╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Désolé.

Distribuiti

H∆ZY
    Inactiv
    Inactiv

Sex : feminin

Data de înscriere : 09/08/2013

Désolé.

Mesaj Scris de H∆ZY la data de Vin 9 Aug 2013 - 13:07

Umm, acest fic mai este postat pe un site. Sper sa va placa. Smile Big smile 

Désolé

Capitoul I

-De ce imi faci asta? Eu …
    -Nu am de ales, pustiule.
    -Nu ma parasii, te rog! Eu te iubesc, iar tu ma iubesti, asa-i?
    -Tu nu stii cum este viata. Ai doar cinsprezece ani, viata ta acum incepe, nu o poti risipii cu o femeie de patruzeci si cinci de ani. O sa intalneti fete, fete frumoase, tinere … cu ele o simti ca traiesti.
    -Eu te vreau pe tine …
    -Atunci cand ne vom revedea … vei fii un barbat in toata firea, iar eu … o baba acra satula de viata.

Chicoteste pentru cateva secunde, apoi ma saruta apasat pe frunte.  Inghite sec apoi ma strange strans in brate. Mi-a vorbit cu simplitate, sinceritate si fara ingamfare. O sa-mi fie dor de toate astea, de ea … ea era totul pentru mine. Sentimetle nu pot disparea dupa noapte, eu o iubeam. Dar cred ca relatia sa bazat doar pe s*x. Imi da drumul , apoi ma saruta pe crestetul capului. O priveam cum isi impacheta lucrurile, am incercat sa o opres, dar a fost in zadar. Vrea sa plece, departe de mine, departe de tot ce a fost intre noi. Nimic nu o mai opreste. Ochii mi se umezira, nu doream sa plang, nu in fata ei, ce va crede.

-Pustiule … doar n-ai sa plangi, nu?
    -N-nu … barbatii nu plang.
    -Gresesti.  Chiar si barbatii mai plang cate odata.

Atunci pufnesc in plans, nu doream sa plece, eu voiam sa ramana, aici cu mine, pe vecie. Amandoi, sa ne iubim pe vecie. Dar stiam ca acesta era doar un vis, un vis care nu se va implinii niciodata. Oare … de ce a foat cu mine, doar pentr s*x, doar ca sa se distreze, atat. Sunt foarte derutat, nicioadata nu mi-a spus de ce si-a petrecut ultimele luni aici … cu mine. Cu un mucos de cinsprezece ani, pe care nu l-a iubit niciodata. Lacrimile mi s-au uscat pe obraji, afara ploua de aproximativ doua ore. Ea continua sa isi impacheteze lucrurile. Se opreste pentru un moment si ma priveste. Ofteaza sonr si se apropie de mine.
    -Nu mai fii trist. Nu ai motive.
    Imi mangaia parul si ma privea cu mila, m-a saturat de asta. Toata lumea ma considera un copil, de ce? Nu mai sunt un copi. Am incept sa mai fiu un copil atunci cand am intalnito.

-Cu cine o sa pleci?
    -Cu sotul meu.

Inchid ochii pentru cateva secunde aoi ii redeschid. Ma uitam la ea socat de tocami ce spusese.Ma privea trista. Se ridica de pe pat, si se indreapta spre usa.

-Imi pare rau, Sasuke.

*
    (Dupa un an)

Numai un dobitoc se poate mania pe altii. Oare,  o sa ma comport mereu ca un copil? Cand am sa deprind bunul obicei de a nu le darui din sufletul meu oamenilor astora decat exact pentru cat ma platesc? Daca vreau sa ma bucur si de respectul lor  si de al meu.  Ah, mai sunt cinci minunte, simt ca ma sufoc.  De ce ma aflu in starea asta? Toace acele sentimente … nu au disparut. Ah, ma comport ca un mucos. Nu! Numai, nu mai vreau asta! M-am saturat. Priveam cu atentie in jur, totul era intact. Inghit sec si ma ridic in picioare. Nu mai are rost. Totul s-a schimbat. Veneam aici in fiecare saptamana … voiam sa stiu faca va revenii, dar camera era goala mereu, mereu si mereu. Ies din apartament, alergam pe strada ca un tembel. Nu cred ca am sa mai ma indregostesc niciodata.  Ajung in fata unui bloc, urc sacrile rapid si bat cu putere intr-o usa de lemn masiv. Usa se deschide cu un scartai insuportabil. O fata de cinsprezece ani apare in fata mea, zambeste lar si imi sare in brate

-Ai venit! Tu chiar ai venit …
    - Da … cum spui tu. Haide sa intram, este frig afara.

Apartamentul era unul de fite, cu toate cele. Ea nu se dezlipise de mine. Simteam ca ma sufoc.
    -Parintii mei nu sunt acasa. Deci suntem doar noi doi … singuri.
    Zambeste strengar apoi ma saruta apasat pe buze. Se deslipeste de mine. Zambea in continuare. Obrajii ei, de obicei palizi, acum I s-au imbujorat in culorile cele mai vii.Fata aceasta hiar era naiva, si se vedea cat de colo ca e tulburata, un simtamant de jena  si chiar de manie ii intuneca seninatatea atanca si mai presus decat toate intersele vulagre ale vietii, seninatatea care dadea atata farmec infatisarii ei ingeresti.

-Mi-a fost atat de dor de tine. N-ai habar cat de mult mi-ai lipsit.
    -Si mie mi-a fost dor de tine.

Ma simt muradar, sunt un nenorocit, imi bat joc de ea. Nu o iubesc, ea ma adora, vad asta. Simt asat. De cate ori facem s*x ii simt emotia, dragostea, totul. Sunt un nenorocit, am ajuns sa fiu exact ca si “ea” . Isi face iluzii cu mine, ah, o sa sufere exact ca si mine.

-Sasuke, ce s-a intamplat? Te vad schimbat, mai rece. Ce s-a intamplat? Spune-mi, te rog.
    -Nimic, nu trebuie sa fii ingrijorata, ma simt bine.
    -De ce ma minti?
    -Nu te mint! Am spus ca ma simt perfect!
    -Sasuke … eu te iubesc, si nu vreau sa te pierd.
    -Nu  ma vei pierde, si eu te iubesc pe tine.

Uram sa o mint, dar déjà devenea o obijnuinta. Sper ca totul sa schimbe. De ce oare a aprut in viata mea? Nu mai supor nimic.
    -Trebuie sa aflii ceva.

Ultima editare efectuata de catre H∆ZY in Lun 2 Sept 2013 - 15:17, editata de 2 ori

Irene.
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 15/07/2011

Re: Désolé.

Mesaj Scris de Irene. la data de Mier 14 Aug 2013 - 20:43

Buna! *hug*
    Ti-am citit capitolul de ceva timp, pe acel forum. Imi place si m-ai facut foarte curioasa. :3 Este foarte interesant. Imi place! :x
    Cine este acea femeie? o.O Atat de batrana pentru el! o.O Si mai are si sot. :-L
    Datorita ei s-a transformat in "monstru". -.- Femeile ...
    Baboo! Te ... Arh! ;-L Mi-ai facut iubirea sa sufere. ;-L Cototroanta. :-L
    Aa, ce ii zice? ;-L
    Ai un stil de a scrie frumos. Ai ales si un titlu interesant, simpatic, adorabil.
    Sper sa aduci in curand capitolul 2. ^^ Spor la scris! *kiss*

Jossephine
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 06/11/2011

Mesaj Scris de Jossephine la data de Vin 16 Aug 2013 - 23:53

Hi, sweetheart:3 
    Ce-i drept, am citit acest capitol și pe alt forum, dar o sa comentez aici ^^ 
    Ador ideea ta. Mi se pare chiar originală, mai ales diferența de vârstă dintre Sasuke și Sakura. Dar e puțin cam ciudat faptul că lui Sasuke - puști de cincisprezece ani - îi place de Sakura care are, 45. Sunt 30 de ani diferență. Cred că Sakura arată foarte bine, pentru că la 15 ani băieții caută fete mai tinere, de vreo 16-18 ani, care să arate bine. Știi, e vârsta aia când li se urcă hormonii la cap. Oricum, îmi place la nebunie ficul acesta și sper să nu renunți la el, nu te-aș lăsa (d) Deci, sper să aduci cât de curând următorul capitol și ai grijă să mă anunți și pe mine ^.^

Alle'
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 25/08/2013

Mesaj Scris de Alle' la data de Mar 27 Aug 2013 - 16:54

Hallu dear ^.^
    Am trecut şi eu pe aici. Ei ce pot spune.. Îmi place ideea până acum. E doar primul capitol deci n.am prea multe de spus. Ok deci ideea e originală..ai descriere, dialogul e bun.. nu e sec.
    Atât am avut de spus deocamdată. Spor la scris. Aştept next-ul Smile

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Mesaj Scris de Pasila la data de Dum 8 Sept 2013 - 16:18

Aaaaaaaaa, in primul rand sunt o intarziata. Vina meaaaa. 
    In al doilea rand, iti ador ficul. Primul capitol si deja il ador. O.O Genius. Imi place mult ideea ta, femeie asa batrana si toata drama asta din sentimente de la inceput ... ai descris totul superb :3 Ma bucur ca ti-am descoperit ficul, chiar imi place mult. Adica ideea imi place maxim. Sigur, sigur, sigur ajunge la terminate o data ;;] Cu mine si Jojo pe cap, clar o sa ajunga acolo.
    Oo, sper ca acum ai macar cateva randuri scrise in word si o sa termini capitolul cat de curand. ;;] pentru ca abia astept nextul. O sa fiu prima b-).

Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 16/04/2012

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Dum 8 Sept 2013 - 22:45

@H∆ZY a scris:Umm, acest fic mai este postat pe un site. Sper sa va placa. SmileBig smile
    Désolé

Capitoul I

-De ce imi faci asta? Eu …
    -Nu am de ales, pustiule.
    -Nu ma parasii[Doar cu un singur "i", nu se dubleaza.], te rog! Eu te iubesc, iar tu ma iubesti, asa-i?
    -Tu nu stii cum este viata. Ai doar cinsprezece ani, viata ta acum incepe, nu o poti risipii[Din nou doar un singur "i", nu se dubleaza.],  cu o femeie de patruzeci si cinci de ani. O sa intalnesti fete, fete[Nu mai era nevoie sa repeti cuvantul "fete", era de ajuns sa continui cu adjectivele.] frumoase, tinere … cu ele o simti ca traiesti.
    -Eu te vreau pe tine …
    -Atunci cand ne vom revedea … vei fii un barbat in toata firea, iar eu … o baba acra satula de viata.

Chicoteste pentru cateva secunde, apoi ma saruta apasat pe frunte.  Inghite sec apoi ma strange strans [Desi “strans” l-ai folosit ca verb si adverb, suna putin sacaitor “ma strange strans”. Puteai folosi alte cuvinte de a induce cititorului acea imagine pe care voiai sa o creezi, cum ar fi “ma strange puternic sau ma imbratiseaza strans”.]  in brate. Mi-a vorbit cu simplitate, sinceritate si fara ingamfare. O sa-mi fie dor de toate astea, de ea … ea era totul pentru mine. Sentimentele nu pot disparea dupa noapte, eu o iubeam. Dar cred ca relatia s-a [Aici "s-a" este inaintea unui verb, nu este folosit cu rolul de adjectiv posesiv.] bazat doar pe s*x. Imi da drumul , apoi ma saruta pe crestetul capului. O priveam cum isi impacheta lucrurile, am incercat sa o opresc, dar a fost in zadar. Vrea sa plece, departe de mine, departe de tot ce a fost intre noi. Nimic nu o mai opreste. Ochii mi se umezira, nu doream sa plang, nu in fata ei, ce va crede.

-Pustiule … doar n-ai sa plangi, nu?
    -N-nu … barbatii nu plang.
    -Gresesti.  Chiar si barbatii mai plang cate odata. [color:fdc3=-red][Cateodata se scrie legat pentru ca are sensul de uneori.]

Atunci pufnesc in plans, nu doream sa plece, eu voiam sa ramana, aici cu mine, pe vecie. Amandoi, sa ne iubim pe vecie. Dar stiam ca acesta era doar un vis, un vis care nu se va implinii niciodata. Oare … de ce a fost cu mine, doar pentru s*x, doar ca sa se distreze, atat. [Propozitia asta e cam derutanta. Ai inceput ca si cand ai fi vrut sa pui o intrebare, dar ai terminat-o cu punct. Trebuia sa pui semnul intrebarii la final, sau pe la mijlocul propozitiei si apoi sa incepi alta.] Sunt foarte derutat, nicioadata nu mi-a spus de ce si-a petrecut ultimele luni aici … cu mine. Cu un mucos de cinsprezece ani, pe care nu l-a iubit niciodata. Lacrimile mi s-au uscat pe obraji, afara ploua de aproximativ doua ore. Ea continua sa isi impacheteze lucrurile. Se opreste pentru un moment si ma priveste. Ofteaza sonor si se apropie de mine.
    -Nu mai fii trist. Nu ai motive.
    Imi mangaia parul si ma privea cu mila, m-a saturat de asta. Toata lumea ma considera un copil, de ce? Nu mai sunt un copil. Am incept [Nu sunt foarte sigura daca ai vrut sa scrii "inceput" sau "incetat", dar dupa propozitie tind sa cred ca ai vrut sa scrii incetat.] sa mai fiu un copil atunci cand am intalnito. [Corect este cu cratima, "intalnit-o", pentru ca este verb.]

-Cu cine o sa pleci?
    -Cu sotul meu.

Inchid ochii pentru cateva secunde apoi ii redeschid. Ma uitam la ea socat de  tocmai ce imi spusese. Ma privea trista. Se ridica de pe pat, si se indreapta spre usa.

-Imi pare rau, Sasuke.

*
    (Dupa un an)

Numai un dobitoc se poate mania pe altii. Oare,  o sa ma comport mereu ca un copil? Cand am sa deprind bunul obicei de a nu le darui din sufletul meu[virgula] oamenilor astora decat exact pentru cat ma platesc? Daca vreau sa ma bucur si de respectul lor  si de al meu.  Ah, mai sunt cinci minunte, simt ca ma sufoc.  De ce ma aflu in starea asta? Toate acele sentimente … nu au disparut. Ah, ma comport ca un mucos. Nu! Numai, nu mai vreau asta! [Nu inteleg de ce ai pus acel "numai" de la inceputul propozitiei. Nu are ce cauta acolo, pentru ca nu prea da sens frazei si o face confuza.] M-am saturat. Priveam cu atentie in jur, totul era intact. Inghit sec si ma ridic in picioare. Nu mai are rost. Totul s-a schimbat. Veneam aici in fiecare saptamana … voiam sa stiu faca [Cred ca ai vrut sa spui "daca".] va revenii[Doar un singur "i", nu se dubleaza.], dar camera era goala mereu, mereu si mereu. Ies din apartament, alergam pe strada ca un tembel. Nu cred ca am sa mai ma indregostesc niciodata.  Ajung in fata unui bloc, urc sacrile rapid si bat cu putere intr-o usa de lemn masiv. Usa se deschide cu un scartai insuportabil. O fata de cinsprezece ani apare in fata mea, zambeste larg si imi sare in brate[Punct.]

-Ai venit! Tu chiar ai venit …
    - Da … cum spui tu. Haide sa intram, este frig afara.

Apartamentul era unul de fite, cu toate cele. Ea nu se dezlipise de mine. Simteam ca ma sufoc.
    -Parintii mei nu sunt acasa. Deci suntem doar noi doi … singuri.
    Zambeste strengar apoi ma saruta apasat pe buze. Se deslipeste[Cuvantul e "dezlipeste", cu z nu s.] de mine. Zambea in continuare. Obrajii ei, de obicei palizi, acum I[Cu "i" mic.] s-au imbujorat in culorile cele mai vii. Fata aceasta chiar era naiva, si se vedea cat de colo ca e tulburata, un simtamant de jena  si chiar de manie ii intuneca seninatatea atanca si mai presus decat toate intersele vulagre ale vietii, seninatatea care dadea atata farmec infatisarii ei ingeresti.

-Mi-a fost atat de dor de tine. N-ai habar cat de mult mi-ai lipsit.
    -Si mie mi-a fost dor de tine.

Ma simt muradar, sunt un nenorocit, imi bat joc de ea. Nu o iubesc, ea ma adora, vad asta. Simt asta. De cate ori facem s*x ii simt emotia, dragostea, totul. Sunt un nenorocit, am ajuns sa fiu exact ca si “ea” . Isi face iluzii cu mine, ah, o sa sufere exact ca si mine.

-Sasuke, ce s-a intamplat? Te vad schimbat, mai rece. Ce s-a intamplat? Spune-mi, te rog.
    -Nimic, nu trebuie sa fii ingrijorata, ma simt bine.
    -De ce ma minti?
    -Nu te mint! Am spus ca ma simt perfect!
    -Sasuke … eu te iubesc, si nu vreau sa te pierd.
    -Nu  ma vei pierde, si eu te iubesc pe tine.

Uram sa o mint, dar déjà devenea o obijnuinta.[Cuvantul e obisnuita.] Sper ca totul sa se schimbe. De ce oare a aparut in viata mea? Nu mai suport nimic.
    -Trebuie sa aflii ceva.
    Am terminat cu critica pe next. Sa mergem mai departe. ^^

Titlu si idee: Am sa fiu sincera ca nu stiam ce inseamna, la inceput, "Desole". Iar eu cum nu stau foarte bine cu franceza (sper ca e in franceza), google translate m-a luminat si mi-a tradus desole - scuze. Trebuie sa iti spun ca suna interensat titlul ales de tine, ii da un alt aer. Chiar si asa, in ultimul timp, eu am inceput sa ma folosesc de titlurile in romana, dar asta e decizia fiecaruia deci nu ma zic mai mult de atat. Despre idee pot sa spun ca e destul de originala, pentru ca eu nu am mai intalnit-o nicaieri decat in filme si seriale, asa ca ai un plus la originalitate. Imi place cum ai modelat-o si cum la finalul capitolului ai facut schimb de roluri. Sa o tii tot asa din punct de vedere al ideilor. ^^

Dialogul: Nu pot spune ca ai facut un exces de dialog, dar pentru un capitol de lungimea asta e putin cam mult. Dialogul e o metoda prin care iti poti caracteriza personajele, dar acesta ofera si dinamism textului, de aceea este si actiunea fugarita. Incearca sa il mai transformi in vorbire indirecta sau sa il mai pliezi cu ajutorul descrierii.

Naratiunea: Debitul naratiunii este destul de rapid si asta datorita faptului ca nu ai descriere, asta ar fi un prim motiv. Al doilea motiv este acela ca faci propozitii mult prea scurte. Abia daca am zarit doua-trei fraze complexe in text, iar acest lucru determina la randul lui ca cititorul sa urmareasca foarte greu firul actiunii. Acest lucru se poate remedia printr-o prima etapa a dezvoltarii propozitiilor. Incearca incet-incet sa faci fraze mai dezvoltate si mai complexe, sa capteze cititorul si sa il faci sa citeasca pana la finalul ei. Ai insa grija sa nu incepi sa le faci foarte lungi si dezvoltate, astfel ca pana la sfarsit sa te pierzi si sa nu mai stii despre ce e vorba. Adaugi cate putin, unde crezi de cuviinta ca se mai poate lungi propozitia, si usor te vei invata sa faci fraze mai lungi. A doua etapa este de a adauga descriere. Combina armonios cele doua moduri de expunere si repezeala va disparea incetul cu incetul.

Descriere: Exista doua tipuri de descriere si vom incepe cu prima.
    Descrierea ambiantei, a atmosferei in care se afla personajul. Asta tine de tot ce vede, ce miroase, ce aude, tot ce are un impact asupra personajul. In primul rand trebuie sa precizezi spatiul si timpul, insa nu intr-un mod sec si precis, ci trebuie imbinata cu naratiunea, ca povestea sa curga lin. Dupa ce aceasta etapa e rezolvata, trebuie sa fi pregatita sa descri fiecare loc si fiecare obiect care intra in contact cu el folosind diferite procedee artistice. Nu te sfii sa ultilizezi epitete, personificari, comparatii. Tot secretul consta in punerea unor cuvinte la locul potrivit in propozitie, ca aceasta sa capete un aspect cat mai placut. Dupa cum spuneam trebuie sa descrii fiecare obiect ce intra in contact cu el, insa nu numai obiecetele pot avea un efect ci si alte personaje noi, pe care de asemenea trebuie descrise. Sa nu te inveti sa prezinti un personaj dupa aspectul fizic, pentru ca este banal. Axeaza-te mult pe expresiile si gesturile pe care le face. Acestea ajuta foarte mult in conturarea caracterului personajului respectiv. Nu sari peste niciun detaliu, fiecare este important in felul sau. Trebuie sa iti spun ca nu prea am vazut asa ceva in capitolul tau. In prima parte a lui nu ne-ai oferit niciun detaliu despre locul unde se aflau cele doua personaje. Singurul lucru pe care l-ai spus, pe langa faptul ca a fost adaugat cam sec, a fost ca afara ploua. Nimic mai mult. In a doua parte a lui ne-ai indus si mai mult starea de confuzie cand si scris " Ah, mai sunt cinci minunte, simt ca ma sufoc." Unde se afla Sasuke? Cinci minute pana la ce? Incearca sa eviti aceste lucruri, inteleg ca vrei sa dai o umbra de mister capitolului si intregului fic, dar nu exagera prea mult.
    Acum al doilea timp de descriere este cea sentimentala. Aceasta se baseaza mult pe sentimentele si trairile personajului, din cauza asta este si mai dificila. Trebuie sa fi atenta la ce crede personajul, sa fii una cu el, sa ii simti trairile si emotiile ca tu sa transpui in text si ca descrierea sa para cat mai apropiata de realitate. Cand personajul tau simte o emotie puternica, pune cat mai multe cuvinte care duc spre acea stare si nu te sfii sa te folosesti de mimica personajului, deoarece cu cat emotia este descrisa mai bine, cu atat cititorul va avea mai multa placere sa citeasca si chiar sa il faci sa se simta ca traieste, odata cu personajul, emotia respectiva. La tine nu exista aproape deloc. Ai avut mici tentative pe aici-colo, insa nu a fost de ajuns sa atenueze fuga asta continua. Ti-am explicat mai sus ca propozitiile prea scurte dau senzatia aceea de repezeala si iti spun din nou sa te folosesti si de descriere pentru ca acesta este cel mai important mod de expunere. Pune-l mereu in evidenta, descrie mereu cand simti nevoia, la cea sentimentala te poti folosi de orice. De gesturi, de mimica, de natura, de fenomene, pentru ca ajuta foarte mult sa asociezi un fenomel al naturii cu o anumita stare a personajului. De exemplu, puteai descrie mult mai amplu acea stare a lui Sasuke cand a fost parasit. Incearca sa accentuezi mai mult emotiile care au un impact foarte mare asupra personajelor. De asta, te sfatuiesc sa descrii de fiecare data cand vei simti nevoia si foloseste-te de cat mai multe lucruri sa exprimi mai bine ceea ce ai de spus.

Greseli de tastare / exprimare / ortografie si aspect: Greselile de tastare ti le-am scos pe text, iar de aspect vreau sa iti spun sa nu mai lasi randuri libere aiurea intre paragrafe. Stiu ca este mai usor de citit, dar nu este corect. Nu ai de ce sa lasi rand liber cand ai un fragment de doar trei randuri. Lasi rand liber doar cand sari peste timp, cand muti actiunea in alt loc, in unul foarte diferit. In rest sunt incantata ca ai centrat numai titlurile, desi cred ca si "Capitolul I" ar fi mers centrat.
    Acum vreau sa ne luam de greselile de exprimare. Am observat foarte multe repetitii in prima parte a textului.
    "O sa intalnesti fete, fete frumoase, tinere."
    "[...] eu voiam sa ramana, aici cu mine, pe vecie. Amandoi, sa ne iubim pe vecie."
    " Dar stiam ca acesta era doar un vis, un vis care nu se va implinii niciodata."

Iar astea sunt doar cateva dintre ele. Stiu ca au un aer de tristete, dar in realitate nu e asa, suna chiar sacaitor sa vezi atat de multe. Incearca sa nu mai repeti anumite cuvinte, ai putea gasi un sinonim daca vrei sa accentuezi ceva. Pe langa asta am mai observat ca pui si foarte multe puncte de suspensie in locuri in care nu ar trebui sa fie, sau in locul virgulei. "-Atunci cand ne vom revedea … vei fii un barbat in toata firea, iar eu … o baba acra satula de viata." Aici ai pus de doua ori puncte de suspensie intr-o singura fraza, ceea ce este foarte mult. Am inteles ca ai vrut sa redai acea pauza [cum e in film pentru a creea tensiune si dramatism], dar intr-un fic arata foarte inestetic, asa ca te sfatuiesc sa le mai lasi deoparte.
    Mai e un lucru pe care vreau sa ti-l mai spun.
    "Fata aceasta chiar era naiva, si se vedea cat de colo ca e tulburata, un simtamant de jena  si chiar de manie ii intuneca seninatatea atanca si mai presus decat toate intersele vulagre ale vietii, seninatatea care dadea atata farmec infatisarii ei ingeresti."
    Trebuie sa iti spun ca pana la final, pe mine, m-ai pierdut. Fraza e prea lunga si la un moment dat nu ai mai manuit-o cum trebuie. Inca de la inceput te-ai ratacit cu acel "... se vedea cat de colo ca e tulburata...". Iti spun sincer ca nu am inteles exact ce ai vrut sa spui, dar puteai modela altfel cuvintele. Iar apoi, acel "simtamant" ar fi putut foarte bine sa fie inlocuit cu "sentiment" si la "ataca" cred ca e o greseala de tastare si ai vrut sa scrii "adanca". Sfatul meu este sa nu incerci sa mai faci fraze asa de mari daca nu esti sigura ca le vei putea manui pana la final, pentru ca din cate vad, tu esti obisnuita cu propozitii scurte si la obiect.

Cam asta a fost tot ce am avut de zis. Sper sa te ajute ce am scris, sa te tii cat de cat de sfaturi, iti urez succes si multa inspiratie pentru viitoarele idei si capitole. Daca doresti sa imi zici ceva in legatura cu comentariul meu sau ai vreo nemalurite trimite-mi un PM si se rezolva. ^-^

Mentionez ca am criticat capitolul, nu persoana!

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 09/09/2011

Mesaj Scris de Domino la data de Lun 9 Sept 2013 - 21:30

waw, ce super e ideea ta. mia placut acest capitol, nu a fost plin de loc de chestii plictisitoare, ce rost are sa descrii chesti i care nu intereseaza pe nimeni? imi place si ideea. Sasuke, cu o femeie de 45 de ani, iar el abia de 15? WTF? Banuiesc ca iubita lui, cea de a doua e Sakura, sau nu? sper!!

*Alexia*
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 12/10/2012

Mesaj Scris de *Alexia* la data de Joi 5 Dec 2013 - 19:31

Buna! Imi place foarte mult ficul tau, mai ales ideea! Nu stiu care dintre cele 2 femei este Sakura, daca este vreuna dintre ele, dar sper sa fie cea de a doua. Mi s-a parut interesant faptul ca Sasuke a avut o relatie cu o femeie de 45 de ani. Imi place si perosnalitatea lui, este foarte intriganta! Sper sa ma anunti cand pui nextul! Spor la scris si la idei! Te pup! Kiss

Acum este: Mier 7 Dec 2016 - 18:16