Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Lost love

Distribuiti
    ╰♡☻♂→AmmY ←♀☺♡╮
    Nou venit
    Nou venit

Sex : feminin

Re: Lost love

Mesaj Scris de ╰♡☻♂→AmmY ←♀☺♡╮ la data de Mier 30 Noi 2011 - 19:52

Buna Wink Iti ador ficul.E foarte tare. Dar ai grija la greselile de gramatica!!
    Si fa capitolele mai lungi!!Ma lasi in suspans prea des! Vreau next-ul repede! Spor la scris si multa imaginatie!
    ●Emιℓy●
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de ●Emιℓy● la data de Mar 31 Ian 2012 - 22:32

Kimisor scumpa mea, unde mi'a fost capul !!! nervos nervos nervos nervos nervos nervos

Cum de nu am ajuns aici!!!??? Offf, cred ca ma arunc in fata trenului, imi dau cu pietre in cap, vad eu ce fac Very Angry

Deci nici nu ai idee cat de mult imi place. Offf, Sasuke e mereu un violator Laugh Imi place. Love it

Asa, sper sa nu te superi ca nu am comentat pana acum si vin tocmai acum, dar chiar nu ma pot abtine. Ahamm, vasa'zica cineva nu a mai continuat ficul de mooolt timp, poate sa stie si LeXy de ce? Think

Offf, uite ca incep sa vorbesc despre mine la persoana a III-a Laugh Vezi ce efect ai asupra mea? Love

Asa, pai nu vrei sa te i'au la bataita nu? Ma gandeam eu, asa ca pune te roog eu dulce cu ciresica deasupra sa postezi next'ull. ;o3

Inca odata scuze, sczue, scuze, scuze de un infinit de ori scuze pentru ca nu am comentat mai devreme Crying

O sa ma pedepsesc eu, cred ca de cate ori am facut'o ......Laugh

Asa, pai eu vreau sa vad next'ull cat mai curand ca de nu te sacai pana il postezi Evil Evil

Te'am pupacit, Zbye !!! Big Hug Kiss

P.S. Sa nu uiti de next !!!!
    LaVitaDiMerda
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de LaVitaDiMerda la data de Mier 1 Feb 2012 - 1:04

Deci nu`i adevarat!!! Nu se poate asa ceva!!!
    -Cum sa nu pui tu nextu? Haaa??? Vreau explicatiuni!!!
    Deci ii super ficuuu`!!! Vreau sa`i vad fata lu Daisuke cand afla ca taicasu` nu`i Itachi Laugh Laugh Laugh Laughing
    Il omor pe Sasu.. E prea nedrept[-( si nici corect...
    pt Sasu:
    -Nu nu... Nu se face asa! nu e bine deloc! reeducare! Scoala de corectie!
    -Nuuuuuuu nervos
    [[Mua ha haaa Laughing ]]

PUNE NEXTU FOMEIE!!!

-Bacci&Abracci-
    Jossephine
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Jossephine la data de Mier 1 Feb 2012 - 19:01

Of,speram ca ficul asta sa fie uitat pt ca nici mei nu-mi place asa de mult.Nu pot sa cred ca va place....In fine,o sa incerc sa fac next dar credeti-ma cu nu-i o placere si nici macar nu e bine facut.L-am facut mereu in batjocora si deodata sa fie un fic bun?In fine...o sa incerc.
    Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Mier 1 Feb 2012 - 19:33

☆♥ ∑!kiDu╩sA♥ ☆ a scris:
    ☻♂Kimiko♀→Kim a scris:CAPITOLUL 12

....se numea VIOL.Sasuke merse rapid dupa sakura-draguto, de ce la tine, numele se scrie cu litere mici?- d si o apuca de mana.-space,totdeauna dupa un semn de punctuatie-Aceasta incerca sa se sumceasca-smuceasca- dar nu reusi,-fara virgula si nici space nu ai lasat-si fix cand se agita mai tare si se intoarse cu spatele la sasuke -numele se scrie cu litera mare-aude:
    enter
    -IARTA-MA!!!-mama ce de exclamari, era suficient unul, iar asta nu e singura greseala, am inteles ca ai scris viol cu litere mari pentru ca asa s-a terminat capitolul anterior, dar acum iarasi, intr-o carte adevarat nu intalnesti asa ceva, e ca si cum ai scie o carte,de ci se folosesc litere mari chiar daca vrei sa insisti pe acest subiect-. -in asemenea situatie nu se pune punct, ci virgula, si daca tot e naratiune trebuie sa incepi rand nou-Ii zice sasuke-cu Litera mare Very Angry - oprind-o.-space-Aceasta se opri din smucit si se uita la sasuke-din nou? Sasuke!!-:
    enter
    -Chiar?
    -Da...-si aici iarasi naratiune care trebuie inceputa pe rand nou-Raspunde sasuke-litera mare ca doar e nume- vinovat.-space-Apoi se apropie incet de sakura si ii spuse la ureche:
    -Ma ierti?
    -enter-
    Atunci sakura-Sakura, sper sa nu mai intalnesc pe viitor greselile astea- cu lacrimile in ochi il saruta,-space-iar sasuke-Sasuke- o -ce e cu o-ul asta aici?-ii lua picioarele si ile-i-le- infasura in jurul bazinului sau dupa care o lipi de perete sarutand-o brutal.Fara sa se opreasca din sarutat se aseaza in pat,-space-iar sakura-Sakura- isi da toate hainele jos pana la sutien.Sasuke isi desface slitul si isi introduce "amicul" in sakura cu rabdare.-space-Aceasta incepe sa geama de placere facand-ui-facandu-i- zambetul pervers al lui sasuke-Sasuke- sa apara.-space-Dupa cateva ore bune, cad amandoi pe pat transpirati si rasufland puternic.-space-Sasuke o ia pe sakura-Sakura- in brate si ii zice la ureche:
    enter
    -Te iubesc!-space-Auzind aceste cuvinte iesind pentru prima oara din gura lui sasuke-Sasuke- raman-stai asa, cum adica" raman"? pana acum ai povestit la persoana a treia, iar acum treci dintr-o data la persoana intai? Think - incremenita cu lacrimile in ochi gata sa-mi cuprinda fata.-space-Sasuke imi sterge lacrimile si masaruta pe obraz:
    -Dormi.
    enter
    Imi spune el cu o voce blanda dupa care atipesc pe corpul lui visand la noaptea asta magica.

De dimineata ma trezesc prima si ma imbrac.-space-Cand sa ies din camera il aud pe sasuke-Sasuke-:
    enter
    -Ai cumva de gand sa ma lasi singur?
    enter, ca doar e naratiune, daca vroiai sa o las dupa dialog, trebuia sa nu incepi cu litera mare. Facand asta se transforma intr-o fraza idependenta, dar daca ai fi inceput cu litera mica, ai fi putut lasa acolo, fiind o continuare a frazei-
    Intreaba acesta zambind spre mine.
    -Nu,-enter-dar trebuie sa merg sa fac micul de jun.-space-Ma indrept spre el si il sarut,-space-dupa care ies din camera si ma duc sa vad daca daisuke-Daisuke- s-a trezit.-space-Acesta dormea bustean cuprinzand tot patul de doua persoane adulte.Il sarut pe frunte si ma duc in bucatarie.

Multe am de comentat la ficul tau. Nu stiu daca ti-a fost criticat inaintea mea, eu m-am uit la ficul tau doar. E excelent, pacat ca nu-l aduci la valoarea la care ar trebui sa fie cu adevarat.
    Titlu- e cam ciudat. Durere amara"cine loveste iubeste", in loc sa fi pus ghilimele puteai pune doua puncte, sau le puteai pastra. Bine, e clar ca are un mister aparte. Exprima suferinta, dar putea fi reorganizat.
    Idee- originala, nu ma plang. Am mai intalnit-o, da. Dar deja povestea evolueaza intr-o anumita directie .
    actiune- se intampla o gramada de lucruri, iar actiunea e ampla. Totusi, lucrurile se petrec foarte repede si nu sunt detaliate.
    Naratiune- de aici si pana joc urmeaza partea mai grea. Tu iti dai seama ca ai putea fi mai buna de atat Love it ? Sa nu te simti prost, dar cam lasi de dorit, actiunea e grabita, nu prea descri deloc ce se intampla. Tu esti naratoarea, deci ai sarcina de a oferi cititorului detalii ale actiunii. Totul pare mai degraba schitat decat narat.
    Descriere- Nici la acest capitol nu stai prea bine. Nu descri absolut deloc sentimentele personajelor. Nici descrierea ambientala si a sentimentelor, sari de la un lucru la altul. Nu cred ca vezi intr-o carte asa ceva. Eu una cred ca poti mai mult de atat. e foarte monoton pentru ca nu descri deloc personajele, starile lor, ceea ce le inconjoara. La partea cu iertarea si impacarea nimic nu am simtit. s-au impacat si punct. Gata, nici o confuzie sau fericire. Au sarit direct la partea cu patul si s-a terminat capitolul. Nici in timpul actului sexual nu te-ai concentrat prea mult pe partea sentimentala. Mai degaraba a parut ceva mecanic, fara participarea personajelor. Incearca sa descri mai mult!!
    Greseli de ortografie- nu prea ai, dar, decand se scrie numele cuiva cu litera mica? Te rog sa editezi!
    Aspect- si la acest capitol lasi de dorit. Dupa fiecare semn de punctuatie se lasa space, iar intre dalog si naratiune se lasa enter.

Deci, lasand la o parte critica, te felicit si sper sa vi cu nextul!!!

Jossephine
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Jossephine la data de Lun 6 Feb 2012 - 20:46

Vreau ca acest fic sa fie mutat la blocate.
    Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Lun 6 Feb 2012 - 22:35

Am inteles sa traiti. Ficul este inchis si mutat la ficuri blocate, la cererea autoarei.
    Cand te hotarasti sa il deschizi imi dai un p.m si se rezolva ^_^
    Irene.
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Irene. la data de Mier 26 Iun 2013 - 9:18

Ficul este redeschis deoarece il va continua Ada Florina.
    Astept next-ul^^
    Alex Florina
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Alex Florina la data de Mier 26 Iun 2013 - 10:25

Buna, deci... in primul rand eu sunt cea care v-a continua ficul! Sper sa va placa! Lectura placuta!
     Capitolul  12
    Sakura P.O.V.
                Ma duc in bucatarie si ma apuc sa fac un ceai. In timp ce apa era pe foc am luat pateu din frigider si  am facut niste sandwich-uri. In timp ce turnam ceaiul in cani aud un urlet. Este urletul lui Daisuke!
                Alerg spre camera lui aproape impiedicandu-ma de scari si cand intru il vad pe Daisuke pe jos  plangand in hohote. Ciudat este ca usa lui era deschisa, deci careva a intrat inaintea mea. Ma duc la el si il iau in brate spunandu-i ca totul va fii bine. Dupa 10 minute m-am dus in camera la Sasuke si am inceput sa ii urlu in timpane ca trebuie sa se scoale ca e gata masa. Timp de patru ani am invatat de la Itachi sa fiu mai indrazneata si m-a dus si la o femeie foarte buna pe nume Tsunade care m-a invatat sa ma bat. Nu m-ar fii invatat asta daca nu s-ar fii intamplat acel lucru...
                **Flashback**
    Daisuke avea un an si eu eram casatorita cu Itachi de cateva saptamani. Cand am mers in luna de miere l-am lasat pe Daisuke la o prietena buna de-a mea:
                -Te rog sa ai grija de el, eu o sa fiu plecata doar doua saptamani!
                -Nu-ti fa griji, o sa am eu grija de pitic! Cred ca o sa se inteleaa foarte bine cu copilul meu!
                -Multumesc,Hinata! Sper si eu ca el sa se inteleaga cu Naruka!
                L-am lasat pe Daisuke in grija Hinatei si am plecat acasa ca sa-mi fac bagajele. In timp ce impachetam, doua maini musculoase mi-au inconjurat talia de viespe. Imi intorc capul 90 de grade si ma trezesc cu Itachi sarutandu-ma. Nu aveam cum sa nu-i raspund, la urma urmei era sotul meu.      
         Peste un sfert de ora eram gata si ma gandeam unde s-ar putea sa ma duca, o fii zis el ca este o surpriza dar tot o sa aflu unde este, chiar daca trebuie sa intorc casa cu susu-n jos!
    Incep sa caut prin sertarele de langa biblioteca, nimic! Caut si in tot biroul lui, nimic! Caut si in dulap, cine stie! In timp ce cautam o mana puternica ma ia de gat si ma ridica strangand din ce in ce mai tare. Nu puteam vedea cine era, ma tinea mult prea sus si nu puteam sa-mi misc capul sau orice ca sa-mi pot da seama cine e. Nu mai am aer!
                Dupa ce vede ca aproape am murit slabeste stransoarea si ma apuca de par spunadu-mi ca daca nu-i dau toti banii o sa ma omoare!
                La auzul ultimului cuvant ma apuca plansul, am un sot, un copil! In sfarsit am o familie, iar tu ai venit sa ma omori, Kiba!
                Ma ia la palme si pumni dupa care ma ridica pe picioarele mele strangandu-ma de o mana. Incepe sa desa cu picioarele unde apuca pana cand una din lovituri este barata de cineva. N-are cum sa fie de mine! E-este I-itachi! Slava Domnului!
                **End Of Flashback**
                De atunci nu-mi mai amintesc ce s-a intamplat deoarece am lesinat de la stres, frica... tot ce aveam in acel moment in mine!
                Singurul lucru pe car-l mai stiu este ca de atunci Itachi a stat cu mine un an intreg, era ca o lipitoare! Pe parcursul acelui an am facut karate, judo, box ...arte martiale cu Tsunade-sama.
                Sunt schimbata radical, nu mai sunt aceeasi plangacioasa, acum daca ma lovesti o data ti-o intorc insutit! Partea buna este ca Sasuke nu stie asta deci...hihihi!
             In  fine, sa ne intoarcem la ale noastre, dupa ce ii urlu lui Sasuke in timpan ca este gata masa ma duc la Daisuke si il intreb ce l-a facut sa urle asa. Printre sughituri imi spune in cel mai incet mod posibil:
        -E-ela un b-b-balbat inalt cale a venit l-la m-m-mine in camela, m-mi-a zis ca sunt c-copilul lui dupa c-cale m-a l-lovit si mi-a z-zis „Javla”.
                Este Sasuke, n-are cum sa fie altcineva! Deci el nu il accepta pe Daisuke! Dupa cate mi-a zis el tot pe calea lui ramane!
    Cobor scarile cu Daisuke in brate si il pun in sufragerie dandu-i drumul la televizor si lasandu-l sa schimbe programele dupa bunul plac. 
    Merg in bucatarie de unde iau o tava si ii pun cateva sandwich-uri si ceaiul, i le duc dupa care ma duc tiptil-tiptil in bucatarie.          
    Eram in spatele lui Sasuke, el vorbea bine-merci cu cineva la telefon deci nu m-a auzit. Era in picioare si se plimba de colo-colo fara sa ma observe. Cand a inchis s-a si oprit din mers. Acum e sansa mea! Fug spre el cu o viteza foarte mare si il pocnesc astfel incat acum este in celalat capat al camerei. Se uita tulburat la mine iar eu il apuc de haina:          
    -Nesimtitule! Ma iubesti, nu?! Imi spui sa te iert, nu!? Cum sa te iert dupa ce i-ai facut copilului nostru si dupa modul in care i-ai vorbit! Nu ma mai stii pe mine cu adevarat, m-am schimbat! Credeai ca daca tu o sa ne maltratezi copilul eu o sa stau si o sa plang!?Nu?!?  
              Ma duc spre el cu pumnul incordat dar cand sa-l lovesc...SUSPANS!
    Cam atat! O sa aduc next cat de repede pot!
    Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Vin 28 Iun 2013 - 23:14

Iei! Uite primul fic adoptat! Love it Şi ce bine arată! Bravo, Ada! Sper să-l termini. Mi-a plăcut mult capitolul, foarte mult. Nu mă aşteptam ca Sasuke să aibă o astfel de reacţie faţă de fiul lui. Ori acel bărbat nu era Sasuke? Şi el ce face acum c-a dat în el? O loveşte? Aştept next-ul, spor la scris şi multă inspiraţie!<3
    Bubu Uchiha
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Bubu Uchiha la data de Dum 7 Iul 2013 - 13:18

Adaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!! Frumos, foarte frumos,dar acuma,haide sa termin cu laudele si sa zic tot calumea. 

Ma bucur ca primul fic preluat este continuat si soer sa fie si terminat. L-ai continuat furmos,dar pana aici vreau sa o felicit si pe Debb, findca primele capitole ea le-a facut.Foarte furmos, ma bucur la nebunie ca s-a redeschis. E minunat/

Ada, acest capitol l-ai conturat foarte frumos, desi nu prea cred ca Sasuke a fost cle care a fost in camer, m-as indrepta spre Itachi... Fiindca daca i-a spus ca o iubeste, Sasuke nu ar mai fi in stare de asa ceva. Anunta-ma cand postezi nextul.
    Alex Florina
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Alex Florina la data de Joi 11 Iul 2013 - 15:48

Capitolul 13

Cand sa-l lovesc am auzit cel mai ascutit tipat, tot al lui Daisuke. Ma intorc cu fata spre el si il vad langa usa cu lacrimi in ochi si aratand cu degetelul spre ceva in spatele meu. Ma intorc la Sasuke si vad cum se uita amenintator la mine, se apropie din ce in ce mai mult pana ma… ma… ma saruta!

Il pleznesc, dupa care ma ridic si ma duc langa Daisuke luandu-l in brate. Il las in camera si ii spun ca o sa vin imediat. Ma indrept spre Sasuke sic and sa-l lovesc, el imi prinde mainile si-mi sopteste pe un toc suav:

-Eu chiar te iubesc, Sakura. Nu stiu cine a facut asta, dar n-o sa-l las s-o mai faca.

Ma las imbratisata si incep sa plang. Prea mult! Cum adica a venit cineva si i-a zis copilului nostru numai prostii dar nu era Sasuke?!? Totul nu mai are sens...

Il iau in brate si incep sa plang din ce in ce mai tare. Daisuke intra in camera si il calca pe picior pe Sasuke spunand:

-Ce-i faci mamei?!? De ce plange? Tu vlei sa ne luam la bataie!

La ultima propozitie spusa de Daisuke, Sasuke imi da drumul si incepe sa rada. Niciodata nu l-am vazut sa rada atat de mult si atat de... dragut!

Ma uit la el cum rade si parca nu se mai oprea. Zambesc si il las sa rada. Era  foarte dragut, deci de ce sa nu-l las sa-si continue portia de ras.

Ma duc in sufragerie si ma prefac ca ma culc... poate scap de curatenie. Mda... problema este ca am adormit.

Ma scol dar imi tin ochii inchisi pentru orice eventualitate. Stau asa cinci minute pana cand simt o respiratie care imi mangaie incet fata. Strang o mana pe care am prins-o intamplator si simt ca este a lui Sasuke pentru ca este prea musculoasa si mare. Deschid ochii si ma uit la ce avea in mana: Spray de chelie. Ah... nu-i nimic... este doar un Spary de... chelie!!!

Strang din ce in ce mai tare mana lui si ma ridic uitandu-ma urat in ochii lui. Il intreb ce voia sa faca cu el iar drept raspuns primesc: „Voiam sa te chelesc la subrat!”.

Ma sperii la raspunsul lui si ma uit sa vad daca chiar mi-a crescut parul. Dar imi dau seama imediat ca a fost doar o scuza ca sa scape. Incep sa-l alerg prin toata casa si cand il prind urlu in gura mare: „Te-am prins!”.

Acesta se ridica si se uita la mine cu cei mai blanzi ochi luandu-ma in brate si spunand:

-Ba nu, eu te-am prins... si nu o sa-ti mai dau drumul niciodata.

O lacrima cristalina aluneca pe obrazul meu ajungand astfel in parul lui Sasuke. Acesta isi ridica privirea spre mine si ma intreaba speriat daca m-a facut sa plang, ca isi cere scuze, ca n-a vrut... Eu il lovesc in joaca si ii zic ca sunt lacrimi de bucurie dupa care il pup pe obraz zambindu-i. El ma ia pe sus si ma duce in sufragerie unde ma lasa jos si pune un film horror, crezand ca probabil o sa ma sperii si o sa sar la el in brate. Cand am spus „ma lasa jos”, am vrut sa spun ca chiar m-a lasat pe covor.

A facut niste popcorn dupa care a venit si a dat drumul la film. Ma uitam frumos la inceput... promitator. Filmul se numeste „Drag me to Hell”. Este chiar foarte...scarbos! De frica ma bag cu totul in Sasuke facandu-l pe acesta sa chicoteasca. La sfarsitul filmului acesta icearca sa se ridica dar observa ca lipitoarea (-.-‚ eu) nu-i da drumul. Acesta imi spune ca s-a sfarsit filmul, dar eu ii raspund ca nu o sa ma dezlipesc de el decat atunci cand o sa fiu in bucatarie. Acesta ofteaza, mai ia pe sus iar in bucatarie imi da drumul. Mda, problema este ca mi-a dat drumul de sus iar eu m-am lovit la fundulet, ma doare!!!

Ma ridic ranita si ii spun lui Sasuke pe un ton copilaros ca nu mia vorbesc cu el. Acesta incepe sa rada crrezand ca n-o sa ma tin de cuvant. Il las in pace sa rada si merg la mine in camera. Incep sa vorbesc cu Daisuke despre modul in care i-a vorbit lui Sasuke, ca n-a fost frumos. Il intreb dupa putin timp daca acela era barbatul care l-a lovit. Acesta misca din cap in semn de „nu” dupa care ma ia in brate si ma roaga sa mergem in parc. Ii spun incet sa ma ajute la ceva, acesta entuziasmat ma intreaba ce:

-Trebuie sa te prefaci ca Sasuke nu exista, nu vorbesti cu el, nu te uiti la el, nimic.

