Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
Andreea Schmitt
Inactiv
Inactiv
Sex : feminin

Roşu aprins

la data de Dum 8 Sept 2013 - 16:48

Capitolul 1

"Aş vrea să-ţi fi dat ceva, aşa cum tu mi-ai dat mie. Ceva ce nu are nume, desigur, ceva asemănător unei confesiuni, dar mai tare şi mai adâncă in sine; certitudinea că suntem în stare să iubim şi să fim iubiţi, aşa dintr-o dată, că există între tine şi alte fiinţe omeneşti o măsură comună, un punct de întâlnire, un punct slab unde te poţi atinge - foarte slab şi totuşi dădător de mari forţe."

Din perspectiva Sakurei:

Furioasă, frustrată şi flămândă. Era, cu siguranţă, cea mai proastă zi din acea săptămână. Cel mai probabil miercuri. Absolut. Cel puţin o dată pe luna, într-o miercuri, uneori şi lunea, îmi închideam alarma şi mă culcam, fără discernământ, la loc. 
Uram şi urăsc şi acum dimineţile sumbre de toamnă. 
      - Scuză-mă, am exclamat îndepărtându-mă de individul de care mă lovisem. 
M-am uitat în spate ruşinată, în timp ce mă îndepărtam. Multe cărţi erau împrăştiate pe trotuar, iar cutia de carton unde ar fi trebuit să se afle toate acele volume, era pe portbagajul unei maşini sport argintii. Bărbatul părea liniştit.
      - Scuză-mă din nou pentru că nu am timp să te ajut să le strângi, am continuat, lăsându-l în spate.
Vântul bătea, iar cerul era înorat. Presimţeam o după-amiază mohorâtă de stat în casă şi o dimineaţă nepotrivită de mers la şcoală. Îmi doream să dorm şi să dorm continuu.
Când am ajuns la şcoală, toţi elevii se îmbulzeau spre clase. Eu aveam literatura, undeva la etajul doi, cu profesoara Pheobe Cross. Era tânără, abia terminase facultatea de litere si limbi străine, însă inteligenţa şi frumuseţea ei erau tulburătoare. De fiecare dată când o priveam în ochi, o vedeam pe mama mea. Privirea de nepătruns şi irisul colorat în verde, genele lungi şi arcadele proeminente, scoase în evidenţă de farduri în nuanţe maronii. 
Îmi plăcea de ea.
Când am intrat în clasa ei, domnişoara Cross deja se afla acolo, sprijinită de catedră cu mâinile împreunate.
      - Bună dimineaţa.
Salutul meu a readus-o la realitate şi a facut-o să zâmbească. Obrajii îi erau supţi, iar buzele pline, date cu ruj roşu aprins. Îmi displăcea culoare, dar ei îi stătea bine.
      - Deschideţi cărţile la „Mândrie şi prejudecată”, îngână ea, plimbându-se printre rânduri, plimbându-şi degetele pe marginile bancilor.  "Mandrie si prejudecata" este una dintre capodoperele literaturii victoriene. Este un roman impresionant prin complexitatea personajelor, cu un subiect ce ar putea fi de actualitate şi in zilele noastre, dar şi o frescă a vieţii burgheziei engleze de provincie de la sfârşitul seco…
      - Pssst.
Mi-am ridicat rapid privirea din carte. Temari.
      - Ce vreeei? am întrebat-o, dându-mi ochii peste cap.
