╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Căpitanul Cireşului

Distribuiti

LaVitaDiMerda
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Data de înscriere : 04/01/2012

Căpitanul Cireşului

Mesaj Scris de LaVitaDiMerda la data de Vin 27 Ian 2012 - 18:18

Chapter 1

La linia orizontului unde cerul, ce isi infatiseaza prietenul lui arzator care isi trimite razele sa atace pamantul plin de ura, se unea cu marea albastra si adanca limitata doar de pamanturile uscate si disperate ale Terrei, se zareau velele cele negre, agatate de catargele “Corabieie smaraldului”.
    O fata cu parul lung si roz sta sprijinita in varful unuia din cele mai inalte catarge. Aceasta preiveste peisajul marin de care este inconjurata, prin binocul ei de culoare aramie, cam ruginit. Aceasta e imbracata intr-o camasa de in, peste care se afla o vesta din piele. Poarta colanti, si peste, o esarfa legata de talie, ascunzand o parte din teaca pe care o are la brau.
    Domanita este trezita din visare de catre o alta conita cu parul lung negru-albastriu. Ochii ei lila aratau speranta si visare. De asemenea, conita purta aceeasi tinuta ca si rozalia.
    Fata isi striga coechipiera:
    -Sakura-Chan, capitanul doreste sa te vada.
    Imediat, rozalia isi arunca binoclul in bratele conitei brunete. Dupa prinde o franghie groasa cam “ruginita” si aluneca usor pe ea.
    Domnita se indreapta spre cabina capitanului, fara vreo expresie pe fata.
    Aceasta ajunse in fata unei usi din lemn de stejar, cu geamul colorat. Apasa incet clanta, usa incepu sa scartaie usor si paseste intr-o camera luminata de doua candele puse in colturile opuse al locului. O voce ragusita barbateasca ii pronunta numele fetei.
    -De ce m-ai chemat? Intreaba domnisoara stand rezemata intr-un picior, batand din celalalt si avand mainile in san.
    Din intuneric se zareste o silueta masculina ce inainteaza catre tanara. Chipul sau cu pielea lasata se vede la lumina lumanarii. Acesta isi cheama marinarul mai aproape si ii spuse:
    - Draga matelot... Dar acesta fu interrupt de rozalie ce s-a incruntat.
    - Ce matelot visezi? Sunt fiica ta! Asta nu iti este clar? Trebuie sa-ti reamintesc de 17 ani in coa’? spune fata cu ura in voce.
    - Nu am sa-ti permit sa vorbesti asa! Pe acest vas nu ai sa fii nici o data fiica mea! Acum, te-am chemat pentru a-ti da o misiune.
    - Si daca nu am sa o accept? Intreaba fata cu indiferenta in glas.
    - Daca nu ai sa accepti, surorile tale vor plati scump, foarte scump, pentru joaca ta prosteasca.
    Sakura lasa capul in jos in semn de ascultare dupa care isi lasa tatal sa termine.
    - Deci, eu m-am imbolnavit foarte grav, pot spune ca sunt pe moarte. Ca sa imi regasesc sanatatea, imi trebuie Perla de Rubin, care se gaseste in inima insulei Ibiza. Am nevoie ca tu sa devii secundul vasului, in timp ce secundul oficial va deveni Capitan. Daca vrei sa aflii mai mult, te poti duce la sora ta mai mica.
    Sakura iese din camera fara sa se oboseasca sa isi salute tatal. Se indreapta usor, cu privirea in jos, spre camera surorii e ice se afla undeva in fundul vasului. Aceasta ajunge in fata altei usi, negre, pazita de doi marinari. Fata ii roaga sa o lase sa intre in camera surorii ei, si deschide usa grea si metalica. In camera slab luminata, toata din lemn, se zareste la o masa, o fata cu parul lung rosiatic-portocaliu prins in coc.
    - Ce ma bucur sa te vad, surioara. Graieste roscata cu un zambet sadic pe fata.
    - Cred ca stii de ce am venit, Kiara!
    - Desigur surioara, stiu ca tu cauti acel ceva numit Perla de Rubin...
    - Bun, deci stii si ca am nevoie de cheia cufarului cu hartile Europei.
    - Desigur surioara, cum sa nu? Dar totusi, inainte sa ti-o dau, va trebui sa platesti, exact sa intr-o afacere.
    Sakura statu un pic pe ganduri, cu mainile in san, si se uita la sora ei cu un semn de intrebare. Presimtea ca nu va fii de bine acest pact. Dar gandurile ei au fost intrerupte de roscata.
    - Deci, surioara. Stiu ca taicatu este bolnav, si de aceea vrea sa ii aduci Perla. Dar totusi, ti-a zis si ce va face dupa ce o va avea?
    - Pai banuiesc ceva, dar prefer sa iti aud tie opinia minunata. Spune rozalia cu un zambet oarecum curios de ceea ce o sa ii povesteasca surioara sa.
    - Esti asa naiva cate o data.... Ce pot spune, nu te gandesti la consecinte. Dar acum gata cu predicile!-urma un moment de tacere dupa care rozalia inchide ochii- Perla de Rubin ii ofera celui care o detine sanatate si viata vesnica. Dar trebuie sa fie facut un schimb, un schimb de juraminte si sange. Sa zicem ca tatal tau detine Perla iar pe tine te alege ca fiind victima lui. Daca taicatu` reuseste sa iti fure din sange, si il toarna peste perla, tie iti fura viata si sanatatea, lasandu-te pe tine sa urmezi calea catre Lumina, iar el sa devina cu anii tai de viata, nemuritor. Dar exista si o consecinta, pe care, din pacate nu o stiu.
    Sora acesteia deschide ochii si asteapta continuarea pactului, cu mainile in san, sprijinita pe un picior. Dupa care o lasa pe Kiara sa termine ce are de spus.
    - Deci surioara, schimbul meu este acesta: eu iti dau cheia si iti scriu o scrisoare punand sigiliul capitanului pe ea, ca deh, unii oameni sunt prosti. Tu te vei revolge catre echipaj citind ceea ce scriu eu, si, pentru ca papa` nu iese nici o data din cabina, vei fii avantajata. Apoi iti vei continua misiunea. Si nu-ti fa griji, ma ocup eu de Misa. Ah, era sa uit! Cand vei gasi Perla, o folosesti pentru tine.
    Sakura, face exact cum ii spune sora ei mezina, dar foarte agera la minte, apoi Kiara ii inmaneaza cheia cufarului surorii ei.
    - Inainte sa ma duc jos, vrei sa vii cu mine? Intreba rozalia cu un zambet pe fata.
    Kiara da afirmativ din cap si isi desprinde cocul, lasandu-si parul sau lung, sa atarne pana peate volanasele rochitei sale de dama, dupa care prinde un cutit si isi taie usor rochia lunga pana in pamant, facand-o pana sub genunchi. Sakura se uita la ea uimita iar roscata zise “Schimbare rapida de look!” Dupa care, fetele, incep sa chicoteasca.
    Sakura iese din camera prima, si are grija de cei doi paznici, dupa care isi cheama “colega de jaf”. Amandoua coboara in josul navei, in camera cu cufare. Care era exact langa temnitile corabiei. Sakura isi trimise sora intai, dupa care alerga catre bruneta care o anunta ca tatal sau dorea s-o vada. Cand o vede, ii striga numele, Hinata, si o “taraste” pana la cufar.
    Acestea ajung in scurt timp la Kiara, care déjà a deschis cufarul si cauta harta. Sakura se plimba ca disperata inainte si inapoi gandindu-se la acea perla.

