╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Prima masina zburatoare

Distribuiti

UchihaAlex
    Membru
    Membru

Sex : masculin

Data de înscriere : 31/07/2013

Prima masina zburatoare

Mesaj Scris de UchihaAlex la data de Dum 4 Aug 2013 - 9:12

Primul avion de strada si-a luat zborul! In 2016 o vom vedea in actiune!
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
    Terrafugia Transition a zburat in fata publicului pentru prima data

Pana acum, masina zburatoare personala parea doar ceva de domeniul imaginatiei. Insa compania Terrafugia a promis ca va transforma acest vis in realitate si pare sa se tina de cuvant. Terrafugia Transition si-a luat zborul saptamana aceasta. Prototipul a decolat de pe un aeroport din Wisconsin, SUA, in cadrul unui show aviatic.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Intreg zborul a decurs fara probleme, iar masina a aterizat pe toate cele patru roti. Pilotul a tinut sa arate publicului si functia care face din Terrafugia Transition o adevarata masina zburatoare. A parcat, apoi a retractat aripile. In doar cateva minute, masina era gata de mers pe orice strada din lume.

Acesta e insa doar al doilea din seria de 3 prototipuri Terrafugia. Transition ar trebui sa fie gata de vanzare in 2015 sau 2016. Va costa cat un Lamborghini: aproape 210.000 de euro. Compania accepta deja comenzi. Avansul pentru o astfel de masina zburatoare costa 10.000 e euro si poate fi returnat. Pana acum, mai mult de 100 de oameni si-au comandat deja un Terrafugia Transition.

Jossephine
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Data de înscriere : 06/11/2011

Re: Prima masina zburatoare

Mesaj Scris de Jossephine la data de Vin 16 Aug 2013 - 18:40

o.o Oh my. Mereu îmi imaginasem că într-o zi, când oamenii vor fi destul de deștepți, se vor inventa mașinile zburătoare. Eram sigură de asta, dar credeam că se va întâmpla prin 2045 sau ceva de genul, în niciun caz atât de curând. Când asta se va întâmpla, în 2016, cu siguranță aceste mașini vor fi extrem de scumpe, exact cum cred eu că a fost prima mașină inventată. Și după, prin 2100, toți vor avea mașini de-astea cum toți au acum mașini normale. Se va întâmpla același lucru. Noi firme de mașini zburătoare - sună ciudat - Mașinile pe care le avem noi acum vor fi în muzee mai mult ca sigur. Mă aștept la o lume foarte modernă în viitor. Probabil realitatea va începe să semene cu lumea virtuală.

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Mesaj Scris de Pasila la data de Mier 28 Aug 2013 - 15:35

Masini zburatoare o.O Perfect. Daca apar cat de curand, atunci mai repede le va scadea pretul - exact cum a spus spus si Jojo - si asa poate traiesc cat sa conduc si eu asa ceva. Imi plac toate chestiile de genul, le ador, le vreau, vreau o lume cat mai evoluata si cred ca asta e numai inceputul. Nice. Very nice. Abia astept sa vad asa ceva pe cer, chiar daca o sa fiu baba cel mai probabil, sper si eu. 

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 24/12/2012

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Joi 12 Sept 2013 - 15:29

Oh, God! Super tare, eu credeam ca peste vreo 20-30 de ani se va inventa una! Sunt geniale, absolut suberbe. Si cand ma gandesc ca peste ani vor fi si mai si, dar cu un model mai diferit poate, imi vine sa lesin Laugh Deci nu imi vine sa cred, chiar nu imi vine.  Ar fi ciudat sa se intample ce a spus JoJo, ca realitatea noastra va fi curand poate mai mult o lume virtuala. Ar fi totusi dragut Smile

Acum este: Dum 22 Ian 2017 - 16:11