Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
Inque~
Nou venit
Nou venit
Sex : feminin

Sa invatam limba japoneza

la data de Joi 28 Iul 2016 - 19:08
Hello! ^^
Am inteles ca unii dintre voi ati vrea un topic in care sa cititi informatii despre limba japoneza care sa va ajute in aprofundarea ei. Say no more!

Scrisul
Um, so o sa incep cu ceea ce am inceput si eu cand mi s-a predat, anume ca in primul rand pentru a face orice altceva, trebuie sa inveti sistemul de scriere. Scrisul fonetic (romaji) e mai usor atunci cand esti la inceput, dar te obisnuiesti asa, e greu sa te dezveti si iti va afecta performanta atunci cand scrii si citesti in japoneza. Am avut colegi pe care i-am vazut scriins cu romaji in anul 3, deci... e greu sa te dezveti. Laugh

Okay, gata cu introducerea.
Cum poate stiti, japoneza are 3 sisteme de scriere: kanji, hiragana si katakana.
Kanji sunt acele caractere imprumutate din chineza, dar pe care japonezii le-au mai modificat (pe unele) ca numar de linii (pentru ca alea chinezesti erau prea complicate) si chiar si ca sens. Evident, si pronuntia este diferita pentru ca japonezii nu vorbesc chineza. Laugh Nu stiu sigur cati kanji exista, cateva mii cred, deci e imposibil sa ii stii pe toti. Si nu este obligatoriu sa stiti kanji ca sa scrieti in japoneza.

Hiragana si katakana provin din kanji.
Hiragana se foloseste cand vrem sa scriem cuvinte originar japoneze. Niciodata pentru cuvinte imprumutate (decat daca esti rebel).
Katakana se foloseste pentru:
1. a scrie cuvintele imprumutate din alte limbi (nu din chineza, though, pentru cele din chineza avem kanji)
2. ca un fel de caps lock, cum ar fi la noi scrisul cu majuscule. Asa ca sa iti sara in ochi textul ala. Vedem multa katakana prin reclame, de exemplu.

Primul sistem de scriere care se invata de obicei primul este hiragana. Deci o sa pun o poza cu hiragana, pentru cei care nu stiu.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Va las si katakana:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pentru a va exersa hiragana si katakana puteti folosi jocuri online, aplicatii etc, gasiti multe. Nu postez eu aici pentru ca nu am semnal bun la internet si dureaza foarte mult sa mi se incarce orice pagina.

Sper ca acest topic va va fi de folos.
Nu ezitati sa puneti intrebari. ^^
Irene.
Moderator
Moderator

Re: Sa invatam limba japoneza

la data de Joi 4 Aug 2016 - 10:46
Hi!^^
De când doream un astfel de topic. :o3
Vreau să-ți mulțumesc că ai deschis acest topic. Doream de mult să învăț japoneza și coreeana, dar cum japoneza este mai grea m-am apucat de coreeană. :)) Motivul principal pentru care doresc să învăț aceste două limbi este ca să nu mai aștept după traduceri la manga sau seriale. :)) Când apare un capitol și nu e tradus, mă uit doar la imagini fără să înțeleg ce spun. E un chin. ><
Mi se par foarte complicate caracterele lor. x.x De reținut cu ce sunete corespund că de scris nu mi se par grele. Înțelegi tu ce vreau să spun/scriu. :))
Cu ce începi prima dată când te apuci de învățat japoneza? Adică, care a fost prima lecție?
Aștept și continuarea. Mă aștept ca după un an, cu ajutorul acestui topic să știu câteva caractere. :))
Inque~
Nou venit
Nou venit

la data de Mar 9 Aug 2016 - 16:13
Ma bucur ca ti se pare un topic folositor. ^^

Despre animeuri si manga:

Okay, so trebuie sa mentionez ceva: japoneza e o limba grea, are foarte multe subtilitati si depinde foarte mult de context (high context language). Iar limbajul folosit in anime si seriale nu e acelasi care se invata in facultate. Eu daca ma uit la un anime fara subtitrare, nu prea inteleg ce spun, pentru ca nu sunt familiarizata cu acele cuvinte (pentru ca ei folosesc 10 cuvinte care in romana s-ar traduce printr-un singur cuvant, dar la ei depinde de contextul in care il folosesc) sau cu acele structuri gramaticale care de obicei sunt informale si e normal ca in facultate sa inveti mai mult exprimarile mai formale pentru a te putea descurca intr-un cadru mai formal (pentru ca facultatea ar trebui sa te pregateasca pentru cariera).
Ca sa intelegi ce zic aia in animeuri, cred ca iti trebuie foarte multa dedicare, urmarit de animeuri la greu (deci experienta in domeniu) si, ma rog, bazele japonezei ca fara ele, tot nu faci nimic. Cred ca ar trebui sa fii un bun autodidact. Din pacate, eu daca nu cunosc limbajul din animeuri si manga, nu prea am cu ce sa ajut aici, dar poti sa iei bazele de-aici.

Modul de invatare:

Eu am inceput sa invat japoneza in exact acelasi mod pe care l-am postat deja, adica prin a invata cum se scrie, am mentionat si in primul post. Si parerea mea este ca asta e modul cel mai bun pentru ca asa prinzi bazele cel mai bine. Asa cum am mai spus, daca te apuci de conversatie si nu stii cum se scrie, nu o sa te ajute prea mult si nu e benefic pentru ceea ce vei invata pe parcurs. Deci mie asa mi se pare eficient, sa inveti mai intai sa scrii (totodata si sa citesti) pentru ca te obisnuiesti altfel cu limba. Intr-un alfabet strain sunt mai multe subtilitati, poti sa vezi subtilitatile astea in vocabular, iar cuvintele o sa aiba mai mult sens daca inveti si cum se scriu.

Eu personal am invatat hiragana in 2 zile si nu-s un bun autodidact. Laugh Nu e asa grea, n-ar trebui sa dureze un an ca sa le inveti pe amandoua.

O sa pun zilele astea si niste cuvinte in japoneza si daca mai ai vreo intrebare, eu raspund cu placere. ^^
Si scuze ca scriu mereu asa mult, da' imi place sa explic detaliat. Laugh
Heaven's Calling
Membru
Membru
Sex : masculin

la data de Mar 30 Aug 2016 - 22:46
În sfârșit pot învăța japoneza cum se cuvine. Laugh
Am și eu un caiet în care am scris hiragana și katakana și am tot repetat, deși nu am timp să fac asta mereu. Chiar și așa, mi-au intrat în cap câteva caractere și chiar am instalat limba japoneză la laptop ca să mă ajute să exersez.
În ceea ce privește anime-urile, pot înțelege, dar nu tot, încă trebuie să învăț. Laugh Dar cum sunt familiarizat cu limbajul folosit, încep să înțeleg.
Sunt de acord că trebuie să începi cu hiragana și katakana pentru că eu am început cu romaji și mi-e greu acu să trec la caractere, deși nu pot spune că romaji nu e util. Laugh Așa pot face mai ușor legătura între cuvinte și caractere, până mă obișnuiesc.
Japoneza nu e grea, doar că e mult de reținut, ceea ce poate fi considerat dificil.
Oricum, abia aștept să văd ce mai postezi și am să salvez pozele cu hiragana și katakana pentru a continua să învăț. Laugh
Teach me, master! *-*
Continut sponsorizat

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum