Love problem

Distribuiti

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Sex : feminin

Re: Love problem

Mesaj Scris de Pasila la data de Mar 11 Iun 2013 - 10:47

Am si eu o problema. Imi e putin rusine s-o spun dar... numai voua am curaj.
    De cateva saptamani imi place de cel mai bun prieten al meu, Alex Bautura . Si da, nu ma inteleg cu nicio fata asa cum ma inteleg cu el. Nu am spus nimic, nu stiam cum si nici nu voiam. Am stat sa-l admir mai din umbra. Dar de dimineata cand am fost la el sa termin referatul la biologie, s-a oprit dintr-o data din decupat plamanii si mi-a spus ca el vrea sa fim impreuna, ca-i place de mine in felul ala si asa.... Iar eu m-am panicat. Aveam in gand numai " panica, panica, panica" si am ramas poker-face. Nu i-am raspuns nici acum, atunci pur si simplu am plecat si l-am lasat sa creada ca m-am suparat pe el. Ei bine, imi e teama de o chestie de genul. Imi placea sa-l plac fara sa fim impreuna. Adica.... suntem abia clasa a saptea, ce naiba! Il cunosc de noua ani si asta e problema aia comuna in dragoste, nu vreau sa stric prietenia. Sunt perfect constienta ca relatia nu ar tine, cine si-ar face sperante de genul? Adica... am fost si suntem cei mai buni prieteni dintotdeauna si suntem prea mici pentru o relatie. Iar eu nici nu vreau una. Nu stiu cum sa-i spun ca nu vreau fara sa-l indepartez de mine. Uffff, nesuferitul! De ce a trebuit sa spuna asta? Nu putea sa mai astepte vreo trei-patru ani?

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Mar 11 Iun 2013 - 18:39

Buna, scumpa mea Ana.
    Deci cel mai bun prieten al tau este tipul care te place^^Complicata situate, nu? Hm... Dar tu ai spus ca il placi, acum de ce nu vrei sa incerci? Adica daca tu chiar il placi, daca chiar il iubesti pentru prima oara pe baiatul acesta, ce mai conteaza varsta? Alege cu inima in dragoste, nu cu ratiunea. Iti poate pune mult piedici.
    Uite, Ana. Daca tu chiar il placi, nu il ignora, nu il da la o parte ca ai sa vezi ca pe tine te va durea mai tarziu si tu te vei intreba "oare cum ar fi fost?". Acum, daca ai vrea sa incerci sa fii intr-o relatie cu el, ca intre copii de 13 ani^^, avand in vedere cele spuse, poti citi ce voi scrie mai jos.
    Maine la scoala fii mai apropiata de el si spunei de ce ai plecat atunci fara sa spui nimic, caci s-ar putea sa fi interpretat gresit comportamentul tau, poate chiar a crezut ca nu il placi. Trebuie sa indrepti acel lucru.
    Vorbiti ca si cum nu s-ar fi intamplat acest lucru, ca si cum ati fi la stadiul cei mai buni prieteni. Daca te simti bine in compania sa si observi ca iti place intr-adevar de el, lasa-l sa te mai intrebe o data si nu il mai refuza, oricat de socata ai fi. Daca nu intreaba, adu-i vorba tu.
    Incercarea moarte nu are, scumpa mea.
    Daca tu chiar nu doresti sa fii cu el, poti citi in continuare:

Spune-i adevarul verde-n fata. Nu esti inca pregatita de o relatie si daca el te place ar trebui sa respecte acest lucru, dar nu fii nici prea orgolioasa.*hihi*
    Daca vrei sa il refuzi fara sa il superi... hm, nu vei reusi. Adica tot va fi putin deranjat, asta e sigur, dar depinde si de modul in care o faci. La refuz nu ii spune ca e cel mai bun prieten al tau si tii la el ca la un frate, nu, il va durea si mai tare. Spune-i intr-un mod simplu pe care sa-l inteleaga, oricum baietii sunt destul de confuzi.
    Cu timpul, el se va apropia iar de tine ca intre prieteni, sau daca nu, fii tu draguta cu el si arata-i ca acest stadiu, de BFF , vi se potriveste cel mai bine.

Oricum, orice vei alege, trebuie sa iti spun ceva adevarat, ceva ce mi-a spus si mie fostul la despartire, pe care, desigur, eu inca il mai iubesc. " De acum in colo voi spune de multe ori TE IUBESC, si de multe ori mi se va spune, dar eu cu adevarat voi iubi, acolo, intr-un coltisor din inima mea, persoana care mi-a schimbat viata..."
    Adica sunt multe drumuri de parcurs in iubire, multi baieti vor veni si vor pleca, dar totusi doar unul e al tau pe veci, deci incearca. Probabil vei fi surprinsa de aparentele de odinioara inselatoare.

*hug*

Alex Florina
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Alex Florina la data de Mier 10 Iul 2013 - 13:41

Hey... mmm... mi-e cam rusine sa zic. In momentul de fata imi tremura mainile.
    Pai, imi place de un baiat. Problema este ca si el ma place pe mine! (stiu...suna ciudat).
    Ma- intrebat cred ca de 3 ori daca vreau sa fiu impreuna cu el, iar eu ba ma prefaceam ca nu aud, ba ziceam "poate". De ce? Mi-era RUSINE!!! nervos 
    Saracul baiat de fiecare data cand ma prefaceam ca nu aud imi zicea "Nimic, nimic."
    Si o alta problema cu baiatul asta este ca nu prea il cred, adica... el m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el intr-o zi si peste o jumatate de ora cand a iesit o prietena de-a mea a inceput sa se dea la ea. Crying 
    Alta problema este ca el face 18 ani si eu fac 13... si este la fel de pitic si idiot ca un copil de 14 ani. A trecut clasa a 9-a pentru ca a ramas repetent de mult ori.
    Si cand am zis "Poate" de fapt mi-era mult prea rusine sa zic "da" de fata cu inca 5 prieteni de-ai lui, care din intamplare 3 ma plac! Crying
    Sunt blestemata!! Laughing
    In fine, voiam sa va intreb... credeti ca este doar o gluma ce face el? Sau ce parere aveti despre ce am zis?(de fapt am scris)
    Ja ne! Big Hug Love Kiss

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Mier 10 Iul 2013 - 18:24

Ada, o să fiu sinceră cu tine chiar dacă s-ar putea să te doară. Nu există dragoste la optsprezece ani, ci doar interese şi curiozităţi. Dacă a rămas repetent, înseamnă că ori e golan şi nu-i pasă de şcoală, ori e prost şi se maturizează mai lent ca ceilalţi. Vrea să se distreze cu tine, te vede mai mică şi inocentă şi crede că te poate fraierii. Ştii de ce te-a ales pe tine? Din punt de vedere intelectual, nu este capabil să cucerească o fată de vârsta lui. Nici n-ai treisprezece ani, crede-mă că el are nevoie minim de sărutări incitante şi atingeri de prost gust. Eu la paisprezece ani jumate regret paşii de atunci. Nu-ţi urma sentimentele astea, lasă-le în urmă, va fi mult mai bine pentru tine. La vârsta ta nu eşti pregătită decât de o împreunare a mâinilor.
    Şi eu am trecut prin ce ai trecut tu. Am fost îndrăgostită de un  miştocar golan, ce rămase repetent din cauza numărului de absenţe şi va repeta clasa a unsprezecea. Era la cel mai prost liceu din Bucureşti, respectiv Griviţa, luase 2,75 la capacitate la matematică. Am avut primul meu sărut cu el, îi spusesem din start ''nu'' şi la altceva, însă am fost constrănsă la săruturi şi nu voiam să-l pierd. Apoi spunea să vin la el, ba de crăciun, ba de revelion. Şi dacă eu îlrefuzam, ceea ce am şi făcut, venea alta. Voia, pe română, doar să se culce cu mine  şi când a văzut că nu-i merge, s-a făcut dispărut şi n-am mai dat de el. 
    Ei bine, sunt peste 90% şanse ca poveştile să se asemene dacă continui. Te sfătuiesc să te îndepărtezi de el, din câte ai spus, nu e de tine, crede-mă. Încă un lucru; mie mama îmi dă cele mai bune sfaturi, cere-i şi părerea ei. Sper că-mi vei asculta sfaturile. Te pup!

dydy
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de dydy la data de Lun 15 Iul 2013 - 3:18

Boon vine dydy  Sad 
    Deci acum 10 luni mi-a picat in tronc un tip cu 2 ani mai mare ca mine. Il vedeam zilnic la liceu dar nu am avut curaj sa vorbesc cu el. Au trecut incet incet zile, luni si prin aprilie nu am mai suportat si i-am zis unei prietene sa ii spuna despre mine. S-a intamplat si nu i-a pasat de mine. Ba din contra, un coleg a bagat minciuna ca m-am taiat pt el cica. El cand a aflat a spus ca imi da o lama ca sa ma tau mai departe Neutru  Am ramas masca la faza ai. Toata seara am plans deoarece m-am indragostit de un necunoscut cu care nici macar o vorba nu am impartit. Dupa isi batea joc de mine cu alti colegi de-ai lui. Trecand peste astea aici e problema: inca imi place de el, si orica fac nu mi-l pot scoate din cap.  ce sa fac? Si daca incearca careva sa zica sa ies cu altu raspunsul e : no De ce? Am mai iesit cu cineva si pe cand sa-l sarut am pronuntat numele tipului pe care il plac si a iesit naspa situatia. Deci ce sa fac?

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Lun 15 Iul 2013 - 9:36

Bună, Dydyşor. ^^
     Prin chestia aceasta cu batjocoritul au trecut şi nişte amice de ale mele. După părerea mea, ai două variante şi anume:
    1. Joacă teatru. Nu mai spune nimănui că suferi sau încă îţi mai place de el. Ignoră-l.  Să fii mai irezistibilă şi de neatins. Există şanse de peste 50% ca văzând că eşti dorită de alţii, să te dorească şi el. Dacă te abordează, respinge-l. Aşa te va dori mult mai mult şi ar putea manifesta o obsesie pentru tine, ar regreta şi, poate, ar suferi mai mult. De rănit în orgoliu, tot îl răneşti şi cu ignoranţa. Dacă asta merge şi te abordează, există peste 50% şanse să-l uiţi.
    2. Aşteaptă. Nu te obosi să faci ceva; evită-l. Timpul va rezolva tot şi-l vei uita. Nu te mai gândi la el şi îndepărtează tot ce-ţi aduce aminte de el.

Bun, cam asta aş face eu în locul tău pentru a uita o anumită persoană. Pot spune că mai mult aş apela la prima variantă, deoarece aş fi dornică de răzbunare; să-l fac să sufere sau să-i mutilez orgoliul. Succes şi ai grijă de tine! :hugs:

dydy
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de dydy la data de Lun 15 Iul 2013 - 13:22

Reeah tu chiar esti rea femeie  
    Deci cred ca o sa aleg si eu prima varianta. Acum are ultimul an la liceu si o sa il fac un iad  Imi place mult varianta cu suferinta si umilirea lui. Desi sincer nu prea stiu cum o sa reusesc din moment ce is timida ca un  soarece   
    Nu predai si ore de invingere a timiditatii? Laugh

▼Drugs
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de ▼Drugs la data de Mier 7 Aug 2013 - 19:54

Love? Yes, I have a problem. Ma rog, am mai multe dar o iau pe romana.

Inca de mica am avut mari probleme cu baietii ( unul m-a vrut pentru fizic, am stat dupa unul 8 ani, etc.) si acum sunt praf. niciodata nu m-am despartit de un baiat, ci am fost lasata. Am prins frica de baieti, insa eu cred ca ma rezolv cu asta.
    Problema este alta, aceea fiind ca am priten si nu merge bine deloc... Practic, el e pesimist si eu incerc sa ii fac ziua mai buna, insa reusesc sa ma imbolnavesc. Cel mai rau e ca nu mai simtim ce simteam la inceput, acum sase luni si s-ar putea sa ne despartim si imi e frica de modul cum o sa se sfarseasca. Nici eu nu il mai iubesc ca pe un iubit, ci ca pe un frate. Daca ar fii sa sfarsesc eu asta, cum as face ca sa nu ii fac rau? Sad

Alex Florina
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Alex Florina la data de Lun 12 Aug 2013 - 17:36

Deci... venisem aici ca sa-mi scriu si eu povestea, dar prima oara o sa-ti spoun ce cred despre ce ti se intampla!
    In primul rand---> ceea ce cred eu ca ar trebuii sa faci
    Nu stiu... sa vorbesti cu el. Sa-i spui sentimentele tale schimbate si dupa sa-l intrebi si pe el de ale lui. Sau poti sa le faci invers. Este o sansa de 50% ca el sa te iubeasca ca pe o sora.  Gandeste-te, dragostea cu sila nu se face! Si oricat de pesimist o fii el, daca chiar te iubeste ar incerca sa se schimbe, sa te faca fericita. Nu sa te vada cum te chinui sa-l faci fericit si tot el sa te imbolnaveasca.
    Parerea mea este ca daca chiar vrea sa fiti impreuna, s-ar comporta altfel. Ar incerca sa nu mia fie asa pesimist. Sau sa fie, dar nu de fata de tine. Sa te faca sa razi, nu sa plangi. Sa isi dea seama ca tu incerci sa-l faci optimist. Ca din cate am inteles nu prea merge. Sad Imi pare foarte rau pentru ceea ce ti s-a intamplat cand erai mai mica. Sad Dar sa nu-l iei asa dintr-o data, sa vezi ce se intampla... daca devine mai distant. Si odata sa-l intrebi de ce se comporta asa. 
    Sincer, nu stiu ce sa zic. Este un subiect delicat, nu vreau ca din cauza mea sa va despartiti iar tu sa plangi si sa fii suparata. Crede-ma ca eu nu sunt genul care sa vreau raul cuiva. Deci... vorbeste cu el... spune-i ce simti si poate asa o sa aflii si ceea ce crede el. 

In al doilea rand---> Problema mea.
    Mda, cine vorbea... sa-i zici ce simti....
    Ar trebuii sa pot sa fac si eu asta avand in vedere ca eu ti-am zis-o. Eu chiar nu pot!
    Mi-e rusine! Nu stiu, am venit acum ceva timp cu o problema care mi-a trecut. Nu mai simt asta! Cu ajutorul lui Reeah, desigur. Acum am o alta problema... imi place de un alt baiat. Dar chestia este ca mi-a mia placut de el anul trecut, aflase, dra era impreuna deja cu o prietena de-a mea. Si toata lumea facea misto de mine. S-a ajuns sa se spuna la un moment-dat ca eram impreuna. Noi nevorbind de jumatate de an aproximativ, ca de nu mai mult. Anul asta am redevenit prieteni si am uitat ce s-a intamplat anul trecut.. si tocmai cand credeam ca CHIAR nu mai imi place de el, s-a dovedit ca inca il iubesc! Acum este singur si nu stiu sigur daca ma place. Numai ca eu i-am dat semne ca nu-l plac. Adica ma comport cu el precum cu toti baietii, avand in vedere ca eu sunt mia baietoasa. Si nu stiu sigura daca ma place. Nu spusesem nimanui ca-mi place de el, dar trei prietene de-ale mele si-au dat seama, si m-au prins pe rand intrebandu-ma daca chiar imi place de el. Eu neputand sa le mint, le-am spus. Am incredere in ele ca nu vor spune nimanui. Dar parca lumea a luat-o razna. M-a condus pana pe la mine de la sala. Dar nu din politete, cred, putea sa se duca acasa sau sa vina cu mine si sa stam cu prietenii nostrii pe la minie prin zona. Si cand ne-ma intalnit cu ei, unii mi-au spus ca ne sta bine impreuna. Iar eu m-am prefacut ca nu i-am auzit. Acum... sa trecem la subiect. Il iubesc chiar foarte mult... si intr-un fel sau altul ma gandesc... sa-i spun sau sa nu-i spun. Si daca da, cum? What? 
    Mda... merci pentru celalalt sfat! Si sper sa te ajute ce am zis eu mai sus! Ja ne! Kiss

Sunako
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Sunako la data de Sam 21 Dec 2013 - 23:50

Buna, scuze ca va deranjez cu problemele mele, dar am vazut topincul si am mare nevoie de un sfat. 

Deci sa o luam cu inceputul. Sunt 2 baieti, iar eu sunt intr-o situatie idioata. Unul este cel de care sunt indragostita de 2 ani, iar celalat imi este un fost bun prieten de care sunt indragostita de 1ani si cateva luni. 

In ultimul timp nu am putut sa dorm deloc noptile, imi e greu ma gandesc numai la asta. Pentru aceasta problema e nevoie de un detectiv.

Ei bine, problema a inceput la scoala inainte cu o luna sa ma indragostesc de tipul nr doi. Ei bine intr-o zi eram la magazin sa imi cumpar ceva si cand am iesit din magazin, vine in fuga spre mine cea mai bune pritene, am prinde de mana si ma trage dupa ea, spunandu-mi ca sunt cautata de cineva. Ei cat ma cara dupa ea spre clasa m-am gandit ca poate o sa imi zica ca ma iubeste, gandul asta pe atunci ma amuza super tare.
      Ei, cand am auzit in clasa el plecase, m-am dus in clasa sa si l-am chemat putin timp. L-am intrebat ce treba a avut cu mine si mi-a spus " Nimic. In orce caz nimic importan" apoi a plecat lasandu-ma asa cu ochii in soare. Eu am plecat spre casa, iar in urmatoarea paza tipul a iesit afara din clasa si toti erau afara la cerea dirigintei, eu si prietena cea mai buna am intrat sa luam pungile cu cipsuri, fara sa stim ca in scoala am ramas doar noi si tipul si inca o fata, tipa e o combinatoarea scoli. Am iesit pe coridor si am dat de el care iesea din clasa sa, combinatoarea a zis:
      - Hei, astepata, e sansa ta sa ii zici! 
      - NU conteaza. si pleaca ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic
      Eu ramasesem poker face. Adica eu sunt implicata, dar nu stiu.

Au trecut 2 saptamani. Peste 2saptamani de gandire, iesisem iar la magazin cu prietena mea cea mai buna si combinatoarea era prin preajma, ne-a salutat si mi-a spus ca a auzit telefonul meu, desi era pe vibrati. Am iesit si m-am uitat si era un mesaj:

Eu te iubesc! Credema, vroiam sa iti spun in fata, dar imi este teama. Vreau sa iti spun tot in umatoarea pauza, daca esti de acord cu sentimentele mele, vino in parculetul scoli. Semant Z.(Z inseamna  numele sau ) 

Fetele erau in spatele meu si fara sa observ vazusera si ele mesajul. Pana la urma m-am dus cu insistente in parculet, el era acolo, dar fix cand m-am apropiat de el s-a sunat si el era cu un prieten deci au plecat.

Dupa acea combinatoarea ma intrebat daca vreau sa fiu cu el, iar eu am refuzto. Nu pentru ca nu vroiam, doar ca vroiam sa imi spuna el asta, nu ea! 

Dupa asta nu mi-a mai vorbit Z deloc doar imi arunca priviri. Cand a venit vara i-am trimis cere pe facebook. El a acceptato, dar mi-a trimis un mesaj. 

Acel mesaj ma distrus. Era oribil, eram terminata, mi-a spus ca ma uraste, ca sunt patetica si ca are  pe alt cineva. Nu l-am crezut, dar a inceput iar scoala, iar el nu imi vorbeste ci ma ignora ,iar uneori ma jigneste. 

Mai peste putin dupa ce a inceput scoala am aflat cu cine era impruna si am vorbit cu ea. Ne-am intels imediat, peste putin am reusit sa ii despart, doar 3 saptamani. Inaine sa se impace mi-a trimis cere pe facebook, eu nu l-am intrebat nimic si am zis niste tampeni. Ei ma gandesc pentru ca dupa ce am vorbit, mi-a dat raport, apoi s-au impacat. Eu nu am mai fost capabila de nimic si nu mai sunt prietena nici cu fata aia.

Cea ce ma intriga e ca tot in acea vara dar cu 1 luna si ceva inauinte ii detesem cerere si celuilalt. Ei si el mi-a trimis un mesaj. Ei mi-au trimis acelas mesaj. Nu inteleg de ce? Cum a putut fi acelasi. Era identic toate cuvintele, virgule, tot! 

Acum vreau sa intreb ce sa fac? Cum sa rezolv acest mister? Nu pot sa vorbesc cu nici unul din ei, pentru ca mereu in preajma lor devin timida, asa eu sunt foarte dura. Ce fac>?

Acum este: Lun 27 Feb 2017 - 20:24