╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Jonane the Ripper (Joanne Spintecatoarea)

Distribuiti

AnnikiWhite
    Inactiv
    Inactiv

Sex : feminin

Data de înscriere : 24/08/2016

Jonane the Ripper (Joanne Spintecatoarea)

Mesaj Scris de AnnikiWhite la data de Mier 24 Aug 2016 - 23:43

1. Inceputul

Ma numesc Joanne Miller. Nu mi-a pasat niciodata de parerea altora. Am 17 ani si locuiesc singura, intr-un apartament cu doua camere. Sunt singura... adica singura. Liceu? Neah, doar la examene uneori. 
    Asa ca, ce poate face o fata ca mine? Afaceri dubioase. 
    Am parul blond natural, dar l-am vopsit negru cu verde si albastru. In plus, am un pierceing in nara stanga, unul in buza si o a doua gaura de cercel in urechea dreapta. Nu-s normala, stiu. Am fost de vreo doua ori la psiholog si au vrut sa ma inchida, am scapat ca prin urechile acului.
    Si ce inseamna pentru mine afaceri dubioase? In principiu transport de droguri si uneori chiar doamna de companie. Numai doamna nu pot fi numita, nu asa, inalta si slaba dar cu forme cum sunt. 
    In ziua aia m-am catadicsit sa mai dau si eu pe la scoala, machiata serios cu alb si negru si cu o camasa cu carouri verzi si negre si un maieu, plus niste blugi mai mult rupti si tenesi complet negri. 
    -Joanne Millers, esti chemata in biroul directorului! Se auzi in boxele din scoala.
    'Am dat de dracu', m-am gandit, aruncandu-mi cartile in dulap si privindu-mi unghiile negre. Daca voia sa ma vada, n-avea decat sa astepte. In cele din urma, m-am dus si am intrat fara sa bat la usa. 
    -Joanne, se auzi vocea unui barbat din birou.
    L-am recunoscut imediat. 
    -Tata, am spus rece, ingustand ochii si pipaindu-mi pe ascuns briceagul elvetian din buzunar.
    -Si mie imi pare bine ca te vad, spuse el si ma trase intr-o imbratisare de urs. 

Cand mi-a pus mana pe fund am izbucnit. Nu ma abuzase destul inainte sa moara mama? Am scos fulgerator cutitul si i l-am infipt in spate. A scou un icnet de durere, dar nu aveam de gand sa ma opresc. L-am scos si l-am infipt iar, strangandu-l tare ca sa nu se smulga. A treia oara nu am reusit sa il injunghii, s-a tras departe. Directorul privea inmarmurit cum tata sangera iar eu il priveam cu o scanteiere animalica in ochi. Am sarit pe el si i-am infipt cutitul in burta, apoi l-am spintecat de sus pana jos si l-am fortat sa deschida gura, si i-am taiat limba. M-am intors spre director, care ridicase telefonul.
    -Nu... nu o sa faceti asta, am marait, si i-am taiat gatul. Ma patasem de sange de sus pana jos, asa ca a trebuit sa fug pe fereastra. 
    Am ajuns acasa si mi-am schimbat hainele pline de sange. Eram putin speriata, dar fusese amuzant. Multumitor. Puteam sa o fac iar.

2. Crima si frica

Eram o ucigasa. Imi placea. Dar nu puteam ramane in acel apartament, sau cartier, sau chiar oras. 
    Mi-am strans repede cate ceva, haine bani si farduri, pentru ca nu puteam pleca fara ele nicaieri, am ravasit lucrurile prin casa si am privit multumita. Arata de parca ar fi trecut hoti pe acolo.
    Am plecat lasand usa intredeschisa si apa de la dus curgand. 
    Era miezul zilei, iar eu nu ma puteam deloc pierde in peisaj, nici la metrou nici altundeva.
    -Joe! Am strigat eu, batand la usa persoanei in care aveam cea mai mare incredere. Furnizorul meu principal de heroina. 
    Usa se deschise brusc si aparu Joe, cu doar o pereche de pantaloni negrii de bumbac si parul ciufulit si umed. 
    -Joanne? Ce s-a intamplat?
    -S-ar putea sa inceapa sa ma caute. 
    -?!
    -Ucideri. Tata, am spus, si asta a fost suficient.
    -Intra, si mai repede, sopti alarmat Joe. Hai odata!
    M-a tras inauntru si a inchis repede usa. Casa lui era primitoare si arata normal, desi era o camera cu un perete dublu unde depozita marfa si care era folosita pe post de dulap, printre altele. 
    -Cat vrei sa stai?
    -Nu mult. O saptamana, poate doua...
    -Asa ramane. Dar va trebui sa stai cu mine in camera.

Asa am facut. Mi-am continuat chiulul de la scoala, fara vreo intentie de a ma intoarce, si mi-am vizitat clienti si furnizori de marfa. Vineri seara am fost la o petrecere, pe post de dama de companie... nu stiu cum rezistam. M-am imbatat rau inainte sa ajung acasa, si am intrat in camera fara nici un advertisment, mai mult dezbracata decat imbracata. In pat, Joe si cu o tipa. Nici nu i-am bagat in seama cand mi-am dat nervoasa jos fusta de piele si incepeam sa desfac sforile de pe laterala bluzei din acelasi material. M-am infiorat de sus pana jos cand i-am simtit respiratia calda pe gat.
    -Haide Joanne, alatura-ni-te... se auzi vocea lui harsaita in timp ce imi punea mana pe clama port-jartierului.
    La atingerea mainii lui calde pe fundul meu, am inceput sa am o halucinatie, in care Joe era tata, halucinatie probabil cauzata de fumul de iarba de la petrecere. Inlemnita de spaima, am apucat o lampa grea de pe un dulap si l-am izbit cu ea in cap. Cioburile se imprastiara peste tot iar tarfa din pat tipa de spaima, in timp ce Joe incerca sa ma stranga de gat. Disperata, am ridicat un picior si l-am lovit cu toata forta cu tocul. Am simtit cum strapunge un tesut oarecum tare si aluneca pe o suprafata lucioasa. Un pocnet ingrozitor se auzi printre sunetele de spaima ale femeii care se trasese cat mai departe de mine, iar Joe se prabusi urland de durere. Osul era rupt. Mi-am scos tocul din rana si m-am uitat inebunita in jur, la timp sa o vad pe tarfa incercand sa fuga. Am sarit pe ea si am lovit-o cu capul de  podea. S-a auzit un zgomot de pocnitura si ea si-a dat ochii peste cap. Joe se arunca cu o ultima sfortare pe mine,  dar l-am aruncat jos cu usurinta si s-a lovit cu capul de coltul dulapului. A scos un icnet si a murit. M-am uitat putin panicata la mizeria din jur, mi-am strans cateva haine si am fugit cu un cutit. Nu puteam sa mai raman nici aici.

