╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Povestile Vampirilor – Dusmanul din umbra

Distribuiti

Dark Angel
    Inactiv
    Inactiv

Sex : feminin

Data de înscriere : 02/06/2012

Mesaj Scris de Dark Angel la data de Joi 6 Mar 2014 - 20:07

1. Inceputul

Lilly se afla pe prispa casei bunicii impreuna cu Ella, cea mai buna prietena a ei. Mai tot timpul si-l petrecea cu ea. Era singura care o intelegea. Cu parul lung, cret si roscat, cu ochii caprui si cu un zambet larg pe buze, Ella era o fire prietenoasa, deschisa si saritoare. Lilly avea parul lung si blond si cu ochii albastri, ea era o fire mai retrasa, ii placea sa stea mai ascunsa de lume, insa era mereu langa Ella daca avea nevoie de ajutor.

Stateau des pe prispa casei si pierdeau timpul privind cerul. Deodata Ella sparse tacerea:
    -Lilly, ce zici de noul telefon aparut?
    Lilly insa nu ii raspunse. Ella o privi ingrijorata. De la un timp, Lilly devenea tot mai ganditoare.
    -Lilly!
    Fata clipi de cateva ori, apoi raspunse plictisita:
    -E frumos. Scuze, mi-am amintit ca are buni nevoie de mine. Ne vedem maine la cafeneau din colt, la ora 10:00, ok?
    -Ok, pe maine atunci.

Cand Lilly intra in casa o vazu pe bunica ei coborand scarile cu o cutie mare si plina de praf.
    -Buni! Ti-am zis sa nu mai cari lucruri grele! Da-mi sa te ajut.
    -Nu este asa grea pe cat pare, Lilly. Si momentan mai sunt in putere. Mai sunt cateva cutii in pod. Adu-le tu pe celelalte. Sunt cele imediat cand intri.
    Se supuse si urca in pod. Nu se mai urcase decat odata de ziua ei, cand se alese si cu o cearta de la bunica ei. Nu intelegea de ce pana acum n-o lasa in pod.
    Podul arata mai rau ca o casa bantuita. Paianjenii isi intindeau “casele” pana cand se lipeau de vecini, praful atingea si 2 cm, iar intunericul facea sa-ti de-a fiori pe sira spinarii. Lilly se apleca sa ridice una din cutii, cand observa in fundul podului o cutie care parea ca sta acolo de mult mai mult timp. Se apleca si desfacu cutia. Praful o ineca si o facu sa tuseasca lung. In cutie nu se aflau decat un album vechi si un jurnal. Curioasa din fire, deschise albumul. La prima vedere chipurile ii pareau straine, dar, uitandu-se mai atenta observa o sclipire in ochii femeii, asemanatoare cu a ei. Oare erau parintii ei? Nu-si vazuse niciodata parintii, nici macar in poze.
    Deodata o voce o facu sa tresara. Era bunica ei. Speriata baga la loc albumul in cutie, hotarata sa se intoarca in noaptea care avea sa vina.

In acea noapte o furtuna puternica se iscase. Vantul urla cu putere, incat iti provoca fiori iar ploaia se lovea cu putere de geam. Tunetele nu se mai opreau, iar fulgerele crestau cerul in doua. Cand Lilly crezu ca bunica ei reusise sa adoarma, se ridica usor din pat si merse incet, in varful picioarelor pana la scara care ducea in pod. Scara era destul de veche iar cand te puneai cu toata greutatea pe ea, incepea sa trosneasca. Deschise usa si intra in pod. Se apropie de cutie si deschise. Ridica albumul, dar ochii ii ramasera asupra jurnalului, caruia mai inainte nu-i observase titlul: “Jurnalul lui Derius Karaly”.
    Pasemne ca era tatal ei. Bun. Pana acum aflase numele tatalui. Deschise jurnalul si observa ca pe prima pagina erau pete de sange. Un nod i se puse in gat.
    Paginile erau ingalbenite de vreme, iar mare parte din scris se stersese. Observa insa pe una din pagini o data “7 mai 1976”. ‘Acum 36 de ani …’ isi zise ea in gand. Mai rasfoi cateva pagini si dadu peste o pagina unde se vedea clar un citat:

“1 iulie 1996

Varcolacii au inceput deja sa atace satele de la granite. Satenii nainarmati nu le pot tine piept. Armata se lupta in acest moment in alte tinuturi, iar mie cel mai mult mi-e teama de viata scumpei mele Lilly.”

‘Lilly? Care Lilly?’ Ea sau mama ei? Poate o fi chemat-o si pe ea tot Lilly.

“ … se pare ca au incheiat pact si cu o parte din demoni. Cu aceasta armata numai o minune ne poate scapa …” scrisul se sterse iar. Parca amanunte importante au fost sterse intentionat pentru a nu fi citite de cine nu trebuie. In urmatoarele pagini se descria o padure si era schitata o harta.
    Pe la ora 03:00, somnul incepu s-o cucereasca pe Lilly. Puse jurnalul in cutie pentru a nu observa bunica ei nimic, apoi cobora usor scarile si se baga in pat. Adormi pe loc fara sa mai auda ploaia care batea in geam.

Sper sa am cititori  Angel

RR
    Administrator
    Administrator

Sex : feminin

Data de înscriere : 09/01/2011

Re: Povestile Vampirilor – Dusmanul din umbra

Mesaj Scris de RR la data de Joi 6 Mar 2014 - 21:30

Foarte interesanta povestea. M-ai facut curioasa. Parintii ei au murit? Si cine sunt acei demoni? Scri la persoana a treia Love it Imi place cum scri. Adica nu e plictisitor deloc. Oare de ce era asa absenta Lilly la ineput? Atatea intrebari am. E numai vina ta, acum sunt super curioasa. (D)
    Sa aduci next-ul rapid si sa ma anunti te rog frumos Big Hug
    Pup si spor la scris si multe idei Kiss

Acum este: Vin 9 Dec 2016 - 21:16