╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Cum sa inlaturi grindina

Distribuiti

UchihaAlex
    Membru
    Membru

Sex : masculin

Data de înscriere : 31/07/2013

Cum sa inlaturi grindina

Mesaj Scris de UchihaAlex la data de Mier 31 Iul 2013 - 6:45

Cred că din bătrâni se trage această vrajă.

Când grindina începe, luați un cuțit ascuțit pe care nu l-ați mai folosit înainte și înfigeți-l în pământ. După aceea, luați un bulgăraș de gheață, strângeți-l în pumnul vostru și lăsați să se topească. După ce s-a topit, lăsați câteva picături din apa rezulată în urma topirii să se scurgă pe acel cuțit.

Mulți dintre bătrâni rostesc rugăciunea "Tatăl Nostru". Puteți face și voi asta dacă doriți; eu nu am făcut-o niciodată.

În timp ce cuțitul este înfipt în pământ, rostiți următoarele:

Acest cuțit străpunge fața ta
    Dar grindina nicicum nu va putea

În acest moment faceți un cerc cu degetul în jurul cuțitului, și asigurați-vă că ați închis cercul.

Dacă îi cereți pământului să facă asta, credința voastră îi va da puterea să o facă.

După ce grindina a trecut, scoateți cuțitul din pământ și acoperiți cu grijă urma lăsată de acesta. Asigurați-vă că "rana" o acoperiți cu pământ luat din cercul făcut.

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Sex : feminin

Data de înscriere : 18/04/2013

Re: Cum sa inlaturi grindina

Mesaj Scris de Pasila la data de Vin 23 Aug 2013 - 5:27

Ma intreb de ce in pamant daca grindina vine cam din cer... Zau. Batranii parca erau intelepti, nu mai inteleg nimic. Si de ce  un cutit nefolosit? Daca sa zicem ca ma apuc sa spintec aerul sau ma razboiesc cu o fantoma? E tot nefelosit?
    Lasand gluma, e ciudata vraja... Mda. Interesant adica, m-a facut sa rad totusi.

Acum este: Lun 23 Ian 2017 - 2:28