      - M-am cuplat cu ieri cu Naruto.
Am pufnit.
      - De ce ai vrea să te cuplezi cu cel mai id*ot, cel mai nătărău, cel mai fustangiu, cel mai redus mintal, cel mai...
      - Gata! Am înţeles ce vrei să spui, m-a întrerupt, uite, nu e chiar aşa. Nu îl cunoşti aşa cum îl cunosc eu...
      - ... „şi m-ai face super fericită dacă i-ai acorda măcar o şansă”, aşa cum am făcut şi cu ceilalţi -stai să număr- trei, cinci, şase, nouă, cu el zece tipi. Fii atentă, o să vă despărţiţi peste o săptămână.
      - Scuteşte-mă, a murmurat şi s-a întors.
Părul lung, uşor ondulat la vârfuri, era împrăştiat pe marginea băncii mele. Mi-am tras scaunul mai aproape şi i-am luat o şuviţă de păr între degetul arătător şi cel mijlociu. Nu observase. Părul îi era decolorat; mult prea decolorat pentru gustul meu, şi deşi blondul distrugea, în general, firul de păr, al ei era sănătos şi nedespicat. Frustrată, cu mâna stângă, mi-am aranjat câteva şuviţe după ureche şi am început să o urmăresc pe domnişoara Cross cu privirea. 
Purta o discuţie cu Nagato despre superficialitatea şi frivolitatea doamnei Bennet, cât şi asemănarea ei cu ultimile trei fiice, Kity, Mary şi Lydia. Ba mai mult, slaba lor pregătire din punct de vedere intelectual.
Am chicotit încet şi mi-am rotit privirea în încăpere. Categoric, nu doar Kity, Mary şi Lydia erau reduse şi nepregătite. Am tras aer în piept şi mi-am sprijinit bărbia de una dintre pălmi, ascultându-o în continuare pe domnişoara Cross. Celelalte doua fete ale familiei Bennet erau diferite, aveau o frumuseţe tulburătoare şi naturală, iar pregătirea lor intelectuală era impresionantă. De asemenea, nu vânau bărbaţii doar pentru banii lor, se făceau remarcate prin bogăţia şi profunzimea gândirii.
      - Dragii mei, râde ea, vreau să-mi pregătiţi data viitoare un eseu de o mie de cuvinte despre ce am vorbit ora aceasta.
Se sunase imediat după.
Fiecare ora de literatură ţinută de domnişoara Cross, desigur, trecea foarte repede. Ca romanele de dragoste. Clasicele romane de dragoste şi clasicul protagonist masculin puternic, gentil şi chipeş, de care fiecare femeie s-ar putea îndrăgosti, indiferent dacă ar fi personaj sau cititor. 
Fir-ar, mi-am spus, ridicându-mă din bancă. Nu îmi plăcea să mă gândesc mereu la baiatul perfect şi ireal, surprins doar în cărţi şi atât. Îmi făceam rău cu discernământ. Dar... fără să-mi dau seama continuam să aprofundez şi să îl suprind în mintea mea pe acel cineva, ideal şi potrivit persoanei mele, creeat dupa un tipar diferit. Un bărbat gentil şi apropiat de vârsta mea, poate mai în vărstă cu un an, poate cu doi. Doar atât. Inteligent,  dar inteligent într-un mod distinct. Cu ochii albaştri şi buzele pline. Cu părul blond, ciufulit tot timpul şi tenul alb. Nu, nu, fără ten alb.
Off, Sakura, te rog, revino-ţi.

Cursul de biologie avea să înceapă în mai puţin de zece minute. Aveam o profesoară în vârstă, pe-a cărui nume nu îl reţinusem şi care ne înnebunea cu teste şi ascultări. Săptămânal!
      - Copii, ora aceasta este compomisă, spune ea rezemându-se de catedră. Va veni un tânăr să vă vorbească despre relaţiile sexuale între adolescenţi, bolile cu transmitere sexuală şi mijloace contraceptive.
Ce premieră.
Imediat după ce profesoara tacu, uşa clasei se deschise. În momentul respectiv nu dăduse prea mare atenţie, eram atrasă de creionul meu monstruos de ascuţit. Voiam să desenez ceva sau, pur şi simplu, să-mi mâzgâlesc ultima pagina din caiet, dat fiind faptul că ora de biologie era periclitată. 
Am apăsat vârful creionului de foaia albă. L-am apăsat din nou. Şi am continuat şi a treia ora, retrăgându-l în scurt timp. L-am presat de degetul meu arătător, al mâinii stângi, şi am constatat cu surprindere ca s-a rupt. Fir-ar. 
Mi-am ridicat privirea de pe creionul fără vârf şi l-am privit pe bărbatul din stânga profesoarei de biologie. Înalt, îmbrăcat cu un costum negru şi-o cămaşă albă, cu un guler perfect călcat şi cu un zâmbet discret pe buzele subţiri, roşiatice. Un nod în gât mi se formase când am urcat cu privirea, descoperindu-i ochii negri, împrejmuiţi de gene lungi, închise la culoare. Avea obrajii supţi şi maxilarul proeminent; tenul fără cusur, fără riduri sau imperfecţiuni. Umerii îi erau laţi, iar şoldurile înguste.
Pierdută în detalii, mi-am scăpat creionul pe podea. Am atras atenţia câtorva elevi cât şi cea a bărbatului. Ruşinată de profunzimea privirii lui, m-am aplecat să-mi recuperez obiectul. Stomacul meu era pe dos, senzaţie cauzată, categoric, de fizicul lui suprinzător şi trăsăturilor frumoase. În mod cert, era foarte plăcut la vedere.
      - Domnule...
      - Sasuke, răspunde.
      - Aşa, Sasuke, aveţi cumva o ascuţătoare?
Râde.
      - De data asta eu sunt cel care se scuză, rosteşte, zâmbindu-mi.
Dumnezeule. Fir-ar. La naiba.La dracu.Cum pot fi atât de proastă?
Mă simţeam jenată, umilită, jenată. Obrajii îmi luaseră foc, inima îmi bătea cu putere, iar sângele îmi era pulsat diferit. Oribil, chiar. Nu îmi plăcea sentimentul respectiv; eram agitată şi nu îmi plăcea faptul că toţi elevii se holbau la individul chipeş, neînţelegându-i aluzia.
Am înghiţit în sec şi mi-am muşcat buza inferioară, neştiind ce să-i răspund. Îi evitam privirea curiosă.
Râde din nou...
      - Ridicaţi mâinile cei care şi-au început deja viaţa sexuală, a spus, plimbându-se printre bănci.
M-am uitat cu coada ochilor prin clasa. Mai mult de jumătate au ridicat mâinile. De ruşine, am făcut-o şi eu.
Era o minciună, o mare minciună, căci eram virgină şi nici nu mă gândisem să o fac prea curând. Nesigură, mi-am lăsat mâna să cadă pe bancă odată cu ceilalţi colegi.
      - Dezvăluie-ne tu, cea cu părul roz, prima ta experienţă.
Mă cutremur auzindu-l.
      - Scuză-mă, din nou, dacă nu vreau să îmi împart viaţa mea personală cu tine şi cu ceilalţi din jur, continui ofensată, încercând să nu-i dezvălui că de fapt mă simţeam al naibii de ruşinată că ridicasem tonul.
      - Atât de groaznic a fost?
Mă înfurii.
      - Încetează, îi spun.
      - Sasuke, replică Temari, la tine cum a fost şi când s-a întâmplat?
Surâde, dezvăluind întregii clase, nişte dinţi albi şi drepţi. Chiar şi aşa, irezistibil şi fermecător, nu-mi puteam îndepărta jena şi nervozitatea de pe faţă.
      - Aveam şaispreze ani şi, râde, dacă îmi aduc aminte bine, prietena mea a insistat să facem sxx. Era mai mare decât de mine cu un an sau doi şi o mai făcuse de câteva ori, şi cu toate astea, nu m-am simţit ruşinat sau frustrat că eu nu aveam experienţă şi ea da.
      - Unde s-a întâmplat? întreb, privind ceasul din spatele lui.
      - Mmm, într-o parcare, în maşina ei.
Încep să râd, netezindu-mi una din sprâncene cu degetele lungi. 
      - Sasuke, zic eu, accentuându-i numele, ce s-a întâmplat în maşină?
Se apropie de mine, afundându-şi mâinile în buzunarele pantalonilor.
      - Am făcut sex cu ea, ce altceva se putea întâmpla?
      - Hmm, îmi trec multe prin minte, şoptesc.
      - Mm, voia mai mult.
      - Şi, continui, s-a întâmplat?
      - Era inevitabil, spune zâmbind.
Furia scăzuse, iar jena crescuse. Era foarte aproape de mine, de banca mea, mai precis.
      - Presupun că şi tu ai păţit la fel, continuă.
      - Presupui greşit.
Chiar în momentul în care îmi incheiasem fraza, se sunase. Dumnezeule, cât de furioasă eram şi cât de mult  îmi doream să-l fac să-şi înghită cuvintele, acolo, de faţă cu toată lumea. 
Mi-am adunat lucrurile şi am părăsit clasa fără să-l privesc. Tindeam să cred că dacă îi mai vedeam pentru o clipă ochii ăia negri şi pătrunzători, aveam să cedez şi să renunţ la acea ranchiună. Nu puteam permite asta. Avea să creadă că-s o copilă proastă şi imatură.
Oare şi-a dat seama că nu am făcut sex? m-am gândit pentru un moment, rezemându-mă de vestiar cu spatele, şi cuprinzându-mă în braţe. Nu cred...

Mm, sper sa va placa. Am decis sa il postez si pe acest forum, insa aici nu va fi cenzurat si vor exista diferite scene...

Pasila
Scriitor
Scriitor

Re: Roşu aprins

la data de Dum 8 Sept 2013 - 16:51
Hi :3
Ma bucur ca ai postat si aici ficul Love it e foarte frumos, cred ca ti-am mai spus cat de mult imi place :3 Mai are rost sa repet? Sunt inca fascinata de fiecare cuvant, fraza :3 
Scene? Ce scene? Hei, mor sa aflu! Abia le astept, si poate o sa fie si ceva mai... oo, domne, nici nu ar trebui sa ma gandesc la asemenea perversitati. Oricum, sunt sigura ca ne vei surprinde maxim. Love  

Ultima editare efectuata de catre ELI :) in Mier 11 Sept 2013 - 1:08, editata de 2 ori
Irene.
Moderator
Moderator

la data de Dum 8 Sept 2013 - 16:58
Bună. *hug*
Uite că, după atâta timp, vin cu editul. xD
Ți-am citit ficul de când l-ai postat și m-am îndrăgostit pe loc de el. *hmm* Este unul din ficurile mele preferate. *hmm* Iar tu, ești o scriitoare minunată! :o3
Sunt la zi cu capitolele, chiar le-am citit de 2-ori, acum ar fi a 3-a oară. O plăcere să-ți citesc ficurile. Ți-am zis, sunt o mare fană de a ta. :o3
Nici nu știi cât mă bucur că ai postat ficul aici. :o3
Primul capitol este interesant, la fel și al 2-lea. .o3
Ideea este interesantă și m-ai făcut curioasă, iar stilul tău de a scrie este original și captivant. Pot spune că ești idolul meu, te admir foarte mult.
Sunt curioasă cum vor fi scenele și când vor fi.
Nici nu știu ce să zic. Mă tot gândesc ce să spun despre fic dar tot ce-mi vine în minte sunt laude pentru tine și cât de mult iubesc ficul. :o3
Sper să postezi și următorul capitol repede. Și să te apuci de continuare -
Te pup! :*
Ella ♣
Moderator
Moderator

la data de Mier 1 Ian 2014 - 15:54
Din cauza inactivităţii acest fic se închide. În cazul în care doreşti să continui povestea îmi poţi da un mesaj privat şi voi rezolva în cel mai scurt timp cu putinţă. ^_^
Continut sponsorizat

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum