Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
mada fan nr 1
Inactiv
Inactiv
Sex : feminin

O noua viata!

la data de Dum 5 Feb 2012 - 22:22
Afara ploua,eu stau in pat gandindu-ma, oare cu ce am gresit?

Buna,sunt o fata de 18 ani si ma numesc Sakura,Sakura Haruno mai exact,parintii mei au murit cand aveam eu varsta de 7 ani,deatunci am trait singura,pana acum...

In urma cu un an,am fost la liceu in clasa a 11,si eram o eleva foarte buna si harnica,eram lucratoare si prietenoasa,in clasa eram cu colegii mei ino,ten ten,hinata,temari,naruto,neji,choji,shikamaru,lee,kiba,shino,gaara,kankuro si mai era un baiat, brunet bine facut cu ochii ca doua smaralde,se numea Sasuke...tremuram numai cand ii auzeam numele,imi placea foarte mult,il iubeam,dar el era indiferent nici nu ma baga in seama...

KARIN< hey....trezestete frunte lata....nu mai visa cu ochii deschisi

SAKURA< ce vrei KARIN???ai chef de scandal?

KARIN< gura!frunte lata,decand comentezi la mine???

SAKURA< din totdeauna....lasa-ma in pace KARIN

KARIN< hm,mai vorbim noi frunte lata...

KARIN< ISABELA,MORISA......

ISABELA< da!

MORISA< da!

KARIN< am de gand sa-i fac felul Sakurei

ISABELA< dar KARIN directoarea o sa te dea afara din liceu daca-i faci ceva...

KARIN< nu va faceti griji ca no sa afle...hehe sa te vad acum frunte lata daca te vei mai da la Sasuke

PROFESORUL KAKASHI< bine elevi,am terminat ora.....dar nu uitatii ca luni vom da o testare,sa invatati

NARUTO< desigur!o sa fiu primul din clasa

PROF.KAKASHI< ca de obicei NARUTO!dar mereu esti ultimul din clasa

HE HE HE HE!

NARUTO< gata am de gand sa ma apuc de invatat serios

SASUKE< da sigur anuntama peste 300 de ani daca ai luat macar un 5 amarat

NARUTO< un 5?o sa iau 9,ti-o jur!

SASUKE< da sigur,hai sa mergem!

NARUTO< bine....

INO< SAKURA!inainte sa plecam acasa hai pana la baie te rog,am nevoie

SAKURA< HINATA,hai sa mergem cu INO pana la baie

HINATA< bine...

LA BAIE

SAKURA< off,n-am nici o sansa cu SASUKE

HINATA< te inteleg SAKURA,nici eu n-am nici o sansa cu NARUTO

INO< ce tot spuneti?stiti de ce n-aveti nici o sansa cu ei?pentru ca nu va aranjati si voi putin...

SAKURA,HINATA< hm....

INO< poftim!e un luciu de buze,dati-va

SAKURA< incerc eu prima

KARIN< deparca o sa tina

HINATA< KARIN?

KARIN< frunte lata,tiam zis sa-l lasi pe SASUKE in pace!

SAKURA< nu ma controlezi tu pe mine KARIN,nu ai prioritate asupra lui SASUKE

SAKURA,vru sa iasa pe usa cand KARIN nervoasa ii facu un branci SAKUREI,aceasta aterizand direct in bratele lui SASUKE

KARIN< ce?

SASUKE< esti bine?

SAKURA< pai.....SASUKE iti multumesc foarte mult ca mai prins multumesc,multu...

SASUKE< off,gata,gata alta data fii mai atenta,bine,SASUKE spuse asta si pleca

INO< SAKURA esti bine?

SAKURA < da!noroc ca ma prins SASUKE

HINATA< da!

INO< hai sa mergem!

SI FETELE PLECA CATRE CASA

KARIN< la naiba frunte lata.....lasa cati arat eu tie....hehe.....
Domino
Scriitor
Scriitor

Re: O noua viata!

la data de Lun 6 Feb 2012 - 15:36
Titlu nimic? Nici nu ai scris macar ca e primul capitol!!

