Vampiri, varcolaci sau vrajitoare?

Distribuiti

Equinox †
    Inactiv
    Inactiv

Sex : feminin

Data de înscriere : 04/08/2013

Vampiri, varcolaci sau vrajitoare?

Mesaj Scris de Equinox † la data de Lun 5 Aug 2013 - 2:39

Am gasit niste chestii interesante pe net despre aceste trei specimene supranaturale. Sper sa va placa. Daca e deja un topic asemanator aici, rog un moderator sa stearga acest topic.

Conform legendelor lumii, vampirii sunt oameni al căror trup continuă să trăiască în absenţa sufletului. Inteligenţa lor nu ţine de calităţile duhului, ci de spiritul diabolic. Tocmai din cauza absenţei sufletului, vampirii nu au umbră şi nu se văd în oglindă. Condiţia lor de morţi vii este consecinţa unui pact infernal, prin care şi-au cedat sufletul în schimbul nemuririi trupului. Dar această nemurire nu reprezintă, mântuirea în lumină, ci este damnare la întuneric.

Un varcolac este un demon care mananca soarele si luna, generand in acest fel fazele lunii si eclipsele. Varcolacul este reprezentarea raului care disturba ordinea fireasca a lumii, iar orice abatere de la ordinea stabilita de comunitate poate genera un varcolac. Astfel, varcolacii, ca si strigoii sau moroii, pot proveni din foarte multe surse, cum ar fi: copii nebotezati, nascutii cu anomalii, oameni care si-au ucis un frate sau o sora, sau chiar o actiune contrara unei traditii poate genera un varcolac. Omul-varcolac se va transforma in timpul unei eclipse, iar de cele mai multe ori, sufletul sau este cel care va urca in cer si va manca Soarele sau Luna. Daca legatura sufletului cu trupul este intrerupta in timpul transformarii, sufletul este pierdut pe vecie.
    Conform legendei, atunci când este lună plină “copiii nopţii” se transformă şi ies la vânătoare.

O vrăjitoare în credința populară era o femeie cu puteri magice, ce putea realiza vindecări miraculoase, sau poate aduce nenorociri, după perioada de creștinizare fiind considerată ca fiind în legătură de alianță cu demonii lui Lucifer.
    În perioada evului mediu de suprimare a vrăjitoarelor, din motive de ură invidie, puteau fi înlăturate cu pretextul învinuirii de vrăjitorie.

Cateva intrebari:
    1. Daca ar fi sa fiti una dintre aceste trei creaturi ca sa zic asa, care dintre ele ati fi?
    2. Credeti in vampiri si alte creaturi cu puteri supranaturale?

Raspunsurile mele ar fi cam acestea:

1. Sincer as vrea sa fiu vampir. Ma fascineaza aceste creaturi. Totusi si varcolacii sunt interesanti. Deci, mi'ar conveni oricare dintre cele doua.
    2. Poate ca par nebuna, dar o parte din mine crede in existenta lor. Sau poate ca e doar din cauza ca sunt mult prea pasionata de paranormal. Laugh 

Rose
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Data de înscriere : 08/04/2011

Re: Vampiri, varcolaci sau vrajitoare?

Mesaj Scris de Rose la data de Mier 14 Aug 2013 - 9:16

Neaţa.
    Deci pot jura că nu ştiam faza aia de la vârcolaci cu copii nebotezaţi, oameni născuţi cu anomalii, etc. Nu ştiam! E prima dată când aflu de asta. Ce e drept auzisem că vârcolacii se mai numesc şi "copii nopţii" şi parcă aşa li se mai spune şi vampirilor Think  pentru că ei vânează mai mult noaptea şi nu stau la Soare. Mna, am aflat chestii interesante despre vârcolaci. Eu ştiam cu totul altceva, nici decum că în timpul transformării sufletul mănâncă Luna sau Soarele şi că această transformare are loc în timpul unei eclipse. Eu ştiam că poate avea loc atunci când e lună plină şi atunci sunt cei mai periculoşi.

Vrăjitoarele şi legătura cu Lucifer. În mod normal cam toate creaturile ar trebui să aibă o legătura cu acest nene Laugh  Adică mulţi oameni îi consideră monştri şi că provin din fundurile Iadului. De asemenea în evul mediu vrăjitoarele erau arse pe rug. În zilele noastre vrăjitoarele sunt doar nişte falsuri, nu mai sunt ce au fost. Oricum legendele despre vrăjitoare sunt variate.

Păi ca să fiu sinceră, nu ştiu ce să spun. Să cred/ să nu cred. Îţi dai seama că din moment ce există astfel de legende e clar că e posibil să fi existat aceste creaturi şi cine ştie poate că încă mai există, dar nu cum sunt prezentate în legende. Nimeni nu ştie adevărul complet, fiecare are o altă variantă şi după cum bine observa mitologia are multe variante. Să nu uităm că orice legendă provine dintr-un adevăr. Deci ceva trebuie să fie adevărat pe aici, însă acum fiecare om are o altă versiune a legendei.
    Ce aş vrea să fiu? Vampir sau vrăjitoare. Vârcolac nu, pentru că nu îmi place să am atâta păr pe mine Laugh 
    Vampir pentru că mi-aş dori şi eu să fiu nemuritoare şi mereu tânără, dacă această parte e adevărată Laugh  cu toate că nu îmi place partea cu ucisul ca să te grăneşti.
    Vrăjitoare, ei bine, pentru putere şi vrăji.

Şi eu sunt la fel de pasionată de astfel de creaturi, de mitoligie, de supranatural şi paranormal. E absolut fascinant.

Acum este: Vin 24 Feb 2017 - 21:29