╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

S-a stricat cerul... (+16)

Distribuiti

"Andra"
    Nou venit
    Nou venit

Sex : feminin

Data de înscriere : 10/06/2012

S-a stricat cerul... (+16)

Mesaj Scris de "Andra" la data de Joi 1 Ian 2015 - 21:07

Capitolul 1
    Un simplu "pa" 

Am început să mă întreb ce e cu mine de cand ea s-a oprit în pragul uşii. S-a uitat prin mine. Nu ştiu de ce. Poate pentru că era mult prea dureros să mă mai privească o dată. Şi m-a întrebat dacă voi pleca fară să îmi iau la revedere.
              Ce ar fi trebuit să fac?
              Să o iau în braţe...
              Ce am facut?
              Am şoptit un Pa ce ne-a făcut sufletele mai reci ca mâinile.
               Lacrimi au alunecat pe obraji-mi roşii şi nici atunci nu m-am întors. Tot ce am făcut a fost să cobor scara blocului, să tatuez în bălţile din mijlocul străzii câţiva paşi ce nimeni nu i-ar fi cunoscut şi să urc în autobuzul ce mă ducea la şcoală.
                “Te iubesc, mama!”
              Am şoptit când m-am văzut departe de ea, departe de a o alina, în scaunul neîncălzit începând astfel, doar astfel, o nouă zi din viaţa mea. De ce? Ştiu că ea mă poate auzi , ea mă poate vedea, ea mă simte pentru că e mama mea. Singura persoană care trece peste tot ce e auzibil, vizibil, şi simte şi dăruieşte dragoste mie, adevăratei ei imagini in oglindă.
              -Neaţa!
             Hinata, după miros, e în grădina sufletului meu singurul crin dintre atâtea zambile. Îi zâmbesc şi cu toate astea mă întreabă ce am.
              -M-am certat cu mama! Nu mai plâng, nu pot face asta, nu aici pentru nu m-aş mai  putea opri. O ascult cum mă mustră. Aceaşi mustrare zilnică şi, inevitabil, aceaşi ceartă zilnică... Iertare... Noapte... Zile la indigo pe aripile cărora s-au scris pagini din povestea vieţii mele. Fără a regreta ceva.
              Se opreşte din am mă mai mustra, din a căuta prin geanta ei căştile şi acceptă să împartă un sfert de oră din viaţa sa cu mine.
              Şi da... Astefel a trecut alt sfert de oră al vieţii noastre... Împreună... La fel de adormite ca şi ieri, ca şi mâine...

Diablo
    Inactiv
    Inactiv

Sex : feminin

Data de înscriere : 06/01/2015

Re: S-a stricat cerul... (+16)

Mesaj Scris de Diablo la data de Lun 19 Ian 2015 - 15:13

Buna Andra !  Smile
    Am sa iti las si eu un scurt comentariu referitor la primul tau capitol , nu sunt critic , dar am dreptul sa imi dau cu parerea . Din cate am observat pe ici pe colo ai mici greseli de tastare , dar se pot corecta. Ai talent nu pot nega asta , dar capitolul tau e mult prea scurt si naratiunea a fost grabita , proabil nu prea ai muncit la acest capitol sau poate ma insel . Am sa astept cu nerabdare si capitolul urmator , dar te rog di tot sufletul sa fie mai lung  Sad si straduieste-te mai mult !!!

Acum este: Vin 2 Dec 2016 - 20:01