╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Viață extraterestră

Distribuiti

UchihaAlex
    Membru
    Membru

Sex : masculin

Data de înscriere : 31/07/2013

Viață extraterestră

Mesaj Scris de UchihaAlex la data de Mier 31 Iul 2013 - 6:39

Viața extraterestră (sau viața din spațiul cosmic) este la ora actuală (2013) doar o ipoteză, conform căreia în Univers ar putea să existe și viață al cărei mediu natural nu este Pământul. Acest concept se referă la orice tip sau formă de viață, de la cele mai simple sisteme biologice (de ex. virusuri și procariote) până la cele mai complexe forme de viață cu inteligență proprie și organizare socială. Totuși, existența vieții în afara Terrei, fie ea orișicât de primitivă sau evoluată, nu a putut fi dovedită cu certitudine nici până în ziua de azi. Dar vârsta Universului, uriașă, precum și numărul enorm de sisteme stelare sugerează că dacă Pământul ar fi un model de corpuri cerești cu viață general valabil, atunci viața extraterestră ar trebui să fie întâlnită în Univers destul de des . De asemenea există o contradicție evidentă între probabilitatea de existență în Univers a unor civilizații extraterestre, probabilitate estimată a fi mică dar reală, și lipsa de contacte cu astfel de civilizații sau alte dovezi de existență a lor, contradicție denumită paradoxul lui Fermi.

Pe care corpuri cerești ar putea exista viață

Marte, cea mai apropiată planetă de Pământ pe care se presupune și se cercetează existența unei posibile vieți etraterestre
    Stelele sunt prea fierbinți pentru a adăposti fenomene de viață. Dar din cauză că numai galaxia noastră conține probabil miliarde de planete, oamenii de știință presupun că viața extraterestră există. La ora actuală (2011) se cunosc deja concret peste 500 de exoplanete, dar toate acestea sunt prea îndepărtate de Pământ și de aceea prea greu de cercetat în privința existenței unor forme de viață.
    Condiții minime ale existenței vieții pe o planetă extraterestră sunt:

• energie (prezentă de exemplu prin fenomenele relativ calde de pe Enceladus),
    • molecule conținând carbon (substanțe organice),
    • apă.

Multe din planetele deja descoperite sau bănuite orbitează în jurul unui sistem solar binar sau multiplu; în aceste cazuri traiectoriile lor sunt curbe geometrice foarte complicate, care se apropie și se depărtează de Sorii respectivi în mod amplu. De aceea pe aceste planete există variații mari de temperatură, care practic exclud existența vieții. Altfel spus, o condiție suplimentară este ca planeta respectivă să se rotească în jurul unei singure stele centrale (așa cum este cazul și cu Pământul în jurul Soarelui).
    În interiorul sistemului nostru solar se cunosc mai multe corpuri cerești care îndeplinesc condițiile minime necesare pentru apariția vieții:

• Enceladus - satelit al planetei Saturn
    • Marte
    • Europa - satelit al planetei Jupiter.
    • Titan - satelit al planetei Saturn

La 26 noiembrie 2011 agenția spațială americană NASA a lansat spre Marte misiunea spațială Mars Science Laboratory (MSL), care are drept scop principal să cerceteze amănunțit dacă acolo există sau a existat viață.
    Primul contact