Il schimb dupa care ma schimb si eu si merg spre sufragerie. Pe drum Sasuke ma intreaba unde plec dar eu nu-i raspund. Il intreaba si pe Daisuke dar pe acesta il bufneste rasul si vine langa mine spunandu-mi ca aerul poate vorbii. Ha ha ha!

Dau sa ies pe usa dar acesta imi prinde incheietura mainii si ma intreaba mai apasat unde plec, eu imi intorc privirea spre el. Eram foarte linistita in acel moment. Ii prind mana cu crae m-a prins si incep sa strang pana cand il vad in genunchi. Ma uit la el de sus cu o privire de diavolita dupa care il strig pe Daisuke si ii spun ca plecam.

Acesta se uita speriat la Sasuke dupa care vine in fuga dupa mine si ma ia de mana. In parc acesta a inceput sa se dea in leagan iar eu m-am asezat cuminte pe banca uitandu-ma la el. Eram foarte linistita pana cand...SUSPANS!
    Na! Am adus next-ul! Ma mai teroriati?!? Stai putin... o sa ma terorizati pana il aduc pe urmatorul...nu??
    Bubu Uchiha
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Bubu Uchiha la data de Joi 11 Iul 2013 - 23:29

Pa,pam,pam si de terorista de mine tot nu ai scapat,scumpo! Si da, mai am de gand sa te terorizez mult si bine ca vad ca altfel nu mai aduci nextul nici cand ma casatoresc eu cu Sasuke. O,dar ce capitol... rasturnat. E de bine ^^.Imi place foarte multcuml-ai scris si e foarte tare. OMG! Ti-am zis ca nu Sasukel-a lovit? Dar cine a fost? Ma cam roade cuiozitatea. Stiam eu ca Sasuke,dragul de el nu r face asa ceva! Odododo, ce momente copilaretsi intre cie doi,aloo! Frate asa ca doi copii, de pupa pe obraz? Faza cu Daisuke cal-acalcta pe Sasuke si l-a intrebat de ce plange Sakura a fost penala. Dar urmatoarea a fost si mai si.Cum sa intrebi "Tu vlei sa ne luam la bataie!".super! Deci super, nu am ce comenta.Mama, maleficule,filme de groaza. Daca Sakura s-a speriat chiar asa de tare oare eu cum as fi reactionat?Sunt chiar foarte curioasa de chestia asta.Da, da sunt. Cred ca totusi Sasuke nu se stepta la reactia asta a Sakurie dupa ce a vazut-o cu acea privire la inceput. Ba, Sasuke, brunetul meu frumos, chiar asa?O lais pe Sakura pe jos sa se loveasca la fundulet? Cum iti permiti? Aha, aha! Bine facut Saku, ignora-l! O merita fiindca te-a lovit la fundulet^^.In parc se da pe hinta.... cine apare?Sunt mult prea curioasa!  Anunta-ma cand aduci nextul sau altfel te terorizez.
    Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Mar 23 Iul 2013 - 11:36

Vai, vai, vai! Cât de drăguţ poate fi Daisuke. Mă bucur totuşi că nu a fost Sasuke acel om, dar totuşi... Cine ar vrea să facă asta? Sasuke şi Sakura suntmult prea calmi. Naiba, doar a intrat cineva în casa lor, ar viaţa lui Daisuke putea fi în pericol. Iar ei nici o reacţie? Cred că Sakura n-ar fi trebuit să plece în parc de capul ei. Aştept next-ul, spor la scris şi multă inspiraţie!
    Andi
    Critic
    Critic

Mesaj Scris de Andi la data de Mier 24 Iul 2013 - 2:03

Ada Florina a scris:
    Buna,[Punct sau semnul exclamării. Intenţia ta  a fost să saluţi, ai făcut asta. Acum începi altă idee, altă propoziţie.] deci... in primul rand[Punct sau semnul exclamării. Intenţia ta  a fost să saluţi, ai făcut asta. Acum începi altă idee, altă propoziţie.]  eu sunt cea care v-a[va, legat] continua ficul! Sper sa va placa! Lectura placuta![De obicei, după "în primul rând" urmează un "al doilea rând". Cum la tine văd că nu apare, nu văd de ce ai folosit "în primul rând".][Între nota autorului şi titlul capitolului se lasă un anumit spaţiu. Mărimea lui nu contează, cât timp există. Văd că te-ai ocupat de fontul textului, l-ai şi centrat - în încercarea de a arăta mai bine, deci dacă îţi pasă cu adevărat de aspect, pe viitor ar fi bine să dai enter de câteva ori între ce scrii tu înainte şi numele capitolului.] Edit: Scuze. Când am dat "quote" nu îmi apărea capitolul aşa cum l-ai scris tu. Nu era niciun spaţiu liber între rânduri. După ce am postat şi m-am uitat mai bine mi-am dat seama că te-am "certat" degeaba. 
     Capitolul  12[Ar fi fost drăguţ să aibă şi nume acest capitol, dar  nu e obligatoriu]

Sakura P.O.V.[Hmm, mulţi sunt de părere că acest "P.O.V" este în plus. Ai putea scrie doar "Sakura" şi fii sigură că am înţelege că din perspectiva ei se povesteşte]
                Ma duc in bucatarie si ma apuc sa fac un ceai. [Începi mult prea brusc. E ca şi cum m-aş întoarce acasă şi aş începe să povestesc ce am făcut fără să salut. Ar fi nepoliticos, nu crezi? Trebuie să ne facem o idee mai clară asupra "peisajului". Dacă nu ştii cum să începi, te poţi folosi de o idee scurtă sau de un citat-pe care apoi îl dezbaţi puţin- care ar avea cât de cât treabă cu capitolul. Sau poţi începe cu un dialog, după care să explici ce se întâmplă. E puţin brusc, dar e cât de cât acceptabil.] 
    In timp ce apa era pe foc [virgulă]am luat pateu din frigider si  am facut niste sandwich-uri. In timp ce turnam ceaiul in cani[virgulă] aud un urlet. Este urletul lui Daisuke![Aici puteai spune doar "Este Daisuke!". În felul ăsta nu te-ai fi repetat. Am subliniat ce mi se părea în neregulă, adică repetiţiile. Devine obositor să citeşti o lucrare în care cuvintele se repetă. Te plictiseşti şi parcă nu-ţi mai vine să citeşti. Fii mai creativă. Foloseşte cât mai multe expresii şi cuvinte, în felul acesta textul va arăta mult mai bine şi va fi mult mai uşor de citit. Nu spun să nu foloseşti acelaşi cuvânt de mai multe ori într-un capitol pentru că nu sunt nebună. Spun doar să foloseşti mai des sinonime şi să încerci să reformulezi acolo unde vezi că te repeţi.]
                Alerg spre camera lui[virgulă] aproape impiedicandu-ma de scari[virgulă] si cand intru il vad pe Daisuke pe jos[virgulă]  plangand in hohote. Ciudat este ca usa lui era deschisa, deci careva a intrat inaintea mea. Ma duc la el si il iau in brate spunandu-i ca totul va fii bine. Dupa 10[zece, cu litere, nu cu cifre] minute m-am dus in camera la ["în camera lui Sasuke" ar fi fost mult mai ok]Sasuke si am inceput sa ii urlu in timpane ca trebuie sa se scoale ca ["deoarece" ar fi mers mult mai bine] e gata masa.[Aici nu repetiţia e problema, pur şi simplu nu sună bine.]  Timp de patru ani am invatat de la Itachi sa fiu mai indrazneata si m-a dus si la o femeie foarte buna [virgulă] pe nume Tsunade [virgulă] care m-a invatat sa ma bat. Nu m-ar fii [fi] invatat asta daca nu s-ar fii [fi] intamplat acel lucru...
                **Flashback** [Eu nu sunt de acord cu acest "Flashback". E în engleză şi cum totuşi suntem români, ar trebui să scriem în română. Dacă ai fi pus în ghilimele şi ai fi scris cu italics acest fragment cu amintirea cred că ar fi arătat mult mai bine şi ar fi fost şi mai corect.]
    Daisuke avea un an si eu eram casatorita cu Itachi de cateva saptamani. Cand am mers in luna de miere l-am lasat pe Daisuke la o prietena buna de-a mea:[punct.]
                -Te rog sa ai grija de el, eu o sa fiu plecata doar doua saptamani!
                -Nu-ti fa[face] griji, o sa am eu grija de pitic! Cred ca o sa se inteleaga foarte bine cu copilul meu!
                -Multumesc,[space]Hinata! Sper si eu ca el sa se inteleaga cu Naruka!
                L-am lasat pe Daisuke in grija Hinatei si am plecat acasa [virgulă] ca sa-mi fac bagajele. In timp ce impachetam, doua maini musculoase mi-au inconjurat talia de viespe.[Faza cu "două mâini mi-au înconjurat/cuprins trupul firav/talia de viespe" e destul de folosită. Înceacă să o eviţi în viitor.] Imi intorc capul 90 de grade si ma trezesc cu Itachi sarutandu-ma. Nu aveam cum sa nu-i raspund, la urma urmei era sotul meu.      
         Peste un sfert de ora eram gata si ma gandeam unde s-ar putea sa ma duca, [Puuunct. Cam cât de lungă o să fie fraza asta?] o fii zis el ca este o surpriza dar tot o sa aflu unde este, chiar daca trebuie sa intorc casa cu susu-n jos! [Determinată tipa.]
    Incep sa caut prin sertarele de langa biblioteca, nimic! [Dar ce mult a căutat]Caut si in tot biroul lui, nimic! Caut si in dulap, cine stie! In timp ce cautam o mana puternica ma ia de gat si ma ridica[virgulă]strangand din ce in ce mai tare. Nu puteam vedea cine era, ma tinea mult prea sus si nu puteam sa-mi misc capul sau orice ca sa-mi pot da seama cine e. Nu mai am aer! [A ajuns cam repede la concluzia că nu mai poate să respire. Ştiu că e destul de greu să îţi imaginezi cum e să te strângă cineva de gât, dar ai fi putut căuta pe net sau prin cărţi secvenţe de genul ăsta şi astfel ai fi avut o idee despre cum este această experienţă. Ai fi intrat mai bine în pielea personajului şi ai fi descris mai bine scena.]
                Dupa ce vede ca aproape am murit[Nu poţi să “aproape” mori atât de repede. Adică sigur că poţi, dar ai sărit peste multe etape. Nu ai descris scena în sine, sentimentele Sakurei, violenţa lui Kiba. Nu îţi cer să faci asta în detaliu, deoarece nu e foarte uşor, dar totuşi ar fi trebuit să accentuezi mai mult sentimentele şi atmosfera, cu alte cuviente, capitolul desciere.][virgulă] slabeste stransoarea si ma apuca de par[virgulă] spunadu-mi ca daca nu-i dau toti banii o sa ma omoare! [Acelaşi motiv “antic şi de demult”. Kiba ăsta nu are şi el aspiraţii mai bune la viaţă? Ar fi fost drăguţ dacă te-ai fi gândit la un motiv mai original. Peste tot auzi cum oamenii se omoară între ei pentru bani. Dacă scrii despre lucrurile care oricum se întâmplă în jurul nostru, de ce am mai vrea să citim? Când citeşti o carte sau un fic încerci să “fugi” de realitate şi să te concentrezi asupra unei altfel de lumi. Nu trebuie să fie cu vârcolaci sau alte creaturi ca să fie special, dar trebuie să simţi că are acel ceva care te face să vrei să citeşti până la capăt.]
                La auzul ultimului cuvant ma apuca plansul, [Acum o lăsăm să plângă şi punem puuunct. De ce? Pentru că ideea s-a încheiat, prin urmare, închei şi propoziţia.] am un sot, un copil![cred că ar fi mers mai bine o virgulă aici] In sfarsit am o familie, iar tu ai venit sa ma omori, Kiba!
                Ma ia la palme si pumni [virgulă] dupa care ma ridica pe picioarele mele [virgulă] strangandu-ma de o mana. Incepe sa desa[dea]cu picioarele unde apuca pana cand una din lovituri este barata de cineva. N-are cum sa fie de mine! [Sakura a părut destul de laşă şi fricoasă până acum, nu s-ar fi aşteptat nimeni la o schimbare bruscă de comportament. Prin urmare, nu aveai de ce să foloseşti replica pe care ţi-am subliniat-o. Poate rolul ei ar fi trebuit să fie unul amuzant sau ironic, nu ştiu. Oricum, nu a ieşit prea bine.] E-este I-itachi  [Dacă personajul tău se bâlbâie, exprimă asta în cuvinte, nu în litere repetate.] ! Slava Domnului!
                **End Of Flashback**
                De atunci nu-mi mai amintesc ce s-a intamplat deoarece am lesinat de la stres, frica... tot ce aveam in acel moment in mine! [Dacă ne gândim la “tot” ce are în ea, mai găsim şi organe, artere, sânge, chestii scârboase, deci nu putea leşina chiar de la tot ce avea în ea.]
                Singurul lucru pe care-l mai stiu este ca de atunci Itachi a stat cu mine un an intreg, era ca o lipitoare! [Având în vedere că sunt căsătoriţi e normal să stea cu ea. Era mai ok să spui că a stat cu ea mai mult decât de obicei. ] Pe parcursul acelui an am facut karate, judo, box ... [Punctele astea de suspensie îşi au şi ele rostul. Nu le pui chiar unde ai chef. Se folosesc atunci când se întrerupe şirul acţiunii, al gândirii, etc. Aici enumerai o serie de lucruri făcute de Sakura. Virgulele erau singurele care îţi trebuiau.]arte martiale cu Tsunade-sama.
                Sunt schimbata radical, nu mai sunt aceeasi plangacioasa, acum daca ma lovesti o data ti-o intorc insutit! [Însutit? Deci dacă îi dai un bobârnac te bagă în spital? Şi înzecit ar fi fost mult. Adică doar a scăpat de laşitate şi e puţin mai puternică, nu o transformi în Superman.]Partea buna este ca Sasuke nu stie asta deci...hihihi! [Fără interjecţii aiurea. Dacă Sakura chicoteşte, atunci descrie asta.]
             In  fine, sa ne intoarcem la ale noastre, [punct] dupa ce ii urlu lui Sasuke in timpan [I-a mai “urlat în timpane” o dată. Nu e o expresia aşa drăguţă, încearcă să găseşti una care să sune mai bine] ca este gata masa ma duc la Daisuke si il intreb ce l-a facut sa urle asa. [De ce nu l-a întrebat de prima dată?] Printre sughituri imi spune in cel mai incet mod posibil:
        -E-ela un b-b-balbat inalt cale a venit l-la m-m-mine in camela, m-mi-a zis ca sunt c-copilul lui [virgulă] dupa c-cale m-a l-lovit si mi-a z-zis „Javla”. [Din nou, dacă se bâlbăie, descrii asta prin cuvinte, nu repetând litere. E inestetic să vezi un rând în treg cu litere puse de mai multe ori. Şi dacă pui “l” în loc de “r” asta nu înseamnă că se exprimă bine acel copil. De fapt asta e problema, se exprimă prea bine pentru un copil.]
                Este Sasuke, n-are cum sa fie altcineva! Deci el nu il acceptas pe Daisuke! Dupa cate mi-a zis el tot pe calea [sună ciudat] lui ramane!
    Cobor scarile [Nu mai începe o propoziţie/frază cu un verb. Nu e esthetic, nu dă bine, ai senzaţia că acţiunea este mai bruscă şi grăbită şi cam atât]cu Daisuke in brate si il pun in sufragerie[de obicei înainte de verbele la gerunziu se pune virgulă] dandu-i drumul la televizor si lasandu-l sa schimbe programele dupa bunul plac. 
    Merg in bucatarie [virgulă] de unde iau o tava si ii pun cateva sandwich-uri si ceaiul, i le duc [virgulă] dupa care ma duc tiptil-tiptil in bucatarie.          
    Eram in spatele lui Sasuke, el vorbea bine-merci cu cineva la telefon[virgulă] deci nu m-a auzit. Era in picioare si se plimba de colo-colo fara sa ma observe. Cand a inchis s-a si oprit din mers. Acum e sansa mea! Fug spre el cu o viteza foarte mare [Cât de mare putea să fie viteza asta? Erau într-o bucătărie. Cât de spaţioasă ar putea fi ca Sakura să aibă cum să îşi ia viteza asta? Adică nu poţi alerga repede direct, trebuie să alergi puţin, apoi creşte viteza.] si il pocnesc astfel incat acum este in celalat capat al camerei. [Ninja Sakura. N-o să ştii ce te-a lovit.] Se uita tulburat la mine iar eu il apuc de haina:[punct.]          
    -Nesimtitule! Ma iubesti, nu?! Imi spui sa te iert, nu!? Cum sa te iert dupa ce i-ai facut copilului nostru si dupa modul in care i-ai vorbit! Nu ma mai stii pe mine cu adevarat, m-am schimbat! Credeai ca daca tu o sa ne maltratezi copilul eu o sa stau si o sa plang [virgulă] !?Nu?!?   [Dacă pui mai multe semen de întrebare sau exclamare, asta nu înseamnă că frazele vor arăta mai dramatice sau tensionate.]
              Ma duc spre el cu pumnul incordat [virgulă] dar cand sa-l lovesc...SUSPANS! [Să nu mai încei niciodată o propoziţie/frază cu “suspans”. E inestetic, aiurea şi nu o să crească suspansul în care ne-ai lăsat. Eventual laşi puncte de suspenie, dar niciodată nu se scrie “suspans”. Niciodată. Doar dacă nu cumva foloseşti cuvânt ăsta în propoziţie la propriu. Gen: “Voi încerca să citesc capitolul Y din cartea X, deoarece ultimul capitol m-a lăsat în suspans”.]
    Cam atat! O sa aduc next cat de repede pot!

Cum văd că toată lumea scrie asta, încerc să mă conformez şi eu: critic ficul, nu persona.
    Nu are rost să îmi exprim părerea legată de titlu, deoarece tu doar continui ficul ăsta. Nu a fost ideea ta, prin urmare nu cred că vrei să ştii ce cred despre titlul. Totuşi, am să spun că ar fi fost mai bine dacă ar fi fost în română, deşi sună mai bine în engleză. Cuvântul “love” apare peste tot. Titlul ar fi fost mai original dacă nu l-ar fi conţinut. În rest e ok, sună binişor.
    Capitolul ăsta nu are niciun nume, deci nu am ce să comentez.
    Nu ştiu ce să spun despre ideea ficului, deoarece nu l-am citit pe tot. Ideea acestui capitol a fost în regulă, cred. Am aflat cum şi de ce Sakura a devenit mai puternică şi că Daisuke se exprimă prea bine pentru vârsta lui, ceea ce înseamnă că este un copil inteligent.
    Nu am prea văzut descriere. A fost puţină la momentul în care Sakura ne povestea ce a făcut violentul de Kiba, în rest nimic, nada, zero. Ar fi trebuit să descrii mai mult sentimentele Sakurei în momentul în care şi-a auzit şi văzut copilul plângând. Adică, ce fel de mamă este? Apoi, puteai descrie şi felul în care s-a simţit când şi-a dat seama că Sasuke este cel care a vorbit urât cu Daisuke. Plus că ar fi trebuit să descrii atmosfera în sine, să ştim şi noi cum arată bucătăria aia sau dormitorul lui Daisuke. Nu e ca şi cum nu ai fi avut ce descrie şi ar fi fost greu să scrii mai multe despre ce se întânplă în jurul personajului tău principal. Să nu uităm şi de intenţia de a ucide din ochii lui Kiba.
    Nu aş putea spune că acţiunea este grăbită deoarece nu mi s-a părut că ar fi fost. Ar  fi decurs mai bine dacă ai fi avut mai multă descriere. Nu ar fi devenit prea lentă, ar fi fost numai bine.
    Dialogul a fost cam sec. În primul rând nu îşi avea locul în acel flashback. Era suficient să spui că Daisuke a rămas la Hinata. Apoi, replica lui Daisuke a fost ciudată pentru vârsta lui, replica Sakurai a vrut să fie dramatic, dar nu a fost. Prin urmare, mai ai de lucrat la dialog.
    Nici la capitolul estetică nu pot spune că sunt mulţumită de ce am văzut. Doar numele ficului şi cel al capitolului se pun centrat. Atât, în rest nimic. Textul în sine terbuia lăsat normal, eventual puneai alineat dacă voiai. Laşi rânduri libere doar când începi altă idee sau când, de exemplu, personajul tău îşi schimbă locaţia, adoarme şi se trezeşte sau orice situaţie de genu’. Nici înainte, după sau între dialog nu se lasă rând liber. E inestetic şi incorect.
    Am enumerate greşelile pe text. Din păcate, sunt mai multe cele de exprimare decât cele de tastare. Am văzut totuşi o literă mâncată sau două, câteva virgule uitate, multe repetiţii şi multicele greşeli de exprimare. Citeşte de mai multe ori înainte să postezi. Poţi ruga şi un prieten să facă asta. Două perechi de ochi văd mai bine decât una.
    That was all, folks. Sper că te ajută critica mea. Dacă ai întrebări, înjurături sau reproşuri mă poţi contacta prin pm. Have a nice day. [Acum numai zi nu este. ]
    Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Mier 1 Ian 2014 - 15:29

Din cauza inactivităţii acest fic se închide. În cazul în care doreşti să continui povestea îmi poţi da un mesaj privat şi voi rezolva în cel mai scurt timp cu putinţă. ^_^

Acum este: Joi 23 Mar 2017 - 16:20