Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
UchihaAlex
Membru
Membru
Sex : masculin

Dumnezeu vs. Stiinta

la data de Mier 31 Iul 2013 - 7:12
“Intr-o sala de clasa a unui colegiu, un profesor tine cursul de filozofie…
Sa va explic care e conflictul intre stiinta si religie… Profesorul ateu face o pauza si apoi ii cere unuia dintre noii sai studenti sa se ridice in picioare.
Esti crestin, nu-i asa, fiule?
Da, dle, spune studentul.
Deci crezi in Dumnezeu?
Cu siguranta.
Dumnezeu e bun?
Desigur, Dumnezeu e bun.
E Dumnezeu atotputernic? Poate El sa faca orice?
Da.
Tu esti bun sau rau?
Biblia spune ca sunt rau.
Profesorul zambeste cunoscator. Aha! Biblia! Se gandeste putin. Uite o problema pentru tine. Sa zicem ca exista aici o persoana bolnava si tu o poti vindeca. Poti face asta. Ai vrea sa il ajuti? Ai incerca?
Da, dle. As incerca.
Deci esti bun.
N-as spune asta.
Dar de ce n-ai spune asta? Ai vrea sa ajuti o persoana bolnava daca ai putea. Majoritatea am vrea daca am putea. Dar Dumnezeu, nu…
Studentul nu raspunde, asa ca profesorul continua.
El nu ajuta, nu-i asa? Fratele meu era crestin si a murit de cancer, chiar daca se ruga lui Isus sa-l vindece. Cum de Isus e bun? Poti raspunde la asta?
Studentul tace.
Nu poti raspunde, nu-i asa? El ia o inghititura de apa din paharul de pe catedra ca sa-i dea timp studentului sa se relaxeze.
Hai sa o luam de la capat, tinere. Dumnezeu e bun?
Pai…, da, spune studentul.
Satana e bun?
Studentul nu ezita la aceasta intrebare “Nu”.
De unde vine Satana?
Studentul ezita. De la Dumnezeu.
Corect. Dumnezeu l-a creat pe Satana, nu-i asa? Zi-mi, fiule, exista rau pe lume?
Da, dle.
Raul e peste tot, nu-i asa?Si Dumnezeu a creat totul pe lumea asta, corect?
Da.
Deci cine a creat raul? Profesorul a continuat. Daca Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat si raul. Din moment ce raul exista si conform principiului ca ceea ce facem defineste ceea ce suntem, atunci Dumnezeu e rau.
Din nou, studentul nu raspunde.
Exista pe lume boli? Imoralitate? Ura? Uratenie? Toate aceste lucruri groaznice, exista?
Studentul se foieste jenat.
Da.
Deci cine le-a creat?
Studentul iarasi nu raspunde, asa ca profesorul repeta intrebarea. Cine le-a creat? Niciun raspuns. Deodata, profesorul incepe sa se plimbe in fata clasei. Studentii sunt uimiti. Spune-mi, continua el adresandu-se altui student. Crezi in Isus Cristos, fiule?
Vocea studentului il tradeaza si cedeaza nervos.
Da, dle profesor, cred.
Batranul se opreste din marsaluit. Stiinta spune ca ai 5 simturi pe care le folosesti pentru a identifica si observa lumea din jurul tau. L-ai vazut vreodata pe Isus?
Nu, dle. Nu L-am vazut.
Atunci spune-ne daca l-ai auzit vreodata pe Isus al tau?
Nu, dle, nu L-am auzit.
L-ai simtit vreodata pe Isus al tau, l-ai gustat sau l-ai mirosit? Ai avut vreodata o experienta senzoriala a lui Isus sau a lui Dumnezeu?
Nu, dle, ma tem ca nu.
Si totusi crezi in el?
Da.
Conform regulilor sale empirice, testabile, demonstrabile, stiinta spune ca Dumnezeul tau nu exista. Ce spui de asta, fiule?
Nimic, raspunde studentul. Eu am doar credinta mea.
Da, credinta, repeta profesorul. Asta e problema pe care stiinta o are cu Dumnezeu. Nu exista nicio dovada, ci doar credinta.
Studentul ramane tacut pentru o clipa, inainte de a pune si el o intrebare.
Dle profesor, exista caldura?
Da.
Si exista frig?
Da, fiule, exista si frig.
Nu, dle, nu exista.
Profesorul isi intoarce fata catre student, vizibil interesat. Clasa devine brusc foarte tacuta.
Studentul incepe sa explice.
‘Poate exista multa caldura, mai multa caldura, super-caldura, mega-caldura, caldura nelimitata, caldurica sau deloc caldura, dar nu avem nimic numit “frig”. Putem ajunge pana la 458 de grade sub zero, ceea ce nu inseamna caldura, dar nu putem merge mai departe. Nu exista frig – daca ar exista, am avea temperaturi mai scazute decat minimul absolut de -458 de grade. Fiecare corp sau obiect e demn de studiat daca are sau transmite energie, si caldura e cea care face ca un corp sau material sa aiba sau sa transmita energie. Zero absolut (-458 F) inseamna absenta totala a caldurii.