3. Criminala, dar nu orice fel

Am iesit in noapte si m-am indreptat spre autostrada. Incepu sa ploua, si ma taram prin aerul jilav cu scarba. O duba neagra trecu pe langa mine apoi opri cativa metri in fata mea. O silueta ciudata cobori de acolo. Avea aproape doi metri.
    -Urci? A intrebat, indesandu-si palaria pe cap.
    Am mirosit aerul. Mirosea doar a ploaie si iarba proaspat taiata.
    -Bine, am spus, in timp ce silueta deschidea usile din spate ale dubei. Am urcat in intuneric si m-am asezat pe ceea ce parea a fi o lada. Masina isi continua drumul in intunericul noptii, sfidand rafalele de vant care pareau sa vrea sa o darame. In scurt timp am sesizat prezenta altcuiva in spatele dubei. 
    -Mai e cineva aici? Am intrebat, cu voce tremuranda. 
    Se auzi un sunet usor gafait si ceva cald si umed imi atinse mana. Am reziastat tentatiei de a-mi trage mana inapoi cand am realizat ca era doar un caine. Am inceput sa-l mangai tematoare... ce blana lunga avea.
    -Aaargh! Am tipat, cand am dat de o bucata de piele umana. Masina se opri, in timp ce eu eram incremenita, si usile se deschisera. 
    -Jeff, sperii invitatii, spuse silueta inalta, blocand o parte din lumina care trebuia sa intre. Eram inr-un garaj. Iar... persoana, cred, care imi linsese mana privea spre silueta ca spre un sef.
    -Scuze Slandy.
    Ce nume ciudate... Jeff, Slandy... era ceva ciudat la mijloc. Foarte ciudat.
    -Dati-va jos, spuse cel cunoscut drept Slandy. Jeff sari jos si imi intinse mana. Avea ochii de un albastru aproape alb, parul negru si emo... si gura taiata dintr-o parte in cealalta. Am tipat.
    -Ce naiba, Jeff, ti-am spus sa-ti ti masca!
    Am zarit o masca chirurgicala pe jos. Tremurand, am coborat din masina.
    -Cine... cine sunteti voi?
    -Eu sunt Jeff the Killer, se auzi vocea baiatului brunet. 
    -Jeff! Se auzi vocea siluietei. Poate o sperii si pe ea!
    Dar nu eram speriata. Ar fi trebuit sa fi inteles de dinainte. 

-Deci tu esti Slenderman, m-am adresat siluietei. Unde m-ati adus?
    -Asta, fetito, e casa groazei. La propriu. Poti deveni o legenda aici, daca vrei.

4. Casa Groazei
    L-am privit interesata.
    -Casa groazei, zici? Si la ce ar trebui sa ma astept de la acest loc extraordinar de... hmm... criminal?
    Slenderman zambi putin superior si apasa pe un buton de pe o telecomanda. Prin ploaia aparura cateva raze de lumina, niste reflectoare, a caror lumina infatisa...
    ...un fel de casa de povesti.
    -Iti bati joc de mine, asta numesti tu casa groazei? Am pufnit eu in ras.
    -Vai, dar asteapta sa intri inauntru..
    Odata ce am trecut pragul, am inteles. In afara de faptul ca mirosea ingrozitor a igrasie si era plina de panze de paianjen, casa parea desprinsa din decorul unui film horror gotic, combinata cu casa damiliei Adams si pudrata din belsug cu portrete care pareau sa te urmareasca oriunde mergeai. M-au luat fiorii.
    -Dumnezeule, am soptit.
    M-au condus apoi spre etajele casei, care deveneau mai prezentabile, dar foarte... hmm... interesante. Fiecare camera avea un stil propriu, probabil ales de locuitorii ei. 
    -Cati oameni stau aici?
    -Fiinte, ma corecta absent Slanderman. Douazeci, daca nu le pui la socoteala animalele de companie, a continuat, incepand sa caute frenetic ceva in buzunarele hainei sale lungi. Scoase un manunchi de chei si se indrepta spre o usa inchisa. Joanne auzi un falfait de aripi si se agata de Jeff.
    -Ce-a fost asta?
    -Doar corbii mei, a raspuns o fata cu o privire destul de acra, imbracata intr-o rochie neagra care ii scotea in evidenta pielea alba ca marmura. Cine-i fata asta, Slandy? Alta curva de-a lui Jeff? Continua ea stramband din nas si facand o expresie imbufnata perfecta, strangandu-si buzele subtiri si rujate cu negru.
    Am privit-o cu ochii stralucind de furie. Cine era ea sa se ia de mine fara sa ii fi facut nimic?
    -Morr, fi politicoasa cu oaspetii si noii locatari, o atentiona Slenderman. Altfel o sa ma simt nevoit sa te dau afara.
    Fata -Morr- se rasuci imbufnata pe calcaie si pleca, insotota de chicotelile lui Jeff.
    Slanderman deschise usa.
    -Joanne, asta va fi camera ta de acum inainte, spuse el, aproape ceremonios.
    Era simpla, cu aceeasi infatisare precum parterul, asadar am dedus ca pur si simplu era nedecorata.
    -Oh, am exclamat, oarecum uimita. Multumesc, cred.
    -Nu-i nevoie, e dreptul tau care vine odata cu apartenenta la casa groazei. O sa vorbim la cina si despre obligatii.
    Slenderman dadu sa plece.
    -Slandy? N-ai uitat nimic? Intreba Jeff.
    -Oh. Corect.
    Scoase un teanc de bancnote din buzunar.
    -Astia-s pentru mobila, spuse el. Micul dejun la 9, pranzul nu-mi pasa, cina la 7.
    -Si cat e ceasul acum? 
    -4 dimineata. Poti sa-l iei pe Jeff maine sa-ti cauti mobila tapet si ce-ti mai trebuie. La cina o sa iti dau contractul. Acum dormi, spuse el, apoi il trase pe Jeff afara si inchise usa.
    Cum am pus capul pe perna, am adormit un somn fara vise.

Sper ca pe asta am incadrat-o bine.

AnnikiWhite
    Inactiv
    Inactiv

Re: Jonane the Ripper (Joanne Spintecatoarea)

Mesaj Scris de AnnikiWhite la data de Vin 7 Oct 2016 - 21:45

5. Camera si contractul

M-am trezit pe la 9 fara 10 si am coborat in bucatarie. Acolo mai era o fata cu parul albastru si pielea ca de portelan.
    -Neata. Esti noua?
    -Da, am raspuns, intinzand unt de arahide pe paine. Am ajuns azi-noapte
    -Misto. Si ai de gand sa ramai?
    -Pai, cam da, ca n-am unde altundeva sa ma duc, am raspuns, ridicand din umeri.
    -Super. Pana acum, fete eram doar eu si Morr, si Morr e o scarba. Ai intalnit-o?
    -Mda, ea si cu falfaitoarele ei au aparut cat Slanderman imi deschidea usa de la camera.
    -Oh. Era si Jeff pe acolo?
    -Da.
    -Ai dat de dracu, rase ea. Imi pare rau pentru tine. Apropo, eu sunt Icy, se prezenta ea.
    -Joanne, am raspuns, cu gura plina cu unt de arahide si paine.
    -Fain nume. Si ce te-a adus aici?
    -Hm, cateva crime.
    -Asta ni se i tampla tuturor, a ras fata cu parul albastru. Detaliaza.
    -Pai, mi-am ucis tatal, apoi pe directorul scolii, dupa care un tip la care stateam si pe curva lui, cand a vrut sa ma traga la un 3some. Eram beata.
    -Wow, dar ai avut ceva de lucru, observa Icy, clipind din ochii ei mari si gri-albastrii.
    -Mda, ma rog...
    Chiar atunci intra Jeff.
    -L-a vazut cineva pe Slender? Nu-i in camera lui!
    -Doamne, omule, taci! S-o fi dus si el sa futa ceva si tu stai dupa el de parca sunteti siamezi, se auzi o voce sacaita de pe hol, urmata imediat de un tip care arata desprins din Londra anilor 1800.
    -Nu-i adevarat Jaaaaaaaack! Nu mai face misto de mine, se planse Jeff.
    -Dar cam are dreptate, il lua Icy peste picior. Bietul Slandy nici nu poate sa respire fara tine langa.
    Jeff se inrosi pana in varful urechilor.
    -Joanne, nu ai ceva de luat azi?
    -Oh, ba da, am raspuns, dandu-ma jos de pe blatul de la bucatarie si urcand repede la mine in camera. Asteapta putin, am strigat inapoi.
    Mi-am indreptat machiajul care se intinsese putin cat dormisem si mi-am schimbat tricoul cu unul cu Papa Roach, apoi am coborat in graba jos, insfacand pe drum banii de la Slender.
    -Sunt gataaa, am tipat, iar Jeff a aparut cu o masca chirurgicala pe fata si rotind cheile de la o masina pe degete. Am iesit in fata si am dat cu ochii de un minunat bolid rosu cireasa.
    -Dumnezeule, ce-i frumusetea asta? Am exclamat/intrebat minunata.
    -Stiu, e frumoasa. Sa zicem ca e un hibrid dezvoltat de unul dintre fostii locatari ai casei. Hai, urca!
    Am sarit pe locul din dreapta, in timp ce Jeff rasucea cheile in contact.
    -Unde vrei sa mergem prima oara?
    -Intr-un magazin de constructii/decoratiuni, acolo cred ca o sa gasesc mare parte din ce vreau.
    Mi-am luat cateva cutii cu vopsea neagra, tapet negru cu broderie roz aprins si argintie, doua oglinzi mari, un dulap modern inchis la culoare di o masa de machiaj cu scaun.
    -Doar atat? Intreba Jeff, putin uimit, vazand ca sparsesem ceva mai putin de o treime din banii primiti.
    -Deocamdata, am raspuns. Mai am nevoie de ceva haine.
    Asta a fost mai amuzant, pentru ca am gasit un magazin punk-goth plin cu chestii din piele si dantela neagra, unde am mai spart pana la o treime din bani, apoi pantofi & things, nu va plictises acum cu tot.
    -Acum ai terminat? Intreba Jeff, sprijinindu-si degajat degetele pe volan.
    -Mai am nevoie de panglici, am raspuns, serioasa.
    -Panglici?! Ok, panglici sa fie.
    Dupa ce mi-am luat panglici visinii, negre si albastru inchis, m-am simtit multumita. Era putin trecut de pranz.
    -Ti-e foame? Intreba Jeff.
    -Nu. Hai inapoi, am o camera de aranjat, am zis, strangand la piept panglicile.
    A fost amuzant, pentru ca m-a ajutat si Icy. Am inceput prin a scoate toata mobila mai putin patul si prin a da jos toate panzele de paianjen. Cand peretii au fost suficient de curati, am lipit tapetul, apoi am vopsit patul in negru si, in cele din urma, am montat dulapul si masa de machiaj.
    -Mersi mult, am zis, sincera, privind rezultatul, cateva ore mai tarziu. E mai bine decat ma asteptam.
    Vopsisem si podeaua de lemn in negru, care din fericire se uscase super-repede, si pusesem oglinzile pe pereti alaturati: una la picioarele patului, vertical, si una in dreptul patului, orizontal.
    -De ce e oglinda aia asa? Intreba Jeff, aratand spre cea orizontala, apoi facu ochii mari de surpriza.
    Icy si cu mine am facut un schimb de priviri si am inveput sa radem.
    -Aia e... pentru...?
    -Da, da este, am raspuns, razand.
    Jeff continua sa priveasca inmarmurit.
    -Cine-ar fi crezut...
    -Mda, asa e, chicoti Icy. Frumoasa, blanda, preacurata Joanna. Haide, sa o lasam sa isi aseze lucrurile, apoi trebuie sa coboram la cina. Mai ales ca e ziua contractului.
    Mi-am asezat repede hainele, pantofii si fardurile in dulap, apoi am coborat la masa, emotionata din cauza contractului. La masa, n-am primit cine stie ce atentie de la nimeni, mai mult am observat, dar simteam cum infatisarile comesenilor imi scapa cand incercam sa ma concentrez asupra lor. Dupa desert, Slanderman scoase o foaie.
    -Joanne, asta e contractul. Ca sa locuiesti in Casa Groazei, trebuie sa ii aduci sange uman proaspat de patru ori pe luna, cel putin. Nu conteaza daca faci tu rost de el sau mituiesti pe cineva sa faca rost de el. In schimbul a 400 ml de sange pe luna, vei primi un salatiu egal cu 350 $ pe saptamana, in fiecare vineri, dupa ce aduci 100 ml. Pentru fiecare 100 ml in plus primesti inca 25$. Ce zici?

