╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Stihuri empirice

Distribuiti

♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Sex : feminin

Data de înscriere : 06/09/2011

Stihuri empirice

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Mar 28 Iun 2016 - 16:27

Would you?

Would you kiss a corpse,
    Even if there'll be no response?
    For me this existence,
    Means nothing,
    But a mere resistance.
    It's a shadow cast upon us
    That predicts death along with fuss.
    Knowing hope does not exist,
    And the grief persists,
    All is just in vain,
    And there is nothing to gain,
    Would you?

Ultima editare efectuata de catre ♥ Nekko ♥ in Mar 12 Iul 2016 - 22:06, editata de 1 ori

RR
    Administrator
    Administrator

Data de înscriere : 09/01/2011

Re: Stihuri empirice

Mesaj Scris de RR la data de Joi 7 Iul 2016 - 14:54

Salutare : )

Mă bucur mult că ai postat poezia Would you. Bine ai făcut. Părerea mea o știi deja, dar vreau să-ți mai spun încă o dată cât de încântată sunt. Pe lângă că toate versurile sunt pe engleză, acestea rimează. Poezia este puțin cam întunecată, deja primul vers îmi dă fiori: Kiss a corpse? >_<
    Sper că vei mai posta poezii (nu uita să schimbi titlul, este voie doar un topic pentru toate poeziile)

I hope until next time.

♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Vin 15 Iul 2016 - 19:45

Oh, doar tu...

Oh, doar tu
    Ești roșu ca de sângele-mi albastru,
    Galben ca ceara,
    Așa de mov ești tu,
    Că m-ai făcut un om sihastru,
    Mai rece ca primăvara.

Rozul nu-mi arde-n față
    Precum galbenul soarelui,
    Atât de verde te știu,
    Și colții tăi albi mă înhață
    Mai rău ca cei ai zmeului,
    Mă pândește-n portocaliu.

~Kim™~
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 23/01/2013

Mesaj Scris de ~Kim™~ la data de Vin 29 Iul 2016 - 16:30

Aweee <3 Asa de profunda. :3 Cat ti-a luat sa o scri? Think Adica eu nu am talent la nimic, decat in a face totul pe dos si varza Laugh si da asa si e. Deci ai vrut un comm, dar din pacate nu prea le am cu poeziile, pare rau. >.< Totusi sper sa mai aduci. :3 Bafta la compus, Nekko-san! :3 Kiss

RR
    Administrator
    Administrator

Mesaj Scris de RR la data de Joi 4 Aug 2016 - 16:48

Pot spune că poezia Oh, doar tu...  m-a zăpăcit. Comparațiile făcute m-au făcut să-mi pierd imaginația. Este greu să-ți creezi o imagine citind poezia. Amalgamul de culori a creat pentru mine o paralelă, poate chiar un paradox. Un om rece, rău, înconjurat de căldură?!? Nu știu, mi-a dat de gândit poezia, ceea ce e bine. Tot așa și aștept mai multe poezii scrise de tine Heart

P.S Îmi place că rima este altfel, nu e cea clasică, pe care o găsești în fiecare poezie.

Irene.
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 15/07/2011

Mesaj Scris de Irene. la data de Joi 4 Aug 2016 - 20:26

Ioana*hug*
    Poezia Would you este foarte interesantă și m-a cucerit. Chiar îmi place. (Și mie nu prea îmi plac multe poezii, 3-4 poezii) Versurile sunt interesante dar faptul că este scrisă în engleză m-a făcut să o îndrăgesc mai mult  decât poezia Oh, doar tu... Creațiile (cărțile, poeziile, cântecele) în engleză au, părerea mea, ceva în plus față de cele în română. Adică, pe mine mă atrag, îmi plac mai mult decât cele scris în limba română. ^^
    Aștept și alte poezii. ^^ Unele poate chiar în engleză. ;o3 
    Spor la scris! :*

♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Vin 12 Aug 2016 - 15:04

Fericirea

Concept de această lume surd
    Chiar mai profund decât neantul,
    Zbuciumat de valuri în amurg
    Mereu în adâncul albastru
                     găsindu-și sfârșitul.

Din nou pe a sufletului jar
    Sunt puși cărbuni mari  inutili

Presărați cu un gust amar
    Undeva îngropate în vise
                          de imens copil.

Pentru Kim:
    Poeziile le fac în aproximativ 30 de minute. Dacă se întâmpla minunea să am inspirație pentru o poezie, atunci nu-mi ia mult să o compun. Poezia „Would you” mi-a luat 20 minute, iar „Oh, doar tu...” în jur de 15 minute.  Whistling

Pentru Rallu:
    Nu-mi place să explic poeziile tocmai pentru a lăsa cititorul să interpreteze și să se regăsească prin experiențele personale, dar de data asta voi face o excepție pentru că totul este mult prea abstract și codificat.
    Poezia „Oh, doar tu...”  reprezintă, așa cum ai spus tu, un paradox. 

Eu așa îmi văd fosta relație: „Ești roșu ca de sângele-mi albastru” ceea ce înseamnă că el a fost iubitor și drăgăstos la început când eu eram încă rigidă, fapt pentru care eram mai rece. De aici și acel sânge albastru. Fiind o comparație, asta înseamnă că între timp, iubirea sa a devenit una rece, așa cum eram eu. Apoi „galben ca ceara/ așa de mov ești tu” reprezintă patologia și firea sa schimbătoare în funcție de factorii externi / societatea. Acel mov este rezultatul iubirii și răcelii (albastru combinat cu roșu rezultă mov) care simbolizează moartea interioară. De aici și transformarea mea în „om sihastru”, deoarece patologia din relație m-a făcut să mă îndepărtez de el și de lume în general. Acum vine întrebarea „de ce mai rece ca primăvara și nu iarna?” Pentru că primăvara îți dă senzație de o vagă căldură, când de fapt este un anotimp răcoros care te ia prin surprindere cu rafalele sale de vânt. În plus, mai simbolizează și un nou început pentru eul liric.
    A doua strofă pune în vedere din nou vaga căldură și starea de confuzie prin cruzimea iubitului descrisă prin acel verde. „Rozul nu-mi arde-n față/ Precum galbenul soarelui” este cauza răutății; albastru (răceala) combinat cu galben (patologia) dă un verde crud. Rozul reprezintă liniștea interioară, iar galbenul simbolizează, de această dată, siguranța și căldura sufletească pe care ar fi trebuit să o primesc de la persoana iubită. După aceea, ultimele trei versuri (Și colții tăi albi mă înhață/ Mai rău ca cei ai zmeului/ Mă pândește-n portocaliu.) corespund intențiilor lui bune, în ciuda a ceea ce s-a întâmplat de fapt. Colții albi denotă puritatea și sinceritatea lui, iar pânda este procesul de iertare format din căldură (galben) și iubire (roșu), rezultând acel portocaliu. Această ultimă strofă e inspirată din poezia lui Nichita Stănescu, „Leoaică tânără, iubirea”.
    M-am cam jucat cu paleta de culori. A se observa că am folosit culorile curcubeului. Acesta are toate culorile principale care corespund unor sentimente; așa este și viața: cu bune și cu rele. Are câte un pic din fiecare. Smile

Pentru Kira:
    Mă bucur că-ți place poezia „Would you?”. De curând m-am uitat la o ecranizare - sau secvență ca să zic așa - a faimoasei piese de teatru „Romeo și Julieta” și m-a inspirat idea de iubire chiar și după moarte. Recunosc că orice lucru scris sau citit în engleză sună infinit mai bine decât în română, dar asta nu înseamnă că voi scrie doar în engleză. Big smile

Ultima editare efectuata de catre ♥ Nekko ♥ in Sam 13 Aug 2016 - 1:12, editata de 1 ori

RR
    Administrator
    Administrator

Mesaj Scris de RR la data de Vin 12 Aug 2016 - 23:54

Dacă nu ești un geniu, atunci nu știu ce ai putea fi  Smile
    Îți mulțumesc mult pentru explicația detaliată. Nu am cuvinte... Heart
    Noua poezie Fericirea este la fel de scurtă ca celelalte poezii. Mă așteptam să citesc ceva trist, chiar dacă titlul spune altceva.
    Din nou îmi este greu să descifrez ce vor să spună cele două strofe. Aș fi spus că vrei să ne transmiți că fericirea este trecătoare și greu de atins.
    Respect pentru toate creațiile tale.
    I am a big fan not because you are my friend but because you are a great writer.
    Pe data viitoare Kiss

♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Vin 19 Aug 2016 - 18:13

Solitudine

Te-am înfiat
    Ca parte din mine.
    Nu te-am dat
    Cui nu i se cuvine.

Ploaia apasă peste noi,
    De fiecare dată mai tare -
    Cât pentru doi -
    Formându-se o mare.

La fel ca rafala,
    Nu ști când vine,
    Așa și tu în goană,
    A venit peste mine.

În depărtare fulgeră
    Un alt chip îl luminează,
    Marea ne-o tulbură,
    Pasu-i în apă vibrează.

Cu începutul
    Chiar dacă te ia,
    Nu schimbă cu nimic faptul
    Că ai fost a mea

Solitudine fără de care
    Pe el nu l-aș fi găsit
    Și acum nu mi se pare
    Căci știu că am reușit.

@RR a scris:Îți mulțumesc mult pentru explicația detaliată. Nu am cuvinte... 
    Noua poezie Fericirea este la fel de scurtă ca celelalte poezii. Mă așteptam să citesc ceva trist, chiar dacă titlul spune altceva.
    Din nou îmi este greu să descifrez ce vor să spună cele două strofe. Aș fi spus că vrei să ne transmiți că fericirea este trecătoare și greu de atins.

Mă bucur că îți plac scrierile mele. Nu trebuie să le înțelegi, ci să te regăsești în ele. Tu le dai un înțeles prin ceea ce simți sau îți amintești atunci când le citești. Tocmai pentru că totul este interpretabil, cititorului îi este mai ușor să-i dea un sens care se modelează după propria sa experiență. Big smile
    Ultima poezie este la fel. Fericirea este o idee nedeterminată, căreia nu-i putem atribui o definiție anume pentru că fiecare înțelege prin fericire altceva. Ăsta este de fapt și mesajul primei strofe. A doua strofă arată cauza acestei incertitudini: gura lumii. Cărbunii sunt simbol pentru grijile în plus (căci lemnele ard și fără ei) pe care societatea ni le dă. Sunt idei preconcepute de ce se presupune că ne face pe noi să fim împliniți. De aici, înțelegi tu. Smile
    Poezia asta sunt sigură că o vei înțelege. De data asta, chiar e în mare parte tristă. Tongue

RR
    Administrator
    Administrator

Mesaj Scris de RR la data de Sam 20 Aug 2016 - 14:15

You know I love you, don't you? Heart 
    Ochișorii mei s-au bucurat când eu văzut că ai postat o nouă poezie
    Și este lungă! Este puțin mai diferită, dacă o compar cu celelalte.
    Mi se pare puțin întunecată prima strofă, doar din simplul fapt că ai primit, într-un fel sau altul, solitudinea cu brațele deschise.
    Este ușor și comod să o accepți, decât să te desprinzi de ea. Nu-i așa?
    Foarte frumos și trist totodată. Ca de fiecare dată te aștept cu mai multe poezii. Sper ca viitoarele să fie la fel de lungi <3

Heaven's Calling
    Membru
    Membru

Sex : masculin

Data de înscriere : 22/07/2013

Mesaj Scris de Heaven's Calling la data de Sam 20 Aug 2016 - 20:29

Deci, am zis de atâta timp că intru să-ți dau un comentariu și de fiecare dată am uitat sau nu am avut timp, ceea ce mă chinuia pentru că am vrut să-ți spun cât de mult îmi place cum scrii.
    Cred *doar cred* că m-am apropiat oarecum de ce înseamnă pentru tine pentru că am o minte mai întunecată *mă simt mândru de asta* și am înțeles unele mesaje care par ascunse sau camuflate foarte bine.
    Exact ca și Kira, sunt atras în special de creațiile în engleză pentru că îmi par mai frumoase și mai profunde decât dacă ar fi scrise în română.
    M-am gândit să iau la rând fiecare poezie și să spun cum o interpretez eu, dar e mai bine să fac asta în privat pentru că e mai bine ca ceilalți să nu fie influențați de altă părere, ci să aibă una a lor, din propria imaginație.
    Cum nu am să fac asta, am să mai spun doar că mai aștept poezii, evident că vreau să mă anunți și îți urez spor la scris. ^^

♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Sam 27 Aug 2016 - 13:55

Fumul

E acolo, îl vezi -
    E nevoie primară
    Îl dorești cu ochi verzi
    Însă știi că o să dispară.
    Îl inspiri, îl simți,
    Apoi îl dai afară
    ”Este bun” te minți
    La fel ca fumul de țigară.

@Heaven's Calling a scris:Cred *doar cred* că m-am apropiat oarecum de ce înseamnă pentru tine pentru că am o minte mai întunecată *mă simt mândru de asta* și am înțeles unele mesaje care par ascunse sau camuflate foarte bine.
    Exact ca și Kira, sunt atras în special de creațiile în engleză pentru că îmi par mai frumoase și mai profunde decât dacă ar fi scrise în română.
    M-am gândit să iau la rând fiecare poezie și să spun cum o interpretez eu, dar e mai bine să fac asta în privat pentru că e mai bine ca ceilalți să nu fie influențați de altă părere, ci să aibă una a lor, din propria imaginație.

Nu consider că am (sau că tu ai) o minte întunecată, ci doar una realistă. Viața nu este doar fericire și bunătate, după cum mulți probabil că au conștientizat asta. Realitatea mea este - dacă vrei să o numești așa - una mai pesimistă. Niciodată nu am avut inspirație dintr-un sentiment pozitiv, de asta toate poeziile mele sunt triste și obscure.  Smile
    Voi mai scrie poezii în engleză, nu-ți face griji. Tongue
    Nu aveam nimic împotrivă dacă luai fiecare poezie la rând și o interpretai, dar mă bucur că te-ai gândit la ceilalți în acest sens. Big smile

@RR a scris:
    Ochișorii mei s-au bucurat când eu văzut că ai postat o nouă poezie. Și este lungă! Este puțin mai diferită, dacă o compar cu celelalte.
    Mi se pare puțin întunecată prima strofă, doar din simplul fapt că ai primit, într-un fel sau altul, solitudinea cu brațele deschise.
    Este ușor și comod să o accepți, decât să te desprinzi de ea. Nu-i așa?
    Foarte frumos și trist totodată.

Da, recunosc că această poezie are și un strop de „bine” la sfârșit. Smile
    Din nou „întunecime”. Cred că deja ți s-a luat de ea. Big smile
    Solitudinea pe care am simțit-o și o simt este una perpetuă. Nu va dispărea niciodată pentru că ne naștem cu ea. La început nu avem nicio cunoștință. De fapt, nici conștiință de sine nu avem. Într-adevăr, este ușor să zici „asta e!” fără ca măcar să încerci să scapi de ea, dar comod nu va fi niciodată să o iei în piept. Una din cea mai mare temere a mea este să fiu singură. Până și semnătura mea de pe forum este despre singurătate. Laugh
    Totuși, mă bucur că îți place!  Angel

Heaven's Calling
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Heaven's Calling la data de Sam 27 Aug 2016 - 14:51

Și eu sunt mai pesimist de fel și, crede-mă, când spun că am o minte mai întunecată, știu ce spun. Laugh Creierul meu funcționează foarte ciudat, d-aia am atâtea desene și caiete dubioase.
    Anyway, poezia asta nouă mi se pare foarte interesantă, ca și celelalte de altfel, iar mintea mea o percepe ciudat. *îți vine să crezi?* Din nou, aș explica ce văd eu, dar da, știi de ce nu fac asta. Laughing
    Nu știu ce să mai spun, doar să mă anunți când mai aduci poezii noi, că îți ador stilul și că abia aștept să văd și creații în engleză. *-*
    Baftă la scris, take care. ^^

RR
    Administrator
    Administrator

Mesaj Scris de RR la data de Sam 27 Aug 2016 - 15:23

Aaaa, Narcis e primul. Nu!! Cine m-a pus să-mi iau de mâncare Sad Narcis, te distrug!  Evil

Uf, uf, ce să-ți fac eu ție? E scurtă Crying
    Dar tot îmi place. Mi se pare simplă și mă face să asociez fumul cu răul sau chiar cu singurătatea. Nu este bine, dar ne place. 
    Faptul că poeziile tale sunt mai întunecate, să știi că nu mă deranjează. Cu toții suntem înconjurați de întuneric și este mai ușor să scriem despre el. După părerea mea, fericirea e trecătoare și nu poate fi exprimată. Oricum, spor la scris!  Kiss

♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Sam 1 Oct 2016 - 17:19

I want to feel

As you pass by, I just want to feel
    Butterflies every time, shut in a seal
    Then make love a memory and go far,
    To make history and put it in a jar.

And so I can remember I loved you
    After everything we have been through.
    You decided to let us go,
    So I guess your answer was and still is 'no'.

I am so sorry I was right
    That a battle only brings fright.
    Now lust is exciting, love is scary
    That's why I f**k and I'm not marrying.

Heaven's Calling
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Heaven's Calling la data de Mier 5 Oct 2016 - 18:37

EDIIIIIT

I'm first! *ly Ralu*
    Poezie în engleză! Genială, ca de obicei. Laugh
    Nu știu cum să mă exprim pentru că mă cam cert cu limba română, dar o să spun că, din perspectiva mea, poezia asta e încărcată cu sentimente de regret și nostalgie și totodată frică și renunțare. E cumva complicat și simplu în același timp, motiv pentru care îmi place mult, ca toate creațiile tale de altfel.
    Anunță-mă când mai postezi, abia aștept să mai citesc poezii scrise de tine. *-* Evident, abia aștept să fiu din nou primul care dă comentariu. Laugh
    Spor la scris! ^^

RR
    Administrator
    Administrator

Mesaj Scris de RR la data de Mier 5 Oct 2016 - 18:46

I'm first!! Winner A trecut ceva de când ai postat-o, though |-.-'|
    edit: **** you, Narcis, just go to...

Părerea mea desigur că o știi, iar acum că nu mai sunt ”beată” și am recitit-o, cred că am o imagine mai clară. You definition of I want to feel changes. La început sunt fluturașii în stomac, iubire frumoasă și naivă, iar în ultima strofă se schimbă în simțitul plăcerii doar din cauza unui prost care i-a frânt inima!! The heck! 
    M-am supărat rău de tot, air ca să îmi treacă trebuie să aduci o altă poezie!
    Apropo, merci că m-ai anunțat. Pupici și spor la scris Big smile 

♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Mier 5 Oct 2016 - 18:59

Cry

Angel, please cry with me,
    So I can draw your tears,
    Make the pain a memory
    And wash away your fears.

Don’t you ever hold back
    When it comes to speaking,
    Because no matter what
    In to you I’m holding.

We won’t feel bad anymore
    As we let the people age,
    ‘Cause it’s not worth caring for
    Those who would turn the page.

I know what you think...
    You think it’s the last chapter
    But otherwise says my ink,
    That won’t let HIM shatter.

Angel, please do not cry!
    The grief is no longer here
    And you’ll be forever mine 
    Not needing to shed a tear.

I love you so very much…
    I promise you that much!

Ultima editare efectuata de catre ♥ Nekko ♥ in Mier 5 Oct 2016 - 18:59, editata de 1 ori

Heaven's Calling
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Heaven's Calling la data de Mier 5 Oct 2016 - 18:59

EEEDIIIIIT

First again, I love my life! Laugh
    Revenind cu picioarele pe pământ, mai are rost să spun că-ți ador poeziile? Laugh Cred că deja știi asta. Dar o spun oricum. LE ADOR!
    Breathe in, breathe out. Okay. I'm fine.
    Deci, poezia asta emană mai multe sentimente decât cealaltă din câte îmi dau eu seama. Adică, nu știu cum să explic *ce surpriză*, dar e complexă.
    Evident că aștept alte poezii, nici nu mai trebuie să spun asta. Laugh Spor la scris! *-*

RR
    Administrator
    Administrator

Mesaj Scris de RR la data de Dum 9 Oct 2016 - 18:05

TU! NARCIS!!! Am să mă răzbun!

Sooo, poezia e cam greu de descifrat. E tristă, ca toate poeziile tale. Deci îngerul este singurul tău este un prieten, nu-i așa? Și cu siguranță este și singurul dacă am înțeles bine. La început îngerul nu plânge, ci i se cere să plângă, iar la sfârșit e chiar opusul.
    Trist dar adevărat. Din nou se ascunde acea singurătate de care nu poți scăpa și care se accentuază cu timpul, dar eu cred că la sfârșit o parte din acel negativ se transformă în ceva pozitiv (părerea mea) pentru că până la urmă tot nu ești așa singur...
    Nu știu, este destul de complexă poezia, așa cum a menționat Narcis (ești nașpa, urâtule) și să știi că mi-a trebuit ceva. A trebuit să o citesc de mai multe ori pentru că prima dată eram obosită și nu prea înțelesesem cine, ce, unde, cum Laugh
    Te mai aștept și cu alte poezii la fel sau poate chiar mai lungi decât asta Big smile

Kisses and hug Kiss

Acum este: Joi 8 Dec 2016 - 7:59