Vedeti, dle, frigul e doar un cuvant pe care il folosim pentru a descrie absenta caldurii. Nu putem masura frigul. Caldura poate fi masurata in unitati termice, deoarece caldura este energie. Frigul nu e opusul caldurii, dle, ci doar absenta ei.
Clasa e invaluita in tacere. Undeva cade un stilou si suna ca o lovitura de ciocan.
Dar intunericul, profesore? Exista intunericul?
Da, raspunde profesorul fara ezitare. Ce e noaptea daca nu intuneric?
Din nou raspuns gresit, dle. Intunericul nu e ceva; este absenta a ceva. Poate exista lumina scazuta, lumina normala, lumina stralucitoare, lumina intermitenta, dar daca nu exista lumina constanta atunci nu exista nimic, iar acest nimic se numeste intuneric, nu-i asa? Acesta este sensul pe care il atribuim acestui cuvant. In realitate, intunericul nu exista. Daca ar exista, am putea face ca intunericul sa fie si mai intunecat, nu-i asa?
Profesorul incepe sa-i zambeasca studentului din fata sa. Acesta va fi un semestru bun.
Ce vrei sa demonstrezi, tinere?
Da, dle profesor. Vreau sa spun ca premisele dvs filosofice sunt gresite de la bun inceput si de aceea concluzia TREBUIE sa fie si ea gresita.
De data asta, profesorul nu-si poate ascunde surpriza. Gresite?
Poti explica in ce fel?
Lucrati cu premisa dualitatii, explica studentul… Sustineti ca exista viata si apoi ca exista moarte; un Dumnezeu bun si un Dumnezeu rau. Considerati conceptul de Dumnezeu drept ceva finit, ceva ce putem masura. Dle, stiinta nu poate explica nici macar ce este acela un gand. Foloseste electricitatea si magnetismul, dar NIMENI nu a vazut sau nu a inteles pe deplin vreuna din acestea doua. Sa consideri ca moartea e opusul vietii inseamna sa ignori ca moartea nu exista ca lucru substantial. Moartea nu e opusul vietii, ci doar absenta ei. Acum spuneti-mi, dle profesor, le predati studentilor teoria ca ei au evoluat din maimuta?
Daca te referi la procesul evolutiei naturale, tinere, da, evident ca da.
Ati observat vreodata evolutia cu propriii ochi, dle?
Profesorul incepe sa dea din cap, inca zambind, cand isi da seama incotro se indreapta argumentul. Un semestru foarte bun, intr-adevar.
Din moment ce nimeni nu a observat procesul evolutiei in desfasurare si nimeni nu poate demonstra ca el are loc, dvs. nu predati studentilor ceea ce credeti, nu? Acum ce sunteti, om de stiinta sau predicator?
Clasa murmura. Studentul tace pana cand emotia se mai stinge.
Ca sa continuam demonstratia pe care o faceati adineori celuilalt student, permiteti-mi sa va dau un exemplu, ca sa intelegeti la ce ma refer. Studentul se uita in jurul sau, in clasa. E vreunul dintre voi care a vazut vreodata creierul profesorului? Clasa izbucneste in ras. E cineva care a auzit creierul profesorului, l-a simtit, l-a atins sau l-a mirosit? Nimeni nu pare sa fi facut asta. Deci, conform regulilor empirice, stabile si conform protocolului demonstrabil, stiinta spune – cu tot respectul, dle – ca nu aveti creier. Daca stiinta spune ca nu aveti creier, cum sa avem incredere in cursurile dvs, dle?
Acum clasa e cufundata in tacere. Profesorul se holbeaza la student, cu o fata impenetrabila. In fine, dupa un interval ce pare o vesnicie, batranul raspunde. Presupun ca va trebui sa crezi, pur si simplu….
Deci, acceptati ca exista credinta si, de fapt, credinta exista impreuna cu viata, continua studentul. Acum, dle, exista raul?
Acum nesigur, profesorul raspunde: sigur ca exista. Il vedem zilnic. Raul se vede zilnic din lipsa de umanitate a omului fata de om. Se vede in nenumaratele crime si violente care se petrec peste tot in lume. Aceste manifestari nu sunt nimic altceva decat raul.
La asta, studentul a replicat: Raul nu exista, dle, sau cel putin nu exista in sine. Raul e pur si simplu absenta lui Dumnezeu. E ca si intunericul si frigul, un cuvant creat de om pentru a descrie absenta lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu a creat raul. Raul este ceea ce se intampla cand din inima omului lipseste dragostea lui Dumnezeu. Este ca frigul care apare cand nu exista caldura sau ca intunericul care apare cand nu exista lumina.
Profesorul s-a asezat.”