Next`ul saptamana viitoare:* asta daca nu o sa am prob cu `netu`Big smile

- Sakuu

Ultima editare efectuata de catre Miss`U in Sam 28 Ian 2012 - 17:13, editata de 1 ori

●Emιℓy●
    Ex Staff
    Ex Staff

Data de înscriere : 18/11/2011

Re: Căpitanul Cireşului

Mesaj Scris de ●Emιℓy● la data de Vin 27 Ian 2012 - 21:21

Hei Miss'U !! Pai cum titlul m'a atras, am trecut si eu pe aici.
    Ideea imi place, chiar foarte mult, Sakura pirat, hmmm. Think
    Si acea perla, nu pot sa cred ce vrea sa faca tatal sau. Very Angry
    Cum aidca next'ull de abea saptamana viitoare ? Eu ce fac pana atunci ?

M'ia placut atat de moolt, nu pot astepta atat Sad

In regula, ma anunti si pe mine cand aduci next'ull, daca vrei ? Angel

Spor la scris si la idei Big Hug

Te'am pupacit, zbye !! Kiss

RR
    Administrator
    Administrator

Data de înscriere : 09/01/2011

Mesaj Scris de RR la data de Sam 28 Ian 2012 - 19:02

Un titlu atragator pot spune Smile Si o idee pe care nu am mai inatlnito pana acuma Love it
    Imi place chestia cu pirat Smile Te-ai inspirat putintel de tot din Piratii din caraibe, nu?
    Foarte interesant dupa parerea mea Think
    Ai ceva greseluteb de tastare si cam prea mult dialog :s
    Incearca sa transformi dialogul in vorbire indirecta Smile
    Cam atat Big Hug Te-am pupat si spor la postat scumpa mea Kiss

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Data de înscriere : 26/11/2011

Mesaj Scris de Reeah la data de Lun 30 Ian 2012 - 7:24

Buna! Este foarte frumos scumpo! Ma bucur ca dau de un fic cu o asa idee... Ce vrea tatal sau sa faca? Ah, il omor eu..sa indrazneasca nu m ai sa puna mana pe Sakura ca si-o ia de la mine.
    Eh.. e bine ca Sakura are o sora inteligenta, dar era mai bine daca Sakura era asa.. Astept u rmatorul capitol..sa-l pui cat de repede poti. Spor la scris si la idei. Kiss

LaVitaDiMerda
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de LaVitaDiMerda la data de Sam 4 Feb 2012 - 19:28

Hello people! I`m here now! This Chapter is 4 Rallu! A dedikiss 4 u!Love it

Chapter 2

Sakura POV

Sunt atât de stresată, întâi primesc o misiune de la tatăl meu, şi acum, trebuie să îl omor din cauză că el vrea să mă omoare... Ştiu că ceea ce mi-a spus Kiara a fost ca un exemplu dar o cunosc destul de bine... Ştie ce este un pericol adevărat, dar, nu vrea s-o zică pe faţă.
    Inima mea este închsă într-o cutie, în pieptul meu, ceea ce o face să se simta singură şi abandonată, lăsată sa bata ca să îmi pulseze sânge, deoarece, îi este frică să nu mă piardă şi pe mine.
    Exact asta simt eu acum: sunt abandonată de propriul tată. Dar, mintea îmi e trezită de Kiara, care îmi spune să caut eu harta, cât ea şi Hinata, o eliberează pe sora mea mai mare, Misa. Când îi aud numele, un zâmbet nostalgic îmi apare pe faţă, ştiind că tot eu sunt de vină pentru că sora mea a fost aruncată în temniţă.
    În trecut:
    Plouă, atât simt. Ploaia îmi udă faţa albă si parasită. Astăzi, sora mea, bruneta mea cu ochii turcoaz, va fii aruncată în temniţă din vina mea. Totul s-a întâmplat atât de repede. Îmi amintesc doar că vream să mă arunc peste bord. Numai că cineva mă oprea. Mă ţinea strâns iar lacrimile amare ale persoanei, se prelingeau de pe părul rozaliu, pe gâtul meu firav. Ea era în spatele meu, ţinându-mă strâns, nevrând să îmi pierd viaţa dintr-o prostie. Dar tatăl meu, a aruncat-o pe jos. Ceea ce dădea de semn, că ar fii trebuit să mă lase să mor. Acum, ea trebuie bătută şi închisă, iar eu nu fac nimic, doar privesc cerul cu tristeţe
    În prezent:
    După ce îmi amintesc această tragedie, mă pun în genunchi, căutand harta Europei. Mâinile mele reci cotrobăie printre hârtiile gălbui. Pâna la urmă, găsesc o hârtie veche, aproape putrezită, care reprezintă partea de vest a Europei. Ştiu că nu este toată dar, măcar este ceea ce îmi trebuie. Ochii mei verzi cercetează cu mare atenţie harta, dar rămân dezamăgită. Nici urmă de Ibiza. Oftez lung şi adânc, după care observ un scris: “ Si usted está buscando un tesoro, no debe desaparecer.” (Dacă voi căutaţi o comoară, nu trebuie să plecaţi prea departe.) Ce dracu vrea să însemne asta?

Kiara POV

Sunt atât de bucuroasă! Urmează s-o eliberăm pe Misa. Săracuţa, câte a făcut ea pentru Sakura. Acum, suntem în faţa “cuştii”, unde stă închisă bruneta. Arată oribil! Pielea ei rozalie de odiniaoră s-a făcut de un gri deschis ,iar părul acesteia şi-a pierdut toată strălucirea, rămânând sec şi lung. Surioara mea, stă cu mâinile prinse de peretele din lemn putrezit, cu capul lăsat şi cu picioarele la piept. Cum ne-a auzit intrând, a ridicat capul şi a deschis ochii. Avea cearcăne aproape negre, dar ochii ei au rămas veseli ca înainte de a fii închisă. Purta o rochiţă ce trebuia să fie alba, dar, este plină de sange.
    Imediat i-au cheile din mâna Hinatei şi deschid uşa “cuştii”, ridicând-o pe Misa. O dezleg şi imediat aud un urlet de disperare de-al Sakurei.

Ultima editare efectuata de catre Miss`U in Sam 4 Feb 2012 - 19:40, editata de 1 ori

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Sam 4 Feb 2012 - 19:39

Buna! Este frumos scumpo, tatal Sakurei este foarte crud. Ma intreb dca sunt toate din aceiasi mama sau mosul a fost un aventurier si si-a facut mostenitori peste tot.
    Imi este tare mila de Misa, saraca de ea. In fine, eu astept next-ul, vreau sa vad de ce a tipat Sakura. Spor la scris si la idei. Kiss

●Emιℓy●
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de ●Emιℓy● la data de Sam 4 Feb 2012 - 19:47

Heii !! Off, intarziata de mine... Sad
    Asa, mai trebuie sa iti spun ca ai o descriere de ma face sa plang?
    Sau ca ideile tale sunt briliante?
    Off, deja sti asta Love it

Imi pare rau de Misa, dupa descrierea ei cred ca a stat mult timp acolo.
    Ma bucur ca in sfarsit au scos'o.
    Hmmm, Sakura a gasit ceva, de abea astept sa vad ce inseamna cu adevarat ce a gasit.
    Astept next'ull, sper ca o sa vina cat mai curand ca de nu Bici
    Te'am pupacit, spor la scris si la idei.

Ja Ne !! Big Hug Kiss

RR
    Administrator
    Administrator

Data de înscriere : 09/01/2011

Mesaj Scris de RR la data de Sam 4 Feb 2012 - 19:57

Owww Love it Iti multumesc mult pentru dedicatie Alina scumpa mea Big Hug
    E foarte frumos capitolul Kiss
    Ce vrea sa spuna textul ala? Think
    Imi dai de gandit Think
    Te rog sa aduci nextul Smile
    Ideea e superba Kiss

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 09/09/2011

Mesaj Scris de Domino la data de Sam 4 Feb 2012 - 20:00

minunata poveste, cu pirati. Biata de Sakura, ce tata crud are. Frumoasa tema si ideem de asemnea. Trebuie sa te laud. Ficul tau e o reusita.
    Din nefericire, capitolul asta e prea scurt pentru mine si ma cam supara. E atat de frumos ce scri. Sper sa revad nextul

LaVitaDiMerda
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de LaVitaDiMerda la data de Dum 5 Feb 2012 - 20:44

Deci, cum v-am promis, pun nextul deoarece, pentru ca, fiindca Ma simt vinovata ca l-am facut pe 2 destul de scut.Deci, lectura placuta:

Chapter 3

Kiara POV

... aud un urlet de disperare de-al Sakurei. Mă întreb ce mai vrea de data asta, aşa că, eu şi Hinata, o luăm pe Misa şi ne îndreptam către soră-mea rozalie. Când ajungem şi o văd, îmi vine s-o iau la şuturi. Stă în fund, cu mâinile pe langă corp şi plânge ca un copil de doi ani, zicând “ Waaa.. Kiara! Vino la mineeee”!!
    -Ce dracii dracilor te-ai apucat să boceşti aşa? ţip la ea enervată de postura asta.
    - Surioară, am găsit harta dar- încearcă să zică printre sughiţuri- nu ştiu ce scrie pe ea.
    Îi iau harta din mână şi mă uit să văd ce naiba-i scris. Îi traduc şi o văd cum rămâne cu câteva semne de-ntrebare. Nu o condamn, căci şi mie îmi este greu să-nţeleg. Dar mă uit pe faţa hărţii şi văd că nu apare nici unde, insula Ibiza.

Sakura POV

Mă apuc de plâns ca un copil, ca să atrag atenţia. Pot zice că mă pricep. Dar, imediat, intră peste mine Kiara, însoţită de Misa şi Hinata. Hi hi hi! După ce roşcata mă vede, mai să nu mă ia la bătaie. Îi dau harta, îmi traduce propoziţia, iar eu, rămân unpic pe gânduri. Dar numai stau aşa mult şi mă îndrept către bruneta mea, ca s-o îmbraţişez. Mai aveam puţin şi o omoram. Îi sar în braţe spunând “Misa, Misa, Misaa!!! Te iubesc foarte foarte muuult!!”.
    După această căutare, ne îndreptăm cu grijă către cabina mea. Tiptil-tiptil, ajungem, cu chiu cu vai, intrând gâfâind din cauza alergăturii. Aprind câteva lumânări, din cauză că, camera mea este foarte întunecată. O aşezăm pe Misa în pat şi îi curăţăm rana. Mă îndrept spre un cufăr vechi, din lemn de stejar, prăfuit şi ruginit. Îl deschid şi din el, scot o rochiţă scurtă, dantelată, de culoare roşie. O arunc pe faţa surorii mele, iar aceasta, şi-o înlăturează, arătându-şi zâmbetul ei dulce, care mi-a lipsit trei ani.
    Misa se mişcă destul de greu, având în vedere că este destul de slăbită. Îşi dă rochiţa pătată de sânge, rămânând goală.
    - Serios acum, chiar trebuie să faci asta? Întreb eu cu mâna la ochi, ca şi celelalte două coechipiere.
    Ea chicoteşte şi se schimbă cât poate de repede. Are nişte forme destul de unflate.

Misa POV

Hi hi hi, mă aflu în camera surioarei mele. A rămas la fel de egoistă ceea ce mă face să zâmbesc. Mă ridic din pat şi mă îndrept către un scaun unde se află o fată cu părul albăstrui şi ochii lila.
    - Hey! Eu sunt Misa.de cât timp te aflii pe corabie?
    - Bună! Eu Hinata şi stau aici de un an jumate circa. Şi, sincer, nu ştiam că Sakura are o soră mai mare. Şi nici că se afla pe vas, spune aceasta chicotind.
    - Asta pentru că, eu n-am mai văzut lumina şi surorile mele, de trei ani.
    -Hai să nu depănăm amintiri! Spune Sakura cu o faţă destul de plictisită.
    -Deci, surioară, ce-ai mai făcut tu între timp?
    -Apăi, bătută zilnic cu biciul, lăsată fără mâncare sau apă şi lăsată-n întuneric.
    O zic cu atâta uşurinţă de parcă mi s-ar părea ceva total normal, dar, amintirile dor. Îţi lasă o rană adâncă ce nu se mai reface. Cine stie...

Si acum, o mica legenda Laughing
    Culoarea sangeriu: povesteste autoarea.
    Culoarea roz: Sakura
    Culoarea cyan: Misa
    Culoarea portocaliu: Kiara

Cam atat de-ocamdata

-Misa

●Emιℓy●
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de ●Emιℓy● la data de Dum 5 Feb 2012 - 21:04

Si Poof, am parcat Laugh
    Ok, deci sar in sus de bucurie ca au salvat'o pe Misa, saracuta de ea a suferit atat.
    Si faza cu Sakura plangand, a fost foarte tare Laugh
    Inca ceva, nu vreau sa te supar, dar incearca sa faci capitolele mai mari.
    Stiu ca e destul de greu, insa doar incearca Big Hug
    Phai ce pot spune, astept next'ull cu nerabdare Smile
    Te'am pupacit si hugguit, Zbye !! Smile

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 09/09/2011

Mesaj Scris de Domino la data de Dum 5 Feb 2012 - 22:21

fain capitol!! Credeam ca nu mai vi cu continuarea odata ,femeie! Te amo!!
    Ai o idee tare originala cu acest fic. Hinata si Misa nici nu se cunosc, bine ca Saku' a descoperit harta si tu pune nextul ca ai destule comuri!!!

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Mier 8 Feb 2012 - 13:51

Buna! Scuze de intarziere. Saraca Misa, a spus tot ce a patit cu atata usurinta.. imi e mila de ea..sunt sigura ca acele zile in intuneric au traumatizat-o.. In fine, ciudat ca nu gasesc tot ce el trebuie pe harta.. nu ai enuntat care era acea traducere, sau macar ce scria pe harta.. In fine, astept next-ul, sa-l aduci cat de repede poti. Spor la scris si la idei. Te rog sa ma anunti daca vrei sa nu raman in urma cu ficul tau.

Edit Diavola: Fic inchis la cererea autoarei.

Acum este: Mar 24 Ian 2017 - 21:10