6. Bun venit la Casa Groazei Co.

-Adica, imi castig dreptul de a ramane aici platind cu sange?
    -Da. Dar nu poate fi sangele tau.
    Am stat cateva clipe sa ma gandesc.
    -Victimele trebuie sa fie moarte?
    Morr zambi.
    -Da, in moduri cat mai dureroase. Desi, daca se intampla sa le lasi in viata ca sa iti spuna povestea mai departe, cu atat mai bine.
    M-am incruntat.
    -Sunt un fel de... Crime ritualice?
    Slanderman zambi.
    -Ai pus punctul pe i. Da, sint crime ritualice. Semnezi, sau nu?
    A fost o decizie simpla. Oricum urma sa traiesc din crime, de ce sa nu fie unele care sa imi asigure casa, masa si poate chiar si prieteni?
    -Sigur, ce trebuie sa fac?
    Slanderman imi intinse un pumnal de piatra.
    -Sange, a raspuns.
    Mi-am facut o taietura in varful degetului si am apasat-o pe hartie. In bucatarie au rasunat urale.
    -Bine, acum, adevarul. No one gives a shit on when you eat, dar trebuia sa dam impresia unei ordini desavarsite, rase Slenderman.
    Am ras cu pofta.
    -Asta e cu adevarat multumitor. Niciodata nu am respectat orele de masa- mai bine nu mananc decat sa am un program.
    Ceilalti au chicotit, si pentru prima data, am privit in jur cu atentie, si am inteles ce insemna sa iti faci reputatie. Eram inconjurata de legende urbane. Smile Dog ma privea dand din coada- nici nu imi venea sa cred ca e un ucigas in serie. Laughing Jack radea mai tare decat toti ceilalti la un loc- nu ma mira. Silent Demon statea intr-o parte si privea amuzata. Si mai erau si altii, unii mai cunoscuti si altii mai puin cunoscuti.
    Icy ma trase intr-o parte.
    -Vino cu mine la noapte ca sa vezi ce inseamna o crima a Casei Groazei Co.
    Am privit-o putin curioasa.
    -E un fel de datina ca cel nou venit sa vada pe cineva mai vechi, imi explica ea.
    Am ridicat usor din umeri.
    -Va fi placerea mea, am asigurat-o.
    Icy vorbi ridicand vocea.
    -Ba adunatura de scarbe ce sunteti! Io si Joanne mergem sa ne pregatim, ca vine cu mine la crima-exemplu, asa ca ia mai incet cu galagia!
    Morr o privi superior.
    -Dintre toti ucigasii pe care ii putea alege, te-a ales pe tine. Patetic! Spuse ea cu vocea usor contorsionata de dezamagire si furie.
    Ochii lui Icy sclipira si temperatura din camera scazu cu cel putin trei grade in cateva secunde.
    -Ho! Interveni Slenderman. Morr, inceteaza. Icy, Joanne, puteti sa plecati. Restul, ati auzit ce a zis Icy!
    Am iesit putin confuza din bucatarie.
    -Haide, n-o baga in seama. E geloasa, nimeni nu a vrut vreodata sa mearga cu ea sa vada prima crima.
    -Oh, am soptit. Asta iti ofera vreun fel de statut sau ceva?
    -Sa zicem, ma aproba Icy, deschizand usa de la camera ei.
    Inauntru, arata cam ca si palatul reginei ghetii. Nuante de alb si albastru pal dominau incaperea, si lampi din cristal transparent aruncau o lumina blanda.
    -Eu, personal, prefer sa ma folosesc de propriile daruri decat de arme, incepu Icy sa povesteasca. Nu am idee cine e tata, iar mama a murit la nastere. Aveam cateva luni cand in jurul meu au inceput sa se intaple lucruri ciudate. Eram un fel de Elsa, stii? Povesti ea, incepand sa scoata din dulap niste haine ciudate.
    Am chicotit la ideea ca Icy era Elsa in lumea reala.
    -Da, stiu. Si intr-o zi, am pupat-o pe obraz pe ingrijitoarea de la orfelinat si a inghetat, pur si simplu. Am fugit si am inceput sa stau pe strazi si chestii. Primul meu iubit a murit cand l-am sarutat, pentru ca ii inghetase inima. Cu o singura atingere, puteam face flori de gheata sa apara pe ferestre. Pur si simplu, eram disperata, apoi m-a gasit Nina. Datorita ei am ajuns aici si sunt ceea ce sunt.
    -Asta e destul de interesant, am zis, privind-o cu interes in timp ce se imbraca.
    Avea o rochie scurta din matase albastru deschis tivita cu blana, gen alea pe care le poarta patinatoarele, un fel de capa alba care era si ea tivita cu blana si o pereche de cizme albe cu sireturi pana sub genunchi. Arata trasnet, ce-i drept.
    -Haide, sa mergem, imi zambi ea sinuos.
    Incepeam sa zaresc felina ucigasa din ea.
    A fost interesant. La inceput, Icy a condus (o masina sport in caz ca va pasa) pana la o casa care pentru mine nu insemna nimic, a parcat la coltul strazii si apoi ne-am plimbat pe jos cativa metri. Apoi, a inghetat geamurile casei, desi era cald afara. Am simtit cum aerul care venea de sub usa era inghetat. Am intrat inauntru pasind neauzite, in timp ce Icy atingea din cand in cand obiecte sau peretii, lasand urme inghetate peste tot in casa. Am urcat la etaj apoi, si a deschis o usa anume. Inauntru, in pat, statea speriat un baiat aratos cu pielea bronzata. A facut ochii mari de groaza cand ne-a vazut.
    N-nu, nu e posibil, dardai el, in timp ce aerul din camera mai scazu cu cateva grade. Ochi i-au devenit usor sticlosi in momentul un care Icy se apropie de el si ii vorbi cu un ton moale.
    -Nu-ti fie frica, scumpul meu, sopti ea privindu-l in ochi.
    Am privit fascinata cum i-a ridicat barbia si l-a sarutat incet. Degetele au inceput sa i se invineteasca, a albit la fata si, cand Icy s-a retras, am putut vedea ca avea buzele umflate si albastrui, lipsite de viata. Intre timp, jumatate de camera inghetase, iar pe geam se putea citi, scris cu diacritice, Ice Queen loved here.
    -Haide, sa mergem, pana nu se trezesc ai lui.
    Am fugit afara din casa lasand usa intredeschisa studiat si am demarat in tromba spre casa.
    Icy era imbujorata.
    -Ce parere ai? Intreba ea, atenta la drum.
    -Artistic, am raspuns, privind-o apreciativ. Si sangele?
    -N-am uitat de el, a chicotit ea, fluturand o fiola lunguiata.

7. In care... eh, nu mare lucru

Dupa ce am ajus acasa, m-am trantit direct in pat, si am dormit ca un prunc pana dupa pranz, cand m-a trezit o izbitura in speretele dinspre hol al camerei mele.
    Am deschis nervoasa usa si am dat de Morr care se sprijinea de un Jeff foarte sacait.
    -Pleaca dracului d-aici, cauta-l pe Offenderman daca iti arde de futai, se auzi Jeff nervos, apoi o impinse pe fata intr-o parte. Ah, neata Jo, ma saluta el, rosind un pic.
    -Ce naiba...?! Am intrebat buimaca, frecandu-ma la ochi.
    -Pai, am venit pana aici sa iti aduc ceva, cand curva asta aici de fata...
    -Sa nu indrazbesti sa vorbesti astfel despre mie!!! Se auzi nervoasa Morr, care se adunase de pe jos, apoi pleca.
    -Sa-mi aduci ce? Am intrebat, ignorand-o pe Morr.
    -Aaaam... ah, da, alea, ingaima el, rosind usor in timp ce se scotocea prin buzunare, apoi scotea un pachet lunguiet si dreptunghiular.
    -Si asta e...?
    -Oh, fiolele. O sa ai nevoie de ele. Sunt opt, si sunt destul de rezistente.
    -Am, mersi... totusi, cat naiba e ceasul?
    -Unu, a raspuns Jeff, aproape pe negandite.
    -Mersi, am facut, si i-am trantit usa in nas.
    M-am intors in pat si am dormit toata ziua, iar cand m-am trezit, pe la 8 seara, am coborat in bucatarie si am bagat patru sendvisuri cu pui in mine.
    -Cat poti sa bagi in tine? Se sperie Icy, cand il incepeam pe al cincilea.
    -Mult, am raspuns, si am continuat sa mananc.
    Mestecand, am inceput sa imi privesc viata. De la un copilas dragut, am ajuns o pustoaica abuzata, apoi dealer si dama de companie, iar acum, urma sa devin o legenda urbana. Ce intorsaturi ciudate putea sa ia viata.
    -... si ma gandeam ca ti-ar placea sa fiu eu, incheie Icy.
    -Ce? Am facut eu, inecandu-ma cu sendvisul si incepand sa tusesc ca o capra.
    -Ziceam ca, la prima ta crima ar fi bine sa ai un insotitor, sa stea de 6, si ma gandeam ca ti-ar placea sa fiu eu.
    -Se poate?
    -Sigur, o facem destul de des. Nu sunt multi carora le place sa plece singuri in "misiuni".
    -Am, atunci, de ce nu, am aprobat, cu gura plina.
    -Ai planificat ceva?
    -Nu, am raspuns, sincera.
    -Mai ai cinci zile. E destul timp, ridica ea din umeri.
    -Mhm, am raspuns, ingandurata.
    Ar fi avut rost sa imi continui activitatea de dealer? De ce nu, pana la urma.
    Am sarit de pe blat si am luat-o spre camera mea.
    -Unde pleeeci?
    -Vreau sa merg pana in oras, vi cu mine?
    -Sigur, de ce nu, fu Icy de acord, si isi lasa bucata de placinta pe masa, apoi o lua dupa mine. Ce-ai de gand sa faci?
    -Vizitez niste prieteni vechi, mai iau ceva de pe acasa... nimicuri marunte. Ar fi bine sa nu se vada mare branza din tine, nu garantez pentru siguranta ta.
    -Bitch please, sunt killer profesionist, rase ea.
    Am intrat in camera si am privit dezolata. Nu stiam la cine urma sa merg mai intai, si era destul de important cu ce ma imbracam pentru tipii aia.
    Mi-am aruncat random o bluza de dantela pe mine si o pereche de pantaloni scurti de piele, plus pantofi cu toc inalt. Adica inalt.
    Mi-am aruncat geanta pe umar si abia apoi mi-am amintit de machiaj. Plictisita, am aruncat o privire la oglinda. Se intinsese mai mult decat frumos. Putin ruj visiniu inchis si gata, m-am gandit, si am fost intrerupta de o bufnitura.
    -Ce, am zis, si m-am trezit cu Jeff in camera, si usa prinsa intr-o singura balama.
    -Da, raspunse Icy, bagand capul pe usa. Era imbracata all black, cu jeansi skinny si un hanorac obisnuit, si avea parul saltat intr-o coada inalta.
    -Dar, dar, dar... continua Jeff.
    -Omfg, get a goddamn life! Se auzi vocea lui Jack, alarmat probabil de zgomotele trantei dintre Icy, Jeff si usa.
    Le-am aruncat celor doi priviri ucigatoare.
    -Jeff, tu stai aici. Icy, te imbraci azi? Da? Bine, mersi, afara, vreau si eu sa termin.
    I-am dat afara, m-am dat in scarba cu ruj pe buze, mi-am luat geanta si jacheta si am plecat sa astept pe hol.
    -Icy, termini azi?!
    A coborat, i-am aruncat o privire rapida si m-am declarat multumita. Arata aproape ca Taylor Momsen. (The Pretty Reckless, pentru cine e interesat)
    -Ai luat cheile?
    -Dap. Unde-i prima oprire?
    -Trec pe acasa, apoi, nu stiu sigur.

8. Drugs

Cu masina sport condusa de Icy am ajuns aproape inuman de repede acasa. Am urcat destul de precauta si simtind un usor gol in stomac, si am deschis usa de la casa. Aceasi vraiste pe care o lasasem. Puteam sa jur ca vecina trecuse pe acolo si pur si simplu inchisese usa, asa ca nimeni nu observase nimic.
    -Dumnezeule, ce-i cu varza asta de aici? A intrebat Icy, pasind cu grija printre țoalele mele imprastiate peste tot.
    -Um, inscenare de furt, dar se pare ca n-a dat politia pe aici, am raspuns, incepamd sa scot carti din biblioteca. Am batut usor cu degetul in partea din spate a raftului si o usita mica s-a deschis. Am cotrobait ce am cotrobait pe acolo, apoi am inceput sa scot cutii si pungi de acolo.
    -Ce-s alea? A intrebat Icy curioasa, privind lucrurile pe care le aruncam in geanta.
    -Iarba, 4paws, ketamina... lucruri de genul.
    Icy facu ochii de surpriza.
    -Wow, nu ma asteptam la asta de la tine! Luai de toate?
    -Ce? Eu? Nu, desi fumez iarba uneori. Eu doar o vindeam.
    -Si ce-ai de gand sa faci cu ea?
    -Sa o duc acasa si sa continui ce faceam. Intr-un fel ciudat, imi place.
    -Misto, ma aproba Icy. Altceva ce mai vrei?
    -Asteapta, am cateva lucruri pe aici...
    Am continuat sa bajbai prin partea falsa a dulapului pana am gasit ceea ce cautam.
    -Aia-i o cravaşă? Intreba Icy cu ochii mari de fascinatie si groaza.
    -Mda, am facut eu, si am mai scos cateva prostioare kinky de acolo, pe care le-am aruncat in geanta.
    Am dat o tura rapida prin casa, am mai aruncat cateva haine intr-o punga, vreo doua perechi de pantofi si mi-am strans toate fardurile, si abia dupa aia am fost in stare sa plec.
    -Si acum? ma intreba Icy, privindu-ma complice in timp ce batea cu degetele in volan.
    -Oh, acum e momentul in care te ascunzi, am ras eu.
    I-am dat o adresa, si odata ajunse acolo, i-am spus sa isi puna o pereche de manusi fara degete si o masca de catifea neagra.
    -De ce naiba? Incerca ea sa protesteze, dar i-am taiat-o repede.
    -Nu-i momentul, doar pune-le, am zis, si am inceput sa desert lucrurile din geanta intr-o punga, apoi mi-am pus geanta pe umar. Ma intorc repede.
    Imi placea sunetul pe care il faceau tocurile mele cand atingeau asfaltul. Era un sunet... elegant, misterios, dispretuitor chiar. Mi-am aranjat putin jacheta si am batut la usa. M-a intampinat o roscata frumoasa, mai mult dezbracata decat imbracata, si un miros greu. Opiu, probabil.
    -Intra, hârâi ea cand ma recunoscu.
    M-am intrebat de ce ii suna vocea asa.
    Am pasit degajata si usor batjocoritoare in casa. Cum ma asteptam, plin de tarfe ieftine, si mult opiu.
    In mijlocul a ceea ce trebuia sa fie sufrageria, dar devenise un fel de camera comuna dinte-un bordel, cocotat pe un teanc de perne rosii si portocalii, tragand lenes din narghilea, era omul pe care il cautam.
    -Joanne. Nu te-am vazut de mult. Nu vrei sa ni te alaturi? A intrebat el, sufland lennes fumul.
    -Nu azi, am raspuns, incercand sa par mai sincera pe mine. Avusesem momente misto in locul asta.
    O blonda miniona ma privea aproape cu jind dintr-un colt al camerei, dar si-a mutat repede privirea cand un tip a inceput sa isi faca de lucru cu buzele pe langa gatul ei si sa-i sopteasca cine stie ce.
    -Vai, dar atunci, cu ce te-as putea ajuta? A intrebat barbatul, zambind lenes.
    -Opiu, am raspuns, linistita.
    -Cat?
    -500, i-am replicat lenesa. Cu banii jos, am continuat, ignorand fiorul pe care l-am simtit cand blonda s-a uitat iarasi la mine cu speranta si aruncand un teanc de bani pe masa.
    Tipul zambi, facu un semn, si o cutie plina cu praf negru imi fu adusa.
    -Multumita?
    -Perfect, am raspuns, si am iesit leganandu-mi ostentativ soldurile.
    Inca simteam privirea blondei cand am iesit pe usa.
    -Si acum? A intrebat Icy.
    -Asteapta... am zis, si am inceput sa numar in gand.
    10...9...8... speram ca nu ma inselasem... 6...5...4... doamne, sper ca n-a fost degeaba... 2...1...
    Usa s-a deschis. Blonda a iesit imbracata cu o camasa barbateasca si cu lenjeria pe ea. A deschis usa si sa aruncat pe bancheta din spate.
    -Hei Lu, am salutat-o. Ea e Icy. Icy, Lu. Una dintre complicele mele.
    I-am aruncat o privire care spunea mai mult de atat.
    -Unde acum?
    -Trei strazi mai jos, stanga, am zis, si am demarat.
    Odata ajunse la Lu acasa, ne-am dat jos si am urcat toate trei. Lui Icy incepea sa ii placa masca.
    Lu s-a imbracat, oarecum, adica si-a trantit o rochie de dantela pe ea si s-a incaltat cu pantofi cu toc, apoi a scos o carte din biblioteca si mi-a intins-o.
    Am deschis copertile si am dat de cutia cu care eram obisnuita deja.
    -Ce e de data asta? Am intrebat, curioasa, si am deschis cutia. Arata aproape ca zaharul.
    -Crack. Icy, vrei? O intreba Lu curtenitoare.
    -Nu, mersi, tremura ea inapoi.
    Am varsat continutul cutiei in mai multe fiole mici de sticla si le-am astupat cu dopuri de pluta. M-am declarat multumita.
    -Cand? M-a intrebat Lu.
    -Maine, am raspuns. Noi plecam, eu cu Icy. Ne vedem acolo?
    -Sigur. Ca de obicei, da?
    -Exact ca de obicei, am aprobat-o, si am tras-o pe Icy afara din casa.

