╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

In mainile lui Lizzy

Distribuiti

VandaQ
    Scriitor
    Scriitor

Sex : feminin

Data de înscriere : 29/01/2012

In mainile lui Lizzy

Mesaj Scris de VandaQ la data de Dum 5 Feb 2012 - 18:21

Smile So.. Este un fic facut in colaborare cu Deea(Diavola). Este o idee cam trasnita si trebuie sa mentionez ca fiecare capitol este facut cu ajutorul fiecaruia. Adica facem capitolele impreuna, inafara de prolog. Sper sa intelegeti ceva din ideea noastra si sa va placa. Angel Lectura placuta!! Smile

Prolog

Anul 1827.. Toamna tarzie isi facu simtita prezenta zguduind furios obloanele casei:"Conacul De Seitte". O mana galbena, subtire si aproape anemica isi facu aparitia, inchizand brusc panormaica imagine a camerei in care dormea Tanara Stapana. Suvitele gingase de par ii cadeau stresant peste chipul alb, facand-o sa scanceasca, usor enervata. Mana ei albicioasa si plinuta trecu rapid peste fruntea mare si buzele ei au inspirat putin aer cald. Pleoapele plapande dezvelira cele doua pietre mistice ale marii, lumina slaba oglindindu-se pe suprafata lor. Se ridica incet in capul oaselor si isi sprijini toata greutatea pe cotul mic, cu cealalta mana frecandu-si ochiul drept. Isi indrepta spatele apoi il arcui slab sub unduirea licarului de lumina, descriind cu bratele subtiri un semicerc discret. Degetele ei au patruns usor aerul, apoi isi plasa cu grija un picior inafara patului, pasind sfioasa pe pardoseala rece. Isi freca din nou si celalalt ochi apoi merse inexistent pana in coltul in care, sub o gramada de haine, se afla o jucarie. Parul lui frumos aranjat, tenul alb, costumul militar.. Toate ii faceau ochii sa vibreze gingas. Il puse cu grija inapoi intre haine si ii sopti, ca si cand ar fi auzit-o:
    -Ss.. Fratele meu nu trebuie sa afle ca te-am luat de pe raftul lui.

Mana ei aseza cu grija o rochita roz peste el si isi indrepta ochii albastri spre papusa ei preferata, ce statea ca de obicei in casa mare, dupa tejghea. Aceasta se uita atent la liniile papusii, la pozitia ei imobila si pentru o clipa i se paru ca zambeste mai mult decat trebuie. Clipi de cateva ori apoi o lua in mana, manevrand cu grija corpul ei subtirel. Ii aseza parul roz frumos si il prinse cu o agrafa cam mare. Ii netezi rochia neagra si sortuletul alb apoi o puse la loc, dupa tejghea. Privi inca o data maldarul de haine si zambi intelept, ca si cand ea ar fi stiut mai mult decat actorii acelui teatru meta-fizic. Avea o urma de multumire pe chip, care insa ii disparuse la auzirea unei voci stridente si cunoscute:
    -Lizzy!! O, Lizzy!! Te chelesc daca nu imi dai comandantul inapoi!! Dami-l!! Stiu ca tu l-ai luat!!
    Fata privi amuzata chipul fratelui sau geaman, enervat la culme. Ochii lui de o claritate senila priveau razbunatori chipul fetei ce alerga prin camera, spre el.
    -Haide, stiu ca e la tine, pronunta Tom cu o seriozitate matura in voce. Varsta lui rotunjise cifra zece, asa ca se considera deja un barbat cu drepturi depline. O scruta mustrator din priviri pe sora sa, apoi dibui cateva cuvinte, accentuandu-le grav cu un accent britanic veritabil:
    -O sa mi-l dai!! Daca nu.. O sa te spun mamei.
    Fata zambi nevinovat si sopti gingas cateva cuvinte, stalcite oarecum voit:
    -Bine. O sa ti-l dau.. Dar dupa pranz.
    Ochiul ei drept clipi fugitiv, apoi il apuca de mana pe fratele sau si il trase incet dupa ea. Cele doua siluete se departara dupa un colt al conacului, tapetat cu verde inchis.

In gramada de haine lua amploare o miscare, din ce in ce mai accentuata. De sub rochita roz de vara iesi o mana mica, de papusa, urmand intreg corpul. Pozitia impunatoare si ochii negri se desfasurau in amplitudinea lor. In scurt timp, celelate jucarii prinsera viata automat, facand o galagie destul de asurzitoare. Arlechini pictati, papusi grosolane, figuri mandre, cainele maro din plus. Toate se miscau in voiniciunea lor crescanda. Pana si papusa roz, de dupa tejghea se misca putin. Ocoli barul si urca alene scarile cu balustrada ce duceau la balcon. Se uita putin prin camera imensa apoi auzi un fluierat ostentativ. Se uita stupefiata la figura ce avusese tupeul sa o fluiere si analiza cu deplina minutiozitate chipul acestuia. Contura din priviri chipul dur al brunetului, suvitele dezordonate, buzele subtiri si costumul cachi cu care era invelit corpul lui impunator. Ochii lui exprimau o goliciune obscura, o teama temerara. In scurt timp privirile celor doi se intersectara si el privea mandru, fara retinere, corpul micut al tinerei. Aceasta isi dau parul pe spate si cobora scarile in graba, pufnind indignata. "Tot timpul face asta. Ce afurisit! Yanke-ul naibii! Sa mai fluiere o data si ii arunc un ghiveci de petunii intre ochi! Ingamfatul!!", bombanea rozalia cu gandul la tanarul Comandant ce o enerva la culme. El, pe de alta parte, o privea cu admiratie pe tanara. Cu o admiratie hapsana, ce ardea de o dornica noapte de amor. Insa statutul nu ii conferea nici o liberate. In ultimul timp ura din ce in ce mai mult lumea si se ura pe sine. Lumea jucariilor.. Lumea in care era incatusat, in care fiecare adiere de vant ti se parea o rafala, in care mainile mizerabile ale copiilor aceia te atingeau.. In care dragostea fusese marginita la gradul de privire cordiala, la o strangere de mana ce o impartasesti unui amic. Era doar crunta Lume a jucariilor.

Cam atat.. Asteptam parerile si criticile voastre. Aa.. Si va rog, critici dure. Multumesc. Klau va pupa and be happy!! ByE!!

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Data de înscriere : 26/11/2011

Re: In mainile lui Lizzy

Mesaj Scris de Reeah la data de Dum 5 Feb 2012 - 18:31

Doamne, Doamne! Sti cat de mult iubesc ideea asta, nu? Oh, nu cred ca o sa fac ceva..noroc ca ma ajuti. O sa ai mult de corectat la mine... Ah, cea mai tare a fost faza cu ghiveciul Laugh Doamne, ai facut o completare cu petuniile.. Eh, sa vedem ce comentarii mai urmeaza. Te-am pupat! O sa fac si eu ceva cat de curand... Kiss

LaVitaDiMerda
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 04/01/2012

Mesaj Scris de LaVitaDiMerda la data de Dum 5 Feb 2012 - 18:50

OOOO ce scuuump... Sa ghicesc ca soldatselul pervers[[ca intot deauna]] e Sasuke..Nu? ori si cum... astept next`ul... Hi hi hi!!!
    Ce scumpa idee... Chiar foarte frumoasa. Te face sa visezi din nou noptile de copil, cand dormeai cu ursuletsii si credeai ca dupa fiecare gradina se aflau zanele si piticii care te vegheau...

Aolo incep sa adorm aici si sa plang Laughing
    Ti puup si sa vii cu nextul ok?:>

●Emιℓy●
    Ex Staff
    Ex Staff

Data de înscriere : 18/11/2011

Mesaj Scris de ●Emιℓy● la data de Dum 5 Feb 2012 - 19:09

Klau !! Am parcat si eu pe aici Laugh
    Ehhh, ideea asta m'a dat gata. Love it
    Soldatel pervers ce esti tu, la iti sta gandul brunetule? Laugh
    Deci sa inteleg ca papusa e Sakura si soldatul e Sasuke, nu?
    Off, Lizzy, daca il dai pe soldatel inapoi fratelui tau nu stiu ce iti fac Bici
    Ahamm, aici m'ai pierdut, postezi doar tu sau urmatorul capitol il va posta Deea?
    Ehh, astept sa vad oricum, amandoua aveti un stil de a scrie aparte Smile
    V'am pupacit dulce pe amandoua, daca poate una dintre voi sa ma anunte cand postati next'ull ar fi super. Angel
    Zbye !!! Big Hug Kiss

♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Data de înscriere : 06/09/2011

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Mier 8 Feb 2012 - 12:47

Foarte frumos fetelor Smile
    Imi place mult ideea, este estrem de originala, dupa parerae mea Big smile
    Am sa va dau o critica peste unu sau doua capitole Wink
    Astept sa vad ce surprize ne mai faceti Tongue
    V-am Big Hug

Miky incheiat Angel

DJ YOO MIKY

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Data de înscriere : 26/11/2011

Mesaj Scris de Reeah la data de Mier 11 Iul 2012 - 12:42

Fic inchis din cauza inactivitatii. Daca Klau doreste sa-l continuam, sa-mi trimita un mp. si se rezolva.

Acum este: Lun 23 Ian 2017 - 2:29