@mada fan nr 1 a scris:Afara ploua,-space-eu stau in pat gandindu-ma, oare cu ce am gresit?-asta e prolog pentru ca mai jos incepi din nou cu o prezentare

Buna,-space-sunt o fata de 18 -fara numere, honey Hi! , optasprezece-ani si ma numesc Sakura,-space-Sakura Haruno mai exact,-space-parintii mei au murit cand aveam eu varsta de 7-sapte- ani,-space-de-space-atunci am trait singura,-space-pana acum...

In urma cu un an,am fost la liceu in clasa a 11-unsprezecea-si eram o eleva foarte buna si harnica,-porpozitie noua de aici-eram lucratoare si prietenoasa,-propozitie noua-in clasa eram cu colegii mei ino,-space-ten ten,-space-hinata,-space-temari,-space-naruto,-space-neji,-space-choji,-space-shikamaru,-space-lee,-space-kiba,-space-shino,-space-gaara,-space-kankuro-de ce toate apar cu litera mica, daca sunt nume?- si mai era un baiat, brunet bine facut cu ochii ca doua smaralde,-space-se numea Sasuke...tremuram-cu litera mare ca e o propozitie noua- numai cand ii auzeam numele,imi placea foarte mult,-space-il iubeam,-space-dar el era indiferent nici nu ma baga in seama...

KARIN< hey-cu liera mare si unde e linia de dialog?....trezestete frunte lata....nu mai visa cu ochii deschisi-unde e semnul de punctuatie?

SAKURA< ce-Ce- vrei KARIN???-ce e cu atatia de semnul intrebarii, maxim doua, ia aminte--space-ai chef de scandal?

KARIN< gura!-space-frunte lata,-space-de-space-cand comentezi la mine???

SAKURA< din-Din- totdeauna....lasa-ma in pace KARIN

KARIN< hm-Hm-,-space-mai vorbim noi frunte lata...

KARIN< ISABELA,-space-MORISA......

ISABELA< da!

MORISA< da!

KARIN< am de gand sa-i fac felul Sakurei

ISABELA< dar KARIN directoarea o sa te dea afara din liceu daca-i faci ceva...

KARIN< nu va faceti griji ca n-o sa afle...hehe, sa te vad acum frunte lata daca te vei mai da la Sasuke-semnul de punctuatie?

PROFESORUL KAKASHI< bine-Bine- elevi,-space-am terminat ora.....dar nu uitatii-doar un i, ok? Love ca luni vom da o testare,-space-sa invatati-din nou lipsa semnul de punctuatie-

NARUTO< desigur!-space-o sa fiu primul din clasa-semnul de punctuatie?

PROF.KAKASHI< ca-Ca- de obicei NARUTO!dar mereu esti ultimul din clasa

HE HE HE HE!-cine rade?

NARUTO< gata-Gata- am de gand sa ma apuc de invatat serios

SASUKE< da -da-sigur anuntama peste 300-trei sute- de ani daca ai luat macar un 5-cinci- amarat

NARUTO< un-Un- 5-cinci-?-space-o-O- sa iau 9-noua-,ti-o jur!

SASUKE< da-Da- sigur,-space-hai sa mergem!

NARUTO< bine-Bine-....

INO< SAKURA!-space-inainte sa plecam acasa hai pana la baie te rog,-space-am nevoie

SAKURA< HINATA,-space-hai sa mergem cu INO pana la baie

HINATA< bine...

LA BAIE

SAKURA< off,n-am nici o sansa cu SASUKE

HINATA< te inteleg SAKURA,-space-nici eu n-am nici o sansa cu NARUTO

INO< ce tot spuneti-space-?stiti de ce n-aveti nici o sansa cu ei?-space-pentru ca nu va aranjati si voi putin...

SAKURA,HINATA< hm....

INO< poftim!-space-e un luciu de buze,-space-dati-va

SAKURA< incerc eu prima

KARIN< deparca o sa tina

HINATA< KARIN?

KARIN< frunte lata,-space-tiam zis sa-l lasi pe SASUKE in pace!

