Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Chemarea lunii

Distribuiti
    UchihaAlex
    Membru
    Membru

Sex : masculin

Chemarea lunii

Mesaj Scris de UchihaAlex la data de Mier 31 Iul 2013 - 6:51

În serile cu luna plină, ieșiți afară, deschideți brațele larg și rostiți:

Lună, lună,
    Vârgolună!
    Tu ești mândră și frumoasă
    Tu ești a nopții crăiasă
    Tu cal ai
    Dar frâu n-ai
    Na-ți ție brâul meu
    Și fă frâu
    Calului tău
    Să meargă după ursitu' meu
    De-o fi de-aicea din sat
    De-o fi din celălalt sat
    De-o fi dintr-al treilea sat
    Sau dintr-al nouălea sat
    Nu-i da stare
    Și-alinare
    Fă-l să nu poată dormi
    Să nu poată odihnii
    Pân' la mine n-o veni!

După ce ați terminat de rostit cuvintele, vorbiți cu luna, spuneți-i ce aveți de spus, cereți-i ceea ce vă doriți, și aveți încredere multă, iar dorințele vi se vor îndeplinii. Nu vă așteptați să vă răspundă (să vă grăiască) luna.
    Observați textul? În timpul recitării, dumneavoastră rugați deja luna să vă aducă alesul/aleasa (depinde cum citiți cuvintele - pentru sexul masculin puteți schimba cuvintele; rima nu este atât de importantă pecât este mesajul transmis).

Ultima editare efectuata de catre UchihaAlex in Joi 1 Aug 2013 - 1:47, editata de 1 ori
    Mady C.
    Banat

Sex : feminin

.....

Mesaj Scris de Mady C. la data de Mier 31 Iul 2013 - 23:16

Ceva interesant.....Tu ai incercat ?
    Am citit a doua oara versurile si miam dat seama ca nu prea este bine sa faci asta. Parerea mea..... Daca alesul tau este undeva acolo, nu merita sa faci ceva ca sa il obligi sa vina la tine, sau sa il stresezi cu asta. Daca te intalnesti cu el si sunteti impreuna, inseamna ca asta a fost destinul, nu ca ai facut tu asta. Oricum, ideea este tare.
    En'
    Membru
    Membru

Chemarea lunii

Mesaj Scris de En' la data de Vin 2 Aug 2013 - 2:42

Am mai auzit de undeva chestia asta cu "Chemarea Lunii" dar nu cred. Adica, mi se pare de-a dreptul ridicol sa mergi sa ii ceri ceva lunii si sa crezi ca ceea ce i-ai cerut se va indeplinii. Daca ma duc afara si fac ca acolo,dupa care imi doresc sa ajung milionara sau o vedeta de la Hollywood si cred in asta,tot nu cred ca se va intampla. Defapt nu ca nu cred,sunt sigura! Adica,degeaba iti doresti si gata....trebuie sa muncesti pentru ceea ce iti doresti...oricum, nu toate visele ti se vor implinii fiindca asta e viata pana la urma urmei si nu ai ce face! Bine,acum,fiecare cu parerea lui !Si te-asi ruga sa nu imi iei in nume de rau acest comentariu......eu mi-am spus doar parerea! Smile

UchihaAlex - Nu te iau in nume de rau,chiar din contra,iti multumesc pentru parere :DEh,pai magia poate face orice.

~Kira: Am sters comul tau in care ai scris minunatia de mai sus pentru ca ai facut SPAM.
    Irene.
    Moderator
    Moderator

Re: Chemarea lunii

Mesaj Scris de Irene. la data de Vin 2 Aug 2013 - 10:45

Foarte interesant, nu am auzit niciodata de asta. Chemarea lunii.
    Tu ai incercat? Pe mine ma tenteaza sa incerc. Smile)Da imi e frica sa nu incep sa rad si sa stric totul. Desi, trebuie sa recunosc, imi e frica i sa ma gandesc sa incerc. Daca ne-ar indeplinii dorinte, nu as avea timp sa le spun pe toate, ma apuca soarele. Vreau un unicorn, sa fiu vampiri, un  tigru vorbitor care sa-mi fie prieten si alte chestii pe care nu le pot zice. Laugh
    Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Sam 3 Aug 2013 - 15:51

Oau, interesant. Nu e prima oara cand aud despre acest ritual, doar ca nu gaseam versurile. Pare cam primejdios, este cineva pe forum care a incercat? Laugh Cred ca tine de magie... Think nu? Da sigur. Ar fi misto sa incerc de Halloween, atunci categoric trebuie sa se nimereasca Luna Plina si va fi si mai interesant. Ma cam tenteaza, dar mai bine, nu stiu, astept pana la Halloween. Kira are dreptate, mi-e frica sa nu incep si eu sa rad Laugh
    Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Pasila la data de Mier 14 Aug 2013 - 6:54

E prima data cand aud de asa ceva EVER! Nu cred, nici macar putin ca e posibil. Desi am si eu cu carul de dorinte, sa ajung in inorogia, sa vizitez tara inghetatei si farbrica lui Willy Wonka, dar nu, nu cred ca e posibil si mi se pare ... nu chiar o porcarie, doar ca stupid. Daca as incerca, din plictiseala sau distractie, as incepe sa rad si n-ar mai iesi nimic. Interesant totusi, am ras cand am citit poezioara aia.
    Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Mier 14 Aug 2013 - 9:01

Neaţa.
    Nooo, pe de o parte îmi vine să mă râd când mă imaginez făcând asta şi pe de altă parte nu, pentru că e ceva destul de serios. Hmmm, sună destul de bine, dar totuşi Laugh  Eu stau la bloc, mă şi văd ieşind în faţa blocului şi făcând asta sau nu, la ţară mai bine ca să mă vadă vecina şi să mă întrebe dacă am luat-o pe cărări sau ca să mă stropească cu Agheazmă Laugh 
    Oricum, nu cred că aş fi în stare să fac. Nu poţi obliga pe nimeni să vină la tine, să te iubească şi aşa mai de parte. Adică daca este să fie şi îţi e dată o persoana atunci se va întâmpla când trebuie. Nu trebuie să aduci pe nimeni cu forţa lângă tine, pentru că dragoste cu sila nu se poate.

Oricum, e funny. Cel puţin pentru mine.
    Meow
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Meow la data de Vin 14 Noi 2014 - 16:34

Nu stiu cum si de ce dar eu cred in treaba asta ,nu as vrea sa ma contrazic cu nimeni dar sunt foarte superstitioasa  si dispusa sa incerc( cred asta deoarece uitativa un pic la caracteristicile fiecarei zodii racii sun foarte sensibili,leii nemilosi regali deshisi la minte)inainte nu credeam dar am inceput sa consult aceste chestii:D

Acum este: Vin 24 Mar 2017 - 18:00