Mitologie-Informatii despre creaturi mitologice si altele

Distribuiti

UchihaAlex
    Membru
    Membru

Sex : masculin

Mitologie-Informatii despre creaturi mitologice si altele

Mesaj Scris de UchihaAlex la data de Mier 31 Iul 2013 - 7:02

Creaturi mitologice :

Gorgonele
    In mitologia Greaca , Gorgonele erau creaturi cu serpi in cap si cu un dar specific lor , pentru care erau si recunoscute.
    Ele puteau transforma oamenii in piatra doar privindu-i in ochi.
    Gorgonele au fost numai trei , trei surori pe nume Medusa, Euryale si Sthenno.
    Despre Gorgone se mai spune ca erau inzestrate cu brate de bronz si aripi de aur , gheare de alama si colti de mistret.
    Medusa insa avea ceva in minus fata de celelalte surori ale ei : era muritoare.
    Tot Medusa a fost numita regina celorlalte , iar aceasta a sfarsit ucisa de Perseus.

Sirenele
    Sirenele sunt creaturi mitologice cunoscute dupa infatisarea lor (jumatate om,jumatate peste).
    Desi se stie in ziua de astazi ca Sirenele pot fi doar de sex masculin , nu este asa.

Se crede ca aceste creaturi nu sunt adevarate , insa sunt dovezi care arata ca sunt adevarate.
    Va voi arata niste imagini cu descoperiri macabre si imposibile , la prima vedere :

Se stie ca Sirenele sunt creaturi stravechi , dar cine stie , poate ele traiesc si astazi in ape...
    Imaginile de mai sus sunt descoperiri cu Sirene mumificate , unele intr'o stare chiar exceptionala din punctul de vedere al descoperitorilor.
    In mitologia Romana , Sirenele apar mai tarziu , insa erau de temut crezandu-se ca ele atrageau oamenii si ii hipnotizau cu sunetul vocii lor care era foarte plapanad.
    Se spune ca Sirenele urmareau corabii pe ape chiar si ani intregi ( la cele ce calatoreau nicaieri ) pana isi prindeau prada , si ucideau si devorau pe rand toti oamenii de pe punte.

Centaurii
    ( numele provine din limba Greaca - plural

si la singular

Centaurii sunt creaturi jumatate om - jumatate cal.
    Ei unesc forta animala cu cea umana intr-o singura creatura extrem de puternica.
    Partea animala le permite sa alerge cu forta iar cea umana sa comunice si sa gandeasca.
    Centaurii fac parte din mitologia Greaca.
    Se spune ca ei s-au nascut dintr-un cuplu simplu de oameni dar se crede cu tarie insa ca Zeus ( zeul Suprem al Grecilor ) a creat dintr-un nor naluca Nephele , dupa chipul si asemanarea zeitei Hera , si unindu-se aceasta cu regele Ixion ( rege mitic grec al lapitilor din Tessalia - numit fiul zeului Ares , zeul Razboiului in mitologia Greaca ) , a creat Centaurii.

În mitologia egipteană, Maàt era zeița adevărului, a dreptății și a armoniei cosmice, personificarea ordinii divine. Avea de asemenea un rol major în cultul funerar și în judecarea decedatului la Curtea Dreptății dominată de Osiris. Se spune că, obișnuia să pună o pană in balanță cu inima decedatului. Dacă acesta trăise conform legilor zeitei Maat, inima era ușoara și nu atârna în balanța. Dacă decedatul nu trăise în adevar și armonie, pe placul zeiței Maat, balanța se înclina în defavoarea lui. Inima sa urma să fie devorată de o ființă malefică monstruoasă - Ammut. Maat este reprezentată ca o femeie care poartă în păr pene ale adevărului. În unele reprezentări ea este îngenuncheată cu brațele larg deschise precum niște aripi. În perioada Noului Regat, faraonii au început să incorporeze numele zeiței Maat titlului lor și să susțină că viața lor se desfășoară conform regulilor zeiței Maat.

Charles Leland (1824-1903) este un folclorist de origine americana care a publicat in 1899 “Aradia, Biblia vrajitoarelor”. O batrana vrajitoare din Toscana, Maddalena, l-a ajutat pe Leland sa adune mai multe povestiri care formeaza baza acestei lucrari.

“Aradia, Biblia vrajitoarelor” dezvolta credintele „vechii religii”. Divinitatea principala este Diana, prin unirea cu fratele ei Lucifer, are o fiica, Aradia, care este regina vrajitoarelor. Tot Aradia prezida sabatul, unde fidelii sai de ambele sexe veneau goi, de fiecare data cand era luna plina. Venerarea ferventa a Dianei era insotita de bacanale, de orgii festive si dionisiace. Asa cum Biblia crestina vorbeste despre creatia divina, istoria Aradiei povesteste despre timpurile in care „Diana era prima creatura inaintea oricarei creatii; in ea erau toate lucrurile si in afara ei, tenebrele originare; ea se diviza in obscur si lumina. Ea insasi si Lucifer – fratele ei -, si fiii ei erau lumina”.

Diana, zeita Lunii, s-a indragostit de fratele sau Lucifer, Soarele, care fusese alungat din cer pentru pacatul orgoliului. Diana s-a transformat in pisica si s-a bagat in patul lui Lucifer; apoi in intuneric si-a reluat forma si l-a sedus pe Lucifer. Aradia a fost rezultatul acestei aventuri. Mama ei i-a spus sa coboare pe pamant pentru a-i initia pe oameni in arta de a-si spori recoltele sau de a le distruge, a-i invata magia si vrajitoria in general.

Primii vrajitori credeau ca Aradia era o fiinta in carne si oase care a locuit pe pamant, ca sa-si transmita mesajul. Dupa ce si-a terminat misiunea, Aradia le-a spus discipolilor ca trebuia sa se intoarca in Cer si ca din acea clipa trebuie sa se descurce singuri. Mama ei, Diana, ii va invata in continuare ce inseamna magia, daca vor invoca-o cu ritualurile potrivite.

Selkie-Este o creatura ce apartine de mitologiile scotiene si irlandeze. Sunt cunoscute pentru faptul ca pot trece de la forma de sirena la forma umana. Exista foarte multe povesti atribuite acestor creaturi iar majoritatea sunt tragedii romantice - se spune ca au voie sa intre in contact cu oamenii insa doar pentru o perioada limitata de timp, de unde si povestirile si legendele despre barbati sau femei atrasi de aceste fiinte.

Kitsune-Este o creatura ce este considerata in folclorul japonez o fiinta inteligenta si cu abilitati magice. Este infatisata ca o vulpe cu noua cozi si este capabila sa adopte forma umana cand atinge o anumita limita de varsta.
    Despre Kitsune se spune ca poate patrunde in visurile oamenilor si ca poate crea iluzii atat de elaborate incat sunt percepute ca fiind reale

Mitologia Greaca

Zei

Apollo
    Ares
    Artemis
    Atena
    Cronos
    Demetra
    Dionis
    Gheea sau Gaia
    Hades
    Hera
    Hefaistos
    Helios
    Hestia
    Muze
    Poseidon
    Semele
    Uranus
    Zeus

Eroi

Agamemnon
    Ahile
    Arachne
    Belerofon
    Casandra
    Castor şi Pollux
    Clitemnestra
    Electra
    Elena
    Hector
    Hecuba
    Heracles
    Iason
    Icar
    Menelau
    Meleagru
    Nestor
    Oedip
    Oreste
    Orfeu
    Patrocle
    Penelopa
    Perseu
    Ulise

Fiinţe fabuloase

Centaur
    Cerber
    Ciclop
    Gorgone (vezi Medusa)
    Graie
    Harpii
    Hidra
    Leul din Nemeea
    Minotaur
    Pegas
    Pasărea Phoenix

Mitologie Celtica

Zei

Belisama
    Brigid
    Dagda
    Danu sau Dana
    Lug
    Manannan
    Oengus
    Ogma

Fiinţe fabuloase

Fomorii

Mitologia Romaneasca

Fiinţe fabuloase

Balaur
    Căpcăun
    Iele
    Luceafăr
    Moroi
    Muma Pădurii
    Pricolici
    Samca
    Sânziana (sau Drăgaică)
    Sânicoară
    Scorpie
    Spiriduş
    Solomonar
    Stafie
    Strigoi
    Uriaş
    Ursitoare
    Vasilisc
    Vârcolac
    Zână
    Zgripsor
    Zmeu
    Zorilă

Eroi

Baba Dochia
    Făt-Frumos
    Greuceanu
    Ileana Cosânzeana
    Păcală
    Sfânta Duminică

Sărbători şi ritualuri

Dragobete
    Mărţişor
    Paparude

Mitologia egipteana

Zei

Ammon
    Anubis
    Apis
    Apophis
    Bastet
    Bes
    Geb
    Hapi
    Hathor
    Hnum
    Horus
    Imhotep
    Isis
    Maat
    Min
    Neith
    Nephthys
    Nut
    Osiris
    Ptah
    Ra
    Sehmet
    Seth
    Tefnut
    Thot

Mitologia Nordica

Zei

Baldur
    Freya
    Freyr
    Frigg
    Hel
    Idunna
    Loki
    Njord
    Odin
    Skadi
    Thor
    Tyr

Fiinţe fabuloase

Elf
    Fenris sau Fenrir
    Gnom
    Jormungand
    Nixes
    Trol
    Walkirie
    Daca aveti spus de ceva despre mitologie,spuneti.

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Re: Mitologie-Informatii despre creaturi mitologice si altele

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Sam 3 Aug 2013 - 10:08

Buna! In sfarsit dau si eu de cineva interesat de astfel de lucruri. Ma bucur ca ai deschis si tu topic-uri legate despre aceste lucruri, vad ca inca sunt multe. 

Si legat de mitologie [ " mythos "( poveste ) + " logos "( cuvant ) ] aceasta reprezinta un set de povestiri si intamplari legate de anumite religii, mituri sau un sistem valorificat. 

Vad ca ai spus ceva si despre sirene. Personal, ma atrag foarte mult. Nu stiu daca stiai, dar ele raspandesc magia apei ( in special a apei ) si a sexualitatii. In legende si mituri, in special cele ce provin de la greci, se vede clar ca sunt spirite malefice ce faceau drumul pe mari un chin calatorilor, cum ai zis si tu. De fapt, faceau asta doar celor slabi ce sa lasau vrajiti de farmecul lor ( deci barbatilor haahaha:)) ). Hm... nu am stiut ca si ii devoreaza, dar ma bucur ca am aflat.

Venind vorba despre povestile de dragoste de genul acestei imagini... nu cred in ele. Spiritele naturii nu au nici o treaba cu oamenii ( mai ales indragosteala ), sau cel putin asa ar trebui. Dar nah, exista multe poveste legate despre aceasta legatura magica. Cred ca sunt doar povesti.

Dintre toate, cel mai mult ma atrage mitologia romaneasca Big smile.

Eroul meu preferat a fost si va ramane... Pacala Laugh. Da, chiar el. Nu cred ca au existat persoane ce nu au auzit de el, in special romani.

In mitologia romana se aflau si Ielele. Vad ca le-ai enumerat printre alte fiinte. Bunica mea este din Ardeal, dintr-un sat numit Tosorog. Nu cred ca ai auzit de el, e in zona muntoasa. Acolo batranii satului povestesc despre vizitele acestor fiinte magice. Bunica mea mi-a spus ca ele vin in grup si danseaza noaptea, pe luna plina, iar unde danseaza ele se formeaza un fel de cerc. Daca ielele care au dansat erau spirite malefice, acel cerc de pe iarba era uscat si negru, semn ca a luat foc iarba; daca erau spirite bune ale naturii, in locul in care au dansat ele cresc hribi ( un fel de bureti-ciuperci din zona ). De multe ori am fost in zona aia. Acum doi ani am fost chiar de Sarbatoare Sanzienelor acolo. Eu cred in ele, deoarece am fost cu bunica in padure la cules bureti si intr-o zona am gasit foarte multi. Nu erau chiar in forma de cerc, dar era ceva pe aproape ( tot ceva rotund Laugh ).

Si mnah, legendele astea de la tara sunt interesante. Pacat ca putini sunt cei care vor sa le cunoasca si care se intereseaza de ele. Pe mine ma fascineaza absolut toate, nu doar cele romanesti. Acum fiecare cu parerea lui Smile.

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Sex : feminin

Re: Mitologie-Informatii despre creaturi mitologice si altele

Mesaj Scris de Pasila la data de Mier 14 Aug 2013 - 7:10

Aaaa, cat poate sa-mi placa mitologia Love it E pur si simplu superba, o ador. Am si vreo doua carti, deci cel putin jumatate din ce ai spus tu acolo stiam deja, dar e bine sa-mi aduc aminte si sa vad chestii noi, adoooor sa ma informez si sa stiu. 
    Kitsune.. sau Selkie.. jur, de astea nu am auzit pana acum niciodata, dar mi se par chiar tari Think Ar trebui sa citesc mai mult.

Acum este: Mier 1 Mar 2017 - 21:56