╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Death Note: New Era

Distribuiti

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Sex : feminin

Data de înscriere : 09/09/2011

Mesaj Scris de Domino la data de Mar 17 Dec 2013 - 21:05

Capitolul 1: Identitatea lui Kira

Anul 1995

O masina albastra cutreiera autostrazile Japoniei, intr-o noapte senina. Cele doua persoana care se aflau in ea, se intorceau de la un congres al politiei Japoneze, tinut in capitala, dar ei se indreptau acum spre Konoha, afla la sute de kilometric departare. Condusera toata noaptea, dar erau foarte voiosi pentru niste oameni care condusera toata noaptea fara oprire.

-De abia astept sa ma reintorc acasa. Sper ca micutul nostru nu i-a facut bonei probleme prea mari.

-Nu-ti face griji, vom ajunge in curand acasa si ai sa-l tii din nou in brate pe nou-nascutul nostru. Stiu ca il iubesti mult, de abia ai vrut sa ma insotesti.

Si in timp ce vorbeau despre copilasul lor, in stadiu de bebelus de o cateva zile nascut, in fata lor venea doua camioane  aparut brusc. Barbatul, care se afla la volan  incerca sa opreasca brusc pe margine, dar franele nu functionau. Femeia alarmata incepea sa-si piarda calmul privind ingrozita spre camionul care venea. Sotul ei, nu putea sa opreasca nici cum masina ca sa traga pe dreapta.

-De ce nu merg franele?!

-Cum adica nu merg franele? O sa ne trantim in ei, sau o sa cadem in prapastie?

-Nu-ti face griji, vom scapa cu viata si te voi duce la copil. Nu putem muri, inca are nevoie de noi.

Asa credea el, insa soarta era de alta parere, sau cel putin cei care le doreau moartea atat de mult. Din nefericirire pentru inocentul suflet lasat in urma, inevitabilul se intampla, masina celor doi fu lovita din plin de cele doua camioane, dupa care cazu de pe stanca explodand. Probabil ca cei doi traisera clipe de cosmar in acea noapte. Si-au gasit moartea in drum spre casa.

-Sefu, i-am ucis pe cei doi.

-Perfect! Acum, intoarceti-va la sediu. …

Anul 2003

O seara intunecoasa pe strazile din Konoha. O stranie umbra acoperea orasul, iar o luna sangeroasa isi arata coltii de dupa norii monstruosi. Era o liniste de cimitir, dar nu in fiecare casa. Intr-una dintre case, mai exact cea a sefului de politie, un copil statea ascuns sub pat, speriat asteptand ca invadatorii sa-l gaseasca si pe el, dar fara sa stie ce se intampla cu parintii sai. Statea si asculta tipetele de femeie si impuscaturile. Ochii sai stralucitori nu indrazneau sa clipeasca in acea negura a camerei sale. Totusi, o liniste stranie il astepta pe finalul sfarsitului. Nu mai auzea nici impuscatori, nici voci. Poate ca invadatorii plecasera sau poate ca nu. Nu mai conta, el iesise de sub pat si se plimba precum o fantasma a fricii pe coridoarele intunecoase brazdate de fasii de lumina ale lunii. Era o imagine sumbra, si incerca sa desluseasca ce vedea, dare de sange peste tot si intreaga mobile distrusa, dar nici urma de invadatori. In schimb, gasi doua trupuri neinsufletite, inotand intr-o balta de sange, zbatandu-se insa precum pestii muribunzi pe uscat.  Dar mai vedea o persoana care statea cu un pistol in mana si cu hainele pline de haine. Micutul nu putea intelege decat un singur lucru: cel care statea in fata sa era ucigasul desi era tot un copil, de 12 ani abia.

-Ce? De ce ai facut asta? I-ai ucis? intreba cu teama micutul.

Nu primise un raspuns, dar primi un glont in umar sangerand puternic. Durerea o resimtea in tot corpul si nu isi mai putea controla respiratia dureroasa. Totusi, cand isi vazu sangele tasnind din el, incepu sa tipe groteste precum un monstru mutilat. Rostea cuvinte nedeslusite, parca dintr-o lume necunoscuta, din lumea durerii. Se prabusi la pamant alaturi de parintii sai, in propriul sange, privind spre celalalt care pleca deschizand usa. In fata sa, se afisau doua umbre intunecoase cu desene rosii pe ele.  Lacrimile ii brazdau fata. Nu mai putu rostea nimic, suflul vietii il parasea si pe el putin cate putin, dar tot mai spuse ceva cu ultimele puteri:

-Nii-san? De ce i-ai ucis pe too-san si ka-san? De ce?...

Anul 2010

Era o seara calma in Konoha. O tanara se plimba pe strazile slab iluminate de la periferia orasului Konoha. Se despartise de un sfert de ora de prietenele ei cu care iesise la o plimbare mai nocturna.

Totusi, nu era o decisie inteleapta sa se plimbe la ora 10.00 noaptea singura, cu atatia nemernici pe drumuri. Desi exista amenintarea lui Kira, inca tinerele fete ca ea nu erau in siguranta si avea sa devina o alta victima a acelor netrebunici. Fara sa stie, de la desperire era urmarita de doi tipi necunoscuti. O vedeau ca pe o tiinta perfecta, nu asteptau decat sa o prinda intr-o pasa proasta. Si o prinsera, tanara facu greseala sa o pe o straduta slab iluminata si nu isi daduse seama prea tarziu ca era urmarita. Vedea in capatul strazii un individ si incerca sa fuga, dar cel de al doilea ii aparu chiar in fata si o prinse, fata tipa speriata, dar imediat ii puse mana pe gura si ambii trasera de ea intre niste tomberoane ca sa isi bata joc de ea.

-Terminati, nu-mi rupeti hainele!

-Cred ca s-a imbracat asa de scurt ca sa ne provoace pe noi. Fetito, mama ta nu te-a invatat ca nu e bine sa umbli singura la ora asta, mai ales imbracata asa?

-Lasati-ma sa plec, nu-mi face rau!

-Nu-ti facem nimic, vrem doar sa ne distram!

-Nuuu!

Fata tipa puternic, iar cei doi se napustira asupra ei in ciuda rezistentei ei.

-Opriti-va, Kira o sa va pedepseasca!

-Poate alta data, acum taci!

-KIRA!…

Anul 2013

“-Astazi e o zi importanta pentru intreaga omenire. Identitatea lui Kira a fost aflata de catre un predecesor al detectivului L., mort in urma cu sase ani. Desi 6 ani de zile, omenirea s-a aflat la mila acestui <>, astazi nu mai avem de ce sa ne facem griji. Dar asta nu e tot, odata cu aflarea identitatii lui Kira, a fost de asemenea si ucis. Aceasta veste insa ii afecteaza pe fanii lui Kira. De cand s-a aflat asta, mai ales in Japonia, oamenii au luat-o razna. Au atacat sediile politiei cu gandul de a-l razbuna pe Kira si de a-l linsa pe detectivul N. “

-Ce plictisitor, au decand sa faca cunoscuta odata identitatea lui Kira sau nu?

“-Ramaneti pe Sakura TV, iar diseara, la ora 9.00 va vom arata imagini in exclusivitate cu Kira, cel care a decis timp de sase ani, soarta umanitatii!”…

-Voi ce credeti baieti, cine poate fi Kira? Se spune ca au fost mai multi Kira de-a lungul timpului, dar insa primul a fost mereu cel mai periculos si ca i-a controlat pe ceilalti.

-Eu zic ca e un nemernic care s-a ascuns ca un las! Nu stiu de ce il admiri atat, Sakura-chan!

-Hm, Naruto! Eu cred ca esti gelos pe el fiindca e atat de admirat. El reuseste ceva ca tu vrei sa obti de atat timp.

-Puteti tacea? Nu ma intereseaza decat sa aflu cine este, in rest nu-mi pasa de motivele sale.

-Sasuke-kun… Nu-ti face griji, pentru mine, tu mereu vei fi mai cool decat Kira.

-Ma rog…

Cei trei tineri pareau curiosi sa afle cine e Kira si asteptara pana seara si nu miscasera din fata televizorului. Asteptau cu sufletul la gura, chiar si cel mai misterios dintre ei, era curios sa afle cine e Kira. Astfel ca seara sosi in sfarsit si se pregatira pentru marea veste,  cu siguranta nu erau singurii care asteptau sa afle asta.  Oameni din intreaga lume abia asteptau sa afle.  Fiecare televizor din fiecare casa avea sa difuseze identitatea despre cel care a oprit razboaie, a scazut rata criminalitatii si cu 70%, dar a ingenunchiat cei mai puternici oameni si a supus omenirea vointei sale.  Si cu toate astea, multi aveau sa-l planga si sa-i fie recunoscatori, considerandu-l un fel de arhanghel al Lumii Noi.

-A inceput! spuse tanara  agitata.

La televizor aratau imagini cu actualul sef al politiei, care se pare ca a murit in incercarea de a-l prinde pe Kira.  Cei trei erau derutati.

“Tanarul Yagami Light a murit in aceasta misiune de a-l prinde pe Kira. Totusi, personajul Kira a fost demascat de detectivii L. si N. Din nefericire, Kira e mort si el, iar acum urmeaza marele anunt pe care il astepti cu totii. Kira este… Ne pare rau, dar politia ne impiedica sa ii filmam fata lui Kira si se pare ca nu vor sa ne dea identitatea sa, decat cum a fost ucis.  Acest inger negru a fost ucis in timp ce fugise  de politie. In urma cercetarilor politiei, desi impuscat, a murit de atac de cord. Oare, mai exista un alt Kira, dat fiind ca acesta era modul sau principal de a ucide?  Cum a reusit acest tanar sa ucida timp de 6 ani aproape un milion de oameni?  Din nefericire politia nu vrea sa dea detalii si e posibil sa nu aflam niciodata. ..”

-Hey, Sasuke, de ce ai stins televizorul?

-Din scarba.

In timp ce, cei doi se certau, tanara privea in gol cu ochii mari si rataciti. Era atat de socata sa afle de identitatea lui Kira, incat cei doi nu putura sa nu observe absenta psihica a fetei.

-Sakura-chan esti bine?

-Yagami Light! sopti ea. El… e cel mai mare nemernic din lume.

-Hm, scoase un murmur nepasator Sasuke.

Trecusera cateva saptamani de la veste. Lumea se acomoda incet incet, dar furtuna era de parte de a se fi terminat.  In intreaga lume, oamenii revoltati  amenintau cu greva si cu uciderea celor care l-au asasinat pe Kira.  Manifestatiile erau violente in intreaga lume, mai ales in Japonia.  Familia imperiala aproape fu ucisa de niste atacatori furiosi, soldata cu moartea a doi membrii  si un ministru ucis, iar in Rusia,  un important politician care avea de a face cu investigarea lui Kira fu ucis de multimea furioasa, in Sua, doi fosti conducatori ai agentiilor CIA si FBI fura linsati pentru  pariticiparea la misiune.

Atat de puternica era reactia lumii la veste, pana si teroristii il venerau, ucigand un grup de 12 soldati prinsi  undeva in Siria, de nationalitati diferite, erau  doi japonezi, cinci  americani,un  italian ,trei romani, si un englez doar ca sa-I razbune moartea. Multi conducatori ai lumii considerau aceasta asasinare o greseala fatala deoarece nu is puteau controla proprii cetateni, iar multi erau de parere ca il puteau lasa in viata.  Iar singurul vinovat de situatia din intreaga lume era N. sau Near.

Detectivul Near era constient de acolo, din mica sa ascunzatoare care era situatia sa si a lumii, avea insa noroc ca nu ii cunostea nimeni identitatea.

-Ce prostie. Acesti oameni prosti inca il considera pe Light un zeu si se inchina la el. Doar pentru el, omenirea asta egoista e in stare sa distruga totul in calea sa. Ai obtinut oricum ce ai vrut Yagami Light, faima si frica.  Dar…esti mort acum! Asa cu nu mai conteaza, peste cativa ani, vor uita complet de existenta ta.  Insa raman anumite semne de intrebare:  Cine te-a ucis pe tine? Cine a scris in caietul tau sa mori? Oare ai planuit asta de la bun inceput sau mai exista totusi un Kira? Dar cea mai importanta intrebare: unde e carnetelul tau? Imi amintesc ca ai spus ca al tau e ascuns undeva bine, in urma existenta doua carnetele. Oare unde e si unde e Shinigami-ul acelui carnetel?

[Edit Andi: Îmi pare rău că mi-am băgat nasul, dar am încercat să citesc ficul şi scrisul ăla uriaş mă încurca, aşa că l-am schimbat. Domino, ai tot dreptul să mă înjuri şi să reeditezi capitolul ăsta dacă te deranjează schimbarea pe care am făcut-o.]

Ultima editare efectuata de catre Domino in Mier 18 Dec 2013 - 14:26, editata de 1 ori

~Kim™~
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 23/01/2013

Re: Death Note: New Era

Mesaj Scris de ~Kim™~ la data de Mier 18 Dec 2013 - 9:02

Inca un fic conceput de catre prietena mea Domino. Ce pot spune, ideea e minunata si originala. Cred ca nimeni nu ar fi reusit sa faca un asemenea fic. Sincer, chiar imi place si vreau sa aflu cum continua totul. Sper sa ma anunti cand il aduci si sa reusisesti ca sa poti sa-l faci la fel de interesant ca acesta. Si sa stii ca, oricat de greu mi-ar fi sa fac in asa fel incat sa pot sta la calculator, eu tot iti voi citit capitolul. Smile
    Iti urez spor la scris. multa inspiratie si te-am pupat, Domino. Kiss

Miranda.
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 07/05/2013

Re: Death Note: New Era

Mesaj Scris de Miranda. la data de Mar 4 Mar 2014 - 18:00

Sunt mare fana Death Note si nu pot sa exprim in cuvinte cat ma bucur ca in ficul tau apare si acest element. Mki-ar fi placut si mai mult ca Light sa traiasca, dar evident, ideea ta pune in centru pe altcineva. O sa fiu ca o umbra pentru acest fic , nu o sa scapi de mine nici dac o sa vrei. Dar, daca vrei sa comentez fiecare capitol va trebui sa-mi trimiti un mesaj  ( as vrea si link-ul in el).

Acum este: Lun 5 Dec 2016 - 0:25