╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Ottoman Empire...love paradise

Distribuiti

<Unicorn>
    Banat

Sex : feminin

Data de înscriere : 17/04/2014

Ottoman Empire...love paradise

Mesaj Scris de <Unicorn> la data de Sam 19 Apr 2014 - 12:51

cap 1
    Prolog:
    Dacă n-ar fi existat culorile poate nu ne-am fi închipuit durerea mov a arsurii, orbirea negurii sau a luminii, nu ne-am fi imaginat niciodată fiorul albastru al înecului, galbenul bolnav al nisipurilor mişcătoare din noi, culoarea veninului, culoarea vieţii sau a speranţei, a încrederii sau a deznădejdii. Culori. Câte culori! Prea multe culori. Culori care te fac să uiţi sau să fi uitat; să plângi sau să te laşi plâns; să ucizi sau să te laşi ucis.

10 martie 1456
    Pov autor: Plansete de durere ale tinerilor sclave se auzeau pe o strada laturalnica...Printre aceste fete se afla o tanara de vreo 17 ani cu parul rozaliu lung pana la fund si ochii verzi ce se citeau in ei numai durere si teama.Fata era imbracata in niste haine mai mult rupte si obrazii sai murdari erau plini de lacrimi amare ce curgeau din frumosi sai ochii.Ca si toate celelalte fete care se aflau in alaiul de sclave,corpul sau fragil era plin de rani adanci,din cauza biciului pe care il manuia unul dintre slujitori credincios ai Imparatului.
    "Haide-ti odata"racni unul dintre slujitori
    Una dintre fete lesina din cauza oboseli care puse stapanire pe corpul ei.Cel care conducea acel alai de sclave se napustii asupra ei sa o pedepseasca pentru "nesocotinta sa",dar in fata ei se puse tanara rozalie,care peste pieptul ei primi o lovitura puternica de bici ce ii sfasia haina de pe ea
    "Las-o pe femeie in pace nu e vina ei ca a lesinat"spuse rozalia cu furie
    "Cine te crezi tu sa imi vorbesti mie asa?"raspunse slujitorul apucand-o pe rozalie de bratul stang si strangand-o cu putere
    "Da-mi drumul si da-tii femeii apa ca moare aici"
    Tanara fata cu parul roz asemea florilor de ciresi deabia infloriti se smunci cu putere din mana acelui barbat si cazu langa fata ce lesina din cauza oboselii.Unul dintre slujitori ai Imparatului care i se facu mila de fata ii intinse rozaliei o sticla de apa.Rozalia o stropi pe fata lesinata cu putina apa pe chipul sau palid asemena lunii,iar cand se trezi ii dadu sa bea ca sa isi revina si sa poata continua drumul spre palatul Imparatului.Unele dintre aceste fete vor fi vandu-te in targ,iar cele mai frumoase vor fi duse la serai,unde vor intra in slujba Magnificului Imparat Madara Uchiha.Peste tot mapamondul rasunau numai vorbe de lauda despre acest imparat,care toti se temeau de furia sa nemiloasa si de ochii sai rosii ce exprimau numai cruzime si ura.
    "Haide-ti odata "racni unul dintre slujitori
    Tinerele sclave rapite ,mergeau mai mult lesinate pe drum ,plangand cu lacrimi amare si implorand sa le dea drumul.
    "Nu va ma plange-ti atata ca altfel va biciuiesc pe toate"
    "Suntem si noi oameni la fel ca voi ,macar lasati-ne sa ne odihnim"spuse fata cu parul roz

Pov Rozalia:
    Eu sunt Sakura Ars de Capulet,o tanara domnita de vita nobila din Regatul Francilor.Sufletul meu urla de durere,implorand sa fiu scoasa din aceste gheara ale mortii.Acum 3 luni am fost rapita de la palatal tatalui meu,ducele Richard Ars de Capulet si vandu-ta ca sclava pe teritoriul  Imperiului Otoman.Tot ce pot face acum este sa sper ca Domnul va avea grija de mine si ma va pazi.Din visul meu profund sunt trezita de un slujitor  care ne anunta ca in scurt timp vom ajunge la serai,unde unele dintre noi vor intra in slujba imparatului.
    "Nu le putem trimite pe toate la serai sunt prea multe"aceste vorbe sunt spuse de catre un barbat inalt cu parul blond si ochii albastri asemea abisului marii
    "Ai dreptate ,doar 15 fete vor merge !Alegele tu."raspunse un alt slujitor
    Sufletul meu se lumineaza la fel si chipul cand sunt aleasa sa merg si eu la serai ,macar nu voi fi nevoita sa fiu vandu-ta din nou ca sclava.
    "Viata voastra se va schimba,poate chiar unele dintre voi ii vor darui Magnificului Imparat,un copil,dar astea sunt vise dasarte"spuse un barbat razand
    In cele din urma ajungem in curtea palatului,eram fascinata de acest loc mirific,parca era raiul pe pamant,dar aparentele inseala,acest loc va fi iadul pe care pe mine pe zi ce trece ma va ucide fara mila.Inainte sa intru in palat imi impreunez mainile si fac sfante cruce si strig din tot sufletul meu "Iisuse Cristoase apara-ma si nu ma arde pe mine in acest iad"

primul capitol astept pareri..stiu ca e foarte scurt dar... Big Hug  Kiss  Blush  Whistling 

rosey344
    Nou venit
    Nou venit

Data de înscriere : 28/08/2012

Re: Ottoman Empire...love paradise

Mesaj Scris de rosey344 la data de Lun 21 Apr 2014 - 21:56

Buna!! Acum ti-am observant ficul si imi place! Smile  Este interesant si nu stiu de ce dar imi aduce aminte de serialul turcesc Suleyman Magnificul. Imi place comportamentul Sakurei, dar ma tot gandesc unde ii este jumatatea, adica Sasuke?!? Eu la inceput ma asteptam ca imparatul sa fie Sasuke, chiar m-am mirat cand am auzit ca e Madara. Sunt curioasa cand o sa apara printisorul  si daca o sa aiba ocazia sa fie impreuna Love . Sau asta este o iubire interzisa? Acum sunt curioasa cum Sakura care se pare ca e de rang inalt a ajuns sclava. What?  Oricum deabia astept sa aduci nextul si sper sa fie cat mai repede si cat mai mare.
    Spor la scris si anunta-ma daca poti te rog!  Kiss 

<Unicorn>
    Banat

Mesaj Scris de <Unicorn> la data de Sam 26 Apr 2014 - 18:06

Cap 2
    Pov Sakura:Am intrat in serai,acest loc avea sa fie iadul ce ma va arde putin cate putin in fiecare zi.Mergeam impreuna cu celelate "sclave nefericite" pe un hol ,gandul meu era departe,la locurile frumoase unde am copilarit alaturi de sora mea Tayuya,iar o lacrima mi se prelinge pe obraz cand imi dau seama ca nu am sa imi mai vad familia niciodata.

"Aplecati-va capetele ,vine Marita Sultana Konan"striga unul dintre slujitori

Pe holul din marmura isi facu aparitia o femeie frumoasa,cu chipul ca de inger ,pana si regina noptii "Luna" palea in fata frumusetii ei.Parul sau lung matasos,avea o culoare de un albastru pal,iar ochii sai mari aveau o nuanta aparte.Pivirea sa era una blanda,iar ochii sai violeti exprimau numai iubire si puritate.Frumoasa sultana purta o rochie lunga pana in pamant ,iar pe cap avea o coroana impodobita cu aur si safire.Ma indrebam incontinuu daca aceasta fiinta frumoasa,fara niciun un cusur era sotia sultanului Madara Uchiha

"Naruto,du-le pe aceste cadane la haman sa se spele si spune-i lui Ino sa le de-a vesminte curate"spuse in cele din urma sultana,care avea o voce suava ce iti incantau urechile.

"A-ti auzit ce a spus Marita Sultana,urmati-ma"ne porunci Naruto,unul dintre slujitori

Am ajuns la haman ,imi dau jos straiele murdare,si incep sa ma spal,sa imi purific corpul.Apa se prelinge usor,iar cand face contact cu ranile mele adanci scot un mic incet de durere.Langa mine vine o fata,care ma ajuta sa ma spal mai repede,era un pic grasuta,dar ochii sai albastri asemenea marii involburate ii dadea o infasirea frumoasa.Parul ei blond,era prins intr-un coc,iar cateva fire rebele se rasfirau usor pe chipul ei rozaliu.

"Cine esti tu cadana ?"ma intreaba aceasta cu o voce usor ragusite

"Sakura Ars de Capulet,provin dintr-o familie de nobili,din regatul francilor"ii raspund eu cu oarecare ezitare."

"Aha esti o tanara de vita nobila...pacat ca ai soarta asta...chiar imi pare rau pentru tine,mai ales ca esti asa frumoasa"

"Cine este sultana Konan ?"o intreb eu pe cadana cu ochii albastri

"Dansa este una dintre cele mai frumoase femei din Imperiul Otoman,toata lumea paleste in fata frumusetii sale rare.Ea este si sotia maritului padisah,care i-a daruit 4 copii...trei fii pe nume:Itachi,Sasuke si Deisuke..si o fata frumoasa asemenea mamai ei pe nume Sakurako."Acum vin-o dupa mine sa iti dau vesminte curate"imi raspunde cadana

O urmez sfioasa,alaturi de celelate fete,pana cand ajung intr-o incapere imensa,cu peretii albi.Pe patul,care avea sa fie al meu gasesc o rochie alba cu un cordon albastru in mijloc..pentru mine era o rochie simpla..lipsita de stralucire,care nu credeam ca am sa fiu nevoita sa o port vreodata.Eu ,ca o tanara domnita ce sunt ,in palatal tatalui meu purtam numai rochii brodite cu bijuterii scumpe,iar acum ma voi imbraca cu aceasta rochie ce nici slujitoarele mele nu le purta....Ma intrebam de ce Dumnezeu m-a pedepsit pe mine?Cu ce am gresit?...mii de intrebari fara raspuns imi zburau prin mintea mea libertine

cap 2 stiu ca e cam urat,dar nu prea ma pricep la descriere... Sad  Crying 

rosey344
    Nou venit
    Nou venit

Data de înscriere : 28/08/2012

Mesaj Scris de rosey344 la data de Dum 27 Apr 2014 - 21:45

In sfarsit apare si Sasuke! Cati copii are Konan! Sau mai bine zis cati frati are Sasuke! Sper ca data viitoare sa mai lungesti capitolul si incearca sa mai pui putina actiune pentru ca in acest episode  Sakura doar s-a plimbat de colo pana colo, dar nu s-a intamplat mai nimic interesant inafara faptului ca acum de la o printesa a devenit o sclava imbracata cu mult mai rau ca inainte. Sper ca nu te-am suparat ca am zis asta dar doar incerc sa te ajut plus ca iti mai trebuie putina descriere cum si tu ai zis ca nu te pricepi, dar macar incearca sa descrii sentimentele personajelor pentru ca totul devine dupa aceea mult mai personal. OK? Deabia astept nextul sa vad ce o sa se intample. Din nou scuza-ma daca te-am jignit sau suparat. Anunta-ma daca poti.

<Unicorn>
    Banat

Mesaj Scris de <Unicorn> la data de Mar 13 Mai 2014 - 14:01

Cap 3

Dupa o noapte de pomina in noul meu serai,ma scol alene din pat,admirand privelistea ce ma inconjura.Fete frumoase cu pletele lungi pana in podea, asemenea lui Rapunzel isi plangeau suferinta.Fereastra era deschisa,lasand mirosul de liliac si crini sa parfumeze incaperea.Pe usa din lemn de ciresi isi face aparitia o femeie invarsta ce ne anunta ca in seara asta se va da o petrecere in cinstea printului Sasuke,deoarece cadana sa favorita a ramas insarcinata.

"Cateva dintre voi ,vor fii alese sa danseze la aceasta petrecere" ne spune femeie invarsta gesticuland din mainile ei albe si palide ca spuma laptelui

"Si cine ne va alege"spuse o cadana din spatele meu

"Marita sultana Konan"

Dupa plecarea acelei femei din camera linistea puse stapanire,doar glasul unei pasari se mai auzea.Cantecul ei divin ma purta pe aripile vantului si totodata imi alina suferinta din suflet....In scurt timp linistea monotona se incheie deoarece un boier ne anunta ca acum vom merge la  lectia de muzica.Sala unde se tinea acea lectie,era spatioasa,cu peritii varuiti de un alb imaculat,iar pe pervaz se gaseau flori multicolore.Intr-un colt se zareau numeroase instrumente unele poleite cu aur si bronz.Printre ele zaresc o vioara din lemn ce imi incanta privirea si un mic suras se iveste pe fata mea.Cand eram mica mama mea mi-a facut cadou o vioara si tot dansa m-a invatat sa cant la acest instrument.Ma apropii usor de acea vioara,incerc sa o I-au in mana,dar sunt oprita de catre o mana care ma strange puternic de bratul meu stang.

"Cadana lasa vioara ,voi canta eu la ea" spuse o fata cu parul castaniu si ochii caprui asemenea ciocolatei amarui

"Care e problema ta zgripturoaico?" ma rastesc eu la ea

"Cine esti tu sa imi vorbesti mie asa,eu sunt favorita printului Sasuke"

Dintr-o odata pe usa isi face aparitia,acea cadana frumoasa cu parul movaliu,mama a trei printi.Ma aplec respectos in fata ei la fel ca si celelalte cadane din aceasta incapere.Pana si luna palea in fata frumusetii ei,rochia din matase rosie se unduia usor pe corpul ei fara cusur.Parul lung si matasos era impletit intr-o coada,iar pe cap purta o coroana din aur cu petre pretioase.Dupa infatisarea fetei ei parea o femeie blanda,cu sufletul curat asemea unei pasari ce I s-au frant aripile.Chiar daca era mama a patru copii,dupa cum am auzit,timpul nu isi puse amprenta pe fata ei,dansa era la fel de frumoasa ca in tinerete,nu ii de mirare ca sultanul acestui imperiu s-a indragostit de aceasta fiinta angelica cu o frumusete rara in intreg mapamondul.Din gura ei bine conturata ies niste cuvinte ce ne sunt adresata noua cadanelor ce ne aflam in camera din marmura alba frumos decorata.

"Am sa va aleg pe cateva dintre voi,sa dansati la petrecerea fiului meu" vocea sultanei rasuna ca un ecou in intreaga incapere

Ne admira pe fiecare in parte,speram si eu sa fiu aleasa,de mica imi placea sa dansez,sa ma las purtata de vant si de val.

"Cum te cheama pe tine cadana?"mi se adresa frumoasa sultana

Cu o voce timida si cu capul in podea ii spun cum ma cheama,iar aceasta ma apuca usor de barbie si imi spune ca voi avea prilejul sa dansez la acea petrecere da-ta in cinstea fiului ei mijlociu...

"Imbraca-te cu vesmintele pe care ti le va da calfa sefa.Din cate am observat esti foarte frumoasa,poate am sa te trimit in camera fiului meu Daisuke"

gata...pwp Big Hug

Acum este: Mar 6 Dec 2016 - 14:07