╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Persoana I sau a III-a singular?

Distribuiti

RR
    Administrator
    Administrator

Sex : feminin

Data de înscriere : 09/01/2011

Persoana I sau a III-a singular?

Mesaj Scris de RR la data de Lun 30 Sept 2013 - 18:20

Membri de pretitutindeni, ma intrebam si eu intr-o zi: La ce persoana[I sau a III-a singular?] va place sa fie narata povestea? Sunt multi carora le place la persoana a 3-a si as dori sa stiu si eu de ce.

Mie imi place foarte mult ca povestea sa fie povestita la persoana a I-a. Cand eram mica nu citeam astfel de povesti si de aceea eram obijnuita cu persoana a III-a singular, dar cum am dat de carti si povesti scrise la persoana a I-a, am inceput sa-mi schimb parerea.
    Prin nararea la persoana I singular, sentimentele si actiunea personajului principal este mai bine inteleasa din punctul meu de vedere. Traiesti ce traieste si personajul, iar suspansul este mai usor de tinut.

Mie asta imi place, voua?

Rose
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 08/04/2011

Re: Persoana I sau a III-a singular?

Mesaj Scris de Rose la data de Lun 30 Sept 2013 - 18:31

Neaţa şi ţie.
    Sincer eu narez la persoana I, m-am obişnuit cu asta şi mi se pare că aşa pot înţelege mai bine personajul meu, pe care îl joc chiar eu, şi de asemenea descrierea este mai bine accentuată - pentru că la persoana I naratorul joacă şi rolul personajului; fiind astfel un narator-personaj.
    La persoana a III-a mi se pare puţin mai diferit. Naratorul ştie tot şi este prezent însă, din punctul meu de vedere, accentuarea sentimentelor nu e la fel. Adică e mai simplă, mai pe bâjbâite. Aici, naratorul îşi imaginează, nu trăieşte momentele cum se întâmplă în cazul narări la persoana I.

Trebuie să recunosc că am citit cărţi şi pe persoana I şi pe persoana a III-a. Cele pe persoana I sunt asemănătoare unui jurnal de viaţa însă puţin înflorat faţă de realitate. Nu am încercat niciodată să scriu la persoana a IIIa, poate am să o fac, cine ştie. Viaţa e plină de surprize. Adevărul este că nici nu prea dau importanţă narării la o anumită persoană la cărţi, la mine ceea ce contează e să fie pe placul meu :x

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Mesaj Scris de Pasila la data de Lun 30 Sept 2013 - 19:26

Eu una prefer persoana a treia... Mi se pare ca e mai frumos si mai usor de intrat in magia povestii, mai ales ca e mai usor de schimbat locul actiunii. Intr-o carte exista o perspectiva si numai una, nu se schimba, dar daca e persoana a treia o poti schimba si asta e un avatanj mare. Mi se pare ca orice fraza scrisa la persoana intai poate fi transormata usor la persoana a treia si pot fi puse alte parti de vorbire pe langa pentru a suna chiar mai bine. 
    De exemplu asa: "Ma simteam ingrijorata in legatura cu Jamie, are obiceiul de a intra in belele foarte des.", iar la a treia: "Tanara fu cuprinsa de fiorii ingrijorarii pentru Jamie, ii cunostea obiceiul de a avea parte de belele des.". Am facut asta ca sa va arat ce simplu si usor e sa schimbi ceva si sa se vada ca intr-adevar parca suna mai bine. Ma rog... eu una raman la a mea parere. 

WeAreDevils
    Nou venit
    Nou venit

Data de înscriere : 17/12/2011

Mesaj Scris de WeAreDevils la data de Lun 30 Sept 2013 - 19:45

Eu una jonglez cu ambele. Îmi place şi povestirea subiectivă (pers. I-a), dar şi cea obiectivă (pers. III-a).
    Sunt şi avantaje şi dezavantaje, cu toate că eu consider că poţi crea foarte multe cu ambele şi nu ai cum să nu realizezi o descriere bună, dezvoltată atâta timp cât pui suflet şi pasiune. De asemenea şi sentimentele pot fi bine realizate în ambele perspective, dar aşa cum am spus sunt şi dezavantaje. Dearece la persoana I nu prea poţi ca şi "personaj" şi ştii şi despre ceilalţi atâtea, adică să fii omnişcient. Chiar şi aşa în limita care ţi se oferă poţi pătrunde pe sub pielea fiecărui eveniment şi fiecărui protagonit/antagonist. :3 La persoana a III-a, ai mai multă libertate, fiindcă poţi descrie mai multe şi aici eşti şi omnişcient, dar şi omniprezent. Dar desigur depinde de fiecare cât vrea să dezvălui. Şi ca să nu mai deraiez de la subiect (căci mă gândesc că deja o iau pe câmpii), le prefer pe ambele, le folosesc pe ambele. E interesant să le încerci pe amândouă şi să nu te rezumi doar la una. Se deschid porţi noi şi întreci limitele şi pe lângă asta ai o gamă de chestii variate pe care să le încerci. <3
         Eu cel mai mult folosesc persoana a III-a când ştiu că ficul meu este complex şi trebuie să prezint, să aduc la suprafaţă lucruri din viaţă sau fenomenele care se abat asupra personajelor sau aspectele multiple din vieţile mai multor personaje. Iar persoana I-a o folosesc mai mult când ştiu că povestea emană profunzime, încărcătură mare emoţională sau pur şi simplu când simt nevoia să scriu la pers I-a, fiindcă doresc să las lumea să privească prin ochii personajului. :'3

Acum este: Sam 21 Ian 2017 - 6:22