╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

A walk to remember[+16]

Distribuiti

Meliss
    Nou venit
    Nou venit

Sex : feminin

Data de înscriere : 30/08/2011

A walk to remember[+16]

Mesaj Scris de Meliss la data de Joi 17 Iul 2014 - 13:17

M-am decis sa scriu si eu un fic, este despre sasusaku, sper sa va placa  Angel .

Capitolul I:

POV. Saku:

Primavara, anotimpul care aduce la viata toate animalele si plantele. Pamantul somnoros a inceput sa se trezeasca la viata. Norii suri au captusit tolba posomorata a iernii, apoi si-au luat zborul catre taramurile inghetate.
    Pe cerul limpede ca un cristal luminos, razele calde si aurii ale soarelui poleite în culori de primavara, incalzesc pomii golasi. Peste tot este veselie si agitatie. Stau intinsa in patul meu cu asternuturi albe uitandu-ma la tavanul alb, gandindu-ma cat de repede poate trece timpul atunci cand esti ocupat cu scoala si cu diferite activitati extra-scolare. Aproape imi este greu sa cred ca este deja luna martie, iar iarna a trecut pe langa noi precum vantul. Gandurile imi sunt intrerupte de catre ceasul desteptator care se afla pe noptiera langa pat. Ma intind lenesa catre acesta si opresc sunetul enervant. Ma ridic in sezut intinzandu-ma cu bratele larg deschise; ma dau jos din pat trag draperiile roz si deschid ferestra lasand aerul sa patrunda tandru si cu blandete in camera. Intru in baie ma spal pe fata, maini,dinti, nu ma machez fiindca imi place sa fiu mai naturala, mai simpla. Ies din baie, deschid dulapul cu haine, de unde imi aleg o pereche de blugi albastrii stramti, un tricou lejer care avea dungi in diferite culori, ma incalt cu niste tenesi negrii, imi pieptan parul si-l prind intr-o coada dupa care merg in bucatarie. Acolo sunt asteptata de parinti care s-au asezat la masa cu cate-o ceasca de cafea in mana. Ii salut politicos si ma asez la masa. Mama este o femeie in varsta de patruzeci de ani, cu parul roscat si ochii verzi, iar tatal meu este in varsta de patruzeci si cinci de ani saten si cu ochii caprui. Ma inteleg minunat cu ei, sunt asa rasfatata, fiindca sunt singurul copil, dar nu prea dau importanta acestui fapt ci din contra incerc sa le demonstrez asa cum pot eu mai bine ca pot fii mandrii de mine, macar atata sa fac si eu pentru multumirea lor sufleteasca. Deci cum spuneam ma asez la masa langa ei si incep a savura deliciosul mic dejun preparat de mama. Acesta este compus din doua oua fierte, paine prajita si o ceasca cu ceai. Termin de mancat, imi iau geanta de langa scaunul de pe care stau, ma ridic imi salut politicos parintii si plec spre scoala. In totdeauna am zis ca viata mea va fi mereu astfel, caci nimic nu se va schimba si ca voi fii in continuare persoana respective.  
    Ajung in fata liceului unde am invatat timp de trei ani de zile, este un liceu pe placul meu, chiar daca am multi dusmani. Toti ma considera o handicapata, toti se poarta urat cu mine, ma jignesc si-si bat joc de mine. Am reusit sa trec cu vederea peste toate cele, sa nu mai bag in seama prostiia omeneasca… Deci cum spuneam sunt in fata liceului, pasesc in curtea acestuia trecand incet, pasii mei fiind asemenea usor pasi de dans, de balet, cu gratie. Intru in scoala traversand holurile liceului, ajung in dreptul unui dulap care avea numele meu “Sakura Haruno”. Ca tot venii vorba acesta este numele meu, am saptisprezece ani, zodiac balanta, parul roz bombon(natura) si ochii de un verde care putea topii orice inima de gheata.  Deschid dulapul unde –mi pun geanta si-mi scot doar caietul de muzica, deoarece prima ora este de muzica. Inchid dulapul si ma indrept spre clasa, ajunsa in fata usii, trag aer in piept si apas pe clanta, deschizand usa …

Cam atat deocamdata, astept comentarii . Scuze ca este un pic cam scurt, dar pe parcurs o sa scriu mai mult.  Hi! 

Heaven's Calling
    Membru
    Membru

Sex : masculin

Data de înscriere : 22/07/2013

Re: A walk to remember[+16]

Mesaj Scris de Heaven's Calling la data de Vin 18 Iul 2014 - 21:38

Fic nooooooou! Și-s primu', mă simt mândru. Laugh
    Anyway, nu pot încă să îmi formez o părere pentru că ai acel început clasic, dar o să vedem pe parcurs cum o dezvolți. Apoi, descrierea e puțin... nu găsesc cuvântul potrivit. Laugh) Oricum, se poate și mai bine și nu e chiar necesar să descrii cum se îmbracă, se pune accent pe sentimente mai mult. Poți spune în mare, dar nu e neapărat să apară fiecare detaliu. Oricum, nu-s critic și deja o cam iau pe arătură și mă bate Ralu. Laugh
    Revenind, deși începutul e unul clasic, ideea poate fi una originală, motiv pentru care aștept nextul. Laugh Am de gând să mă țin de ficul tău, așa că să mă anunți când pui next. Spor la scris și la idei! Big Hug
    Ps: Te rog nu mai folosi o mărime atât de mică, e foarte greu de citit și pe mine sincer mă dor ochii. >.>

Kori
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 20/06/2014

Mesaj Scris de Kori la data de Sam 26 Iul 2014 - 12:01

Destul de dragut inceputul. Sakura o fata simpla. O atmosfera calma. Inceputul primaverii. Totul e frumos si armonios. Astept sa vad cum va evolua totul. Deci astept continuarea.

ℰmpress ♔ Regulamentul cere ca un comentariu să aibe minim 2 rânduri complete. Tu ai doar un rând și jumătate.

Meliss
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Meliss la data de Sam 26 Iul 2014 - 22:58

Capitolul II:

Pov. Saku.: 

Cu chiu, cu vai, intru in clasa. Zeci de ochi ma privesc, iar rasetele si cochetele colegilor n-au ezitat sa-si faca aparitia; timp ce ma indrept spre banca mea, care este in spate langa fereastra. Am invatat sa nu mai pun la suflet toate glumele, jignirile aduse la adresa mea perspectiva. Viata e grea si lumea rea, dar cu bune si cu rele merg mai departe indiferenta. Cum spuneam ma indrept spre banca unde-mi asez caietul si doua picsuri pe pupitru si ma asez comod pe scaun langa ferestra. Imi scot mp3-ul, le conectez la aparat si-mi pun castile in urechi lasand la o parte pe cei care se uitau la mine ca la masini straine si-si faceau semne. Eh, ce sa le faci... In sala de clasa isi face aparitia profesorul de muzica, este un domn care se imbraca tot timpul la patru ace, in jur de patruzeci si cinci de ani, saten si cu ochii caprui, numele lui este Iruka Umino. Este un profesor de treaba, ma inteleg foarte bine cu el, am numai note de zece la materia lui. Adevarul e ca-mi place educatia muzicala, am voce, de la trei anisori am invatat sa cat la vioara, la chitara si la pian. Dar cel mai mult imi place sa dansez, de la 2 anisori jumate fac balet. Se aseaza la catedra, deschide catalogul si face prezenta. Dupa aproximativ doua minte, il inchide si-mi face semn sa ma indreot spre el. Oare ce vrea de la mine? Ma ridic din banca si merg cu pasi marunti spre acesta. Odata ce ajung in fata catedrei, profesorul imi zice:

- Sakura, stiu ca esti ocupata, cu activitatiile tale extra-scolare , dar am nevoie defapt toata scoala avem nevoie de tine, sa tii un concert, stiim cu totii cat de talentata esti si cata gratie ai pe scena. 
      - Dar domn profesor, nu stiu daca voi putea, in primul rand trebuie sa discut si cu parintii acasa. Nu pot sa decind asa de repede, nu sunt de capul meu. 
     - Nici ca nu se pune problema, azi ai toata ziulica ca le spui vestiile cele noi si ca vei primii si un premiu. 
         Intr-un final am aprobat din cap si m-am intors in banca. Ora s-a terminat iar profesorul iese din clasa cu zambetul pe buze. Eu sunt opusul, nu stiu ce sa fac, tata conteaza foarte mult pe mine sa merg la repetitii la vioara. Cand o sa auda despre faptul ca trebuie sa "tin un concert" o sa "explodeze" pur si simplu. Dar trebuie sa-i spun pana la urma, nu? Nu? Ma uitam pe fereastra in timp ce-mi puneam mii si mii de intrebari, care abia asteptau raspunsul lor... Dintr-o data gandurile imi sunt intrerupte de o mana care-mi atinge umarul. Imi intorc privirea catre persoana respectiva care-mi intrerupse-se gandurile. Langa mine este o persoana draga mie pe nume Hinata Hyuuga, are parul de un negru cu reflexii albastre, ochii lila. Ea este îndragostita de Naruto in secret de cand s-au cunoscut in generala. Are aceste sentimente fata de el deorece acesta este cea care i-a aratat calea de a deveni un elev bun și a impresionat-o cu optimismul si increderea in sine. Hinata roseste mereu cand Naruto este prin preajma si ii vorbeste. Comportamentul ei este considerat de Naruto ciudat, în ciuda faptului ca el o considera simpatica. Ma uit la ea cu uimire si o imbratisez. Nu va speriati, suntem cele mai bune prietene, suntem ca doua surori. Mereu ne ajutam reciproc cu orice, as baga si mana in foc pentru ea. Ma cunosc cu ea inca de la gradinita. Ce ne mai jucam impreuna cu cuburile si cu papusile. Ne despartim din imbratisare, iar aceasta imi spune:

- Sakura, ce ai de gand sa faci cu concertul?
     - Sincera sa fiu, chiar n-am idee. Stii bine ca tata nu ma va lasa sa fac asta, dar oare care va fi premiul?
     - Din cate am inteles de la consiliul elevilor, premiul consta in prezenta unui VIP, a unei vedete mari si directorul unui studio, care este cel mai scump din lume. Acolo unde doar cele mai mari staruri au sansa sa inregistreze acolo si sa se faca cuncoscut pe plan mondial.
        Am facut ochii mari cat cepele. Nu-mi vine a crede, adica am sansa sa arat lumii de ce sunt in stare pe scena? Incep sa zambesc si-i spun Hinatei ca cu siguranta tata ma va lasa sa particip, ar fi grozav. Trrr!!Trrr!! Clopotelul arsurzitor isi face serviciul ca de fiecare data spunandu-ne sa ne pregatim pentru minunata oara de matematica. Vai ce "iubesc" matematica!
      In clasa intra o femeie in jur de cincizeci de ani pe nume, Anko Mitarashi. Aceasta se pune in fata catedrei si spune...

Cam atat. Scuze ca e scurt, dar imi este somnic. Maine pun next-ul, sper. 

Blek angel
    Nou venit
    Nou venit

Data de înscriere : 17/05/2014

Mesaj Scris de Blek angel la data de Mar 29 Iul 2014 - 1:20

Oau imi place mult ideea ta ! Este foarte frumos abea aștept să vă ce va face Sakura in continoare,imi place mult și cum scrii adică nu dai detalii plictisitoare sau ceva de genul! Abea aștept nextul !a și dacă poţi te rog anunţãmă și pe mine ! Paaa...! Smile

Kori
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Kori la data de Mar 29 Iul 2014 - 9:46

Wow, sa canti in ocazia unui star e o sansa unica.
     Nu cred ca Sakura o va rata.
    Imi place cum scrii conturezi foarte bine ideea.
    Vad ca Sasuke nu prea apare prin peisaj sau nu inca.
    Oricum astept next-ul.

Meliss
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Meliss la data de Mar 29 Iul 2014 - 17:26

Capitolul III:

Pov. Saku:

In clasa intra o femeie in jur de cincizeci de ani pe nume, Anko Mitarashi. Aceasta se pune in fata catedrei si spune sa ne pregatim pentru o lucrare. Zis si facut, ne bagam tot ce se afla pe pupitru si scoatem un pix, un creion, o radiera si o linie. Profesoara Anko ne imparte la fiecare banca cate-o foaie A4, pe care se afla diferite exercitii pe care trebuie sa le rezolvam timp de douazeci si cinci de minute. Un zambet imi apare in coltul gurii, deoarece stiam sa raspund. Este floare la ureche pentru mine. Incep a rezolva minunatele exercitii, lasand in urma mainii mele fine ca spuma laptelui, un scris imaculat. In aproximativ zece minute, daca nu si mai putin de atat duc foaia doamnei profesoare si ma intorc in banca. Profesoara nu este uimita de cat de repede ma pot misca si calcula si rezolva testele date de ea. Ea stia despre faptul ca lucrez extrem de mult acasa. Si faptul ca nu m-am destrabalat asa cum fac alte adolescente la varsta mea. Eu cred ca am timp pentru toate cele, dar mai inatai sa ma vad, sa ma vada parintii, realizata cu banisorii mei in mana. Iubirea o sa vina si ea, incetul cu incetul. Bunica mea mereu imi spunea ca viitorul meu v-a fi mare; si ca voi avea parte de o iubire pe care nici cel mai mare ghetar n-ar putea sa stinga focurile din inima mea. Trrr!! Trrr!! Clopotelul suna, toti ne ridicam in picioare ne aplecam si salutam politicos profesoara care iese din clasa. Este recreeatia cea mare, pauza de masa. Asa ca o intreb pe Hinata, daca are pachetelul la ea, dar aceasta da negativ din cap. Ii spun ca nici eu, asa ca ne ridicam din banca si iesim din clasa. Mergem agale pe holurile mari pana cand ajungem in fata unei usi de termopan dubla. Imbing de ea si le deschis intrand amandoua in sala de mese sau mai exact in cantina. Unde este un bufet cu mancare preparata de bucatarii scolii. Ne luam amandoua cate-o tava mergem langa bufet, de unde imi aleg o ciorba de legume, iar Hinata niste piure cu snitele de pui. Yummy! Delicios ce mai ... Dupa atata scoala e necesara o masa copioasa, nu? Ne asezam la o masa si incepem a savura din bolurile care le aveam in fata. Intre timp, la masa isi face aparitia vecina mea Ino, Ino Yamanaka. Ne cunoastem de cand eram mici ,fiind cele mai bune prietene. Are parul blond, ochii albastrii deschisi si un corp de invidiat, de asemenea este verisoara lui Naruto Uzumaki. Naruto este exuberant, obraznic, neatent si nepasator la clasamentul de formalitate sau socialitate. Este blond precum verisoara lui si cu ochii albastrii precum bolta cereasca. El este baiatul de care este indragostita Hinata... Se aseaza langa noi la masa si incepem a vorbii lucruri ale fetelor... 
          - Am auzit ca trebuie sa tii un concert... Spune Ino.

- Da, asa este! Dar sincera sa fiu nu prea stiu ce trebuie sa fac... Spun eu facand o fata "plouata".
          - Gandeste-te, bine! Fiindca nu ai foarte mult la dispozitie, poti face orice. Spune Hinata zambind.
                   Aveau perfecta dreptate, n-am foarte mult timp la dispozitie; asa ca trebuie sa i-au o hotarare rabid... Am uitat sa va spun de ce se tine un astfel de concert si unde... Hehe, ce uituca pot fii cateodata... Deci cu ocazia Zilei Florilor de Cires, in fiecare an la noi in oras si in toata tara bine-teles, e o mare sarbatoare. Cu carnavale, parcuri de distractii, concerte s.a. Gata stiu ce o sa fac ... Sunt geniala, o sa fie minunat si toata lumea va fi multumita... Trrr!! Trrr!! Clopotelul isi face prezenta ca de fiecare data. Ne ridicam de la masa, indreptandu-ne spre salile noastre de clasa. Mai avem o ora si putem pleca acasa. Doamne, sunt atat de obosita... Abia astept sa ajung acasa! 

Ultima editare efectuata de catre Meliss in Mier 30 Iul 2014 - 12:29, editata de 1 ori

Blek angel
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Blek angel la data de Mar 29 Iul 2014 - 22:44

Oau este foarte frumos capitolul iar faptul că Sasuke nu a apărut incă te face să te gândești când va apărea și să fi curioasă hmmm TE PRICEPI ! Imi place mult de tot și abea aștept nextul ! Paaa...! Smile

Kori
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Kori la data de Mier 30 Iul 2014 - 9:44

Wow, Sasuke inca nu a aparut prin peisaj, destul de straniu.
    In alte fan ficuri deja trebuia sa apara.
    Totusi e bine si asa.
    Astept nextul.

Blek angel
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Blek angel la data de Joi 7 Aug 2014 - 22:59

Hei abea aștept capitolul următor, mor de nerăbdare abea aștept să văd când apare Sasuke!A și sper dacă se poate să mă anunţi și pe mine când aduci nextul! Apropo ficul este super tare! Wink Paaa...! Smile

Acum este: Mar 6 Dec 2016 - 14:07