╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Vecinul meu enervant.

Distribuiti

calin.mariana.568
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 30/11/2013

Vecinul meu enervant.

Mesaj Scris de calin.mariana.568 la data de Sam 7 Dec 2013 - 15:46

Nume de utilizator:Azumi
    Genul:comedie si romanta
    Varsta:va fi unele scene de +16
    Nu doresc critice ,ci doar sfaturi.Si nu voi putea scrie cu diacritice
    ca nu am astfel de tastatura.

Vecinul meu enervant

Capitolul 1,, Nu spune nu "

,,Toata lumea mea ,era o singura persoana care cu zambet imi  putea schimba radical ziua,dintr-una proasta in una frumoasa simndint ca acel zambet luminos imi aducea soare si caldura in suflet .Ma intreb uneori,daca ma cunoaste ?
     Daca impartim aceleasi sentimente ,pe care le am eu?
    Dar toate acestea cred, ca vor ramne mereu niste intrebari ce 
    ce no sa primeasca raspuns.Of, draga jurnal tu oare ce pare ai?''

Dupa ce terminasem de scris in scumpul meu jurnal ,ma ridic usor din pat plecand nostagica spre bucatarie, dau sa deschid usa cand apare o femeie cu o fata ascutita cu par ciufilit fara viata de o culoare galbuie,ce ma cumprinde in bratele ei mari,tinudu-ma asa de strans la piept de se auzea cu batea inimaa ca un ceas.
    -O,draga mea,  te duci  te rog la magazin?incepand a zambi 
    -Chiar, trebuie?privind-o nedumerita
    -Da ca vrei mancare ,da!cu ton mai ridicat de parca mai un pic si ma manca ea pe mine.
    Ma supun aceste dorinte ale scumpe mame,doarece lupta deja fuse castigata  si dau sa plec  pe o usa verde din bucatarie plecand afara unde vremea era asa de calda de te topeai precum o inghetata ,doar la umbra era vreo 28 de grade.Drumul era foarte obositor din cauza calduri dar si plitisitor ca nu vasusem nico vietate prin preajma nimic deparca toata rasa umana fuse stearsa de pe fata pamantului .
    Dar iata ca in sfarsit ajung la destinatie ,vai ce bine!
    Fug repede prin magazin cumparand tot ce spuse mama,pentru ajunge mai repede acasa totul de curgea coform unei zile norale de banala din viata mea daca nu mear fi taiat calea cea mai frumoasa persoana din univers,cu acel par negru ca pana corbului ,cu o forma fizica de invidiat de toti,dar trasaturile bine sculptate ale fetei cu ochi verzi ca diamantele ce purtau numele de Li jung fiind in ultimul an de liceu .
    OF, ce as vrea ca sa ma iubeasca asa de mult cum il iubesc eu.Dar naite de toate aceste ganduri trebuie sa ma ascund inaite de a ma vedea.Dar unde?Oare ar trebui sa las toate aceste cumpaturi jos si sa fug acasa fara sa ma vada el?hmm,clar asta e un plan bun Kamy!incepand a fugi ca un super viteza spre casa de parca mo fi ars cineva .

Cand ajung acasa dupa boacana facuta dau sa intr-u in camera mea ,da ce sa vezi si sa nu crezi .Micul dracusor blond umablea linistit in lucrurile mele ,chiar cu ..nu se poate!
    -Ce faci acolo!!incepand a tipa cat ma tin plamani..
    -Ai ,ajuns ?uitandu-se cu o fata de nevinovat in timp ce tinea un tampon in mana..
    -Da ,si vreau sa pleci imediat din camera!!!vai doamne sper sa nu il deschida si sa plece din camera..
    -O,doamene nu te enerva asa de tare,hei dar ce e  asta scutec de copil mic?detalind in totalitate tamponul
    -E ..un.dispari piticanie!!lund repede din mana acestuia tamponul si scotandul afara..
    -Dar ce te enervezi ,nu e bai daca inca mai faci pe tine ,sa stii ca sunt alaturi de tine..pundu-si mana pe mana mea iar cu un pe inima..
    -Nu e asta ..esti  prea mic sa intelegi !dandul la o parte si inchizandui usa in nas..
    Tocmai revasusem din nou pe micul dracusor de alaturi Lee,acesta  imi dustruge viata ,daca nu ar fi asa de buna prietena mamele noastre jur il bateam de mult ,dar asa zilnic trebuie sa-l suport toate prostile pe care le face piticania asta mica.Eu una nu era asa de insuportabila la opt ani ca diavolul acesta ce se dadea mielusel in fata tuturor.Ma las cu spatele pe usa incepand a trage usor aer in piept ,inca tinand in mana stanga tamponul ,iar cu cealanta pe cap din cauza  prostie omenesti ce egzista in lumea asta mare.
    -kamy sa stii ca acestea poate fi secretul nostru!!incepand abate la usa cu pumni.
    -Nu trebuie sa fi rusinata din cauza asta,sa sti!
    -Dispari naibi,odata!tipand din nou..la el 
    Mai acesta imi lipsea ,nu era de ajuns ca pierdusem din nou o sansa de a vorbi cu el,ca mai terbuia sa apara si piticania,abia astept sa plece undeva departe de mine chiar si pe pluto daca s-ar putea.Dar totusi era indatoria mea sa am grija de el,asa ca  pun tamponul sub perna si deschid usa privindul frurioasa..
    -Ce cauti acasa la mine?
    -Pai vezi mama e plecata la serviciu deci am venit la tine!incepand a zambi malefic cu ochii acea mici.
    -Bine,dute in bucatarie ca vin si eu imediat.inchizandui din nou usa.
    Dupa cata clipe dea calmare si de numara pana la zece ,ma indrept si eu in acea bucatarie ce fuse invada de un demon.
    Spre suprinderea mea acesta inca nu sparse nimic,oare ce mai planuia mintea acestuia.Incep a pune un bol mare de supa in fata dandui si o lingura care sincer ai scoate ochii cu ea,dar nu puteam ,ajezanduma la masa alaturi de acesta stand nelinitita la gandul la cate s-ar putea enerva ,incepand a fi o liniste mortala intre noi.Vroaim sa ma radic de pe scaun si sa-i trag o mama de bataie ori sa-l sugrum ori care a fi fot optiunea era buna toate acesta suna asa de bine in mintea mea in cat nu observasem ca ajunse mama cu o plasa plina iar cu o privire furioasa,data asta vind vinovata.
    -Kamy ti-am spus sa faci cumparaturile iar tu?
    -Pai vezi magazinul era inchis cand ma dus eu.incepand a parea cand mai convigatoare
    -Aha,vezi sa nu!
    -Dar Lee de ce era in camera cautand in dulapul meu!luand-o la intrebari pe mama pentru auto apareare.
    -Lee e adevara!se uitandu-se la lee
    -Nu,kamy minte ca eu am vazut-o cu baiat cand a venit acasa .facand ochii de catelusi
    -Ce!incepe sa zbiara mama de auzise tot cartierul
    -Mama nu e adevar lee minte,it jur eu!privind cu lee se bucura de tota scena
    -Gata,kamy esti pedepsita o luna sa nu mai iesi din casa!trantindu-mi in fata plasa.
    -Iar daca tot te plitisesti si it place sa umbli cu baieti vei fi bona lui lee  .
    -Mama nu poti sa imi faci una ca asta te rog!incepand ca mici lacrimi ca se prelinge pe chip
    -Nu spune nu ,ca te bat cat de mare esti acum!
    Dupa tot dezastru monstru fug in camera trandind usa dupa mine si a incepe a zbiara de nervi ,aruncand tot ce pica in cale .plancand de puteam umble un rau cu lacrimele,toata acesta din cauza lui.
    Aud cum ca cineva deschide usa,iar nu era nimeni decat lee ce zice pe un ton sarcasim .
    -Nu it face griji nu i-am zis ca inca faci pe tine.uitandu-se adanc in ochi mei 
       Va urma........
    Abia astept sa vreau sa citestesc  sfaturile si parerile voastre,dar nu fiti duri . 

RR
    Administrator
    Administrator

Sex : feminin

Data de înscriere : 09/01/2011

Re: Vecinul meu enervant.

Mesaj Scris de RR la data de Sam 7 Dec 2013 - 18:46

Hi there si bun venit pe forum Big Hug
    Sa sti ca am fost foarte atrasa de titlul povestii tale.
    Adica: Vecinul meu enervant. Hmm? Amuzant, trebuie sa citesc Laugh
    Cand am vazut ca scrie: Comedie si romanta O.O Genul acesta de povesti e a 3 pe lista mea de preferate Laugh
    Foarte amuzanta faza cu tamponul. E urat cu fratii astia. Si stai asa... ce mama ii aia care-si pedepseste fiica fara a o asculta. Adica nu e adevarat. O mama normala nu s-ar pripi si nu ar face ca o nebuna >.<
    Apoi... cine e baiatul ala? :-> Aoleu, a fugit de el. A lasat si cumparaturile acolo -.-' Saraca fata. How can you be so shy? (D)

Sfaturi:

• Lasa mereu spatiu dupa un semn de punctuatie. Ar arata mult mai estetic. Nu inainte, ci dupa semn!

• Grija atunci cand pui o virgula. In unele locuri nu pui deloc, iar in unele locuri pui prea multe si degeaba. Citeste tare propozitiile ca sa vezi cum suna.

• Reciteste capitolul de vrei 2-3 ori ca sa vezi unde ai greseli. Pe mine m-au derutat unele propozitii si a trebuit sa le sar pentru ca nu le intelesesem. Si cateodata imi venea sa nu mai citesc >.< Scuze.
      Egzista este gresit, se scrie exista
      Dute se scrie defapt du-te. Etc. Nu am sa te critic fiindca ai spus ca nu-ti place si nu vrei. Desi te sfatuiesc ca pe viitor, dupa ce pui la punct greselile, pe care le faci in graba, sa ceri o critica de la un critic care se pricepe in acest domeniu ^.^

Sper ca nu te-au deranjat sfaturile. Sunt chiar baza. Daca vrei sa te perfectionezi, uite aici un topic: http://lcpf.fanforum.biz/t349-primi-pasi-pentru-un-fic-de-calitate

Anunta-ma te rog cand aduci next-ul ^.^
    Pup si spor la scris Kiss

calin.mariana.568
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 30/11/2013

Re: Vecinul meu enervant.

Mesaj Scris de calin.mariana.568 la data de Sam 14 Dec 2013 - 20:17

Mersi pentru sfaturile acelea voi incerca din rasputeri sa le aplic..^_^

Cap.2  "bona lui lee,,

Iara trecuse o zi si o data cu ea si viata mea .Dar iata ca soarele stralucior ce lumina tot cerul albastru de ziceai ca e un tablou pictat cu cele mai frumoase culori a unui pictor ce vedea nu mai bucurie in viata,de na suna ceasul acesta enervant care era gelos pe relatia mea cu patul ,trezindu-ma din somnul meu dulce avand ocazia sa vad acesta dimineata frumoasa chiar daca cate odata imi doaream sa nu mai trezesc deloc  dar nu a fost sa fie .
    Ma duc sa ma  pregatesc pentru scoala invartindu-ma ca un titirez prin toata camera ba la dulap ,ba la oglinda,ba lara la dulap si tot asa din loc in loc pana ma era gata sa plec pentru scoala ,imbracata intr-o uniforma  ce continea: o fusta albasta in carouri cu negru,o camasa alba ,o vesta ce semana cu fusta.
    Asa ca nu stau pe ganduri ,si ies pe usa de afara cu gandul sa nu ma intalnesc cu mama ,drumul fuse rapid cand e si Ichigo  langa mine care o companie foarte placuta cand vrea.
    Acesta fata era o fata mai rebela din fire ,cu ochii albastri ca cerul  avind o frizura bob de culoare portocalie precum o portocala de unde si porecla oarange.
    Dar liceul  pentru mine e o inchisoare fara grati ,este locul in care nu mas intoarce niciodata in viata mea,chiar daca se zice ca "ani de liceu sunt cei mai frumosi din viata,,deoarece toata lumea din ea este rea si mai sunt si profesori acea cu codite si coarne care abia asteapta ocazia sa se razbune pe tine ,singura piesa din acest peisaj trist ce mai lumina pe acolo e li jug lumea mea.Intr-un an acea cladire mare  mergind pe un coridor lung ce parca nu mai avea sfarsit ,intr-ind de o data intr-o incapere unde se aflau colegi mei pe care nu cunoscusem niciodata cu adevarat si doar din priviri.
    Ziu trecuse rapid ,iar orele deja s-au terminat simntind cum fericirea ma atinge cand aud clopotelul si ca scapasem din inchisoare mergand acasa,dulcea mea acasa.
    Cand ajung in casa ,pe frigiderul cel plin cu bunatati bune date de la Dumenezeu ,fiind micul meu paradis .Da,imi place foarte mul dulciurile ,mancarea,legume,fructe tot ce inseamna hrana cu mici excepti chiar daca imi placea mancare nu prea mancam mult ,pentru ca nu ma lasa constinta care vreo ia sa aiba o silueta de invidiat.Dar ce vad ochii pe micul meu paradis se aflase un bilet mare de o culoare aprinsa ,ma pun sa il cietesc.

"Draga mea fica,nu uita ca esti pedepsita pentru faza de ieri.
    Asa ca la ora cinci trebuie sa mergi dupa Lee la scoala si sa ai grija de el ,pana ce vin eu si vecina.
                                                   Cu drag mami.

O, la naiba!!zicand pe un ton iritan.
    Nu se putea iara trebuia sa dau ochii cu demonul acela mic ,cine stie poate din gresala poate il voi uita printr-o groapa cat mai adanca ,poate chiar de tot .
    Dar era doar o iluzie la gandul ce chin avea sa duc astazi cu acea piticanie,lasand aceste ganduri ce imi macinau creierul  ma duc  in camera mea,picand precum o piatra in pat cu capul in perne in modul intins pe burta cu capul inaite si atpind acolo.
    Timpul trecuse iar dea atunci trecuse deja trecuse de kamy iar din ora cinci se facuse aproape sase.
    Imi deschid usor ochii obositi uitandu-ma la ceas,cand observ cat e ceasul sar din pat de parca cinva imi daduse foc la picioare plecand tincta catre Lee.
    Fug ce fug iar la poarta scoli il observasem pe mica piticanie cu incepea sa invarte in jurul unui cer imaginar ,avand o privire ce imi zicea "vai ce it voi face,,ce ma ingrijora.
    Incep a zambi fals si dragastoasa mergand de parca totul era normal,salutandul pe Lee dar acesta imi intoarse spatele.
    -o,hai Lee nu mai fi suparat ca doar am venit dupa tine.zicand asta in timp ce il cercam cu o mana sal intorc spre mine.
    -Kamy, inceteaza odata!!ne vrand de loc sa se intoarca spre mine.
    -Sti ceva ,eu una mia facut datoria daca nu vrei sa vi,rami aici ca nu imi pasa!!in ce pand a tipa la el in timp ce ma indepartam de el.
    -E nu mai vina ta!striga piticania cu acei mici plamini ,ce cate odata imi doream sa fie zdrobiti.
    -Bine e vina mea fericit ,acum vino!lasandu-i un pic capul pe spate,nu puteam sa-l las si trebuia sa las de la mine un pic ca sa ajungem acasa la timp.
    Apoi de odata simnt cu mana mea e prinsa de mana lui micuta,era asa de dragalas cate odata .Dar dece oare ma tina de mana?
    Ca doar nu e un bebelus iar eu nu sunt mama lui ,ca doar am 16 ani,si e foarte ciudat venid din partea lui.Mergem ce mergem iar cand sa ajungem la o intersectie  ,acolo il vad pe Le jung ,fara sa realize dadusem drumul la mana piticanie incepusem a ma pierde.
    Si il vad cum trece ,venind inspre noi in timp ce eu il priveam intens.
    -Salut kamy ,ce mai faci?zambind
    -A.. eu bine  mergeam spre casa.a ma balbai din nou,iar cineva privea toate acestea cu un dispret.
    -Sa stii ca Kamy inca face pe ea.zice piticania de odata lasand o liniste mortala.
    Iar eu ma simntea asa de rusinata de parca fugea pamantul de sub picioare,de ma fac asa de mica pre cum o furnica.
    Il prind repede pe acea piticanie,lundu-mi la revedere de la Le jung din fuga ,doarece nu vedeam o alta modalitate iar  lucru acesta deja imi intrase in sange.
     VA urma....

Eu una o  sa pun cate un capitol pe saptamna ,stiu ca acesta e cam sec dar urmatorele vor fi mai amuzante

Acum este: Joi 8 Dec 2016 - 7:58