Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
Domino
Scriitor
Scriitor
Sex : feminin

Va veni sfarsitul lumii in acest an?

la data de Dum 29 Ian 2012 - 20:40
Voi credeti in profetia mayasa? Eu una asa si asa. Cica va veni antihrsitul si ca ne vor ataca chiar extratestrii? Voi ce parere aveti despre asta? Nu prea ma incred in profetia unui popor disparut de secole, chiar daca inteligenta lor era de admirat. Dar am mintea deschisa, pentru ca orice se poate!!! Va astept parerile!!
●Emιℓy●
Ex Staff
Ex Staff

Re: Va veni sfarsitul lumii in acest an?

la data de Dum 29 Ian 2012 - 21:09
Eu nu cred in asa ceva. Poate e adevarat, poate nu, insa eu nu cred asta. Au mai spus de nenumarate ori ca ar veni sfarsitul lumii insa inca suntem aici Laugh E adevarat, poporul mayas era un popor inteligent, insa s'ar fi putut insela. Am auzit cu ceva timp in urma cum ca in 2032 un asteroid s'ar apropia de pamnat insa nu il va lovii, ci se va intoarce peste 7 ani si atunci ar fi "Sfarsitul lumii". Hmmm, nici asta nu prea imi vine sa cred, insa daca ar fi sa fie asa eu as fi impacata cu gandul. Din aceasta cauza nici nu ma prea gandesc la asta, nu are rost sa mas sperii singura din cauza unui fenomen ce nu stiu daca s'ar putea intampla. Smile
Rose
Moderator
Moderator

la data de Lun 20 Feb 2012 - 15:09
Hai sa va zic o chestie: Nimeni nu stie cand va fi sfarsitul lumii, nici macar Fecioara Maria, doar Dumnezeu!
Asa ca un popor nu poate sa vorbeasca in numele Domnului si sa zica ca pe data de 21. 12. 2012 e sfarsitul omenirii. Sa stiti ca sunt si de astia, care cred.
Nu asa se spunea si anu trecut prin luna a 11-a? Ca vom muri din cauza a nu stiu ce cometa ce a trecut foarte aproape de Pamant si cica avea o traiectorie ciudata. Numele ei venind si de la zeita distrugerii si uite ca suntem vii.
Odata cu acea cometa au aparut mai multe chestii: cum ca ea ar fi fost controlata de cineva, cica extraterestrii si mai ales noua planeta ce sa descoperit, surprinzator, in afara sistemului nostru solar si fiind de 3 ori mai mare ca Jupiter - parca ea e cea mai mare [ ce le am cu geografia]
Unii ziceau ca aceea nu e o planeta, ci o nava extraterestra, pentru ca Soarele nu a avut atata putere sa emane energie pentru a se forma planeta.
Nu stiu care zicea ca prin nu mai stiu ce an extraterestrii au venit sa ne avertizeze ca o cometa sau planeta va distruge Pamantul si s-au oferit sa ne ajute, iar noi [adica aia de atunci] i-au impuscat. Mda, numai speculatii.

Nici nu stii ce sa crezi. Dar nimeni nu poate zice cand e sfarsitul lumii. Bine, poate ceva o sa se intample in 2012, cine stie.
Unii cercetatori spun ca in 2012 are sa fie inceputul unei noi vieti si nu e vorba de viata vesnica din Biblie. E vorba de modificari genetice ale corpului, ca vom straluci si vom trai in intuneric. Cine stie. Dumnezeu cu mila.
Stiti prea bine ca in Biblie scrie ca inainte de venirea lui Iisus pe pamant, pentru a 2a oara, vor aparea niste semne: cutremure, inundatii, incendii, razboaie, boli, iar la final crucea de pe cer.

Inca ceva, ce se scrie pe net, despre acest "sfarsit al lumii" - a spus cineva- ca totul este realizat pentru ca populatia sa se reduca. Adica: odata ce unii citesc astfel de lucruri apare stresu, grija, boli cu inima si automat si moartea. Deci se intelege.

Eu va zic o chestie nu va panicati. Indiferent de situatie nu puteti face nimic. Nu poti fugi de Dumnezeu. Eu prefer sa nu cred in vorbele spuse de un popor celebru si disparut, dar nah, undeva in adancul meu exista o teama ;]]. Ca orice om de altfel.
Domino
Scriitor
Scriitor

la data de Lun 20 Feb 2012 - 15:20
bine spus Rose. Eu am postat acest subiect ce curiozitate, ca sa aflu si parerile altora. Pana acum, tu eu si Ale Skitlles avem cam aceleasi pareri. Nu credem in profetie, insa teama o avem, iar mintea ne e deschisa la orice. Si eu am auzit o gramada de speculatii mai ales decand s-au descoperit alte planete noi, mai ales planeta Nibirus sau ceva de genu. Cred ca asa se numea. Cica ca acolo traiesc extraterestri care au coborat cu milioane de ani pe Pamant si au creat oamenii. Iar acu, cand vad ca omenirea a ajuns de necontrolat si faptul ca evoluam intr-um mod accelerat mai ales ca tehnologia umana devina din ce in ce mai avansata si avem cunostiinte mult mai vaste cica, despre Univers, decat ei, se tem de noi si vor acum sa ne distruga. Si cica teoria maiaya cam tot pe extraterestri se bazeaza. Iti vine sa crezi? Si cum sunt persoane care cred, iti dai seama ca ca exact cum ai scris si tu: devin stresati, se tem si se omoara. Mai ales ca e vorba si de conspiratia Iluminati.
Calliope
Membru
Membru

la data de Lun 3 Sept 2012 - 13:56
ei bine, kryn ma pot alatura si voua, caci nu cred ca va veni sfarsitul lumii, dar mi-e teama totusi, pentru ca nu poti stii niciodata Bilbia spune ca sfarsitul lumii va venii atunci cand va fii a doua coborare pe pamant a Mantuitorului, si atunci cand va dorii Dumnezeu, insa cu toate speculatiile populatilor nimeni nu mai stie ce sa zica
inca nu stiu daca ati observat dar ce vedeti la data de 21.12.2012? decat 12 12 12 nu? si primul 12 este rasturnat(21) Asa au zis si anul trecut, ca pe 11.11.2011 murim, si suntem vii, si in cel mai rau caz, de ce data de 21 si nu alta data? pentru ca atunci se aliniaza planetele? si ce are? lasa saracele planete sa se alinieze, ca nu are nimicnu zic ca asta ar putea provoca dezastre pe pamant, dar nici chiar sfarsitul lumii si de ce ar venii extraterestrii tocmai atunci? cum sa creeze ei oamenii? O.o cine a zis? daca ar fi creat ei oamenii atunci ar fi lasat un conducator pe pamant, ca sa ne tina sub control, daca sunt atat de destepti dar nu ne-au creat ei ci Dumnezeu, si atat!
oamenii fac tot felul de speculatii doar pentru audienta, publicitate si ca sa ii sperie pe ceilalti, eu asa cred, ca de exemplu am vazut un site care avea o numaratoare inversa din 2011 pana pe data de 21.12.2012 O.o adica cat de destept trebuie sa fii ca sa mai faci si asta? e ciudat eu una nu cred ca va venii sfarsitul lumii decand cand va vrea Dumnezeu, si ar fi culmea sa fie pe 21.12.2012 atunci ca sa se alinieze si planetele, sa ne invadeze si extraterestrii si sa si murim, e prea mult suntem si noi mici, chiar trebuie sa suportam atat de mult? off,....voi ce credeti?
RR
Administrator
Administrator

la data de Lun 3 Sept 2012 - 19:38
Interesant subiect, sa-mi dau si eu cu parerea Smile

Da, sfarsitul lumii >.< O sa vina si el, desi eu cred ca el a inceput de mult. De ce? Fiind ca in multe tari a fost seceta si inca este, apoi cutremure, la poli gheata se topeste, inundatii...sa nu mai zic ce-i prin Asia..China...
Imi place sa dezbat un astfel de subiect, pentru ca are mii si mii de posibilitati. Dar daca ar fi sa fie sfarsitul lumii asa dintr-odata, atunci va fi intr-un mod neasteptat de toti, cred eu. Apoi data de 21.12.2012, eu auzisem faza cu 20.12.2012, si logica la data care am spuso eu este asa: primele doua numere impreuna fac 2012 si ca este ultima data care va fi asa, ca si 12.12.2012. Eu zic asa: Ce va fi, va fi. Fi-ti credinciosi mai departe si rugati-va pentru cei necajiti si sarati. Deja ma bag la religie, dar asa e, mai putine pacate, un loc mai buna langa dumnezeu ^.^ Si ce ii cu planeta aia ?(GOO) Sunt fascinata de astfel de chestii, pur si simplu, cum e sfarsitul lumii, nimeni inafar de dumnezeu nu stie ce se va intampla...desi omul si-o face cu mana lui ... in fine. Am scris cam putin dar nu stiu ce sa mia zic Blush
dee-san
Membru
Membru

la data de Mar 4 Sept 2012 - 8:33
Subiectul acesta este destul de interesant. Think

Eu cred că acest sfârşit al lumii, oricât de convingător ar părea, nu poate fi anunţat de nimeni, nimeni altul decât Dumnezeu. Dacă vreţi să aflaţi cum va fi, citiţi şi voi Biblia, pentru că e cea mai sigură cale spre adevăr. Deja - cred că v-aţi dat şi voi seama - suntem în aproape de sfârşit, inundaţii, secetă, cutremure, tsunamiuri, plus că ştiţi că se vor ridica antichriştii. Am auzit de undeva că este deja o asociaţie de antichrişti, care are de gând să pună toată lumea să îşi bage unele chipuri - implanturi în frunte sau în mâna dreaptă - cu care vor fi controlaţi. Iar cei care nu vor vrea să-şi bage chipul, nu vor avea acces la magazine, la un loc de muncp, la o casă, cu alte cuvinte, vor trăi mai rău ca ţiganii - pt. că romii trăiesc bine, sincer - sau, alţii voi fi supuşi torturii, poate chiar vor fi ucişi. [ca să vedeţi asemănarea cu visul lui Ioan, citiţi în Biblie Apocalipsa lui Ioan 13 :11-18, dar vă spun, că toată Apocalipsa este extrem de interesantă]

Apoi, am mai citit în Biblie, tot în Apocalisă, despre cele şapte urgii, urgiile din urmă.
1. O rană rea şi dureroasă a lovit toţi oamenii care aveau semnul fiarei sau numărul ei;
2. Marea se va transforma în sânge şi orice fâptură vie va muri, chiar şi cele din mare;
3. Râurile şi izvoarele se vor transforma în sânge;
4. Soarele va deveni puternic şi îi va arde pe oameni;
5. Întunericul şi durerea se va lăsa peste scaunul de domnie al fiarei;
6. Eufratul va seca;
7. Fulgere, glasuri şi tunete vor urma, iar apoi, un cutremur, cum n-a mai fost niciodată pe pământ va fi.
Acestea sunt cele şapte urgii din urmă.

Altceva nu ştiu ce să mai spun, doar că mayaşii sunt fraieri. Nu au cum să prezică momentul în care va veni sfârşitul. Şi în plus, dacă chiar sunt atât de mari şamani, de ce nu au dat şi ora, minutul, secunda exactă? Mnda.. vrăjeli de-alor! Laugh
Continut sponsorizat

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum