╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Razboinicul

Distribuiti

UchihaAlex
    Membru
    Membru

Sex : masculin

Data de înscriere : 31/07/2013

Razboinicul

Mesaj Scris de UchihaAlex la data de Joi 1 Aug 2013 - 3:13

Salut,va prezint un serial minunat numit Razboinicul,sau Razboinicul Baek Dong Soo..este un serial coreean drama-arte martiale si este foarte misto,stiu ca putini romani se uita la acest serial,dar voi recomanda mai departe.
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
    Istoric
    Serialul Razboinicul ne trimite in epoca agitata a printului Sado si cuprinde o istorie plina de invataminte, in fapt povestea unui erou care a revolutionat artele martiale in Coreea. Inca de la nastere, Dong Soo pare sa sufere de  o serie de dificultati fizice, fiind mai degraba prizonier decat stapan al corpului sau. El este crescut de un prieten al tatalui sau,  fidel si acesta printului Sado si aflat printre sustinatorii lui. Dand dovada de o vointa de fier, Dong Soo va reusi sa isi depaseasca handicapul initial, dar inca nu devine eroul artelor martiale, fiind in adolescenta mai degraba un fanfaron plin de vitalitate, decat un spirit de luptator. In acelasi timp, alaturi de el creste un alt copil, Yeo Woon, care provine tot dintre sustinatorii printului Sado. Initiat deja in artele martiale, acesta din urma pare sa fie un luptator de viitor, chiar daca ascunde multe secrete. Cei doi baieti sunt trimisi intr-o tabara unde sunt antrenati ca viitori gardieni ai printului Sado. Dincolo de aventurile istorice, serialul are drept punct central o aventura initiatica a eroului principal. Empatia de care ajunge sa dea dovada in final ii va permite sa depaseasca imaginea de “figura clasica” de la inceput, primele episoade aratandu-l ca un tanar mult prea impulsiv si imatur. Insa,  grelele incercari prin care trece il vor face sa evolueze intr-o directie spectaculoasa.Warrior Baek Dong-soo (Luptătorul Baek Doong-soo ) este o dramă istorică plină de acţiune -fusion sageuk – despre un mare războinic pe nume Baek Dong-soo (interpretat de către actorul Ji Chang-wook), care şi-a perfecţionat stilul de luptă, învăţând diferite stiluri ale artelor marţiale din Coreea, Japonia şi China. A trăit o viaţă plină de încercări, si fiind ambiţios din fire a încercat să fie un adevărat cavaler prin faptele sale. Rivalul său este un luptător misterios, la fel de abil ca şi el.

Actori/Personaje principale:
    -Ji Chong-Wook (Baek Dong Soo)
    Warrior Baek Dong-soo (Luptătorul Baek Doong-soo ) este o dramă istorică plină de acţiune -fusion sageuk – despre un mare războinic pe nume Baek Dong-soo (interpretat de către actorul Ji Chang-wook), care şi-a perfecţionat stilul de luptă, învăţând diferite stiluri ale artelor marţiale din Coreea, Japonia şi China. A trăit o viaţă plină de încercări, si fiind ambiţios din fire a încercat să fie un adevărat cavaler prin faptele sale. Rivalul său este un luptător misterios, la fel de abil ca şi el.

-Yoo Seung-Ho (Yeo Woon)
    În această dramă, Yoo Seung-ho, va interpreta un rol negativ (primul de acest gen din cariera sa de actor). El îi va da viaţă lui Yeo-woon, rivalul lui Baek Dong-soo, un personaj întunecat şi misterios, care este un membru foarte important al unei organizaţii secrete, organizaţie care urmăreşte asasinarea regelui Jeongjo.  Acest Yeo-woon este prezentat ca fiind un maestru al sabiei, un foarte bun arcaş, un călăreţ desăvârşit şi bineînţeles va excela şi în practicarea artelor marţiale. Dacă este aşa, atunci sigur îmi va plăcea să-l văd pe Yoo Seung-ho în acest rol de asasin, care înfruntă gărzile care-l apără pe regele Jeongjo. Va fi o schimbare destul de importantă pentru Yoo Seung-ho, deorece în Coreea el a primit apelativul de Frăţior al Coreei, aceasta datorându-se şi faptului că el a interpretat foarte multe personaje care au plăcut publicului, majoritatea dintre ele fiind viitori regi cum ar fi rolurile interpretate din Legend, King and I, Queen Seon-deok.
    -Choi Min Su(Chun)
    -Lee Won-Jong(Hong Dae Ju)
    -Jun Gook Hwan(King Yeongjo)
    -Jun Kwang Ryul(Gwang Taek)
    Acest serial are in sezonul 1 29 de episoade,dar merita foarte mult vizionat.Au anuntat la TV ca se va lansa al 2-lea sezon pe 5.3.2013,dar din pacate n-a fost asa,cred ca numai exista o continuare a sezonului.Este un serial superb,este cuprins prietenia dintr-e Baek Dong Soo si Yeo Woon,in acest serial inveti multe lucruri,pe mine m-a captivat foarte mult..Inainte nici mie nu-mi place filmele coreene,dar cand l-am vazut pe asta...Este foarte diferit,nu este ca serialele alea de pe TVR1,alea sunt prea plictisitoare.Momentan puteti viziona Razboinicul pe National Tv de la 20:15,cam asa..Va las si niste AMV-uri de pe youtube
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    Se mai uita cineva de pe forum la acest serial?

Raven
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Data de înscriere : 06/03/2013

Re: Razboinicul

Mesaj Scris de Raven la data de Joi 1 Aug 2013 - 10:11

Ah, chiar mă gândeam acum câteva zile să deschid un topic despre acest serial, dar lenea asta... Whistling . 
    Dar să revenim, da, am văzut serialul ăsta mai demult şi mi-a stârnit interesul. Sunt o fană a serialelor coreene, mai ales a dramelor istorice. 
    Personajul preferat, dar şi caracterul cel mai complex, după părerea mea este Dong Soo; e un luptător bun, îndrăgostit până peste urechi, dar şi un priten devotat care nu ţine cont de nimic când vine vorba să lupte pentru cei dragi lui.  
    Nu l-am simpatizat niciodată pe Yeo Woon, mi s-a părut prea întunecat şi perfect. ( Aşa cum i-a spus şi Dong Soo la începutul serialului: ' - Ăsta seamănă cu o t*rfă afemeiată.' ).
    Sezonul doi? :o Imediat ce am timp am să arunc o privire şi pe la el.

Ps: Alex, nu e la ora 20:15 pe NaţionalTv, e la 21:15 Laugh Şi sunt ultimele episoade :/

UchihaAlex
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de UchihaAlex la data de Joi 1 Aug 2013 - 12:34

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a scris: Ah, chiar mă gândeam acum câteva zile să deschid un topic despre acest serial, dar lenea asta... Whistling . 
    Dar să revenim, da, am văzut serialul ăsta mai demult şi mi-a stârnit interesul. Sunt o fană a serialelor coreene, mai ales a dramelor istorice. 
    Personajul preferat, dar şi caracterul cel mai complex, după părerea mea este Dong Soo; e un luptător bun, îndrăgostit până peste urechi, dar şi un priten devotat care nu ţine cont de nimic când vine vorba să lupte pentru cei dragi lui.  
    Nu l-am simpatizat niciodată pe Yeo Woon, mi s-a părut prea întunecat şi perfect. ( Aşa cum i-a spus şi Dong Soo la începutul serialului: ' - Ăsta seamănă cu o t*rfă afemeiată.' ).
    Sezonul doi? :o Imediat ce am timp am să arunc o privire şi pe la el.

Ps: Alex, nu e la ora 20:15 pe NaţionalTv, e la 21:15 Laugh Şi sunt ultimele episoade :/

Haha,ma bucur ca esti fana,mi-ar placea sa discutam mai multe despre acest serial Smile)Cred ca l-am vazut in total de minim 8 ori(si pe net),adica am vazut tot sezonul cu cele 29 de episoade..tot nu ma plictisesc ! Da,dong soo munceste foarte mult si este un luptator inzestrat,are niste cunostiinte superbe in arte martaile si are o personalitate foarte buna! Iti amintesti de cate ori l-a lasat in viata pe maleficul ala..(numai stiu cum il cheama,care a fost ucis de Kenzo)?Woon este un profesionist in artele martiale si nu sunt de acord cu tine ca este asa de intunecat..N-ai fost atenta in episoade ca mai mereu s-a gandit la Dong soo si ceilalti?El are o inima,asasinii n-au mila dar el are..deci dong soo avea dreptate,nu poate deveni asasin.Este personajul meu preferat,mai ales ca talentul lui in artele martiale este deosebit,in prezent Baek Dong Soo l-a intrecut,dar el avea un talent deosibit de a invata totul asa de repede si de a fi asa..Totusi,si-a croit singur destinul,nu poate schimba nimic la el din pacate...asa i-a fost scris si asa se sfarseste orice viata de asasin(n-a fost un asasin complet,el si-a dorit moartea).
    Multumesc,scuze ca am gresit cu ora.. Laugh

Raven
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Data de înscriere : 06/03/2013

Mesaj Scris de Raven la data de Vin 2 Aug 2013 - 9:50

Mă simt obligată să aduc nişte explicaţii suplimentare >.<'
    Când am zis (scris) că Woon e 'întunecat' nu m-am referit la faptul că el ar fi personajul negativ,  voiam să spun că el  are o personalitate misterioasă -foarte-, şi o fire încurcată  care nu-i permite să uite trecutul şi nici să-şi schimbe destinul.
    Dar drăc'şoru de Yeo Woon nu-i aşa de negru şi-l ajută de fiecare dată la necaz pe Dong Soo (dar şi pe Ji Seon, fata de care era îndrăgostit), chestia asta e ilustrată cel mai bine în ultimul episod, deşi încă de la penultimul episod mi-am dat seama că el o să moară de mâna lui Dong Soo, doar că nu ştiam cum...
    Ah, am scris că Dong Soo e un luptător bun ! Ce idioată pot să fiu -.-'' El nu e un luptător oarecare de arte marţiale, el e cel mai bun luptător de arte marţiale Laugh  Ca să-l citez pe Maestrul Kim : ' - Dong Soo aproape a atins un nivel supraomenesc. ' (Mă rog, nu e citat exact, dar cam asta a spus Think )

UchihaAlex
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de UchihaAlex la data de Dum 4 Aug 2013 - 9:24

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a scris: Mă simt obligată să aduc nişte explicaţii suplimentare >.<'
    Când am zis (scris) că Woon e 'întunecat' nu m-am referit la faptul că el ar fi personajul negativ,  voiam să spun că el  are o personalitate misterioasă -foarte-, şi o fire încurcată  care nu-i permite să uite trecutul şi nici să-şi schimbe destinul.
    Dar drăc'şoru de Yeo Woon nu-i aşa de negru şi-l ajută de fiecare dată la necaz pe Dong Soo (dar şi pe Ji Seon, fata de care era îndrăgostit), chestia asta e ilustrată cel mai bine în ultimul episod, deşi încă de la penultimul episod mi-am dat seama că el o să moară de mâna lui Dong Soo, doar că nu ştiam cum...
    Ah, am scris că Dong Soo e un luptător bun ! Ce idioată pot să fiu -.-'' El nu e un luptător oarecare de arte marţiale, el e cel mai bun luptător de arte marţiale Laugh  Ca să-l citez pe Maestrul Kim : ' - Dong Soo aproape a atins un nivel supraomenesc. ' (Mă rog, nu e citat exact, dar cam asta a spus Think )

Baek Dong Soo l-a intrecut deja pe maestrul Kim Gwang Taek,l-a invatat stilul lui de lupta si l-a invatat adevaratele arte martiale,acum e cel mai bun spadasin din lume.Sa nu uitam ca aia e doar Coreea,poate mai exista profesionisti in manuirea sabiei si in celalalte tari,dar nu cred ca exista om care sa faca fata la 100 de soldati si vreo 15 cu pusti.Da,Yeo Woon a facut o greseala imensa si nu trebuia sa ia in seama ce-a zis tatal lui in legatura cu steaua ucigasa..Cum sa fii asa si sa te dai drept altcineva..a exagerat,dar tot trebuia sa moara.ChoRip avea dreptate,atat timp cat el era in viata,nu exista pace.

Acum este: Sam 3 Dec 2016 - 15:41