╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Pe aripi de poveste

Distribuiti

<Unicorn>
    Banat

Sex : feminin

Data de înscriere : 17/04/2014

Pe aripi de poveste

Mesaj Scris de <Unicorn> la data de Sam 10 Mai 2014 - 10:27

A fost o data ca niciodata un regat care se intindea peste “zece mari tari”….

Cap 1
    Intunericul macabru domnea peste un regat de mult apus.Norii cenusii se impleteau nebuneste cu cerul fara pic de vlaga,care din cand in cand pe bolta sa trista se fulgera o mica scanteie de lumina.Cat vedeai cu ochii era numai pustiu,doar corbii cu mantia lor abisala cantau in cor un cantec al mortii ce te furnica pe sira spinarii.Pe muntele Escalipur,numit si ” locul  fericirii” odinioara se afla un castel ce aproape se prabusea din cauza tristetii amare ce il inconjura.Acest loc pustiu , asemenea desertului demult era un loc plin de viata unde unicornii zburdau veseli si jucausi peste pajistile pline de flori multicolore.Dar acest regat unde pacea domnea s-a stins demult,acum mai bine de o suta de ani,lasand in urma lui intunericul si demoni fara suflet care cu ura lor strapungeau pe zi ce trece aceasta lume a fanteziei.

Acum 100 de ani

Unicorni,elfi si nimfe fugeau din calea vrajitoarei care zbura ca o fantasma peste regat transformadu-l intr-un loc fara viata.Cerul trasnea de furie,iar micutele fiinte neajutorate se transformau in stana din piatra,la vraja pe care vrajitoarea cea rea o facu-se impotriva lor.In mai putin de zi acest loc parca rupt dintr-un basm se transforma intr-un cosmar care nu avea sa se sfarseasca vreodata.Zgripturoaica radea cu un ras nebunatic ,auzindu-se ecoul sau si in celelalte regate invecintate.Regele acestui loc mirific pierise odata cu celelalte vetuitoare,iar acum in noul regat de abia creat domnea Zalya,o vrajitoare fara suflet,cu inima inghetata care era insasi sora cea mai mare a regelui Arthur.Tot basmul pierise odata cu frumosul regat “Narnia”.In palatul de marmura alba care se afla pe varful muntelui Escalipur se adapostea acum  Zalya alaturi de demonii sai cu corp de vultur si chip de leu.
    “Insfarsit voi   domni peste acest regat” zise Zalya care se afla pe tronul fratelui ei……

“Si ce sa intamplat mai departe bunico?”intreba somnoroasa o fetita cu codite impletite

“Iti voi spune maine seara,acum culca-te Ten-ten ca maine ai ore” ii raspunse batrana cu un zambet pe fata sa brazdata de vant si de ani grei dusi in spate

Fetita ii saruta mana bunicii ,apoi se  indrepta spre camera sa vopsita in alb si impodobita cu numeroase jucarii de plus.Ea era  un copil ,care inca ii facea placere sa asculte basmele nemuritoare din cartea veche a bunicii ei.Visa noaptea la printi si printese, spera ca aceste povesti sa fie adevarate,credea in zane si fiinte fabuloase ce faceau parte din visurile ei .Pasii sai greoi se auzeau pe holul lung si intunecos,acesta era plin de tablouri vechi ale rudelor sale care acum zaceau in mormantul de langa biserica.Casa sa uneori ii dadea fiori ,mai ales in noptiile cand afara ploua cu galeta si fulgerele luminau cerul.Credea in fiinte fabuloase cu sufletul bland,dar si in demoni rai ,povestile spuse de bunica sa ii invanda constientul mai ales noaptea cand doarmea.Ajunse la usa si o deschise tremurand din incheieturi.Rasufla usurata cand il vazu in camera si pe Neji care se uita pe geam parca pierdut intr-o alta lume.

“Neji la ce te uiti?” il intreba Ten-ten pe varul ei

“Ma uit la stele,cerul ii foarte frumos in noaptea asta”

Ii somn usor,iar apoi se ghemui sub plapuma calduroasa , asteptand sa vina in aceasta noapte pe la ea “zana visurilor”.Ploapele sale se lasau greoaie pe chipul sau ca de printesa si in scurt timp adormi.

Pov Neji:Ma uit la stelele de pe bolta cereasca ce formeaza mii de constelatii necunoscute mie.Parca printre acele stele jucause o vad pe fata care mi-a furat inima si mi-a sfarmat-o in mii de bucatii,iar apoi le-a aruncat in mare.Ea este o fata frumoasa,rebele cu parul lung castaniu pana la fund cu ochii albastri ce pot topi orice inima inghetata ,dar in schimb eu sunt un baiat sarac ce singura mea bogatie imi sunt povestile pe care bunica mea mi le spune in fiecare seara….Dar asa e dragostea,nu ii poti porunci inimii de cine sa te indragostesti,creierul meu nu vrea sa priceapa ca o iubesc pe aceasta fata in zadar....

stiu ca nu prea are sens..oricum va avea doar 2-3 capitol..pup Kiss

Acum este: Joi 8 Dec 2016 - 7:55