AnnikiWhite
    Inactiv
    Inactiv

Re: Jonane the Ripper (Joanne Spintecatoarea)

Mesaj Scris de AnnikiWhite la data de Dum 20 Noi 2016 - 16:06

9. Ups.

-Ce-a fost asta? M-a intrebat Icy derutata. Si de ce m-ai pus sa ma imbrac atat de... de... de acoperita?
    -Lu, de aia. Nu o cunosti cum o cunosc eu. Crede-ma, nu ai vrea sa o cunosti cum o cunosc eu.
    Am simtit fiori pe sira spinarii cat deschideam usa de la masina, amintindu-mi cat de bine ne cunosteam eu cu Lu. Fumaseram impreuna, bauseram impreuna, ne drogaseram impreuna, vanduseram marfa impreuna, si numai dumnezeu stia de cate ori facuseram sex.
    Am simtit si mai multi fiori cand mi-am amintit de acea primă dată.
    -Acum unde? Ma intreba Icy.
    -Acasa, am raspuns, fiind insa pierduta in amintirea mea.
    Eram bete amandoua. Si fumaseram cateva jointuri... 10? 15? Nu mai stiu cate fusesera.
    Stiu ca a venit cu ideea sa mergem la ea si n-am avut nici cea mai mica intentie sa ma impotrivesc. Si stiam la ce sa ma astept. O, ba mai mult, chiar imi dorisem asta.
    Fusese ireprosabila. Mai buna decat orice tip avusesem pana atunci. Si avusesem destui.
    Cel mai misto era ca niciodata nu am avut obligatii una fata de cealalta. Cand ne trosnea, pur si simplu, o faceam. Doar noi, sau cu altii... nu conta, experienta era la fel de interesanta.
    Mi-am dat seama ca am ajuns si ca eram excitata rau cand Icy a parcat masina. Damn.
    M-am ridicat incercand sa par calma, mi-am strans lucrurile si am intrat in camera la mine. Am aruncat tot pe podea, intr-un colt, si m-am postat in fata oglinzii. Incet, cum faceam cand eram mica si imi descopeream corpul, am inceput sa ma dezbrac. M-am uitat la mine, asa incaltata cu pantofii aia cu tocuri imense, cu machiajul intins in mod sofisticat si ochii putin rosii. M-am demachiat, si m-am uitat iar in oglinda. Am aruncat si pantofii intr-un colt si m-am privit fascinata. Nu-mi aminteam sa fi aratat asa, ma simteam de parca eram prinsa in corpul altei persoane.
    M-am aruncat in pat fara sa ma obosesc sa ma mai imbrac, mi-am tras patura pana in gat si am adormit.
    Pe la rasarit, s-a auzit o bufnitura in fata usii mele. Deschid si dau de Icy, imprastiata pe jos.
    -Ce nai...?
    -Am cazut, raspunse ea, si se ridica, apoi isi aranja halatul si se uita la mine. Ii pica falca.
    -Ce? Fac eu, si ma uit in jos, sa vad ce purtam. Oh. Ups.
    Ridic privirea si dau de ochii ei, care imi amintesc de Lu. Sunt tentata sa o chem inauntru, sa ii arat toate pacatele pe care le puteam face... dar ceva m-a facut sa trantesc usa si sa vreau sa ma ascund. Nu puteam face asta, nu cu ea. Ar aparea implicatii, eram sigura de asta, si era ultimul lucru pe care il voiam.
    M-am imbracat, ca sa evit accidentele, si am scos un pachet de tigari.
    Ma speriase cumva noaptea aia. Si stiam ca nu urma sa mai pot dormi.
    Mi-am aprins tigara si m-am sprijinit pe fereastra. Rasaritul se zarea undeva in dreapta mea, dupa coltul casei. Am privit in gol, peste crengile padurii din spatele casei. Toate lucrurile alea... ma speriau. De ce ma speriau? Niciodata inainte nu se intamplase. Hm, sau poate eram prea treaza, asta putea fi un motiv destul de bun.
    Am privit drept spre rasarit, la timp ca sa vad soarele saltandu-se majestuos deasupra orizontului. Urma sa ma aranjez in seara aia, probabil era de la hormoni.
    Linistita la gandul ca am gasit solutia, mi-am bagat castile in urechi si am dat drumul la muzica, apoi m-am apucat sa aranjez prin camera. Am bagat marfa intr-un sertar cu cheie, apoi marea dilema: ce fac cu cheia? Am aruncat-o in paharul cu pensule de machiaj. Done.
    Am coborat plictisita la masa, sperand ca nu dau de Icy, Morr, si preferabil nici de Jeff. Norocul meu, in bucatarie era Laughing Jack. O schimbare placuta, in opinia mea, chiar daca infatisarea lui ma speria putin.
    -Si deci, noua pe aici?
    -Asa s-ar zice, am raspuns.
    -Cand ai de gand sa te ocupi de prima crima?
    -La noapte, am raspuns, pe negandite.
    -Vino sa iti arat ceva.
    Am insfacat o bucata de placinta din farfurie si am luat-o dupa el. M-a condus... intr-o camera plina de arme.
    -Oh, am zis, sprijinindu-ma cu soldul de tocul usii.
    -Intr-adevar, a ras Jack. Nu vrei sa le admiri?
    Am terminat placinta, mi-am scuturat firimiturile de pe haine si am inceput sa admir armele. Mi-au atras atentia unele de sticla neagra. In timp ce imi treceam degetele peste ele, m-a lovit o curiozitate.
    -De ce imi arati astea?
    -Pentru ca ma gandeam ca poate vrei un cutit sau ceva, a raspuns el, zambind. Avem si ace, foarfece, in caz ca te simti mai confortabil cu ele.
    -Nu tocmai... si unul pe care il aleg il pot pastra?
    -Bineinteles. Cred ca Slenderman a uitat sa mentioneze asta.
    Privirea mi-a picat pe un pumnal de argint, cu manerul infasurat in ceva negru.
    -Ăla, am zis, privind pe directia lui.
    -Nici nu ma indoiam, ma asigura L.Jack, si imi oferi cutitul, cu manerul inainte.
    L-am aruncat de cateva ori in aer. Era perfect.

10. Night Out

Am luat cutitul si am urcat la mine in camera. Am privit in jur. Era asa de ordonat, totul pus la liniuta. Am decis ca era timpul sa ma vopsesc, mi se vedeau radacinile. Am oftat, nu puteam sa ma vopsesc singura. Trebuia sa cer ajutorul cuiva. Am iesit ca sa bat la usa lui Icy, dar am intrat drept intr-o fata.
    -Oum, scuze. Tu esti... Clockwork, corect? Am intrebat, scotocindu-mi prin memorie.
    -Da. Tu esti tipa noua, Joanne, nu? Ma intreba ea, atingandu-si cu varfurile degetelor cicatricea de pe obraz.
    -In persoana, am raspuns, scuturand din cap.
    Era draguta. Puteam sa ne intelegem.
    -Imi pare bine.
    -Si mie. Auzi, stiu ca e aiurea, dar tre sa ma vopsesc si nu pot singura. Crezi ca ai putea sa ma ajuti tu? Am intrebat-o.
    -Sigur, da vopseaua incoace.
    Mi-am dat seama ca era timpul sa renunt la suvitele verzi si albastre, dar tot trebuia sa am o culoare in cap, asa ca am agatat si tubul de vopsea roz de rezerva din camera.
    -Mersi mult, ar fi fost aiurea rau sa ma vopsesc singura, mai ales cu talentul meu.
    Clockwork a ras. Avea o voce draguta.
    Am imprastiat ce era de imprastiat in baia comuna de pe etaj si ne-am pus pe treaba (adica Clockwork s-a pus).
    -Cum ai ajuns pe aici?
    Am ras si i-am spus toata povestea.
    -Interesant, a chicotit ea.
    Nu mult timp mai tarziu, aveam parul din nou complet negru si suvite roz inchis. Am scuturat din cap, si mi-am privit suvitele acum uscate rotindu-se.
    -Mersi. Iti raman datoare, am zis.
    -Se rezova, a ras ea. Inca nu stiu sigur cum, dar se rezolva.
    I-am zambit.
    -Clar. Io ma duc sa imi ocup timpul. Voi ce faceti aici ca sa va umpleti timpul?
    -Hai cu mine jos, m-a invitat ea.
    Am urmat-o pana in subsolul mobilat ca un club destul de classy. Slenderman, Jeff, Eyeless Jack si Jack the Ripper jucau biliard. Intr-un colt, L. Jack bea linistit dintr-un pahar plin cu ceea ce arata a rom. Prin camera mai erau raspandite cateva persoane, si am putut sa le recunosc pe Nina si Jane the Killer, adica ma rog, m-am prins ca sunt amandoua acolo, nu stiam care-i care, si Smile Dog care dadea fericit din coada. Nici urma de Icy sau Morr, din fericire.
    -Futu-ti mortii de minge! Se auzi Jeff, apoi un bufnet de lemn rasuna. Am intors capul alarmata, la timp ca sa il vad privind cu ura batul de biliard care picase pe jos.
    -Nu-ti face probleme, e la ordinea zilei, ma anunta Clockwork. Haide, sa ne luam ceva de baut.
    M-am uitat lung la bar. Puteam sa fiu mironosita si sa imi iau un cocktail, sau... eh. Am ridicat din uneri cat am desfacut o sticla de bere. Clockwork ma privi amuzata si scoase o sticla de vodka.
    -Cheers, zise ea, si ciocni sticla de a mea.
    -Mhm, am aprobat-o, si am luat o inghitituea zdravana din bere. Era buna.
    Am pierdut vremea pe acolo cat am pierdut-o, apoi m-am plictisit.
    -Auzi, am intrebat-o pe Clockwork, e vreo problema daca venim cu cineva care nu-i killer pe aici?
    -Nu chiar, daca nu face probleme, gen sa se sperie cand vede pe cineva.
    -Mhm... am dat din cap, plictisita. Oare cat era ceasul? Abia doua.
    -Ma duc sa ma culc, am anuntat-o. Vreau sa treaca timpu' nai repede, am treaba diseara.
    M-am aruncat in pat si mi-am impus sa dorm, ceea ce s-a si intamplat. M-am trezit pe la cinci, ceea ce era perfect pentru ce aveam de facut. Am batut la usa lui Icy.
    -Hei, am zambit eu. Scuze pentru dimineata.
    -Nu-i nimic, rase Icy, desi cred ca am auzit ceva nesinceritate in vocea ei. Ce e?
    -Pai, ai zis ca vrei sa vii cu mine la prima crima.
    -Acum?!
    -Nu, vreau sa plec pe la 8. Daca mai vrei.
    -Oh, nu, e perfect, ma asigura ea. O sa fiu gata. Unde mergem?
    -Intr-un club, i-am raspuns, si m-am intors in camera sa ma pregatesc.
    Imi place sa aleg haine, mi-a placut mereu. Intotdeauna m-am preocupat destul de mult de felul in care aratam, pentru ca in asta s-a concentrat destul de mult din puterea si influenta mea. In momentul in care lasam garda jos, oamenii aveau impresia ca sunt slaba si ca ma pot juca pe degete. Nu le iesea niciodata, dar era enervant.
    Am aruncat o privire critica prin dulap. Cele patru zone cheie trebuiau sa fie decoperite: picioare, brate, abdomen si decolteu. Nu stiu de ce era asa mare branza, dar asta era. Trebuiau facute.
    M-am imbracat cu aceleasi haine ca in seara cand l-am ucis pe James. Nu stiu de ce, pur si simplu simteam nevoia sa le iau pe alea. Desi... nu era prea practic... Am renuntat la fusta si am luat o pereche de pantaloni cu sireturi pe laterala si talie joasa. Parea ceva mai bine.
    Cea mai interesanta parte a fost cea cu ascunsul cutitului, cu restul eram deja obisnuita, o facusem luni la rand. In cele din urma, am reusit sa fiu gata la fix, si mi-am trantit o jacheta pe mine.
    -Haide, am zis eu, cand am dat de Icy in hol. Sa mergem.
    Ne-am orit in fata clubului. Muzica rasuna.
    -Pot sa te ajut cu ceva anume? A intrebat Icy, indreptandu-si rochia albastra cu decupaje.
    -Nu. Stai aproape de mine, daca ma vezi intrand in baie cu cineva, poti sa vi sa privesti. In rest, distreaza-te.
    Am intrat inauntru, si m-am simtit in elementul meu imediat cum am simtit mirosul de fum. Am ochit-o pe Lu si m-am dus drept spre ea.
    -Vrei? Ma intreba ea, cand am ajuns langa ea, si intinzandu-mi un joint frumos rulat.
    Am tras cu pofta.
    -Calitatea I, ca intotdeauna,am felicitat-o, inapoindu-i jointul. Cum e lumea in seara asta?
    -Se ia destul, ma asigura ea.
    Am ras.
    -Perfect. Ma duc sa-mi iau ceva sa beau, si ma mai invart pe aici.
    M-am facut cu un pahar din partea casei de la un barman dragut caruia i-am zambit seducator, si am plecat sa imi impart marfa.
    Am dat tot, mai putin crackul. Am fost inspirata ca rulasem deja jointurile. Cu opiul a fost cel mai greu, nu toti aveau pipe, dar am scapat si de el.
    Am dat peste Icy, destul de beata si usor ametita de fumul din club.
    -Unde-ai fost?
    -Pe aici, pe colo, rase ea. E misto. Ar trebui sa fac asta mai des.
    -Poate.
    Am cercetat multimea. De ce nu imi atragea nimeni atentia? Mi-au picat ochii pe un tip saten, care ar fi putut fi dragut daca nu era genul cocalar.
    -Asta e... am soptit, multumita.

11. Inceputul unei legende

Am trimis-o pe Icy in baie si m-am indreptat spre pusti. Era facut praf.
    -Hei papusel, am facut eu, lipindu-ma de el. Dansezi?
    L-am condus incet, dansand, dintr-o parte a ringului in cealalta, spre baie. Am fumat si un joint impreuna. Cand m-am prins ca are chef sa mi-o traga, l-am bagat in baie. Am zarit-o cu coltul ochiului pe Icy.
    Nu-mi amintesc clar cum l-am macelarit, stiu sigur ca i-am desfacut abdomenul si i-am aruncat organele la gunoi, in rest nu sunt sigura. Pe peretele baii trona scris cu sange "Joanne the Ripper waz here". M-am spalat pe maini.
    -Haide, repede, sa plecam. Trebuie sa o luam si pe Lu, am zis, dupa ce am umplut fiola cu sange.
    Icy m-a urmat repede afara de la locul crimei. Am ajuns la Lu.
    -Joanne, facu Lu. Ai sange pe abdomen. Esti ok?
    -Shhhhhht! Am facut la ea. Sa mergem.
    A venit fara sa comenteze. Am urcat in masina si ne-am adapostit la Lu acasa.
    -Vreti sa stati?
    Mm-am uitat la Icy. Parea ca vrea sa stea.
    -Eu plec, Icy poate sa mai stea. Ma duc cu taxiul. Dar stai sa ma curat.
    Am spalat repede toate urmele de sange de pe mine, si pana am terminat, aparuse un taxi. I-am zis sa ma scoata pe autostrada si de acolo am mers pe jos, de m-am plictisit. Am intrat in casa pe la trei dimineata, si am urcat la mine in camera, nu inainte sa las flaconul de sange in frigider, cu un bilet pe care scria numele meu si "NU ATINGETI" cu litere ingrosate.
    Adormita, am ajuns in camera si am inceput sa ma dezbrac, si mi-au cazut vreo trei jointuri pe jos.
    -Te ajut? Se auzi o voce placuta.
    -Ce... am intrebat eu, nedumerita, apoi am vazut-o pe Clockwork la mine in pat, imbracata cu pantaloni scurti si un tricou.
    -Datoria, a ras ea.
    -Ah, am zis, si m-am prins cam ce voia de la mine. Era draguta, in definitiv.
    M-am demachiat calma, mi-am aruncat hainele si mi-am tras un tricou lung pe mine.
    -Ai chef sa facem ceva anume? Am intrebat, bagand jointurile in dulap.
    -Nu. Vino aici, zise ea, batand cu mana locul liber de langa ea.
    M-am trantit lenesa pe pat si mi-am asezat capul pe maini. Am simtit-o cum ma ia in brate, si am stat asa, in tacere, destul de mult timp. Era.. placut, aproape ca ma facea sa imi doresc afectiune. Sau lasa.
    M-am rasucit si m-am uitat in ochii ei, incercand sa nu las sa se vada frica pe care o simteam. Afectiune? Ce era in mintea mea?
    Clockwork si-a lipit buzele de ale mele. Erau moi si placute, mai ales dupa individul din club.
    Inconstient, cred ca am gemut. Era calda si moale, si atat de vie, atat de vie langa mine! Stiam deja ce va urma, si imi amintea foarte mult de acea noapte cu Lu.
    N-a durat mult pana cand n-a mai fost nimic intre noi, decat piele calda pe piele calda.
    Era o favoare destul de placuta, daca stateai sa te gandesti putin.
    Nu stiu cat a durat pana am adormit, cred ca au fost cateva ore, pentru ca imi amintesc rasaritul, si buzele ei umflate si rosii pe fruntea mea, si acel "somn usor" soptit.
    Ultimul meu gand a fost ca imi parea bine ca am pus oglinda in dreptul patului, poate ar fi trebuit sa pun una si in partea cealalta, sub geam.
    Prima mea revelatie a fost ca era prima oara cand ma trezeam cu cineva in pat, care sa fie treaz. Pana atunci ori ma trezeam eu prima si plecam, ori ei erau deja plecati.
    A doua revelatie a fost ca aveam amandoua dare de vanatai micute pe tot corpul.
    -Buna dimineata, zana mea, m-a intampinat Clockwork.
    -Um, da, neata... si scuze, am zis eu, atingandu-i cu varfurile degetelor o vanataie de pe abdomen.
    -Nu-i nimic, a raspuns ea, si m-a sarutat. Totusi, poate ar trebui sa ma duc la mine, si tu sa te ocupi de fiola.
    -Um, da.
    S-a ridicat, s-a imbracat si a plecat, facandu-mi cu ochiul cand a plecat.
    Am stat putin si am privit la tavan, apoi m-am ridicat si eu. Ma simteam dubios de bine.
    Am coborat pana in bucatarie, si am dat de Slenderman, care avea un ziar in mana si radea. L-am privit intrebatoare cat m-am dus pana la frigider si am scos fiola. Era intreaga.
    -E ziarul de dimineata, a explicat Slenderman. Imi place opera ta.
    -Oh, am zis eu, si am zambit. Uite, am continuat, si i-am intins fiola.
    A luat-o si si-a bagat-o in buzunar.
    -Iti aduc vineri banii, ma asigura el.
    Dadeam sa ies din bucatarie, cand Jeff a aparut de niciunde si m-a luat in brate.
    -Bravo baaaaaaaaaaa, facu el, si imi tranti un pupic mare si zgomotos pe obraz.
    -Ce, am facut eu, uimita. Am, mersi.
    -Esti geniala, putini se descurca atat de bine din prima! O sa se vorbeasca despre asta mult timp de acum inainte!
    Eram sigura de asta, mai ales daca planul meu urma sa iasa .

Acum este: Joi 8 Dec 2016 - 7:58