PS: Studentul era Albert Einstein.
Ce parere aveti?
Rose
Moderator
Moderator
Sex : feminin

Re: Dumnezeu vs. Stiinta

la data de Mier 31 Iul 2013 - 12:28
Bună şi bine ai venit pe forum!
În primul rând acest topic nu trebuia deschis la "paranormal". Am să îl mut eu la categoria "discuţii" după ce voi comenta.

Ei bine, am citit fiecare cuvânt în parte cu mare atenţie şi pe măsură ce înaintam eram tot mai curioasă. Pot să spun că tânărul Albert Einstein a avut o explicaţie foarte bună, a adus argumente puternice pentru a susţine ceea ce crede el şi mi-a plăcut ceea ce a spus. Există un mare adevăr aici.
Nu Dumnezeu a creat răul. Cum este şi mai sus, el provine din lipsa iubirii faţă de Dumnezeu, din lipsa credinţei. Nu Dumnezeu la creat pe Lucifer. El a fost un înger, însă a apărut dorinţa de a fi egal cu Domnul şi atunci a căzut trăgând după el şi alţi îngeri.

Era la început partea cu "fratele meu a fost creştin şi totuşi a murit de cancer, cu toate că se ruga la Iisus." - sau ceva asemănător - Ei bine, Iisus nu este disponibil doar atunci când noi avem nevoie de el. Că dacă suntem bolnavi ne ducem puţin la biserică, mai dăm un ban, mai aprindem o lumânare sau facem un pomelnic şi gata El o să ne vindece, iar după plecăm din casa Sa - fără a sta la toată slujba de duminică. Cum ziceam, facem asta şi după ne ducem prin baruri de ne îmbătăm şi ne comportăm mai rău ca porcii şi stăm cu gândul că "Lasă, i-am zis lui Dumnezeu că sunt bolnav, am dat nişte bani acolo şi am mai pus şi o lumânare şi mă voi face bine." Ei bine, este greşită această idee. Nu se merge pe acest principiu. Domnul nu poate fi cumpărat, El nu e medicu care stă cu mâna întinsă ca să primească bani pentru a te opera.
Ca să fii ajutat trebuie să te rogi zi de zi, să mulţumeşti pentru că exişti, pentru că te trezeşti dimneaţa, să multumeşti pentru că seara te culci liniştit fără să fi dat unu cu maşina peste tine sau să fi primit vreo piatră în cap ori multe altele. Dumnezeu nu e contabil şi nu ţine evidenţa la bani, putem băga şi miliarde la o biserică, că dacă tot înjurăm şi ne comportăm ca în junglă degeaba. El nu e pe principiu "Lasă că a dat bani şi o să stea de-a dreapta mea."

Nu, nu l-am văzut pe Dumnezeu, nu l-am auzit - doar Sfinţii. De simţit? Ei bine, nu! Cu toate că El ne veghează în fiecare minut al zilei. Dumnezeu ţine la noi, suntem copii Lui şi ne protejează. Dar exact ca un părinte acţionează şi el. Ai greşit? Eşti pedepsit. 

stiinta spune – cu tot respectul, dle – ca nu aveti creier.
Mi-a plăcut această parte Laugh.
Sunt surprinsă şi eu de cât încearcă ştiinţa să afle. Unele lucruri trebuie să rămână un mister, după cum spunea Blaga - în special în poezia lui "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii" ; adică sunt lucruri ce trebuie să rămână ascunse, fără a căuta răspunsul de unde au venit. Cum e în cazul "Care a fost primul; oul sau găina?" Ei bine, când ajungem în faţa lui Dumnezeu să ţinem minte să îl întrebăm: "Doamne, ştii, înainte să mă întrebi tu pe mine de păcatele mele am şi eu o nelămurire: oul sau găina? Care a fost primul?"
M-am cam săturat de ştiinţa care tot spune că universul a provenit din nu ştiu ce chestie sau alte bazaconii. Bine frate, ai fost acolo şi ai văzut procesul? Exact cum spunea şi Einstein. Nu ai fost, atunci taci! Sau că noi provenim din maimuţe. Ei bine, faptul că unii au comportamentul unor primate asta nu înseamnă nimic sau că lumea e o junglă. Religia spune aşa: Dumnezeu a creat lumea în şase zile, iar în a şaptea zi s-a odihnit.
Oho, ca să nu mai zic acum de sfârşitul lumii. A trecut 2012, suntem vii, dar vine ştiinţa cu alte explicaţii, că nu ştiu peste câţi ani - foarte mult în orice caz, suntem şi morţi pe atunci- va fi sfârşitul omenirii. Ei bine, l-au întrebat pe Dumnezeu? Eu nu cred. Sau stai! E posibil, că mai nou Domnul are facebook şi adresă de mail. Foarte interesant! Chiar sunt şocată de astfel de specimene.

În închiere vreau să spun că mi-a plăcut ce am citit mai sus. Eu sunt creştin şi da, cred în Dumnezeu şi minunile sale cu toate că nu am văzut. Datorită Lui eu sunt vie şi nu doi metri sub pământ şi tot nu cred că am provenit din maimuţă Laugh
Zi faină!
Mrs Anderson
Membru
Membru

la data de Mier 31 Iul 2013 - 12:45
Foarte frumos. Albert Einstein mereu va ramane idolul meu. Nimic nu se compara cu ratiunea sa, e pur si simplu, genial. Stundetul are dreptate. Exista durere, suferinta, lacrimi de pe urma acestora, dar daca nu ar mai exista cum am sti sa ne bucuram de micile fericiri ale vietii? Dumnezeu are un scop bine definit, el ne invata si ne ajuta sa trecem prin toate acestea. E crud intr-adevar, ca traim intr-o lume imorala, rea, iar aici Albert are foarte mare dreptate, adica absenta lui Dumnezeu. El este peste tot, dar nu in toate inimile. Cei ce cred cu adevarat in El, se pot considera oameni fericiti. Dumnezeu nu e rau ca nu a vrut sa salveze un om de la moarte, ci e pur si simplu lucrul mainilor Lui. Asa a trebuit sa fie, moarte omului, adica sfarsitul vietii, e cauzat de ceva, de pacatele pe care le-ai infaptuit de-a lungul vietii, de felul in care te-ai luptat cu realitatea, etc, sau, pur si simplu, e destinul.
Venind vorba de stiinta si credinta, nu pot alege. Dar daca as face-o, cu singuranta credinta. Albert a stiut foarte bine sa le imbie pe ambele intr-un si asta e important. Daca esti om de stiinta, nu inseamna ca esti si ateu. Doar ca uneori e greu sa gasim explicatii logice unor lucruri si mai bine ne rezumam la faptul ca asa a fost voia Domnului si atat.
Foarte frumos textul. Este un topic minunat si ma bucur ca l-ai deschis. Kiss
Irene.
Moderator
Moderator

la data de Vin 2 Aug 2013 - 10:10
 Buna! (:
Nici nu stii cat ma bucur ca ai postat aceasta "poveste" aici.
Este foarte interesanta si chiar m-a facut curioasa, citind fiecare cuvant cu atentie, sa nu pierd ceva.
Ma fascineaza tot ce am citit. Si acum am acea stare pe care am avut-o la incepututl textului.
Studentul, Albert Einstein, a adus argumente puternice si adevarate. Niciodata nu m-am gandit la asta, este foarte interesant.
Da, la inceput a fost faza " Fratele meu era crestin si a murit de cancer, chiar daca se ruga lui Isus sa-l vindece." si Rose a scris foarte bine. Iar "Raul nu exista, dle, sau cel putin nu exista in sine. Raul e pur si simplu absenta lui Dumnezeu. E ca si intunericul si frigul, un cuvant creat de om pentru a descrie absenta lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu a creat raul. Raul este ceea ce se intampla cand din inima omului lipseste dragostea lui Dumnezeu. " m-a pus pe ganduri. Este foarte adevarat.
Si replica in care i-a spus profesorului ca nu are creier, epic. Laugh
Nu mai am ce zice, parerea mea este ca a lui Rose. Cioara, mi-ai luat-o inainte. :-L
Inque~
Nou venit
Nou venit

la data de Joi 28 Iul 2016 - 18:24
Cand am deschis acest topic, ma asteptam sa gasesc o dezbatere relativ obiectiva sau parerile fiecaruia dintre noi cu privire la care "tabara" o preferam, dar am gasit o poveste destul de subiectiva, care nu stiu daca este adevarata sau nu (nici nu am cautat).

In primul rand, ateii nu gandesc asa. Doar pentru ca Dumnezeu nu l-a vindecat pe fratele tau de cancer, asta inseamna ca devii ateu, n-are niciun sens. Poate pe vremea lui Einstein era asa sa poate ca profesorul ala in mod special gandea asa, de unde si argumentele proaste pe care le-a adus (pentru ca necredinta lui se bazeaza pe o prostie). Normal ca o sa iti dea peste nas toti studentii, atunci cand vii cu asemenea explicatii. Si cine e el sa se ia de studentii lui pe tema credintei? Asa o atitudine de copil mic "NA! acuma ce mai zici? Sah mat!". Laugh Plus ca, serios, esti profesor si nu stii ca exista doar caldura/lumina? Si ca frigul si intunericul sunt absenta lor? O sa dau vina pe faptul ca nu erau asa documentati profii in perioada lui Einstein, la 1900. Din nou, explicatii proaste, informatii gresite, normal ca te-a distrus studentul ala daca habar n-ai ce vorbesti.

In al doilea rand, nici explicatia presupusului Einstein nu mi se pare okay. Doar pentru ca niciunul din studentii de-acolo nu i-a vazut vreodata creierul, nu inseamna ca nu poti sa ii spargi capul si sa dovedesti ca exista acel creier. Este dovedit stiintific ca exista creier si poate fi dovedit din nou si din nou. Ca nu l-ai vazut tu pana acum nu este o explicatie la faptul ca acesta nu exista. Daca ai vrea sa il vezi, ai putea sa il omori pe omul ala si sa ii sapi in cap si sa vezi ca exista. Nu il vezi pentru ca exista un obstacol care sta in calea imaginii (cutia craniana etc). Eu stiu ca exista girafe, desi nu am vazut niciodata una. Dar daca as vrea sa vad, m-as duce la gradina zoologica si mi-as demonstra ca intr-adevar, exista. Si as putea sa verific si cu alte gradini zoologice si as putea chiar sa ma duc in Africa daca as avea bani, si sa vad ca ele exista. 

"Raul este ceea ce se intampla cand din inima omului lipseste dragostea lui Dumnezeu."
Sunt atatia oameni care sunt ori de alta religie, ori atei care sunt oameni buni, care chiar vor sa ajute, care se implica si nu ar rani niciodata pe nimeni si care nu le doresc decat binele celor din jur. Cum poti sa spui ca esti rau pentru ca nu crede in Dumnezeu? Din nou, o sa dau vina pe vremurile respective pentru ca toata lumea atunci era credincioasa si religioasa. Dar aplicat in prezent, e un mare BS. Si e urat si rasist din partea noastra sa gandim ca oamenii care nu au religia noastra sunt oameni rai. Dupa cum vedem la unii credinciosi, raul nu are nicio legatura cu religia si credinta specific in Dumnezeu. Einstein s-a intamplat sa se nasca in Europa, ca daca se nastea in India, cel mai probabil ar fi fost hindus.

Mi s-a parut ca povestea asta a fost asa un fel de mesaj de promovare al credintei, un fel de "cum sa desfiintezi argumentele unui ateu", problema e ca ateii nu gandesc asa.
Ateu nu inseamna ca te bazezi pe stiinta si nu devii ateu pentru ca Dumnezeu nu ti-a ajutat fratele bolnav de cancer. Ateu inseamna ca pur si simplu nu crezi in nimic ce implica religie, entitati divine etc. Ori asta, ori nu stii daca exista sau nu.
Eu sunt atee, de exemplu, dar nu pretind sa am toate raspunsurile, nu spun ca nu exista, pentru ca nu am cum sa dovedesc asta. Stiu doar ca nu cred pentru ca nu simt eu personal ca am motive sa o fac. Si cu toata modestia spun ca sunt un om mult mai bun decat foarte multi credinciosi care nu fac altceva decat sa ii urasca pe cei din jur pentru ca sunt diferiti, sa judece, sa vorbeasca urat si sa nu ii intereseze de nimeni altcineva decat de propria persoana.
Dar, din nou, daca povestea e adevarata, atunci inteleg de ce Einstein a adus argumentele respective. Era o minte stralucitoare, insa nu poti sa spui ca nu a fost afectat in niciun fel de vremurile in care a trait.
Heaven's Calling
Membru
Membru
Sex : masculin

la data de Mier 31 Aug 2016 - 1:51
Ca ateu, pot spune că nu am devenit așa din cauza unor motive subiective. Sunt ateu de când eram foarte mic, doar că nu știam asta pe atunci. Eram prea mic ca să realizez. La orele de religie din clasele 1-4, în care ni se băga pe gât credința, mă gândeam că nu are cum să existe așa ceva. Pur și simplu am devenit așa.
Nu mă bazez în totalitate nici pe știință, pentru că nu poate explica tot. Sau cel puțin nu încă, poate în viitor se va ști tot. Dar până atunci, știința poate explica doar ceea ce poate forma contactul bazat pe simțuri de care se spune și în povestioară.
După cum a zis și Delia, devii ateu pentru că așa simți tu. Și chiar dacă nu cred nici în Dumnezeu și nici în Satana, pot spune chestii atât pro, cât și contra religiei. În primul rând, în Biblie sunt înșirate multe aberații din punctul meu de vedere. Se spune că Adam a fost primul creat și că Eva a fost creată din coasta lui. Asta înseamnă că femeia îi este inferioară bărbatului, ceea ce e total greșit și primitiv. Cu atât mai mult, chestia asta este susținută de faptul că bărbații/băieții trebuie să intre primii în biserică, femeile nu au voie în altar și, în timpul menstruației, nu au voie nici măcar în biserică. Ăsta e doar unul din lucrurile stupide impuse de creștinism.
În al doilea rând, povestea cu Eva, mărul și șarpele. Îmi vine greu să cred că Eva chiar a auzit un șarpe vorbind și spunându-i să mănânce acel măr. E adevărat că povestea asta, dacă e privită ca pe un basm, conține o învățătură. Aceea ar fi să nu ai încredere în oricine. La fel și minunile și pildele, se pot desprinde învîățături, dar îți vine greu să crezi că au fost reale.
Dacă e să spun și de partea bună, ideea de bază a creștinismului este iubirea. Iubirea față de persoanele din jur. Din păcate, oamenii percep total greșit chestia asta și trântesc ură peste tot. Ba că ăla e ateu, ba că e tatuat, ba că e rock-er, manelist, sau orice altceva. Babele bârfesc cel mai mult și majoritatea merg la biserică să se vadă unele cu altele. În fine, ideea e că, deși creștinismul ar trebui să fie bun, a fost aplicat greșit. Asta este strict vina oamenilor, iar faptul că oamenii sunt proști nu e un motiv să fii ateu, așa cum spun unii prunci care vor să pară cool.
Sunt de acord cu creștinismul, deși sunt ateu, pentru că unii au nevoie de un punct de sprijin pentru a supraviețui în lumea plină de idioți în care trăim, au nevoie să simtă că nu sunt singuri. Nu sunt de acord cu modul în care este aplicat de oameni. Pe scurt, oamenii strică tot ce e bun.
Continut sponsorizat

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum