Se intelegea ce inseamna, si totusi daca tineai atat de mult sa mentionezi, o puteai face la sfarsit, prin urmare ti-am scazut umpic din punctaj. Big smile

Nimic de comentat! E absolut mirific, de neimaginat. Ai un vocabular foarte frumos, pot spune ca peste 10 cuvinte nu le-am inteles, si m-am uitat in DEX sa vad ce inseamna fiecare. Laugh
    Prin descrierea naturiii a reiesit sentimentele adolescentilor, asa cum apa sarea de pe iarba verde si proasta imi puteam da seama si imi imaginam 2 copii zbenguindu-se pe un camp - chiar daca nu era - care se distrau tot atat de mult pe cat de fericiti erau. Ai o descriere sentimentala mai ciudata, insa eu mi-am putut da seama de ea. Cat priveste pe cea a imprejurimilor e perfecta. Cea vestimentara pot spune ca e ok, eu mi-am imaginat-o pe ea cu o rochita scurta pana la genunchi, insa pe el mi-l imaginam in pijamale. Laugh Glumesc. Wink Stai linistita, nu ma prea intereseaza atat de mult aceste detalii, mi-a fost de ajuns sa stiu ca ea arata sexy si provocator. Laugh
    Ce sa mai zic, m-ai invatat si pe mine ceva nou, prin urmare descrierea ta o intrece pe a mea, iar pe langa mine tu esti parfum. Tot asa! Agrement

Dialog: 1,5 p
    Ce pot spune e ca puteai elimina doua din liniile de dialog, insa continutul lor nu e sec, prin urmare se imbina bine cu descrierea si mai destinge putin atmosfera, iar asta e tot ce conteaza.

Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1,3 p
    Of Doamne! Am reusit sa gasesc cateva Laugh

"aromonios" - armonios
    "aromonizandu-se" - armonizandu-se

"Cobora in graba scarile si isi lua avant spre usa de la intrare, instiintand-o pe mama sa ca pleaca. Desi nu ar fi facut asta ea stia ca fiica ei se duce in crang. Asta facea in fiecare an pe aceasta data si de fiecare data se intorcea acasa cu lacrimi in ochi, spunand ca nu l-a gasit, ca nu o sa-l mai gaseasca niciodata." - Propozitia cu galben nu o inteleg, te-ai exprimat gfresit. Acolo se intelege ca mama fetei nu ar fi facut ceva, cand defapt era vorba de Lily. In cazul in care era vorba de mama ei, inseamna ca ti-ai pierdut firul gandului in timp ce scriai.

"sopatele" - soaptele
    "ramse" - ramase
    "Apoteoza " - Ce inseamna acest cuvant? M-am uitat si in dictionar si nu am gasit nici o explicatie concreta pentru a-l defini in contextul in care l-ai folosit Think Poate ne lamuresti tu Smile
    Ok, pe langa astea mai am de completat ceva: cand mai folosesti punctele de suspensie ai grija ca intotdeauna sa fie doar trei. Inaintea lui "apoi" se pune virgula, nu se termina o propozitie.
    C-am astea au fost, ti le-am enumerat pentru ca nu sunt multe, deci daca doresti le poti corecta, daca nu, nu Angel

Actiune: 1 p
    Merge lent, deci e bine. Bravo! Big smile

Estetica: 0,2
    S-ar fi vazut mai frumos daca nu ai fi scris acel "{Crin}" si daca ai mai fi lasa un rand liber stelute - *** - si paragraful precedent si te-as ruga sa lasi un spatiu intre linia de dialog si urmatorul cuvant dupa ea. In rest totul e bine si iti vine drag sa citesti. Big smile

Aceasta este critica ta, iar daca adunam punctele, nota ta este: 9.3. Feliciari! La prima vedere ti-as fi dat 10 fara sa mai comentez, insa dupa cum bine stii, nimic nu e perfect. Totusi iti spun sincer, in ceea ce priveste descrierea eu nu reprezint nici sfertul pe langa tine. nervos Compunerea ta as da-o exemplu oricarui incepator sau chiar scriitor cu vechime. Din partea mea ai tot respectul. La adresa ta aduc numai vorbe de lauda. Jos palaria! Smile

Kt.Kat - Sarutul dulce al imaginarului

Suna interesant, se potruveste si chiar mi-a placut. Ai stiut din prima cum sa caracterizezi toata compunerea in numai cateva cuvinte si apreciez ca nu este un titlu banal. Smile

Idee: 1.5 p
    Vai vai vai vai! Cata imaginatie poti avea?! E absolut fascinant si nemai intalnit de mine pana acum. Winner Bravo! Mi-a placut nespus de mult.

Naratiune: 1.5 p
    Ai un stil aparte de a povgesti tot. Tu nu ai povestit ca si cum personajul s-ar adresa noua, cititorilor, ai povestit ca si cum s-ar adresa in mod special ecelei fete in prezent, amintind despre ceva ce s-a petrecut in trecut, insa nu ai pus toate verbele la acelasi timp peste tot, iar asta se scade si la bacaleoreat. Ai inceput bine, dar nu te-ai mentinut asa pana la sfarsit. De ce? Uite-ti greselile:

"Vântul deschisese micul geam din susul peretelui unde atârnau atâtea creaţii de ale tale, acum întunecate de umbra mare ce înghiţea o parte din cameră." - "acum" trebuia transformat in "atunci". Mai sunt greseli de acest gen, insa nu ti le voi arata. In schimb ai greseli de exprimare in ceea ce priveste modul de povestire pe care l-ai ales:

"Am zâmbit, tu tresărind de pe bancă şi încercând să mă privească în ochii, dar ezitam de fiecare dată, iar pe lângă aceasta tipul acela venise, întrebându-te cine sunt." - Ce am colorat cu galben arata ca nu ai pastrat exprimarea pe care te-ai axat, si anume trebuia sa scrii "privesti", ca si cum te-ai fi adresat ei.

"- Nu credeam că... Îi blocasem glasul cu degetul meu arătăror, cu care îţi acoperisem buzele rozalii şi atingându-ţi părul lung şi blond" - Acel "il" trebuia scris "iti", insa mai departe propozitia trebuia schimbata complet pentru a nu se repeta cuvantul.

Nu stiu daca mai sunt astfel de greseli, insa nu ma mai uit dupa ele deoarece ti-am dat doua exemple si sunt suficiente pentru a-ti atrage atentia si pentru a-ti spune sa ai grija pe viitor. Nu ti-am scazut mult din punctaj, deoarece stiu cat de greu e sa pastrezi ideea in fiecare propozitie - lunga - fara sa uiti inceputul ei. Cu toate astea apreciez mult modul tau diferit de a descriere si sper sa ti-l perfectionezi acum ca ti-am aratat greselile pe care le ai.

Descriere: 2 p
    Ei bine mi-a placut, am putut simti iubirea pe care personajul i-o poarta fetei, Cornelia, numai prin simplul fapt ca o tot alinta. La un moment dat ai scris "iubita mea scumpa". Nu zic ca nu e bine, dar suna ciudat, si nu cred ca i-ar fi spus asta in fata... In fine. Descrierea sentimentala e buna, la fel si cea vestimentara, insa ai fi putut sa mai descrii imprejurimile, mai exact pe strada. Think Sunt sigura ca a mers ceva vreme pana sa ajunga la cofetarie, timp in care a trecut pe langa niste cladiri, copii, cupluri indragostite si tot asa. Nu ti-am scazut deoarece prea multa descriere de tip imprejurimi si vestimentatie plictiseste la un moment dat cititorul, deci prin urmare ai punctaj maxim. Bravo! Smile

Dialog: 1,5
    Ai fi putut elimina linia de dialog in care batrana aceea comenta, la fel si cand Cornelia dorea sa intrebe de unde stia baiatul de flori ii plac. Puteai descrie frumos partea aceea, mai ales ca tu ai stilul acela aparte de a povesti, insa tu ai preferat sa pui linie de dialog... Nu zic ca e rau, dar parerea mea e ca, cu cat ai mai putin dialog cu atat mai bine, si scuzati-mi proasta exprimare, insa am tinut neaaparat sa mentin forma propozitiei. Si colega ta a facut la fel si nu i-am scazut prin urmare n-o voi face nici la tine. C-am asta ar fi.... Big smile

Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1 p
    Ok, hai sa vedem greselile tale Big smile

"vegea" - veghea
    "persoan" - persoana
    "[...] fară să ţi cont de că nu turnasei într-un recipent mai curat[...]" - Ceea ce e colorat cu galben inseamna ca nu suna bine. Acel "de" nici nu are ce cauta acolo, iar daca te uiti in text - al 9-lea paragraf mai exact - vei observa ca nici nu ai mentionat ce anume sa tornisi ai mai spus ca "a innmuiat culorile in ea", in ea cine? Sticla? Apa? Nu te-ai exprimat prea bine aici. Ai mai multa grija! Smile
    Am observat ca ai inceput o propozitie, apoi ai terminat-o cand nu trebuia. Inaintea lui "apoi" se pune virgula, nu se termina propozitia! Aceeasi greseala a facut-o si colega ta. Ai grija!
    "creindu-mi" - creîndu-mi. Daca tot te-ai decis sa scrii cu diacritice, ar fi trebuit sa nu uiti de ele deoarece in cazul asta se intelege altceva. Sincera sa fiu, n-am idee daca se scrie cu "î" sau cu "â", dar nu cred ca mai are vreo importanta, desi ma voi interesa.
    "peipt" - piept
    "cea" - acea
    "mă înebuneai şi aveam de când să fac acelaşi lucru cu tine" - in acest context presupun ca doreai sa scrii "gand"
    "indivit" - individ
    "papuşi" - papuci. Ok, eu cred ca asta ai vrut sa spui.
    "trotoarele" - trotuarele
    "afrirmativ" - afirmativ
    "[...]lundu-te prin surpindere cu trandafirul în mână, întinzânduţi-l. Tu rămânând nemişcată" - " lundu-te prin surpindere cu trandafirul în mână, întinzânduţi-l, tu rămânând nemişcată." In acest context, se punea virgula si apoi se termina propozitia la care tu ai uitat sa o mai inchei.
    "cuprinsesrră" - cuprinseseră

Aceastea ar fi greselile tale, te-as ruga sa ai mai multa grija pe parcurs cum te exprimi. Celelalte greseli de la naratiune nu ti le-am mai luat in considerare si aici deoarece ti-am scazut din punctaj acolo.

Actiune: 1 p
    Se desfasoare lent datorita descrieri si mai multor amanunte in plus, deci e foarte bine. Ai punctaj maxim! Agrement

Estetica: 0.5 p
    Este buna, imi place ca ai facut mai multe paragrafe, asa a fost mai usor de urmarit randul. Nu am alte observati deci nu ti-am luat din punctaj.

Acestea fiind spuse, nota ta este: 9

Alte completari, ce pot spune e ca iti admir modul de a descrie, insa cum orice lucru bun are si o parte rea, acel mod mai frumos de a descrie e mult mai greu de manuit, ca sa zic asa, si te-ai c-am incurcat in amanunte. Se pare ca totusi ce e un dar e si un blestem. Te-ai complicat, si totusi daca nu risti nu castigi. Ei bine, ai facut o treaba chiar foarte buna, ai o imaginatie bogata, de asemenea si un vocabular frumos, insa nu chiar la fel ca al adversarei tale, insa e de luat in consideratie efortul depus. La imaginatie ma intreci, si chiar n-am ce comenta in ceea ce priveste acest detaliu, pentru mine chiar foarte important. Jos palaria!

Jurizarea s-a incheiat, iar notele sunt date:
    Sa recapitulam notele:
    Klau: 9.3
    Kt.Kat: 9

Felicitari participantelor, sunt note mari, si de asemenea au avut un extrem de mare bun simt sa posteze lucrarile in cele din urma, avand in vedere ca timpul de postare a fost prelungit. Respect pentru asta!
    Cat priveste ceilalti membri inscrisi, ne pare rau, aveati numai de castigat din chestia asta. Speram sa avem mai multi participanti, din pacate premiul 3 nici nu avem cui sa il dam, staff-ul se va consulta si vom decide ce vom face cu el. Smile
    Toate lucrurile fiind lamurite, asteptam si celelalte note si bineinteles, eu una, astept comentarii in cazul in care considerati ca s-a comis vreo nedreptate. Va voi explica mai pe indelete cum am dat notele in cazul in care nu v-ati dat seama.
    Va doresc o zi buna. Big Hug
    Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Mier 29 Feb 2012 - 17:17

E momentul să vă ofer şi eu notele. Păcat şi de restul. Trebuie să recunosc că mă întrebam când voi reuşi să ofer notele la toţi cei care au postat. Fetelor vă felicit pentru că a-ţi mers până la capăt. Şi acum notele:

Klau - '' Contopindu-se în unul ''
    * Titlu: Mi se pare prea simplu, deja mă gândesc că nu e nimic spectaculos şi că are să fie un final magic şi plin de fericire. Ceva ce întâlnesc mereu. Asta este impresia oferită, poate că ideea ta este superbă, dar dacă titlu nu e plin de sclipici - să îţi zic aşa - atunci nah... scade puţin interesu. - 0, 7 p
    * Idee/ Originalitate: E plăcut să văd că un simplu şi banal şal uneşte două suflete total străine. E frumos modul că ai început cu doar o simplă copilărie şi ai expus cât de cât acel suflet inocent de înger. - 0, 5 p
    * Naraţiunea: Ai respectat persoana a III-a şi nu ai dansat printre persoane, cum mai este obiceiul. Este amplă şi frumoasă, pot spune cu un vocabular divin. Ce mă enerva uneori erau banalele propoziţii, parcă mă aruncai din vârful unui copac, aşa mă simţeam când vedeam că e prea mică şi seacă. Simplă. Dacă tot ai acest dar al unui vocabular bogat atunci foloseşte-l pentru a-ţi creea propoziţii mai ample şi fără să fie seci. - 1, 9 p
    * Descrierea: Cum am zis şi la naraţiune. Ai cuvinte foarte frumoase şi e plăcut să văd că vocabularul e unul diversificat, însă tu te-ai axat mai mult pe mediul exterior şi ai dus sentimentele pe al doilea plan.
    Recunosc, că în mod indirect, reiesc şi sentimentele, dar totuşi unde e acea scânteie? Nu am simţit-o şi nu ai reuşit să îmi transmiţi şi mie acele trăiri cu toate că descrii frumos.
    Să lămuresc, tu te-ai axat mai mult pe mediul înconjurător şi cu toate că reieşeau şi sentimentele prin unele părţi, nu era accentuat. - 1, 7 p
    * Dialogul: Esenţial şi el într-o poveste şi ai fix replicile a doi amorezi obişnuiţi. Exact ce trebuie şi pus unde trebuie. - 1, 5 p
    * Greşeli de tastare/ exprimare/ ortografie: Ţi le-a menţionat colega mea aşa că nu mai stau să ţi le spun şi eu odată. Vreau să îţi mai zic că prin unele locuri au lipsit anumite semne de punctuaţie. - 1, 3 p
    * Acţiunea: Puţin ai grăbit acţiunea. Acum s-au cunoscut şi imediat după a apărut şi iubirea. Dragoste la prima vedere nu există, trebuie totuşi şi puţină cunoaştere. S-au revăzut, au schimbat două- trei vorbe şi imediat s-au recunoscut, sărut şi happy end. Grăbită puţin. - 0, 75 p
    * Estetica: Mă bucur că ai pus titlu în mijloc, dar însăşi textul ce caută pe mijloc? Ai mai văzut într-o carte ca textul să fie pe mijloc? Nu, şi nici tu nu scrii pe mijloc în caiet. - 0, 4 p

NOTA: 8, 75
    Felicitări pentru poveste.

Kt. Kat - '' Sărut dulce al imaginarului ''
    * Titlu: Un titlu foarte frumos şi cuvintele fiind în opoziţie. E clar că în imaginaţie nu ai cum să simţi ceva, doar să îţi închipui cum ar fi. Plus de asta în spatele lui se ascund anumite posibilităţi ale ideii: poate fi ceva mitologic, science fiction sau doar un simplu vis. - 1 p
    * Idee/ Originalitate: Idee psihologică. Este vorba de dorinţa aprinsă a fetei de a creea băiatul ideal, băiatul perfect pentru ea şi totuşi pe care nu îl poate avea decât în imaginaţia ei. Asta mi-ai transmis tu mie. Este o idee foarte frumoasă şi cu mâna pe inimă îţi zic că şi originală. Ai mânuit-o foarte bine şi elegant până la capăt. - 0, 5 p
    * Naraţiunea: Ai stilul acela de a povesti cu un calm şi o iubire deosebită. Îţi pui sufletul în poveste şi se cunoaşte amprenta ta. În mod indirect te regăseşti şi tu acolo. Eşti un narator omniscient şi omniprezent, narator care ştie totul şi este prezent în orice loc. Tu ştii ce are să se întâmple. Aş putea considera această poveste un memorial, un jurnal.
    - 2 p
    * Descrierea: Ai o descriere elegantă şi clasică. Ştii să te foloseşti de cuvintele pe care le ai şi să le aşezi cu multă grijă. Sentimentele le-ai transmis în mod indirect, dar şi accentuez '' dar '' le-am simţit profund. Uite, că era să uit: replica finală m-a lasat fără cuvinte. Aş putea jura că e un citat, dar nu e. - 2 p
    * Dialogul: Ai avut dialog doar pe final, în special la partea în care cei doi amorezi se întâlnesc şi se deschid unu în faţa celuilalt. Ca şi cealaltă concurentă ai ştiut unde să îl aplici. - 1, 5 p
    * Greşeli de tastare/ exprimare/ ortografie: Ah, ce îmi vine să te bat. Ai o poveste minunată [ la fel şi cealaltă concurentă], dar trebuia să îţi găsesc şi greşeli. Ca să mă supăr eu puţin. Nu le menţionez şi eu, îţi zic doar că sunt prea multe. - 1, 2 p
    * Acţiunea: Lentă şi frumoasă, exact cum îmi place mie. Am putut savura pe deplin fiecare mişcare. - 1 p
    * Estetică: Nu m-ai ameţit cu nimic. Ai fost o aranjare elegantă şi fără a mai spune ceva - 0, 5 p

NOTA: 9, 7 Felicitări pentru poveste.

Vreau să vă spun că amândouă
    meritaţi primul loc şi aveţi respectul meu pentru minunatele voastre
    creaţii. Din partea mea amândouă sunteţi câştigătoare.

Vă felicit încă odată şi acum să aşteptăm notele şi de la ceilalţi doi juraţi ai noştri.
    Sper că nu sunt nelămuri în privinţa notelor, dacă da ştiţi unde mă găsiţi. Îmi oferiţi un divin p.m şi se rezolvă imediat ^_^
    O zi bună!
    Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Mier 29 Feb 2012 - 21:46

Ia sa vedem ce avem aici
    Deci prima este Klau!
    Titlu: Mie mi se pare un titlu frumos, insa genul asta de titlu mi se pare mai degraba ca trebuie folosit pentru un titlu de capitol nu un fic sau o poveste deoarece tradeaza tot continutul operei. "Contopindu-se in unul" deja seamnaleaza faptul ca se vor intampla lucruri frumoase. deci iata si nota:0, 75 p
    Idee: Imi place foarte mult continutul povestii tale. E o idee foarte interesanta si emotionanta. E o poveste de iubire foarte "tresaltoare" si interesanta. E si mai placut felul in cae se manifesta lucrurile. 0,5 p
    Naratiune: E greu de stabilit punctajul. Sunt mici portiuni cam seci in mica ta povestioara. Este de remarcat faptul ca pe cat de complexe erau unele figuri de stil care intr-adevar ma faceau sa simt acea parte uitata a copilariei: puritatea si fragilitatea, pe atat erau de seci unele fraze. Puteai sa le mai gandesti putin. Am observat si eu ca ai un vocabular foarte bogat si multa inspiratie, dar nu le-ai folosit la adevarata lor valoare, nu le-ai adus la nivelul la care trebuiau puse.1,85p
    Descriere: Cum spuneam mai sus, pe cat sunt de complexe unele fraze pline de figuri de stil foarte inspirate si originale, pe atat de anoste sunt unele parti. Nu ai prea descris sentimentele personajelor. Nu am citit deloc in trairile lor disperarea asteptarii, tresarirea cand cunosti pe cineva, confuzia, fericirea si tristetea. Ai descris, nu spun nu, dar nu le-ai dat valoarea adevarata. Ai descris enorm de mult ambientul, si parca ai uitat de sentimetele in unele locuri, unde intr-adevar, puteai pune ceva mai multa descriere. Atat de multe epitete si metafore si nu ai putut sa le asezi la sentimente? deci: 1, 85p
    Dialog: este foarte bine amplasat, iar replicile folosite sunt perfecte pentru personaje. Ce pot sa spun? Nu ma pot plange de el. 1,5p
    Greseli de tastare: Sunt destule sa sti. Nu stau sa ti le enumar deoarece am observat ca deja ti-au fost enumerate mai sus. Puteai sa recitesti povestea daca vroiai sa iei punctaj maxim aici:1, 40p
    Actiunea: Iei, happy end! Dar nu e chiar perfecta. Actiunea e usor grabita. Puteai sa pui mai multi termeni temporali ca sa nu de-a impresia de actiune grabita:0,85p
    Estetica: Mie imi place ce aspect are. 0,5p

Nota lui Klau:8,70p
    Felicitari, ai luat aproape 9p

Acum e randul lui Kt. Kat

Titlu: un titlu de fel foarte interesant. Imi place ca e antiteza si asta il face extrem de interesant. Deja parca vad ca e vorba de un vis trecator. 1p
    Idee: foarte frumoasa. Manuiesti foarte bine arta descrierii, a naratiunii, a contemplarii din nefiresc si firesc. Foarte imaginativ. Ficul tau e o poveste a uneoi ce isi imagineaza baiatul perfect, care nu va sosi niciodata. Dar este foarte adevarat ce scri tu aici. Multe fete viseaza la baiatul dorit si il imagineaza fiecare in versiune proprie, Foarte interesant: 0,5p
    Naratiune: foarte bine ai narat intocmai ca si Klau. Se vede ca si tu ai un vocabular extrem de bogat pe care ti-l pui in valoare. Asta o sa-ti prinda bine in viitor, cat si in acest fic. Imi place mult cum ai narat, termenii si elementele folosite se imbina perfect, iar cititorul va fi foarte atras de modul tau de a scrie deoarece tu sti ce vrei sa exprimi prin stil propriu. Ai sos multe lucruri in evidenta ceea ce altora le-ar parea banale. De exemplu, acel dus, cine ar fi interesant de o fata care face dus? Dar felul in care tu ai decris, pare ceva iesit din comun. Totusi, e ceva ce nu chiar potrivit. Inceputul e prea anost si simplu, si inceput dintr-o data. E ciudat ca ai inceput cu o geanta. Puteai adauga altceva. Deci punctajul tau este:1,80p
    Descriere: Foarte profund te exprimi. Imi place. E ceva inedit la tine. Mdul tau te a descrie e foarte frumos. Sentimentele sunt bine folosite, si exprimate prin combinatiile de cuvinte foarte interesante si desigur, potrivite. Deci: 2p
    Dialog: Ai foarte mult dialog spre sfarsitul ficului. E totusi foarte interesant si inteligent asezat. Exprima ideea intalnirii si e plin de pasaje interesante.1,5p
    Greseli de tastare:am intalnit si eu destule ca si la colega de sus. Puteai si tu sa di edit de cateva ori chiar. 1,30p
    Actiune: actiunea cuprinsa in ficul tau este una plina de sete de cunoastere si de pasiune. Este extrem de bine conturata ca la colega, doar ca ea a mai avut mici greselute. 1p
    Aspect; Ce sa mai comtentez? Arata foarte bine. 0,5p

Punctal complet:9,6p

Felicitari la amandoua. Imi place mult cum a-ti descris amandoua. Imi dau jos palaria in fata voastra deoarece eu nu as fi luat mai mult de 5 in comparatie cu voi.
    Doamen fetelor, pun pariu ca la romana luati note mai mari decat v-am dat eu, dar asta este, eu nu-s profa sau proful de romana. Foarte dragut ceea ce a-ti facut voi. Mi-ar placea sa fac vreodata un fic sau mai multe cu una dintre voi doua, sau chiar toate trei impreuna deoarece sunteti foarte talentate in coparatie cu cap-sec, care sunt eu. Felicitari inca odata.
    RR
    Administrator
    Administrator

Mesaj Scris de RR la data de Vin 2 Mar 2012 - 22:55

Ca deobicei, eu is ultima Blush . Sa vedem ce avem noi aici

Klau-"Contopindu-se in unul"

Titlul: 0,80 p
    Pai nu stiu ce sa zic de titlu. Mie mi-a placut asa si asa, dar sa sti ca suna putin ciudat si m-ai ales ca prin acele cuvinte dezvalui o mare parte din continutul povestirii tale.
    Ideea / Originalitatea: 0,5 p
    Ideea povestirii tale sa sti ca-mi place, mai ales cum ai dezvoltat-o. Cum au ajuns sa se intalneasca dupa atatia ani, cum salul fetei i-a reunit pe cei doi indragostiti, foarte frumos.
    Naratiunea: 1,9 p
    Foarte frumos, superb. Imi place foarte mult mai ales ca stiu unde ma aflu si stiu cum, unde.. se intampla totul, dar..vai ce urasc eu cuvantul asta...ai avut unele parti micuuute de tot mai seci.
    Descrierea: 1,6 p
    M-a impresioant descrierea ta, mai ales vocabularul pe care il detii. Ai avut o descriere minunata, dar ai descris mult prea mult natura si cand spun mult, ii mult. Sentimentele le-ai descris si pe ele, dar mi-ar fi placut sa simt ce simte si personajul, sa descrii sentimentul de iubire, fericire si tristete mult mai profund, sa simt cu adevarat ce simteau si ei. De ce sa stie numai autorul, vrem si noi sa stim.
    Nu mi se pare deloc sec si banal si nici chiar asa mult, e foarte bine aici, bravo.
    Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1, 40 p
    Ai si tu cateva greselute pe care le-am observat pe parcursul povestioarei tale, dar nu le mai zic ca am observat ca au fost enumerate. Am mai observat in unele locuri niste greseli de exprimare, dar cred ca te-ai pierdut si tu prin poveste, mai ales la acele propozitii lungi Smile Se mai intampla.
    Actiunea: 0,95 p
    Chiar putin de tot grabita...adica ai descris mult prea mult peisajele si pe ei i-ai grabit putinnn de tooot la intalnire, dar sa sti a e foarte bine
    Estetica: 0,35 p
    Imi place ca ai pus titlul pe mijloc, dar ce m-a deranjat la citit este faptul ca textul era pe mijloc si la dialog si paragrafe era putin deranjant.

Nota mea pentru tine este: 9 Felicitari Smile

Kt.Kat-"~*Sărutul dulce al imaginarului*~"

Un titlu misterios, pentru o prostanaca ca si mine, mie asa mi se pare. Suna bine si se potriveste perfect cu compunerea ta.
    Ideea / Originalitatea: 0,5 p
    O idee superba de-a dreptul. Mi-a placut asa de mult, mai ales cum desenul fetei a prins viata si cum dorinta lui de a o avea era asa de mare, bravo.
    Minunat, mi-a placut tot, mai ales faptul ca personajul care era desenat de fata, povestea tot ce se intampla. Cum el care inca nu era creat in totalitate tot stia ce se intampla si cum a iesit din hartie in lumea reala, foarte frumos.
    La fel ca la naratiune, perfect. Ai un vocabular la fel ca al Claudiei, unul bogat. Mi-a placut mult cum ai descris iubirea pe care o purta baiatul creat prin desenul fetei si ca totul s-a intamplat de dragobete. Destinul i-a unit pe cei doi indragostiti. Agrement
    Dialogul: 1,4 p
    Sa sti ca a fost cam mult la sfarsit, asa dintr-odata, dar important este ca nu a fost sec.
    Greseli de tastare / exprimare / ortografie: 1,35 p
    Greseli ti-am gasit si eu, cam aceleasi care au fost enumerate mai sus de catre colegele mele. Deci eu nu am sa ti le mai enumar.
    Ai descris pas cu pas. Este foarte lenta ceea ce e foarte bine, felicitari.
    Estetica: 0,45 p
    M-a deranjat putin scrisul acela micut. La un moment dat m-am pierdut printre randuri (hehe)

Nota mea pentru tine este 9,7 Felicitari Smile

Media notelor:

Klau: 8,94
    Kt.Kat: 9,50

Locul intai este castigat de catre Kt.Kat. Felicitari, medalia va aparea in profilul tau cat si in profilul Klaudei.

Aveti respectul meu fetelor. Niste compuneri suberpe dupa parerea, la care a fost depusa multa munca. Bravo, felicitari, va mai asteptam Smile
    WeAreDevils
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de WeAreDevils la data de Sam 3 Mar 2012 - 14:38

Mersii pentru voturi şi mă bucur nespus de mult că va plăcut creaţia mea, cu toate că am avut destule greşeli, pe care am crezut că le-am corectat, dar se pare că nu prea... mam grăbit. Oricum vă mulţumesc şi felicitări şi ţie Klau, ai avut o lucrare frumoasă, pe care am citit-o. <3

Mersiiii încă odată .*hug*
    Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Sam 3 Mar 2012 - 14:47

Felicitari fetelor!'
    Povestile au fost extraordinare, veti deveni renumiti scriitori va asigur
    Pai, regret ca nu au participat mai multi.. este pacat, aveati numai de catigat.
    VandaQ
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de VandaQ la data de Sam 3 Mar 2012 - 14:57

Sunt de acord cu tine, Deea. Ar fi fost frumos sa fie mai multi concurenti. Felicitari Kt. Kat. Chiar meritai si ai fost o adversara redutabila. Cat despre critici. Trebuie sa va multumesc din suflet. Stiu ca am avut multe greseli si as fi putut scrie ceva mult mai bun. Ma voi revansa in celelalte concursuri, pentru ca am de gand sa mai particip.
    Mersi pentru laude si urez mult succes tuturor in continuare. Klau va pupa!! ByE!!
    Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Dum 4 Mar 2012 - 13:37

Felicitari Kt. Kat si felicitari si tie Klau. Cum am zis, amandoua sunteti castigatoarea. Aveti niste povesti extraordinare si imi dau jos palaria in fata voastra.
    Ma bucur ca am avut sansa sa va vad operele si sa va "critic" asa putin.

Inca odata felicitari si va astept si la alte concursuri.
    Cat despre restul, pacat si data viitoare oferiti un edit la inscrieti anuntati ca nu puteti sa mai participati ca sa nu stea staffu dupa voi.
    Acestea fiind spuse topicul se inchide.
    O zi buna! ^_^

Acum este: Sam 25 Mar 2017 - 23:41