Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

~Desire, obsession, passion and pride~

Distribuiti
    Irene.
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Mesaj Scris de Irene. la data de Mier 14 Aug 2013 - 23:14

Intr-o lume plina de tentatii si pasiune, obsesia e cea mai mortala dorinta …

Chapter 1

Londra, 8 august 2020

La biroul sau, Percy Jackson rasfoia dosarul adus in urma cu doar zece minute. Era pe la ultimele pagini iar ochii lui albastri erau atintiti pe ultimul paragraf plin de cuvinte stiintifice, medicale. Gura i se uscase, buza inferioara fiind supusa unei toruri groznice. Pe chipul sau au aparut doua riduri inestetice, sprancenele i s-au apropiat incet si un marait infundat s-a auzit.

Cateva clipe mai tarziu, cand terminase de citit si ultimul cuvant nenorocit nu-si putea dezlipi privirea de la ea, prietena lui care fusese alaturi de el tot timpul. A fost acolo sprijinindu-l, sfatuindu-l, incurajandu-l, ocrotindu-l, iubindu-l. Ii privea chipul atins de vreme si nu-i venea sa creada ca ea, din toti oameni are aceasta soarta.

-Acelasi rezultat.

Spusese atat de incet, soptit, cu ochii inca fixati pe chipul ei zambitor. Glasul ii era stins, trist.

Nu spuse nimic. Continua sa-l priveasca cu zambetul pe buze ce trada durerea din sufletul ei. Ochii ei si-au pierdut stralucirea, ca si ea, doar sufletul, bunatatea ei au ramas neschimbate.

-La dracu! Am refacut testul de trei ori si acelasi rezultat. Imi pare rau! Nu meriti asta, esti cea mai buna persoana pe care am cunoscut-o in toata existenta mea buna de nimic!

Spuse el nervos, din ochii lui marini varsandu-se cateva lacrimi fierbinti ce se revarsau pe pometii supti. Datea repede cu pixul in suprafata din lemn plina de harti imprastiate. Isi duse repede cealalta mana la frunte, masandu-si tamplele incercand sa opreasca durerea ce tocmai il lovise.

-Percy, dragul meu, ajunge! Viata merge inainte, acesta este cursul ei. Acesta este destinul meu. Ziua asta trebuia sa vina o data si o data, ma bucur ca a sosit aceasta clipa. Ma simt bine, nu-mi este frica. Acolo, cineva ma asteapta, ma asteapta cu cateva raspunsuri, cu adevarul, spuse bland inca mentinandu-si zambetul pe buze.

-Da, dar ...

Ochii lui exprimau o durere de nedescris si nervos, isi indreapta din nou atenta catre harti. Incepu sa le reciteasca, strangand puternic foile.

-Trebuie sa fie o greseala. Da, asta este! Este o greseala!

-Dragul meu, nu este nici o greseala. Oricat de mult ai vrea asta, testul nu minte. L-ai refacut de trei ori, acelasi rezultat. Asta e.

Nu o baga in seama. Continua sa rasfoaie paginile cautand ceva. Orice. Ceva ce-l va ajuta, ce-i va demonstra ei ca testul este gresit, ca el are dreptate si ca totul v-a fi bine.Furios, stresat, obosit si iritat rasfoia paginile una dupa alta.

Ea isi puse mainile peste ale lui, strangandu-l puternic. Ii zambi dragastuos in timp ce-l mangaia parinteste.

-Uita-te la mine, dragul meu!

Dar el nu-si ridica privirea, nu indraznea. Cuim putea sa faca asa ceva? Sa o priveasca in ochi in timp ce ii zambeste si ii spune ca totul va fi bine, cand este clar ca nu va fi! Ii venea sa urle, sa sparga totul in calea lui. Sa se aseze intr-un colt intunecat si sa planga pana era secatuit de lacrimi, pana durerea din piept se stingea.

-Nu uita! Sunt puternica, sa nu crezi ca aceasta veste ma v-a opri!

Putea simti cum ii zambeste, cum se comporta ... normal. Ea chiar credea ca va fi bine? Ca totul v-a fi ca inainte? Oare si-a iesit din minti? Ce va fi bine cand ea va fi ingropata doi metri in pamant? Ce va fi atunci? Cand toti vor fi indurerati, tristi, goi. Ce se v-a intampla atunci?

-Ce ... ce voi face fara tine?

-Iti spun ce vei face acum: te vei duce acasa, vei face un dus si te vei relaxa iar dupa iti vei petrece timpul alaturi de familia ta.

-Dar nu te pot lasa acum! Ai nevoie de mine! Trebuie sa ma asigur ca iei toate acest medicamente, ca totul merge bine, trebuie sa te internez, sa-ti gasesc o camera, sa-o sunt pe Anabelle. Da, trebuie sa o sun sa-ti aduca lucrurile aici. Trebuie sa ...

-Percy!

Tacu. Reusise sa o infurie. Nu o mai vazuse de cativa ani furioasa. In special pe el. Adevarat, uneori intrece masura si este sacaitor, prea protectiv, enervant si foarte curios, mereu spune nevrute si mereu o da in bara, dar, de ce s-a suparat acum, cand el ii vrea binele? Este singura, prietenii au parasit-o, nu are familie, el este singurul care i-a ramas alaturi, care contnua sa-i fie prieten, care tine la ea ca la propria mama. Ea i-a fost alaturi in moementele grele, cand fiul lui a avut accident de masina si a intrat in coma, cand fusese aproape sa-si piarda casa si ea i-a ajutat, cand se certase cu Josephine. A fost acolo, tot timpul.

-Dragul meu, continua bland, nu-ti mai fa atatea griji pentru mine! Sunt bine, nu este nevoie de internare. As vrea sa stau acasa, in liniste. Asta este dorinta mea. Crezi ca o poti respecta?

-Ce imi ceri este sa te privesc cum te stingi? Cum te chinui? Cum respingi tratamentul, care, la dracu!, ar putea sa-ti mai ofere cateva zile in pluse?

-Cateva ore, zile, saptamani ... Ce conteaza? Tot voi muri.

Stiu, cu acest fic mi-am semnat contractul cu diavolul.
    Acest fic este dedicat unei persoane speciale ce ma inveseleste mereu ... si imi da durerei de cap *hehe*. Jojo:) Si Reeah. :o3 Sper sa va placa ficul ~si va rog, nu ma presati sa aduc nextul repede! :-s~
    Lectura placuta! ^^
    P.s: Imi cer scuze pentru lungimea lui. Stiu, este mic, dar cineva nu a avut rabdare. [-(

Ultima editare efectuata de catre •Kira™ in Lun 19 Aug 2013 - 13:41, editata de 2 ori
    Jossephine
    Membru
    Membru

Re: ~Desire, obsession, passion and pride~

Mesaj Scris de Jossephine la data de Mier 14 Aug 2013 - 23:16

EDIT !
    Hi, sweeety :3
    Tu micăăă. Alt fic care să mă omoare și alt fic la care să te stresez, ă? Am impresia că ție îți place să te chinui ;-? Ei, oricum, și mie îmi place. Deci a fost un început așa de ciudat, exact pe placul meu b-) Briliant și îmi stârnește interesul, mai ales că este în anul 2020. Okai, mă gândeam eu că acea femeie are o boală și prima mea impresie a fost că bărbatul e soțul ei, dar când i-a spus să meargă acasă la familia lui mi-am dat seama că nu e soția. Cel mai probabil, o prietenă adevărată. Mi-e milă de ea T.T o să moară și nu îi este deloc frică, pe când acel bărbat cred că ar fi în stare să refacă testul ăla de vreo douăzeci de ori, și chiar dacă ar arăta toate testele că ea e bolnavă, el ar spune că totuși e o greșeală. Îmi dau seama cât de obsedat e ca ea să trăiască. T.T Mai aveam puțin și plângeam la un moment dat T.T 
    În concluzie, ador ficul dedicat mie, adică cadoul pentru mine :3 E cel mai frumos cadou pe care l-am primit vreodată :3 Și dacă e cel mai frumos cred că știi ce înseamnă. Vreau următorul capitol, care să fie luuung, mare, frumos, alt capitol de care să mă îndrăgostesc :3 Acum apucă-te de scris la tentația seducției :3 Neapărat !
    Irene.
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Irene. la data de Mier 1 Ian 2014 - 13:45

Fic închis la cererea autoarei.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mar 23 Mai 2017 - 12:01