╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Oniromanție

Distribuiti

UchihaAlex
    Membru
    Membru

Sex : masculin

Data de înscriere : 31/07/2013

Oniromanție

Mesaj Scris de UchihaAlex la data de Sam 3 Aug 2013 - 16:43

Oniromanția reprezintă arta interpretării viselor.
    Fiind o formă de prezicere sau prevestire a unor acțiuni și întâmplări care vor avea loc în viitor, oniromanția poate fi considerată o formă de divinăție.
    Visele sunt foarte importante, dat fiind faptul că de cele mai multe ori, chiar și fără să ne dăm seama, o parte dintre acestea se întâmplă și în viața reală, însă neavând o importanță semnificativă ce poate fi înțeleasă de oricine, adresea sunt trecute cu vederea.
    Deși de-a lungul timpului s-au făcut cercetări în vederea elucidării misterelor visului, nimeni nu a putut înțelege cu exactitate posibilitatea visării evenimentelor viitoare, deși s-a pus mare preț pe faptul că omul folosește doar un anumit procent din creier, motiv pentru care anumite persoane mai dezvoltate din punct de vedere mental pot avea astfel de vise.

Orice vis are o interpretare. Nu trebuie să trecem cu vederea peste niciun vis și peste nicio aparent-banală întâmplare din acesta.
    Încă de pe vremea faraonilor se credea în puterea viselor. Se spunea că cine visa un faraon, primea un dar în viitorul apropiat, sau cine visa o literă, își putea dezvălui propriul destin.
    Aici vom discuta despre vise,a-ti visat ceva ciudat..ceva urat,ceva de genul ca un fel de mesaj in vis?

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Data de înscriere : 24/12/2012

Re: Oniromanție

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Lun 2 Sept 2013 - 10:16

Buna, Alex. Interesant topic.
    Visele intr-adevar reprezinta un mister pentru mine. Parintii mei au o carte de vise, este foarte veche, pe care o mai folosesc din cand in cand, fiind sub forma unui dictionar, dar nu e mare chestie.

Am avut multe vise ciudate de-a lungul zilelor, dar doar unul m-a marcat mai tare, sa ma exprim asa.

Cica eram acasa. In cea mai intunecoasa camera se afla bunica mea care citea rugaciuni, iar eu doream sa adorm in dormitorul meu. Cand aproape adormisem, ceva m-a tras tare de picioare si a miscat si patul lateral. M-am speriat, caci nu era nimeni in camera. Am iesit pe hol si m-am dus la baie, unde m-am uitat in oglinda. Aveam o fata adormita si confuza. Brusc am auzit o voce langa mine: " Marta, ai grija! La stanga! ". Din obisnuinta m-am uitat spre stanga, unde am vazut pe geamul usii de la baie o fata de barbat. Era foarte palid si ma privea. Nu se vedea prea bine, caci geamul meu de la baie are inscriptii florale. Apoi brusc s-a intors si a plecat in camera bunicii. Am mers dupa el. Cand am intrat in camera bunica mea se pregatea sa plece, iar el era sub masa. M-am apropiat de bunica-mea sa ii povestesc, dar brusc ceva m-a prins de picior si nu imi dadea drumul. Era omul de sub masa. Nu ma mai puteam misca si nici nu puteam sa strig la ea. Ea se indeparta, iar eu am ramas acolo, cu necunoscutul acela. Brusc m-am trezit plangand.

Nu prea stiu bine ce ar trebui sa insemne asta. Primul lucru la care m-am gandit cand m-am trezit a fost activitatea paranormala, dar acum nu prea cred asta. Stiu doar ca nu m-am inchinat in seara aceea, poate de asta. Probabil a fost doar un avertisment. Sunt o fire mai ciudata, ma intereseaza paranormalul, ador tot ce tine de acest domeniu, am avut o vreme in care ma documentam despre spiritism si chestii de-astea, cu toate ca nu am incercat niciodata. Sunt ca o bufnita, ma plimb noaptea si sunt singura fata din clasa careia nu ii este frica sa mearga noaptea tarziu prin cimitir. Nu imi era frica de nimic, pana la visul acesta. M-a influentat intr-un fel negativ, dupa parerea mea. Probabil doar a fost un mod care mi-a dat de gandit despre tot ceea ce faceam inainte... Tu ce zici?

Acum este: Mier 25 Ian 2017 - 1:19