╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Datoria mai presus de orice (Sasuke x Sakura x Itachi) +16

Distribuiti

CrystalShadow
    Inactiv
    Inactiv

Sex : feminin

Data de înscriere : 13/04/2014

Datoria mai presus de orice (Sasuke x Sakura x Itachi) +16

Mesaj Scris de CrystalShadow la data de Dum 13 Apr 2014 - 23:23

Buna! Urmaresc de ceva timp acest forum dar abia azi m-am decis sa ma inregistrez. Pot spune ca este primul fic pe care il postez undeva, deci nu stiu cat este de bun. Sper sa va placa!  Smile 

Capitolul I

Daca as putea sa-mi amintesc macar o data strigatul lor in acel moment. Poate ca daca nu as fi insistat sa ne oprim la magazin acum ar fi fost altfel. Dar daca ma gandesc mai bine, as mai fi fost aici? As mai fi avut vointa sa devin politista? Probabil ca nu, meditand la viata mea de atunci pana acum. As fi renuntat la primul obstacol fara sa ma gandesc cat de departe as putea ajunge. 
    - Sakura, noi plecam. Te descurci singura aici? Mi-am ridicat privirea spre colegul meu, Naruto. Inca ma mai intreb cum naiba a trecut de examen? Dand aprobator din cap am continuat sa imi curat luneta. A fost o zi grea, probabil cu totii avem nevoie de odihna. In special blondul asta. Pentru ce a facut astazi ba chiar merita o medalie. Pana la urma, ne-a salvat pe toti. Daca am fi fost putin mai atenti, am fi observat bomba ascunsa in geanta. Cum e posibil asa ceva? In toti acesti ani nu mi s-a intamplat niciodata sa gresesc, dar acum... ceva s-a schimbat. Simt ca am obosit. Orasul asta iti intinde toti nervii, nu mai ai nici macar noaptea liniste.  Mi-am scuturat capul si am lasat luneta sa cada langa mine. Cererea lui Hatake m-a pus pe ganduri si sunt sigura ca din cauza ei am ajuns in situatia asta. Sa ma transfer in Detroit? Ar insemna sa-mi parasesc prietenii, echipa si casa. Sa las totul in urma si sa incep in alta parte.
    Ar trebui sa aleg intre echipa si sanatate. Dar cum as putea sa traiesc fara Naruto, Deidara, Sasori si Sai? Bine, nu mi-ar lipsi Ino sau idiotul de Madara. Ma intreb ce pile a avut pe la Guvern incat a ajuns seful nostru. „Nu ma faceti de rusine.” „Sunteti niste idioti.” „Niciodata nu ascultati ordinele” Nu voi asculta pe nimeni care incearca sa ma convinga sa pun prestigiul inaintea victimelor. Dar evident, nu am putut niciodata comenta in fata lui, altfel imi pierd job-ul. Iar dupa 5 ani de activitate, iti este greu sa faci altceva. 
    - S-a intamplat ceva gresit, Sakura? I-am facut loc sa se aseze langa mine. Nu pot sa-i spun, cum sa-l mai privesc in ochi dupa? El mi-a fost mereu alaturi chiar daca la inceput incercam sa-l indepartez de mine. Cum sa-i spun ca parasesc echipa si ma transfer? Dar nu pot pur si simplu sa-l mint. Nu pot sa-mi mint camarazii in legatura cu asta. Toate momentele pe care le-am petrecut impreuna, bune si rele. Cum pot sa le las in spate? Dar dupa moartea lui Kiba totul s-a schimbat. Inconstient am inceput sa-mi frec palmele incurcata. Ii pot simti privirea pe mine si parca simt ca si-a dat seama. A auzit si el atunci cand Madara mi-a spus.
    -Naruto, ma transfer in Detroit. Nu mai pot sta aici, simt cum ma sufoc. Este timpul sa eliberez locul pentru altcineva. In plus stii ca Madara oricum vrea sa scape de mine din cauza „incompetentei” mele. Ma uraste atat de mult fiindca nu i-am ascultat ordinele. Am observat ca s-a incordat. Stiam ca nu va reactiona bine. Dar pana la urma trebuia sa se intample. Seful nu ma mai suporta din ziua in care a fost luat la raspundere de Guvern fiindca am actionat fara sa ascult ordinele. Celor din sectia asta nu le pasa de oameni, de vieti. Ei vor doar faima. Din acest motiv nu mai pot suporta locul asta, orasul asta. Dar inca regret fiindca imi parasesc singura familie pe care am avut-o. Singurii oameni carora le-a pasat de mine.
    - Atunci, este timpul sa plec. Maine imi voi depune cererea de transfer asa ca voi trece pe aici sa-mi i-au lucrurile. Imi pare rau ca a trebuit sa se termine asa, vechi camarad. M-am ridicat si am privit pentru ultima data sala de antrenament. Parca inca imi mai rasuna in urechi glumele seci ale lui Deidara sau felul in care veneam aici si radeam de Madara dupa ce acesta ne „certa”. Deci asta este sfarsitul? Aici se termina sederea mea la aceasta sectie? Sectia la care a inceput totul: primul antrenament, prima predica, prima arma, prima misiune. Luandu-mi rucsacul am privit spre Naruto dupa care m-am indreptat spre usa. Imi pare rau, Naruto,

Kittyx
    Nou venit
    Nou venit

Data de înscriere : 15/07/2012

Re: Datoria mai presus de orice (Sasuke x Sakura x Itachi) +16

Mesaj Scris de Kittyx la data de Lun 14 Apr 2014 - 1:01

Interesant, continua, chiar m'ai facut curioasa, iar felul de a nara e destul de bun din punctul meu de vedere, nu sunt critic, doar te incurajez sa continui, e interesanta ideea. Nu il suport pe sasuke, dar sunt fana a cuplului SasuSaku. E primul fic pe care'l citesc dupa o lunga pauza de fic'uri SasuSaku, faptul ca apare si Itachi, m'a intrigat, ador triunghiurile amoroase, mai ales cand e vorba de frati batandu-se pe aceeasi fata, continua te rog :o3. Astept nextu'.

CrystalShadow
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 13/04/2014

Mesaj Scris de CrystalShadow la data de Lun 14 Apr 2014 - 17:03

Multumesc pentru comentariu, Kittyx! Chiar apreciez si sper sa  iti placa si acest capitol. 

Capitolul II
    Amintiri

”Trecutul e noaptea iar amintirile, candele care, cu vremea, se sting.„- Octavian Goga

Imediat ce am ajuns acasa m-am decis sa incep cu impachetatul. Pentru un motiv anume, nu mai pot sa raman aici nici macar o clipa. Imi este rusine de mine, de propia mea persoana. Faptul ca fug de  echipa mea  mi se pare demn de mila. Sa plec chiar cand ei au nevoie de mine? Cat de jalnic din partea mea. Ma intreb, o sa-i mai revad vreodata? De cine voi fi inlocuita? Trag aer in piept in incercarea disperata de a ma calma. Sunt asa o lasa uneori. Imi musc buza, privind o poza cu noi. Stand in mijlocul echipei mele cu barbatul care ne-a adus aici. Domnul Iruka ar fi fost atat de dezamagit de noi in momentul asta. Sa vada cum echipa sa destrama, nu ar fi suportat. Dar poate ca este mai bine asa. Sa o luam fiecare pe drumul sau, sa ne despartim. Ar trebui sa fim mandri ca am tinut aceasta echipa unita timp de 5 ani, la bine si la rau. Toti obosesc pana la urma si cauta un nou inceput, nu-i asa?  Las poza pe noptiera si privesc sufrageria. Niciodata nu a fost o incapere prea ordonata, luand locul biroului. Pe canapea sunt aruncate neglijent zeci de dosare si foi scrise pe cand langa televizor se afla cutii pline de echipament. Uneori este un lucru bun faptul ca nu am multi oaspeti. Este casa mea, sa vina cine vrea si sa-mi spuna ca nu-i convine cum arata.

Casa care probabil peste cateva zile va apartine altcuiva.Asa se intampla mereu. Pleci in alta parte, lasi totul in spatele tau pentru un nou inceput. Te doare dar amintirile vechi, cu vremea incep sa fie inlocuite de altele. Si uiti unde ai inceput, uiti cine ti-a fost alaturi si cine nu. Alte persoane, alta casa, alta sectie. Eu voi fi inlocuita aici si probabil voi lua locul unei persoane care, la fel ca si mine, si-a parasit vechea viata pentru ceva mai bun.  Durerea din sufletul meu va disparea cu timpul. Sunt sigura ca va incepe sa se micsoreze pana cand ii voi uita pe toti cei de aici. Iar cand voi imbatrani si le voi povesti nepotilor mei prin ce am trecut, este posibil sa uit sa le mentionez pe aceste persoane. Este atat de trist acest adevar. Totusi ma simt usurata fiindca voi putea sa-i spun lui Madara tot ce am pe suflet. Nenorocitul si-a batut prea mult joc de mine. Ma simt in sfarsit libera. Pentru prima data dupa luni intregi pot sa stau si sa ma relaxez fara sa fiu incordata. Nu tu dosare, nu tu nervi. Nu credeam ca aceste zile libere imi vor prinde atat de bine. Consider ca merit aceasta mutare. Consider ca am lucrat indeajuns de mult aici ca sa ma pot transfera intr-un oras mai linistit, precum Detroit. 

Ma trantesc pe canapea, peste toate acele dosare. Privesc inca o data incaperea decorata modern dar totodata modest, locul in care atunci cand eram mica stateam cu tata si jucam Monopoli. Imi trec ochii absenta peste fotografiile atarnate pe pereti, toate prezentand cam acelasi lucru. Eu impreuna cu coechipierii mei sau cu familia mea. Amintiri peste amintiri. Atat de multe incat daca as dori sa stau si sa ma las purtata de ele, mi-ar lua toata noaptea. M-ar cuprinde melancolia si nostalgia si cel mai probabil as da o fuga pana la barul vecin ca sa-mi inec amarul in whiskey, ascultand melodiile lui M. Jackson cum rasuna in urechile mele. Da, probabil asta voi face inainte sa plec. Ii voi invita pe ei sa vina cu mine la bar ca sa vorbim despre realizarile noastre in ultimii ani.

Ma ridic in sezut si imi pun picioarele pe masa de cafea. Lasandu-mi picioarele sa alunece pe masuta de cafea din sticla si imi las capul pe spate. Simt lacrimile cum se aduna in colturile ochilor si ironic, nu pot sa le opresc. Este ca si cum mi-ar face in ciuda, parca vor sa ma faca sa regret din adancul sufletului meu. Imi trec o mana prin parul scurt, rozaliu si ma intind dupa pachetul de tigari aflat in buzunarul hanoracului. Evident, este gol. Nu obisnuiesc sa fumez, dar in aceste situatii devine prea greu sa ma abtin. Deci pana la urma trebuie sa dau o tura pana la micul bar aflat vizavi. Imi i-au portofelul, telefonul si insigna si inainte sa ies pe usa, apas intrerupatorul, lasand sufrageria intr-un intuneric obscur.

Andreea.Deuu
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 14/04/2014

Mesaj Scris de Andreea.Deuu la data de Mar 15 Apr 2014 - 11:53

Foarte frumos,ai talent si imi place cum descrii sper sa continui acest fic.Deabia astept capitolul urmator.Spor la scris si idei cat mai multe sa ma anunti si pe mine cand pui capitolul urmator Smile  Big smile  Agrement

Kittyx
    Nou venit
    Nou venit

Data de înscriere : 15/07/2012

Mesaj Scris de Kittyx la data de Mar 15 Apr 2014 - 17:58

Uiii ,next'ul <3 , e prea scurt, iti spun, e prea scurt, doream sa citesc mai mult, sper ca urmatorul capitol va  fi mai lung :3. Hai Sakuraaaa, fii puternica, treci peste. Te rog, adu' nextu' cat mai repede ca mor de curiozitate sa aflu ce pateste la bar. Spor la scris. Zbyee.

Blek angel
    Nou venit
    Nou venit

Data de înscriere : 17/05/2014

Mesaj Scris de Blek angel la data de Lun 26 Mai 2014 - 1:04

Imi place mult ficul !
    Te rog săl continui , te rooooogggg mult de tot !
    Haide , ai scris bine totul povestea mă ţine in suspans .... te rog pune repede nextul că este tare ficul !

ℰmpress ♔Te rog nu mai face double-posting si incerca sa scrii 2 randuri complete, asa cum cere regulamentul. Mesajul al II-lea a fost sters.

Continutul:

Off.. doamne mă roade suspansul rău de tot! Te roogg.. mult de tot să pui nextul cât mai repede ! 
    Plizzzz...... ! 

VandaQ
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 29/01/2012

Mesaj Scris de VandaQ la data de Vin 6 Iun 2014 - 3:30

Buna, scumpa mea. ^^ Am venit cu asa-promisa critica.

Tu chiar ai cerut o critica? De ce...? Ca sa fiu sincera, nu inteleg. O sa presupun ca ai fost putin nesigura de cum arata fic-ul sau ai vrut o parere mai elaborata despre el. Well... Nu am gasit decat o singura greseala:
    "Imi i-au portofelul" - iau, deoarece este forma verbului a lua la Prezent [eu iau, tu iei, el ia, noi luam, voi luati, ei iau]. Ca sa fi fost "i-au", ar fi trebuit sa ai un Perfect compus. Ex: I-au luat o masina de ziua lui/ lui; i- au luat.

Dar in rest... Textul este un text echilibrat, foarte bine inchegat si cateva expresii folosite chiar mi-au facut o coarda sensibila sa vibreze - ah, ce siropos si poetic; o sa-mi vomit in gura -, fiindca suna chiar foarte bine ["Inconstient am inceput sa-mi frec palmele incurcata"; "apas intrerupatorul, lasand sufrageria intr-un intuneric obscur."] Ai puterea de a crea imagini din cuvinte si asta e cel mai important atunci cand scrii. Discursul este bine asezat, frazele au cursivitate si libertate placuta, personajele sunt introduse foarte inteligent si ideea, in mare, de fapt, ma incanta. Si altceva ce personal imi place este ca reusesti sa aduci in atentie gandurile personajului fara sa devii agasanta si Sakura are niste introspectii interesante. E foarte bine. Stii pe ce sa iti focusezi atentia si dai suficienta importante detaliilor care conteaza, actiunea se desfasoara lin, fara nicio o poticnire si dialogul asezoneaza foarte placut toata combinatia. In special imi place la dialog ca nu e artificial, o pot auzi pe politista Sakura spunand acele lucruri, ii aud chiar si vocea, ceea ce este foarte bine. Dupa cum am spus, ai acea capaitate de a face textul sa se deruleze in imagini si exact asta caut la un text. Fluiditate, libertate in sugestie, puterea de a cuceri cu niste cuvinte simple; pentru ca sincer, nici nu ai nevoie de alte cuvinte, mai sofisticate, sau de un discurs reverentios. As putea spune ca stilul in care e scris textul se potriveste cu caracterul Sakurei.

Apropo de asta... O simt pe Sakura. Si ma bucura, oh, Doamne, cat de tare ma bucura asta~ Pentru ca sunt opere care descriu un personaj in sute de cuvinte si nu reusesc sa ii capteze esenta, nu il aduc aproape de cititor. Pe cand la tine chiar am impresia ca o stiu pe Sakura. Pot simti duritatea ei si cumva dezamagairea si lehamitea pe care o are fata de toate si, in acelasi timp, tristetea aceea aproape lenesa fata de mutare; e resemnata, dar inca are nevoie de timp. Si toate aceste lucruri le-am dedus din ce ai scris, fara ca ea sa mentioneze ca e resemnata sau trista. Iar asta, scumpa mea, se cheama sa iti handle cu succes personajul~ Felicitarile mele. Si chiar imi place personajul asta. E ceva diferit la ea si sunt sigura ca o poveste din trecut a schimbat-o, a maturizat-o. Pentru ca o simt pe Sakura matura, parca prea matura pentru tineretea ei, de fapt. Superb~

Ah, corect. Am mai observat o singura virgula nepusa corect, asa ca tin sa reamintesc ca inainte de dar, iar si ci se pune virgula. In rest, textul pana si la capitolul greseli de tastare sau ortografie este perfect. Cred ca o sa am mai multe greseli de tastare in post-ul meu decat ai tu in cele doua capitole. Si nici nu stii de cata treaba m-ai scutit cu cratimele; oh, vai, cineva care scrie corect~ Te ador, sincer. :]]

Bun, acestea fiind spuse si fara sa mai lungesc mica mea prezentare, ma declar o incompetenta pentru a nu avea ce sa critic la textul tau. Cheer up, baby, si sa ai mai multa incredere in tine fiindca scrii adorabil si povestea chiar are foarte multe sanse sa fie exploatata cum trebuie - you even caught my interest and I'm very picky~ Marturisire: te afli in lista mea de useri preferati care au cerut critica~ <3

Spor la scris si mult succes in tot ce iti propui. Sper ca nu te-a dezamagit feedback-ul meu - ba dimpotriva, sper sa te fi impulsionat sa continui ideea. ^^ Mai vorbim~

Acum este: Vin 2 Dec 2016 - 20:01