╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

SasuSaku-Unde dragostea nu poate exista...+18

Distribuiti

~Kim™~
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Data de înscriere : 23/01/2013

Re: SasuSaku-Unde dragostea nu poate exista...+18

Mesaj Scris de ~Kim™~ la data de Sam 21 Dec 2013 - 16:00

Wow capitolul a fost minunat, si nu ma gandeam ca Sasuke o va face din nou cu Sakura, mai ales ca si-a dat drumul in interiorul ei.
    Sincer imi pare rau pentru Sakura fiindca trebuie sa sufere din cauza lui, dar nu are ce sa faca deoarece asa e felulu lui, adica cred ca el prefera sa vada oamenii cum sufera, iar el sa fie satisfacut din plin.
    Nu voi mai posta in "Intrebari si discutii" nu fiindca nu vreau sa mai vorbesc cu Sasuke ci din contra, nu vreau sa fie suparat pe mine, atata tot.
    Iti multumesc ca m-ai anuntat. Spor la scris si multa inspiratie. Si sper ca sa postezi azi next-ul.

Sunako
    Nou venit
    Nou venit

Data de înscriere : 02/03/2013

Mesaj Scris de Sunako la data de Sam 21 Dec 2013 - 22:35

Buna! Scuze ca nu am mai trecut pe aici. Sincer chiar uitasem, am fost putin ocupata. Deci mi-a placut capitolul, adica cel pervers  Agrement . Vreau sa aduci next si sa ma anunti repede. 

Sasuke: Asta este ultima noastra discutie deci te rog sa taci dracu si sa asculti ca vorbesc eu!    OK?   

Nu ti-am vorbit si nu ne-am auzit de cateva capitole. Mulumesc de poza, a fost draguta, dar nu la fel ca cea a noului meu prieten, o sa iti dau o poza cu el la sfarsit. El e asa:     
      TU esti asa:    

Orcum sper sa intelegi ca eu te voi ura de acum. Ura este un sentiment foarte dominant. Niciodata nu iti dai seama cum rasare, dar este infinita. Toti uram pe cineva si suntem urati de cineva, nu conteaza ca nu vrem. Ura se poate forma de asemenea si la prima vedere, poate si din invidie, deci teoretic din orce. Eu nu te urasc din invidie ci pentru ca esti  PATETIC !!!
      Da asa esti na.Esti ridicol, prefacandute ca nu iti pasa, daca esti cu adevarat barbat spune-o. Tu esti Patetic pentru ca te prefaci, te consideri puternic si o frumusete nemaivazuta, dar nu esti. Esti un las, vrei sa pari dur dar esti un fraier, un papalapte. 
       Lasa draga vrajala si dute la ea, caci daca ai fi fost barbat ai fi inteles. Incearca sa imi asculti sfatul ti-o spun bucuroasa. Ar trebui sa incerci sa iti pese, sa incerci sa te afirmi sa nu mai faci tot ce ti se cere sa fi barbat idiotule!  Acum esti langa ea in pat, deci incerca sa te purifici, iti spun un secret? 

Ea este in stare sa scoata demonul din tine. Sti ca intr-o noapte Sakura l-a visat pe Ochimaru? Sti ca a vistat ca ii lua baiatu? Sti ca Sakura la refuza pe Tipul ala si nu sa culcat cu el, pentru tine. Te iubeste fraiere si deasta nu a vrut sa mai fie cu nimeni, decat cu tine.

Asta a fost mesajul meu, desigur nu ne mai vedem. Iti trmit ca sa nu ma uiti asta:   

E primul cu tine si ultimul sarut. Sa nu afle iubitul meu sau te sparg sa moara cipilanm! Ok?   

Pa Sasuke, pa autoarea mea, dar pe autoare o vad si in capitolul urmator tu vei deveni invizibil!  

UchihaItama
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 16/12/2013

Mesaj Scris de UchihaItama la data de Sam 28 Dec 2013 - 22:11

Capitolul 32
    Viata de cosmar...

Cand urcam in avion,mi-am intors pentru ultima data capul ca sa vad rasaritul soarelui din orasul meu natal...Sasuke ma trase mai redepe de mana ca sa nu mai prelungesc momentul.Ultimele mele momente in Konohagakue au fost distruse de el.A fost un oras minunat de cand m-am nascut.Toti prietenii mei erau perfecti,nu ma certam cu niciunul.Acum ma asez pe un scaun de avion si imi amintesc de toate acestea.Oricum totul va ramane in urma.Viata mea va deveni un loc rece si izolat de restul omeniri.Viata mea va fi...a lui Sasuke.El va alege ce va face cu mine.Fir-ar!Cat urasc zborurile!De la nastere am o frica ciudata de ele.Caut sa-mi pun repede centura.Sasuke luase bilete chiar la clasa I.Aici era ca de lux.Amandoi ne asezasem pe o parte a avionului unde sunt randuri doar cu 2 scaune.Eu stateam la geam si priveam cum ceilalti oameni din jur se bucura ori ca pleaca ori sa ajung in sfarsit acasa.Urma zborul,iar eu nu mai puteam de frica.Brunetul observa rapid asta si isi strecura mana pe sub spatele meu,iar cealalta si-o puse pe piciorul meu stang.Nu era nici macar o bara intre noi,deci putea sa ma i-a in brate foarte usor.Cand simt cum ne ridicam de la pamant,nu mai rezist si il starng pe Sasuke.A naibii de frica!Totusi,doar brunetul reuseste sa ma calmeze si in momente ca acestea.Ce este atat de special la un Demon ca el?Ce ma face sa ma simt asa?Un raspuns simplu si direct ar fi dragostea,dar n-o mai simt atat de mult ca la inceput.Tot corpul imi este umplut cu frica la fiecare atingere primita de la el.Intr-un final imi las capul pe geam si incerc sa adorm.Imi deslipeam uneori ochii ca sa mai privesc peisajele uimitoare care nu le poti vedea altfel.Era minunat totul!Padurile,campiile,raurile albastre,toate le vedeam pentru prima si ultima oara.Soarele se reflecta in apa si o facea sa para de aur.Nu as fi vrut sa mai aterizeze avionul asta.Fara sa vreau adorm,deoarece Sasuke oricum ma sculase pe la 04:00.Imi las capul pe umarul brunetului si cad intr-un somn adanc.
    *Dupa 5 ore de zbor*
    -Trezeste-te!Sakura trezeste-te,am ajuns!il aud pe Sasuke.
    -Deja?il intreb confuza.
    Ce naiba?Am dormit atata timp?Nici nu am mai putut sa-mi pun intrebari,fiindca Sasuke ma trese pana afara din avion.Se grabea,dar de ce?Are tot timpul din lume sa faca ce vrea cu mine.Parcarea in care ma ducea era oribila.Toate era plina de huligani care se uitau la mine salivand.Macar era el aici sa ma apare de ei.Il vad indeptandu-se spre o masina neagra imensa.Odata ajunsi in fata ei,soferul lasa geamul in jos si ii spune lui Sasuke in intre.Din cate am inteles de la el,soferul este unchiul lui,Madara.Cica o sa mergem la un hotel si vom locui acolo.Ma trecea un fior rece pe spinare la auzul acelor cuvinte.La un hotel?Pe bune?Un apartament nu ar fi mers?Ce naiba?A condus doar 5 minute si deja am ajuns in fata lui.Madara opreste masina si ne scoate bagajele din portbagaj.Sasuke ma ia de mana si ma trage afara din masina.O Doamne!Pe hotel scria ,,Sex Paradyse".Nu vreau sa intru acolo,dar brunetul ma trage dupa el.Luminile din jurul lui erau toate de un rosu extrem de aprins.Nu vreau sa stiu cum e si interiorul.Inchid ochii cand pasim inauntru.Sasuke ma strange mai tare de mana si ma forteaza sa mi deschid.Peste tot erau tot felul de mafioti care erau satisfacuti in public de cu**ele lor.O sa vomit aici.Era atat de scarbos sa vezi la fiecare colt din hotel cum se f*ta altii.Madara imi spuse sa stau aici pana Sasuke se duce sa vorbeasca cu cineva.Il vad cum se indreapta spre un tip cu par alb,dat cu gel si ochi mov.Desigur,cu o c**va peste el miscandu-se in sus si-n jos.Brunetul da mana cu el fara sa-i pese de ce facea.Sper sa nu ajung ca o tarfa in hotelul asta.Fara sa observ,Madara se dusese la bar sa-si ia o tarie sau ceva de genul si ma lasase singura.Ocazia perfecta sa fug de aici.Imi intorc capul in spate si vad usile hotelului inchise.Aici puteai sa intri,dar nu sa si iesi.Ce noroc,vad un lift cum se deschide si nu e nimeni in el.Ma indrept rapid spre el.Sasuke ma observa rapid si fugea deja inspre mine.Inchide-te!Inchide-te,te rog!Pot rasufla usurata in sfarsit!Liftul urca la etajul 9,iar el nu poate ajunge atat de repede acolo.Ma las usor pe spate,rezemandu-ma de o oglinda in care imi puteam vedea fata palida si ingrijorata.Umerii deja ma dureau,fiindca o gramada de probleme si necazuri erau puse pe ei.Ma tageau in jos pur si simplu.Liftul ajunsese rapid la etajul 9,iar usile fusera deschise.In fata lor ma astepta chiar...Sasuke.Cum naiba?Cum a ajuns el aici.Intra dupa mine in lift si ma izbeste le oglinda,mai s-o sprga.Blocheaza liftul apasand pe un singur buton.Ma privea extrem de rece si fara mila.Ma ucidea doar cu privirea.Nu din nou!Se prefacu in Demon in fata mea.O sa ma omoare.O sa ma omoare fix aici.Ma prinse de gat si ma ridica in sus.Incercam sa-l fac sa ma lase,dar cine sunt eu sa ma pun cu el?Deja nu mai aveam aer si simteam ca mor acolo.Deodata,imi da drumul si cad pe jos.Tusesc putin sec si las lacrimile sa se scurga pe fata mea.Plansul a fost picatura care a umplut paharul...

Intrebari si discutii:
    Mei: *a zis o gramada*
    Sasuke:Ce ai si tu cu mine...Kimy deja m-a lasat singur,acum si tu ma urasti?Eu patatic...Arata-mi-l pe iubitelul tau scarbos si de ce m-as duce la Sakura?Nu o iubesc,nu vreau s-o iubesc...*citeste asta pe un ton calm si plictisit*

Sunako
    Nou venit
    Nou venit

Data de înscriere : 02/03/2013

Mesaj Scris de Sunako la data de Dum 29 Dec 2013 - 19:45

Buna, deci si capitolul asta e super, ca si restul de altfel. Multumesc de anuntul pe care nu l-am citit de altfel. Imi place capitolul, care este foarte scurt. Sunt suparata ca postezi asa rar si sunt capitole scurte. Sasuke a ramas la fel de delicios. Mi-am promis  ca nu o sa ma dau la nimeni cat inca am un iubit, deci nu voi mai vorbi cu el, o sa rezist tentatiei.

Versuri:  " Tentatia ma stapaneste
                    Vreau corpul tau lipit de al meu"

Dedicatie, dar nu mai rezist insa na iubitul meu nu este asa rau, este dur ca tine, adica la pat este prea rau. Imi place, pun pariu ca Sasuke este un papalapte. Trist, dar nu renunt la el, nu inca. 

Sasuke sa nu fi cu Sakura! Asteapta-ma! Tanjeste dupa mine! 
      Ba de fapt nu imi pasa de tine!

Pa pa! ASTEPT NExt! Sa fie rapid adus si lung de 3ori mai lung ca asta! BY!

Rose
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 08/04/2011

Mesaj Scris de Rose la data de Dum 29 Dec 2013 - 22:38

Bună!
    Cu toate că nu mă simt bine depun efortul de a această critică. Îmi cer iertare pentru întârziere, dar uite aici.

Capitolul 32
    Viata de cosmar...

Cand urcam in avion,space mi-am intors pentru ultima data capul ca sa vad rasaritul soarelui din orasul meu natal... - pentru ce ai folosit punctele de suspensie? Ele sunt folosite doar pentru a marca un sentiment nostalgic sau pentru a face o pauză în vorbire ori pentru o întrerupere a vorbitorului Sasuke ma trase mai redepe de mana ca sa nu mai prelungesc momentul.space Ultimele mele momente in Konohagakue au fost distruse de el.space A fost un oras minunat de cand m-am nascut.space Toti prietenii mei erau perfecti,space nu ma certam cu niciunul.space Acum ma asez pe un scaun de avion si imi amintesc de toate acestea.space Oricum totul va ramane in urma. space Viata mea va deveni un loc rece si izolat de restul omeniri. space Viata - ți-am subliniat substantivul ”viața” pentru că e o repetiție. Ele nu sunt acceptate, asta doar dacă nu sunt folosite ca figure de stil: Avea o privire rece, atât de rece încât îngheța pe oricine (aici se pune accentul pe acea privire rece, plină de indiferență, poate ură) mea va fi... space a lui Sasuke. space El va alege ce va face cu mine.
    De aici începi o altă idée, așa că sfatul meu ar fi să te duci cu propoziția pe alt rând. Uite: Fir-ar! space Cat urasc zborurile! space De la nastere am o frica ciudata de ele. space Caut sa-mi pun repede centura. space Sasuke luase bilete chiar la clasa I. space Aici era ca de lux. space Amandoi ne asezasem pe o parte a avionului unde sunt randuri doar cu 2 scaune. space Eu stateam la geam si priveam cum ceilalti oameni din jur se bucura ori ca pleaca ori sa ajung in sfarsit acasa. space – să facem o pauză. Nu pricep o chestie: de ce ai zis că își caută centura, iar după ai vorbit de clasa I și se așează pe un scaun? Nu are nici o logică. Prima și prima dată menționai unde are bilet, după spuneai că se așează la fereastră și la final vorbeai de teama ei și de faptul că își cauă centura. Urma zborul, space iar eu nu mai puteam de frica. space Brunetul observa rapid asta si isi strecura mana pe sub spatele meu, space iar cealalta si-o puse pe piciorul meu stang. Space Nu era nici macar o bara intre noi, space deci putea sa ma i-a in brate foarte usor. space Cand simt cum ne ridicam de la pamant, space nu mai rezist si il starng - strang pe Sasuke. space A naibii de frica! space Totusi, space doar brunetul reuseste sa ma calmeze si in momente ca acestea. space Ce este atat de special la un Demon – demon, cu „d”. Nu pricep de ce scrii cu literă mare. Nu e un nume. E doar denumirea unei specii, e exact ca și când ai spune găină. Nu scrii cu literă mare ci mică ca el? space Ce ma face sa ma simt asa? space Un raspuns simplu si direct ar fi dragostea, space dar n-o mai simt atat de mult ca la inceput. space Tot corpul imi este umplut cu frica la fiecare atingere primita de la el. space Intr-un final imi las capul pe geam si incerc sa adorm. space Imi deslipeam - dezlipeam uneori ochii ca sa mai privesc peisajele uimitoare care nu le poti vedea altfel. space Era minunat totul! space Padurile, space campiile, space raurile albastre, space toate le vedeam pentru prima si ultima oara. space Soarele se reflecta in apa si o facea sa para de aur. space Nu as fi vrut sa mai aterizeze avionul asta. space Fara sa vreau adorm, space deoarece Sasuke oricum ma sculase – din punctul meu de vedere ar merge mai bine „mă trezise”. Sună mai bine pe la 04:00. space Imi las capul pe umarul brunetului si cad intr-un somn adanc.
    *Dupa 5 ore de zbor* - nu cred că a cronometrat timpul cât a dormit, dar cert e că e inestetic. Pentru a evidenția trecerea timpului se centrează trei steluțe, fără a adăuga alte cuvinte. Cam așa:
    - space Trezeste-te! space Sakura trezeste-te, space am ajuns! space il aud pe Sasuke.
    - space Deja? space il intreb confuza.
    Ce naiba? space Am dormit atata timp? space Nici nu am mai putut sa-mi pun intrebari, space fiindca Sasuke ma trese - trase pana – fără „până” afara din avion. space Se grabea, space dar de ce? space Are tot timpul din lume sa faca ce vrea cu mine. space Parcarea in care ma ducea era oribila. space Toate - toată era plina de huligani care se uitau la mine salivand. space Macar era el aici sa ma apare de ei. space Il vad indeptandu-se spre o masina neagra imensa – să nu exagerăm cu hiperbolele. Mașinile nu sunt chiat atât de mari încât sî zici că e imensă. space Odata ajunsi in fata ei, space soferul lasa geamul in jos si ii spune lui Sasuke in – presupun că era „să” intre. space Din cate am inteles de la el, space soferul este unchiul lui, space Madara. space Cica o sa mergem la un hotel si vom locui acolo. space Ma trecea un fior rece pe spinare la auzul acelor cuvinte. space La un hotel? space Pe bune? space Un apartament nu ar fi mers? space Ce naiba? space A condus doar 5 – numerele se scriu cu litere, nu suntem la matematică minute si deja am ajuns in fata lui. space Madara opreste masina si ne scoate bagajele din portbagaj. space Sasuke ma ia de mana si ma trage afara din masina – autovehicol cred că era un sinonim bun pentru a evita o repetiție enervantă.
    -> încearcă să mai faci fragmente. Pui prea multe idei într-un singur fragment. Mai sus spuineai că a ajuns la aeroport, a aflat unde stă și acum e la hotel, iar de aici începe o altă acțiunea, iar din punctul meu de vedere ar trebui să începi de la capăt. O Doamne! space Pe hotel scria ,,Sex Paradyse". space Nu vreau sa intru acolo, space dar brunetul ma trage dupa el. space Luminile din jurul lui erau toate de un rosu extrem de aprins. space Nu vreau sa stiu cum e si interiorul. space Inchid ochii cand pasim inauntru. space Sasuke ma strange mai tare de mana si ma forteaza sa mi – mi-i deschid. space Peste tot erau tot felul de mafioti care erau satisfacuti in public de cu**ele lor. space O sa vomit aici. space Era atat de scarbos sa vezi la fiecare colt din hotel cum se f*ta – f*t altii. space Madara imi spuse sa stau aici pana Sasuke se duce sa vorbeasca cu cineva. space Il vad cum se indreapta spre un tip cu par alb, space dat cu gel si ochi mov. space Desigur, space cu o c**va peste el miscandu-se in sus si-n jos. space Brunetul da mana cu el fara sa-i pese de ce facea. space Sper sa nu ajung ca o tarfa in hotelul asta. space Fara sa observ, space Madara se dusese la bar sa-si ia o tarie sau ceva de genul si ma lasase singura. space Ocazia perfecta sa fug de aici. space Imi intorc capul in spate si vad usile hotelului inchise. space Aici puteai sa intri, space dar nu sa si iesi. space Ce noroc, - e o exclamație, așadar trebuia să pui semnul exclamării și să începi următoarea propoziție cu litera mare. vad un lift cum se deschide si nu e nimeni in el. space Ma indrept rapid spre el – dânsul și repetiția nu mai e.Sasuke ma observa rapid si fugea deja inspre mine. space Inchide-te! space Inchide-te, space te rog! space Pot rasufla usurata in sfarsit! space Liftul urca la etajul 9 - nouă, space iar el nu poate ajunge atat de repede acolo. space Ma las usor pe spate, space rezemandu-ma de o oglinda in care imi puteam vedea fata palida si ingrijorata. space Umerii deja ma dureau, space fiindca o gramada de probleme si necazuri erau puse pe ei. space Ma tageau in jos pur si simplu. space Liftul ajunsese rapid la etajul 9 - nouă, space iar usile fusera – fuseseră deschise. space In fata lor ma astepta chiar... space Sasuke. space Cum naiba? space Cum a ajuns el aici.- se înteabă pe sine așa că semnul potrivit era cel al întrebării Intra dupa mine in lift si ma izbeste le - de oglinda, space mai s-o sprga  spargă. space Blocheaza liftul  - îl blochează, pentru a evita repetiția apasand pe un singur buton. space Ma privea extrem de rece si fara mila. space Ma ucidea doar cu privirea. space Nu din nou! space Se prefacu in Demon - demon in fata mea. space O sa ma omoare. space O sa ma omoare fix aici. space Ma prinse de gat si ma ridica in sus. space Incercam sa-l fac sa ma lase, space dar cine sunt eu sa ma pun cu el? space Deja nu mai aveam aer si simteam ca mor acolo. space Deodata, space imi da drumul si cad pe jos. space Tusesc putin sec si las lacrimile sa se scurga pe fata mea. space Plansul a fost picatura care a umplut paharul...

Am ales să îți iau ultimul capitol la corectat pentru ca să îți arăt mai bine greșelile făcute de tine.
    Voi începe prin ați spune că exagerezi puțin cu părțile +18. Cam în fiecare capitol există câte o astfel de parte și mereu e același sistem: sărut, mușcături, mângâieri, textila jos, iar mai departe se înțelege. La un moment dat devine plictisitor să citești asta încontinuu și atunci când Sasuke și Sakura o vor face din dragoste, iar momentul  o să trebuiască să uimească publicul va fi ceva cu totul obișnuit și „nimic nou”. Așa că încearcă să mai reduci. Eu înțeleg că e un fic cu mafioți, dar totuși… Ai putea să spui doar că „mă duc să îmi fac de cap cu una din bordel”, iar restul se subînțelege.
    E mare păcat că nu îți faci capitolele mai mari. Ar trebui să încerci ușor să marești dimensiunea mor. Ideea e bună și merită capitole pe măsură. Cum faci asta? Păi uite că voi vorbi mai jos.
    Tu ai foarte multe sentimente în povestea aceasta și nu sunt expuse așa cum ar trebui. De exemplu ar trebui să pui accent pe durerea Sakurei; nu ai menționat mai nimic de faptul că cei doi copii sunt morți și de cum se simte ea. Fiind mamă și să știe că i-au murit copilașii nu e plăcut deloc. Frica ei față de Sasuke amestecată cu dragoste, ea a fost violată deci ar trebui să se simtă ca ultimul jeg, ca o cârpă și tu ar trebui să scoți puțin în evidență asta. Hai să îți dau un exemplu: „ Eram singură în noul dormitor. Sasuke mă aruncase aici ca pe o cârpă, dar de fapt asta eram. O cârpă de șters pe jos. Sasuke mă folosea doar pentru poftele sale demonice. Nu mai avea suflet în el. Am crezut că am reușit să îl scot din acel întuneric, dar m-am înșelat amarnic. Nici măcar nu știu ce l-a făcut să devină așa, mai rău ca la început.
    Am privit spre cerul devenit gri și mintea mi-a zburat la cei doi copilași ai mei. Acum, trebuie să fie undeva prin cer. Scumpa mea fetiță a fost ucisă de propriul tată, iar băiatul… nici nu vreau să știu. Nu pot să și nu vreau să îmi imaginez modul în care au murit. E prea mult pentru sufletul meu de mamă. Cât i-am ținut în brațe? Nici măcar o zi și i-am lăsat. Vreau să merg la ei, să fiu lângă dânșii căci și așa acum sunt a nimănui. Cui îi mai pasă de mine?” și pot să continui, dar ar fi cazul să mă opresc. Cu descriere ies capitolele mari și acțiunea nici nu fuge-nu că ar fi problema asta la tine.
    Nu e necesar să folosești o descriere wow încă de la început. Ea se dobândește cu timpul și experiența. Având în vedere că narezi la persoana I ar trebui să îți vină mai ușor. Mereu am spus sa și o voi repeta: personajul trebuie să fie apropiat de tine, de personalitatea ta. Tu, naratorul, trebuie să fii prezent peste tot și să știi tot – inclusiv cum se simte personajul tău. Din punctul meu de vedere o descriere a sentimentelor îți iese bine doar atunci cand te pui pe tine în situația personajului, te întrebi cum ai reacționa, cum te-ai simți și după expui, cât poți de bine, trăirile prin diferite figure de stil. Nu este necesar să folosești de la început o descriere de să stea omu în limba, ar fi cam mult să ceri asta. Treptat. Te folosești de adjective, enumerații și după treci pe comparații. Ușor, ușor vei ajunge să folosești epitete, metafore. Dar pentru început folosește adjective, enumerații și poate câteva compararații simple.
    Am vorbit de descrierea sentimentelor, dar hai să mă dau și pe cea a mediului în care are loc acțiunea. Cititorul trebuie să cunoască locul unde se află și personajul. De asemenea poți asocial asta cu sentimentele. Gen: „un fotoliu singur, părăsit de lume se afla în unul din colțurile camerei, la fel de singur ca și mine.” Sau: ”ploua! Cerul gri își vărsa lacrimile mari pest pământ. Priveam peisajul monoton și lipsit de culoare și mă gândeam că sufletul meu e exact așa acum. Nu mai e strop de culoare. Totul e rece. Am devenit doar o păpușă în ghearele unui demon nebun după plăcerile trupești.” Poate că am dezvoltat prea mult, dar am încercat să îți dau un exemplu. Nu uita nici de locurile în care plasezi acțiunea. Pe scurt spune ceva despre ele.

În ceea ce privește greșelile poți observa și tu pe capitol. Ține minte că după fiecare semn de punctuație se lasă spațiu. Nu înainte ci după!  
    Ai unele propoziții prea scurte. Ar fi o variantă să le dezvolți. Uite:
    Nu vreau sa stiu cum e si interiorul. Inchid ochii cand pasim inauntru. - Nu vreau sa stiu cum e si interiorul, iar atunci când pașim înauntru îmi închid ochii pentru a nu observa nimic oribil.
    Pe text ți-am atras atenția asupra fragmentării. Hai să o lămurim: atunci când muți acțiunea în alt loc, spre exemplu din parc ai ajuns pe munte, atunci începi un alt fragment ca să zic așa. Sau când ai o altă idee: am terminat cu amorul și ne dam o masă copioasă cu familia, să spunem. Tu faci fragmentele prea mari și e obositor pentru ochi să citești atâta. Uneori trebuie să mai începi și de la capăt altă propoziție.
    De asemenea te sfătuiesc să fii atentă și la semnele de punctuație utilizate. În afară de asta te-aș sfătui să corectezi capitolul înainte de a-l posta pentru a evita erorile de tastare.

Îți urez spor la scris și ai grijă pe viitor.

Noapte bună! 

Acum este: Mar 6 Dec 2016 - 14:06