Imagine pentru povestirea lui Robert Sheckley din 1952, "Warrior Race".
    Primul contact dintre omenire și o civilizație extraterestră poate fi benefic, dar cel mai probabil va fi periculos, șocant și se va solda cu distrugerea noastră. Profesorul de astrobiologie Charles Cockell de la Universitatea din Edinburgh consideră că ființele autotrofe, în general, nu sunt inteligente. Asta deoarece colectarea luminii soarelui (stelare) este o foarte bună modalitate pentru a aduna energie, totuși niciodată nu se adună suficientă energie pentru ca o creatură să devină inteligentă. Asta înseamnă că o ființă extraterestră care a atins tehnologia călătoriilor interstelare trebuie să fie neapărat un prădător: numai consumul altor ființe poate asigura energia necesară unui creier foarte dezvoltat. Charles Cockell crede că nu este obligatoriu ca o civilizație, doar pentru că poate călători prin spațiul cosmic, ar trebui să fie și altruistă. Omenirea, de exemplu, a așezat cu succes nave spațiale pe satelitul înghețat Titan și totuși avem războaie și crime zi de zi. Progresul tehnologic nu vine mână în mână cu altruismul și s-ar putea ca o presupusă civilizație extraterestră să fie destul de periculoasă. De aceeași părere este și Stephen Hawking, care consideră că ar trebui să ne temem de extratereștri, care vor veni probabil pe Pământ în căutare de resurse și vor fi puși pe distrugerea noastră. După Cazul Mantell istoricul David Michael Jacobs a concluzionat cu privire la fenomenul OZN: „Ei ar putea fi nu numai extratereștri, dar și potențial ostili nouă.”
    Fizicianul Michio Kaku de la City College din New York consideră că Hollywoodul a „spălat” creierele oamenilor cu filme în care forțe superioare extraterestre sunt învinse de rezistența subdezvoltată a Pământului, un fel de luptă titanică între David și Goliat. El consideră mai mult decât probabil că o să izbucnească un fel de luptă între Bambi și Godzilla.
    Astronomul american Seth Shostak nu crede că aceste scenarii din filme sunt plauzibile, nu ar avea niciun rost ca o civilizație avansată să vină pe Terra în căutarea unor resurse sau ca să facă un experiment neautorizat de reproducere. Asta deoarece călătoria în spațiu este costisitoare și necesită o investiție enormă și ar folosi mașini robotizate foarte avansate în loc să vină ei însuși. Resursele de care ar avea ei nevoie și le-ar produce singuri sau le-ar găsi mai aproape de planeta lor mamă.
    Fizicienii clasifică civilizațiile extraterestre ipotetice în trei clase:

• tipul I - civilizațiile extraterestre care ar folosi toate resursele energetice ale planetei pe care au apărut. Aceste civilizații exploatează de exemplu vulcanii și uraganele.
    • tipul II - care ar folosi de 10 miliarde de ori mai multă energie decât cele de tip I - prin captarea ei de la steaua mamă. Aceste civilizații exploatează stelele.
    • tipul III - care ar folosi energia unor întregi galaxii.

Pe această scară omenirea rămâne încă multă vreme de tipul „zero”; de aceea ea va putea fi anihilată instantaneu la primul contact, conchide Michio Kaku.
    Forme de viață excepționale
    Viața extraterestră, dacă ar exista, ar putea fi total diferită de tot ce se cunoaște până acum. Drept dovadă folosesc descoperirile recente pe Pământ a câtorva forme de viață excepționale, deosebite de toate formele tradiționale:. Așa de ex.:

• Bacterii arsenofage - în lacul sărat Mono Lake din California, SUA.
    • Bacterii într-un lac de asfalt de pe insula caraibeană Trinidad.
    • Batcerii procariote mai exact domeniul archaea, găsite (2011) în cristalele de sare din Valea Morții, California, SUA.
    • Bacterii anaerobe descoperite în valea McMurdo din estul Antarctidei, acestea trăiesc într-o mare subterană foarte sărată, lichidă, la temperatura de -10 °C, unde nu există oxigen.

SETI
    „SETI” este un acronim de la expresia engleză „Search for Extraterrestrial Intelligence” (română: Căutarea vieții extraterestre inteligente).
    Articol principal: SETI.
    Politicienii și extratereștrii
    Dimitri Medvedev a recunoscut existența extratereștrilor, la finalul unui interviu din 30 noiembrie 2012 acordat unor canale de televiziune din Rusia. Acest lucru s-a întâmplat când microfoanele erau închise și i s-a pus o întrebare suplimentară. Medvedev a afirmat că la predarea puterii la Kremlin alături de valiza cu coduri nucleare se predau și două dosare secrete, unul cu informații despre vizitele extraterestre pe Terra, informații adunate de servicii secrete care oficial nu există.
    Harry Truman a trimis o notă, ce se găsește astăzi la un muzeu din New Mexico, în care făcea referire la prăbușirea unui aparat de zbor, posibil, de origine extraterestră.
    La 21 septembrie 1987, într-o reuniune a Adunării Generale a ONU, Ronald Reagan a vorbit în discursul său despre amenințarea unei invazii extraterestre și despre faptul că oamenii ar trebui să acționeze împreună pentru a se apăra de o eventuală agresiune.
    Sursa: wikipedia.