SAKURA< nu ma controlezi tu pe mine KARIN,-space-nu ai prioritate asupra lui SASUKE

SAKURA,vru sa iasa pe usa cand KARIN nervoasa ii facu un branci SAKUREI,aceasta aterizand direct in bratele lui SASUKE

KARIN< ce?

SASUKE< esti bine?

SAKURA< pai.....SASUKE iti multumesc foarte mult ca mai prins multumesc,multu...

SASUKE< off,-space-gata,-space-gata alta data fii mai atenta,-space-bine,SASUKE spuse asta si pleca

INO< SAKURA esti bine?

SAKURA < da!-space-noroc ca ma prins SASUKE

HINATA< da!

INO< hai sa mergem!

SI FETELE PLECA-plecara- CATRE CASA

KARIN< la naiba frunte lata.....lasa cati arat eu tie....hehe.....

Titlu- sincer, cu titlul mi se pare ca stai in regula
Idee- nu pot sa ma pronunt deoarece esti abia la inceput. Desigur ca ideea cu moartea parintilor Sakurei si ideea cu Karin si Sasuke le-am mai intalnit, dar probabil ca vei dezvolta diferit, nu?
Actiune- s-au intamplat ceva chestii, destul de multe. Deja din primul capitol se iau la harta Sakura si Karin
Naratiune- nu stai prea bine! Deci nu asa se face. Ai inceput cu cu nu stiu ce propozitii care aduce a prolog, apoi incepi ca "Buna sunt Sakura si X ani...!". Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar ca sa te informezi cum se face un fic, dute la Regulament si citeste-l putin mai atenta. Nu trebuie sa te speri ca iti spun asta pentru ca nu te mananc, dar ai foarte multe chestii in neregula. De exemplu, ai spus c in urma cu un an Sakura era vesela si nu stiu cum si direct incepi cu Karin care vorbeste, fara sa faci vreo intrare sau descriere, si de asemenea acolo trebuia pus flashback si endback. Apoi, scri direct ca sunt in clasa, apoi la baie. Trebuie sa faci legatura intre lucruri si sa mentionezi motive si cum fac ele lucrurile. Naratiunea, nu uita, cum am spus-o si altora, inseamna descrierea actiunea! Tu esti responsabila sa povestesti cum se petrec lucrurile si care le e cauza!!! Agrement
Descriere- nici aici nu stai bine! Deci, nu ai deloc descriere sentimentala sau macar ambientala. Nu spui deloc ce simt personajele, iar pe langa asta, daca Sakura e cea care isi aminteste ce i s-a intamplat in clasa a unsprezecea de unde stie ea ce a gandit Karin sau a spus cand ea nu era de fata? Trebuia sa spui ca Karin vorbeste asa cum o fac toti cei care povestesc la persoana intai. Iar pe deasupra, nu mentionezi deloc pe ce intonatie vorbesc personajele. Reintorcandu-ma din nou la descrierea sentimentala, aceasta e cea mai importanta parte a unui fic, dupa parerea mea. Fara ea, e ca si cum ai picta un peisaj doar cu noante de alb, gri si negru, fara pic de culori. Sunt importante, deoarece cititorul vrea sa stie ce simte personajul sau prferat si alte persoanje cand fac ceva
Dialog- E foarte mult, dar nu mi s-a parut a fi chiar sec, recunosc. Puteai pune totusi unele fraze in descriere. Si daca tot sunt la dialog, de ce scri personajele inaintea dialogului? asta se face dupa ce ele vorbesc, si ATENTIE!!! Se pune linie de dialog inainte de dialog!! Are si ea rostul ei!! Nici nu stiu unde sa incadrez faptul ca ai scris unele fraze doar cu litere mari si numele personajelor, de asemenea. dar cum tu ai facut asta mai ales la dialog iti spun ca nu asa se scrie intr-un fic!!! Big Hug Si pe deasupra, te obosesti degeaba sa faci atatea semne si scris mare, nu crezi?
Aspect- Ai de lucrat din plin aici! Uite cateva reguli pentru aspect: in primul rand se lasa enter cand incepi un dialog, nu intre propozitii de dialog, sau cand incepi alineat noua, ma rog, asta ai facut, dar ti-o mai spun ca sa nu uiti! Big smile . In al doilea rand, trebuie pus titlu sau numarul capitolului. Iar in al treilea rand, lasa space dupa fiecare semn de punctuatie
Greseli de ortografie- greseli nu am prea vazut, ma refer ca nu ai scris cuvinte gresit, dar ai alte feluri in schimb. De ce incepi cu litere mica un nume sau o propozitie noua? Astea se incep cu litere mari, i Bautura a aminte!!

Gata cu critica ca cred ca te-am zapacit cu regulile mele, dar astea sunt!! Nu stiu daca mi-a scapat ceva sau nu, dar in fine! Iti doresc succes cu noul fic si bun venit pe acest forum! Sper sa te imbunatattesti deaorece presimt ca poti fara sa te cunosc deloc!! Iti astept nextul si sa nu te superi pe mine daca am fost prea dura. Au fost chestii la care a trebuit sa te iau un pic mai tare, dar crede-ma iti vor fi de folos. Sper sa ne intelegem!!! Si ai grija cu mesajul de mai sus ca e scurt si o sa primesti avertizare. Eu sunt doar critic, dar ai sa primesti de la altcineva, daca nu ti-l editezi!!
Reeah
Ex Staff
Ex Staff

la data de Mier 8 Feb 2012 - 15:56
Buna! Eh, e destul de frumos, te-ai inspirat KHS? Cred ca da, sunt multe ficuri in acest gen.. Eh, eu vreau sa vad ce o sa-i faca Karin lui Sakura.. Astept next-ul scumpo. Spor la scris si le idei. Sper ca nu te-a speriat critica lui Siel, ea vrea doar sa evoluezi.. nu trebuie sa le ai neaparat pe toate din prima, le poti lua pe rand.
WeAreDevils
Nou venit
Nou venit

la data de Sam 17 Mar 2012 - 10:41
Ceau!
Se pare că a mea colegă Mei Li s-a ocupat în mar de primul capitol, eu am să mă leg mai mult de evoluţa personajelor şi de personalităţile lor, cât şi alte lucruşoare.

Cum spuneam Sakura împreună cu restul suferă o evoluţie rapidă, nu ai descris etapă cu etapă, mişcare cu mişcare, care este un lucru foarte esenţial în dezvoltarea protagoniştilor. Plus mie şcenele chiar mi se par seci, iar dialogul între fete, cât şi băieţi, nu scânteiază. Trebuia să dai volum, plus acea prezentare de la început cu: mă numesc x am ochii y şi mai ştiu eu ce, este deja uzată, tu, trebuie să reflectezi câteva trăsături morale pentru a scoate în evidenţă esenţa personajelor tale.
Comportamentul Karinei trebuia mai vulcanic, căci ştiu bine că se bate pentru Sasuke, la fel şi a Sakurei, sau la ea mai puţin, oricum atmosfera dintre cele două trebuia mai incendiară, aşa se vedea o luptă pe cinste, cât şi faptul că reeşea temperamentul aprins al Sakurei.
Naruto a rămas la fel de glumeţ ca întotdeauna şi Sasuke la fel de arogant.
Apropo ai făcut o comparaţie greşită când te-ai referit la ochii lui Sasuke - ai spus că îi are de un smarald, sau ceva de genul. Smaraldul este verde, verde-marin, nu negru. Ai grijă şi încă o chestie, asta nu are legătură cu personajele şi închei: fi atentă la punctuaţe, la dialog şi restul, nu de alta dar virgulele le pui anapoda şi atunci când începi un dialog, trebuie să pui o liniuţă, fără numele personajului, fiindcă nu eşti pe mess + nu mai scrie întreg numele protagonistului cu caps look (litere mari), e de ajuns ca prima literă să fie cu caps.
Cam atât, succes! <3
Rose
Moderator
Moderator

la data de Vin 1 Iun 2012 - 23:13
Din cauza inactivitatii ficul se inchide! Daca doresti sa il continui, da-mi un pm.
Continut sponsorizat

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum