╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

O lume de coșmar

Distribuiti

~Kim™~
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Data de înscriere : 23/01/2013

O lume de coșmar

Mesaj Scris de ~Kim™~ la data de Sam 23 Noi 2013 - 18:17

O lume de coșmar

Era înfricoșător și sumbru. Nu puteam să-mi dau seama dacă era un vis sau realitate.
         Dintr-o încăpere a unei case părăsite, care se afla la capătul holului, se zărea o lumină fosforescenta pe de o parte și de alta a ușii. Se spune că dacă intri în acea cameră, vei ajunge într-o lume complet diferită față de a noastră. O lume în care oamenii au puteri supranaturale. Pentru a afla dacă zvonurile sunt adevărate, mi-am făcut curaj și am pășit în cameră. Frica ma cuprindea de pretutindeni, iar fiorii îi simțeam pe tot corpul. Ca prin farmec ajunsesem în acea lume. Locul era straniu, cerul deținea o culoare de un albastru închis și soarele era complet roșiatic. Unele clădiri erau distruse, iar altele erau deteriorate. Totul era bizar, pustiu și în flăcări, exact ca o lume de coșmar. Între văpăiile flăcărilor, apare o ființa cu chip de vrăjitor, care își folosește puterile asupra mea. Am închis ochii, așteptând ca atacul să mă lovească, dar în clipa următoare am simțit cum ceva mă prinde de mijloc. Am deschis ochii, observând că mă aflam la câteva mile depărtare de locul cu pricina și cu o persoană misterioasă în fața mea, care avea ochii de culoare albastră și o statură impunătoare.
      - Ești bine? Mă întreabă acesta pe un ton îngrijorător.
      - Da, n-am nimic. I-am răspuns,  fiind puțin confuză de situația în care mă aflam. Dar tu ce cauți aici? Îmi continui propoziția, întrebându-l pe acesta.
      - Sunt aproapele tău, îngerul tău păzitor care te va aduce la realitate.
         Mă uitam la el, neștiind ce să mai spun. Nu mă așteptam să existe și îngeri prin miile de creaturi supranaturale.
      - De ce locul acesta este așa de straniu? Îl întreb pe acesta, apropriindu-mă de el.
          Îngerul îmi explică amănunțit despre lumea Iadron, care, cu mult timp în urmă, era pașnica și nu exista conflicturi până când un demon al umbrei la convocat pe fostul lider la o luptă. Acesta acceptase, iar demonul s-a aliat cu cele mai puternice vrăjitoare știind că de unul singur nu-l poate învinge. Prin ajutorul acordat de vrăjitoare, demonul a fost învingător, astfel preluând controlul asupra Iadronului, iar creaturile, neavând puterea să-i facă față demonului, se lasă dominate de el.
      - Din acest motiv ființele, care acum sunt ascunse prin împrejurimi, ți-au cerut ajutorul  de a le scăpa de sub domnia stăpânului.
      - De ce eu?
      - Pentru că ai fost trimisă aici cu un scop, pentru a ne învăța cum trebuie să ne apăram singuri fără puteri.
      - Nu înțeleg cum vă pot ajuta, eu fiind doar un simplu muritor, dar și cum vă pot învăța.
      - Tu ne poți învăța prin metodele tale de supraviețuire.
          În cele din urmă am acceptat să-i ajut, învățându-i să lupte cu diferite arme, fără ajutor puterilor. Au avut o capacitate mare de înțelegere încât, în doua zile aceștia învățat să mânuiască sabia, să tragă cu arcul, chiar și să facă incantații.  Astfel, iadronii au atacat regatul demonului întunecat. Acesta, înfuriindu-se, s-a năpustit asupra mea, dar bunul meu prieten, apare ca din senin în fața mea, apărându-mă și omorându-l pe demon.

Acum este: Vin 9 Dec 2016 - 21:20