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Sex : feminin

Data de înscriere : 18/04/2013

Re: Viață extraterestră

Mesaj Scris de Pasila la data de Vin 23 Aug 2013 - 5:30

Atatea informatii... pff. De ieri le-am citit, dar, spre rusinea mea, am uitat sa las comm :"> Nu te supara. Ma bucur totusi de toate chestiile astea pe care ni le-ai spus, mi-a placut in special povestea lui Robert S.. 
    Eu nu prea cred in extraterestri, niciodata n-am crezut... dar parca nici sa spun ca nu exista nu-mi vine. Cred doar c-am fi idioti sa credem ca suntem sigurele fiinte din univers. Doar ca nici nu cred ca extratestrii au antene sau sunt verzi... poate arata tot ca noi. Poate sunt doar... altfe.
    In fine. 
    Fain topic ^^

DoctorWho
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 20/03/2013

Mesaj Scris de DoctorWho la data de Vin 30 Aug 2013 - 23:31

Viața extraterestră există! O spun tare și răspicat, fără pic de dubiu sau ezitare.
    Pare de bun-simţ să admiţi acest lucru. Ar trebui să mai dăm deoparte din orgoliul acela exorbitant și să privim spre așa zisul „orizont”, mai departe de propriul nas. Nu suntem in centrul universului, iar la ora actuală nu cunoaștem totul despre acesta, dimpotrivă, știm foarte puțin despre Univers și despre legile care îi guvernează existența, atât de puțin încât daca ar fi să îi dăm un procent n-ar ajunge, ca să nu spunem depăși 1%. Există miliarde, nu, sute de mii de miliarde...NU, aproape o infinitate de planete în Univers. Ideea prostească cum că suntem singuri este de-a dreptul și de-a latul incredibil de nostimă, ilară și demnă de luat în râs.
    Ființe care nu posedă inteligență, găsindu-se sub forma unor bacterii, paremi-se că deja s-au descoperit. Într-adevăr, de la o viață atât de subdezvoltata la o alta care posedă inteligență mai mult sau mai puțin superioară decât noi e cale lungă, însă din moment ce ar putea fi descoperită VIAȚA propriu-zisă(spun asta sub pretextul că nu s-au descoperit bacterii sau alte forme de viață până acum) , nu ar trebui să mai ne intereseze de ce tip este, pentru că, cotrobăind prin imensitatea spațiului șansele să dăm peste civilizații dezvoltate vor fi de 100%. Mergem pe principiul există viață în Univers, există și inteligență. Totuși, cotrobăiala asta nu ar putea fi prea posibilă datorită distanțelor colosale, fiindcă pentru a străbate galaxiile facem referire la ordinul miilor, zecilor de mii sau a sutelor de mii de ani lumină,iar limita de viteză impusă de lumină nu ne permite parcurgerea într-un timp rezonabil a distanțelor astronomice.
    Dacă stăm să ne gândim, atunci în mod sigur trebuie sa fie alte metode de a circula între doua puncte maxime ale universului fără a depinde de viteza luminii.

În fine.

După părerea mea ne apropiem din ce în ce mai mult de viața extraterestră, cu pași mici, dar siguri, mergem mai departe cu căutările, iar pe zi ce trece devenim din ce în ce mai entuziaști și cu mai multe speranțe în această privință. Cât credeți că va mai dura? Nu mult, aș putea spune. Habar n-am dacă mai putem face referire la secole, cred că deja vorbim despre decenii. Să nu mai spun că se speculează cum c-am fi noi înșine extratereștrii - aduși într-un fel sau altul de pe planeta Marte, sub nu știu ce formă.

So? Informați-vă, cu cât dobândiți mai multe informații cu atât veți crede mai mult!
    Noi „ne aflam într-un punct pierdut în spațiu”...și „cântărim” cam 0,0000000000000000000(1)% din Univers...vă spune ceva asta? Cine știe cunoaște.

(Îmi pare rău pentru exprimare, pentru felul plicticos de a-mi expune parerile și pentru felul în care am amestecat ideile, dar în primul rând nu mă simt bine...și în al doilea rând am o stare de somnolență cum n-am mai avut niciodată până acum. Sper să înțelegeți ceva.)

Invader Lamu
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 30/11/2013

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de Dum 1 Dec 2013 - 9:47

Doctor Who are mare dreptate. Si eu spun ca extraterestrii exista dar snt prea departe ca noi sa ii puem contacta. Insa ei fiind mai inteligenti si mai evoluati ca noi ar putea sa ajunga ei primii la noi. Deasemenea parerea mea e ca au ajuns dar guvernul american ii santajeaza ca sa tina secrete vizitele lor. Mai e o parere, nu a mea pwrsonala ci spusa de cineva pe un site de conspiratii. Cumca evolutia tehnologica a capatat un ritm acceledrat dupa Incidentul Roswell. Si teoria ar fi ca americanii ar fi doborat de fpt nava extraterestra ca sa fure tehnologie.

Acum este: Lun 23 Ian 2017 - 2:28