╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Pasiune periculoasa

Distribuiti

Equinox †
    Inactiv
    Inactiv

Sex : feminin

Data de înscriere : 04/08/2013

Pasiune periculoasa

Mesaj Scris de Equinox † la data de Mar 6 Aug 2013 - 1:07

Sper sa va placa. Il am postat si pe un alt forum. Fara alte cuvinte...lectura placuta! Stiu ca e scurt, dar nah...urmatoarele capitole o sa fie mai lungi.

Capitolul 1

Din perspectiva Hinatei

Facultate. Mai exact prima zi de facutate. Parca doar ieri luasem vacanta. Ma rog, defapt ieri iesisem de la dezintoxicare. Nu vreti sa stiti. 
    - Hinata, Sakura. V-au venit prietenii. Strigase matusa Izumi din bucatarie.

Ma dau jos din pat somnoroasa, apoi fug repede la baie. Dupa ce imi improspatez chipul o las si pe Sakura sa mearga. Sakura e sora mea vitrega. Are 20 de ani, parul lung, roz precum florile de cires si ochii verzi ca doua smaralde. Ne intelegem destul de bine. Stim totul una despre alta. Absolut totul. Doar un lucru ne face diferite una de cealalta. Bine, defapt doua. Primul e aspectul si al doilea e ca...eu sunt mai mult o bad girl, iar ea good girl. 
    - Hin, ce spui de asta? ma intreaba rozalia aratandu-mi o rochita simpla roz mulata fara bretele cu o palma mai sus de genunchi.
    - Cam obrasnic pentru tine. Schimbare de look? o intreb ridicand curioasa din spranceana.
    Rozalia da afirmativ din cap, dupa care imbraca rochia. Isi ia niste balerini albi, apoi isi piaptana parul si e gata de plecare. Ma imbrac si eu rapid cu un maieu alb cu o inima neagra pe el putin largut ce imi scoate formele mari in evidenta, o fusta de blug cu o palma mai sus de genunchi si niste balerini negri. Ma machiez rapid cu creion de ochi negru si putin ruj, apoi imi prind parul intr-o coada sus. Imi iau geanta si telefonul si gata. Iesim din camera amandoua inchizand usa incet, fara zgomot. 

Jos ne asteptau ca de obicei Ino, Naruto, Tenten, Neji si Sai. Ino e o tipa blonda cu ochi albastri, Naruto un blond hiperactiv cu ochii de culoarea marii involburate, Tenten e satena cu ochi caprui, Neji e varul meu, e saten cu ochii de culoare lila, iar Sai e un brunet cu ochii de aceeasi culoare. 
    - Neata prieteni! Ii saluta Saku zambind.
    Ii salut si eu printr-un semn din mana, apoi plecam cu totii inspre statia de autobuz. 

Mergeam alene pe drum privind cerul albastru incarcat de nori. Sunt....draguti. Atat de departe, dar totusi atat de aproape. Cand eram mica mereu mi-am dorit sa ating norii. Iubeam sa stau cu mama intinse in curtea din spate a casei pe iarba verde privind la formele amuzante ale norilor. Era distractiv. Imi lipsesc atat de mult acele momente. Imi lipseste mama. Dupa moartea mamei, tata s-a recasatorit cu Iukuri Haruno, mama mea vitrega. E o femeie interesanta. Mereu l-a jucat pe tata pe degete dupa bunul plac. E genul acela de femeie care profita de pe urma unui barbat singur si bogat. Da, tata e un om de afaceri important, iar familia noastra e una instarita. Spre deosebire de Iukuri, Sakura e total diferita. Ea e genul de fata inocenta cu suflet bun. Inca de cand eram mici parca ii devenisem un fel de "sora protectoare". Defapt...cam asta devenisem. O aparam mereu indiferent ce se intampla. Eram acolo pentru ea. 

Totusi asta n-o sa dureze toata viata, la nesfarsit. Odata si-odata o s-o luam pe drumuri diferite, o sa incepem vieti diferite. N-ar trebui sa ma gandesc la asta acum. Ceea ce conteaza in momentul asta e prezentul. Viitorul....mai poate astepta putin.
    - Hin, vi sau vrei neaparat sa pierzi autobuzul?! zise Ino trezindu-ma din visare.
    Incep sa alerg ca nebuna dupa ceilalti ajungandu-i intr-un sfarsit. Soferul ne vazuse venind asa ne astepta. Ei nah, ce n-ar face un om pentru cativa banuti. Asta e un adevar. In ziua de azi e greu sa faci rost de un ban sa ai ce pune pe masa. La mine...nu e cazul. Nu mi-am facut griji pentru asta pana acum si nici nu m-au prea interesat banii. 
    In fine, ma asez pe unul din locurile libere din autobuz si imi pun castile in urechi dand muzica la maxim. O ora pana vom ajunge, deci...sper sa nu ma lase bateria mp3-ului.

▼Drugs
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 06/08/2013

Re: Pasiune periculoasa

Mesaj Scris de ▼Drugs la data de Mar 6 Aug 2013 - 23:09

Prima! Jet! ( Dau edit)
    Edit: 
    Pai, imi pare bine ca sunt prima care iti da com la fic, deci sa incepem:
    Din prima mi-a placut faptul ca e punctul de vedere al Hinatei. O ador pe fata asta, insa nu o sa ma las influentata de acest amanunt. Greabesti actiunea, iar asta se datoreaza descrierii putine. Incearca sa te axezi mai mult pe sentimentele personajelor si pe peisaj si mai putin pe haine. Asa faceam si eu pe la inceput si crede-ma ca prima critica nu a fost atat de incurajatoare, insa nu sunt in putere ca sa te critic asa, ci doar iti dau aceste sfaturi.
    Ai o idee draguta care imi place. Hinata este bad girl, ceea ce deja imi pune pe moaca un fel de fata de satana, deoarece eu una ador cand oamenii ii dau mai multe tipuri de comportament.
    Te rog frumos sa ma anunti cand postezi urmatorul capitol. multumesc anticipat. Succes la descriere si la idei! *huf*

Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 16/04/2012

Re: Pasiune periculoasa

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Mier 1 Ian 2014 - 15:42

Din cauza inactivităţii acest fic se închide. În cazul în care doreşti să continui povestea îmi poţi da un mesaj privat şi voi rezolva în cel mai scurt timp cu putinţă. ^_^

Acum este: Lun 23 Ian 2017 - 18:47