Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
▣ кєиич-cнαи♥™
Membru
Membru
Sex : feminin

Aud vibrand vocea ta in toate zgomotele lumii.[+16]

la data de Dum 13 Noi 2011 - 10:04
Este un fic in colaborare cu surioara mea Mia .
Speram sa va placa .
Fara alte introduceri ...

~Capitolul 1~

Sakura POV:

Stau pe balconul camerei mele si privesc in gol . Ma simt ca o fantoma in lumea asta , nu pot sa fac nimic cum trebuie si trebuie sa ii mint pe toti din jurul meu . Lumina lunii imi lumineaza chipul alb ca spuma laptelui pe care se preling usor cateva lacrimi cristaline . De fiecare data ma intreb cum am ajuns in situatia asta si de ce Dumnezeu m-a ales pe mine sa fac treaba murdara a alcuiva . Nu il condamn pentru ca este cel care m-a luat in grija si m-a crescut , insa tot ma simt ca a treia roata din acest joc in care nu vroiam sa intru .
Mai privesc odata cerul instelat dupa care intru in camera . Luna era cea care lumina incaperea intunecoasa in care stau mereu . Sunt ca un spirit ratacit care cauta lumina si pace . Imi intorc robotic corpul spre stanga vazandu-mi reflexia in oglinda . Parul meu roz ca si florile de cires era ravasit si lipsit de stralucire . Ochii mei verzi ca smaraldele nu mai erau aceesi ca si inainte , erau tristi , fara culoare . Lumina lunii imi lumina jumatate din chip , amintindu-mi acea zi blestemata in care tot cosmarul asta a inceput .

*FlashBack*:

Stateam in ploaie si plangeam . Lacrimile mele cristaline si amare provocate de moarte parintilor mei se prelingeau usor pe chipul meu angelic si usor imbujorat de la frig . Stateam ghemuita , bratele mele strangand cu putere genunchi la piept pentru a-mi produce caldura , dar degeaba . Un vant puternic isi face aparitia facandu-mi cateva suvite din par sa zboare libere in bataia acestuia . O persoana necunoscuta mie apare in fata mea uitandu-se la mine cu multa ura . Chipul ii era jumatate in intuneric iar jumatate era luminat de razele lunii . Avea o pelerina lunga neagra cu modele de norisori rosi conturati cu alb iar parul roscat si scurt zburda in adierea lina a vantului . Privirea mea era indreptata spre chipul lui putin speriata .

-Daca vi cu mine vei avea tot ce-ti doresti , daca nu , vei ramane aici si vei muri de foame si frig ! imi spune el cu ura

Acea voce glaciala imi provoca o multime de fiori . Corpul meu tremura iar frica punea treptat stapanire pe mine . Nici nu asteapta sa dau un raspuns , vine cu pasi marunti si apasati spre mine . Cu fiecare pas pe care il facea eu ma indepartam pana cand spatele meu face contact cu un perete rece nemaiputand sa inaintez . Il vad cum zambeste diabolic ajungand in dreptul meu . Ma prinde de mana dreapta si disparem intr-un nor de fum .
Aparem intr-un fel de ascunzatoare intunecata . Holurile ascunzatoarei erau lungi si cu greu luminate de catre niste torte , avand o atmonsfera stranie . Ma tragea brutal de mana mea fina indreptandu-ne spre o usa mare si neagra . Cand ajungem in dreptul ei , deschide usa brutal cu piciorul aruncadu-ma inauntru intrand si el dupa mine inchizand usa in urma lui . In ochii lui se putea citii ura si dispret fata de mine , o faptura mica fata de el . Respiratia mea a devenit sacadata cand am vazut ca se indreapta spre mine . Ma prinde de guler si ma ridica la nivelul lui .

-Vei face tot ce iti spun eu daca nu vrei sa mori , ai inteles ? tipa el cat il timp plamanii , zguduindu-ma usor
-D-da . resusesc eu sa spun

Ma lasa jos si paraseste camera . Lacrimi cristaline si sarate se preling pe chipul meu .

*End FlashBack*

Din aceea zi viata mea s-a schimbat complet . Aveam doar 14 ani si eram atat de slaba . Au trecut patru ani de atunci , in prezent am 18 ani si sunt un membru al legendarei organizatii Akatsuki , iar aceea persoana care mi-a distrus viata este liderul acestei organizatii Pein . El mi-a dat misiunea sa spionez acest sat numit Konoha de care m-am atasat foarte mult . Mi-am facut prieteni aici si imi este foarte greu sa-i mint in legatura cu cine sunt eu cu adevarat . Ma bag in patul meu moale cu asternuturi albe . Acest clan care m-a luat in grija sub ordinele lui Pein este foarte iubitor cu mine , chiar daca au fost obligati sa se prefaca sa sunt neamuri cu mine si sa ma ia in grija tot s-au atasat de mine si eu de ei . Ma simt protejata aici chiar daca stiu ca sunt pazita non-stop de catre un spion de a lui Pein , iubesc acest clan de parca ar fi clanul din care am facut parte toata viata mea .
Privirea imi era indreptata spre tavan , iar mainile la ceafa . Mintea imi fuge repede la momentele fericite din copilarie de dinaintea mortii parintilor mei . Ma las prada somnului la un moment dat cazand intr-un somn fara vise .

Asta a fost , sper sa va placa .
Scuze de greseli si ca este scurt dar ma voi revansa eu .
Va Kiss: Va Love Va Big Hug
Ja Ne ! Hi!:

Ultima editare efectuata de catre ~ baby strumf ♥ in Dum 13 Noi 2011 - 11:27, editata de 2 ori
Irene.
Moderator
Moderator

Re: Aud vibrand vocea ta in toate zgomotele lumii.[+16]

la data de Dum 13 Noi 2011 - 10:30
Un nou fic?
Ce tare
Alta actiune, mister, suspans
Iiiii

Vreau next-ul!
Imi place foarte mult primul capitol si sunt curioasa

Sa ma anunti si pe mine te rog frumos cu ciresica in varf ( eu asi fi preferat ciocolata )

♥ Nekko ♥
Critic
Critic

la data de Dum 13 Noi 2011 - 11:14
Buna Kenny Smile
A sosit si critica Big smile

~ baby strumf ♥️ a scris:
Este un fic in colaborare cu surioara mea Mia .
Speram sa va placa .

~Capitolul 1~

Sakura POV:

Stau pe balconul camerei mele si privesc in gol . Ma simt ca o fantoma in lumea asta , nu pot sa fac nimic cum trebuie si trebuie sa ii mint pe toti din jurul meu . Lumina lunii imi lumineaza chipul alb ca spuma laptelui pe care se preling usor cateva lacrimi cristaline . De fiecare data ma intreb cum am ajuns in situatia asta si de ce Dumnezeu m-a ales pe mine sa fac treaba murdara a alcuiva . Nu il condamn pentru ca este cel care m-a luat in grija si m-a crescut , insa tot ma simt ca a treia roata din acest joc in care nu vroiam sa intru .
Mai privesc odata cerul instelat dupa care intru in camera . Luna era cea care lumina incaperea intunecoasa in care stau mereu . Sunt ca un spirit ratacit care cauta lumina si pace . Imi intorc robotic corpul spre stanga vazandu-mi reflexia in oglinda . Parul meu roz ca si florile de cires era ravasit si lipsit de stralucire . Ochii mei verzi ca smaraldele nu mai erau aceesi ca si inainte , erau tristi , fara culoare . Lumina lunii imi lumina jumatate din chip , amintindu-mi acea zi blestemata in care tot cosmarul asta a inceput .

*FlashBack*:

Stateam in ploaie si plangeam . Lacrimile mele cristaline si amare provocate de moarte parintilor mei se prelingeau usor pe chipul meu angelic si usor imbujorat de la frig . Stateam ghemuita , bratele mele strangand cu putere genunchi la piept pentru a-mi produce caldura , dar degeaba . Un vand - "vant". Ce vinzi si noua nu ne dai? Laugh - puternic isi face aparitia facandu-mi cateva suvite din par sa zboare libere in bataia acestuia . O persoana necunoscuta mie apare in fata mea uitandu-se la mine cu multa ura . Chipul ii era jumatate in intuneric iar jumatate era luminat de razele lunii . Avea o perelina - "pelerina" - lunga neagra cu modele de norisori rosi conturati cu alb iar parul roscat si scurt zburda in adierea lina a vantului . Privirea mea era indreptata spre chipul lui putin speriata .

-Daca vi cu mine vei avea tot ce-ti doresti , daca nu , vei ramane aici si vei muri de foame si frig ! imi spune el cu ura

Acea voce glaciala imi provoca o gramada - suna putin nasol "o gramada"... Ai fi putut spune "o multime", ce zici? Big smile - de fiori . Corpul meu tremura iar frica punea treptat stapanire pe mine . Nici nu asteapta sa dau un raspuns , vine cu pasi marunti si apasati spre mine . Cu fiecare pas pe care il facea eu ma indepartam pana cand spatele meu face contact cu un perete rece nemaiputand sa inaintez . Il vad cum zambeste diabolic ajungand in dreptul meu . Ma prinde de mana dreapta si disparem intr-un nor de fum .
Aparem intr-un fel de ascunzatoare intunecata . Holurile ascunzatoarei erau lungi si cu greu luminate de catre niste torte , avand o atmonsfera stranie . Ma tragea brutal de mana mea fina indreptandu-ne spre o usa mare si neagra . Cand ajungem in dreptul ei , deschide usa brutal cu piciorul aruncadu-ma inauntru intrand si el dupa mine inchizand usa in urma lui . In ochii lui se putea citii ura si dispert - "dispret" - fata de mine , o faptura mica fata de el . Respiratia mea a devenit sacadata cand am vazut ca se indreapta spre mine . Ma prinde de guler si ma ridica la nivelul lui .

-Vei face tot ce iti spun eu daca nu vrei sa mori , ai inteles ? tipa el cat il timp plamanii , zguduindu-ma usor
-D-da . resusesc eu sa spun

Ma lasa jos si paraseste camera . Lacrimi cristaline si sarate se preling pe chipul meu .

*End FlashBack*

Din aceea zi viata mea s-a schimbat complet . Aveam doar 14 ani si eram atat de slaba . Au trecut patru ani de atunci , in prezent am 18 ani si sunt un membru al legendarei organizatii Akatsuki , iar aceea persoana care mi-a distrus viata este liderul acestei organizatii Pein . El mi-a dat misiunea sa spionez acest sat numit Konoha de care m-am atasat foarte mult . Mi-am facut prieteni aici si imi este foarte greu sa-i mint in legatura cu cine sunt eu cu adevarat . Ma bag in patul meu moale cu asternuturi albe . Acest clan care m-a luat in grija sub ordinele lui Pein este foarte iubitor cu mine , chiar daca au fost obligati sa se prefaca sa sunt neamuri cu mine si sa ma ia in grija, - "," Nu uita de virgula Big smile - tot s-au atatsat - "atasat" - de mine si eu de ei . Ma simt protejata aici chiar daca stiu ca sunt pazitita - cred ca ai vrut sa scrii "pazita" Think - non-stop de catre un spion de a lui Pein , iubesc acest clan de parca ar fi clanul din care am facut parte toata viata mea .
Privirea imi era indreptata spre tavan , iar mainile la ceafa . Mintea imi fuge repede la momentele fericite din copilarie de dinaintea mortii parintilor mei . Ma las prada somnului la un moment dat cazand intr-un somn fara vise .

Va Kiss: Va Love Va Big Hug
Ja Ne ! Hi!:

OK, am terminat de corectat capitolul, deci sa trecem si la celelalte aspecte. Big smile

Titlul: Putin ciudat ales, destul de lung. Ar trebui sa te mai gandesti umpic la el, caci mi se pare ca l-ai ales gresit. Pe mine sincer nu ma atras, caci nu mi se pare deosebit, insa apreciez ca este o urma de mister in acest titlul. Think Ceea ce mie mi se pare cel mai greu e sa alegi un titlu potrivit ficului, deci nu-ti cer sa-l schimbi imediat, mai ales daca pe baza lui ti-ai aranjat si ideile, sau invers.

Ideea: Pot spune ca e oarecum originala deoarece din cate ficuri am citit, numai odata am mai intalnit ideea de "Sakura vine la Akatsuki" insa in acel fic, ea venise de buna voie ca sa-l gaseasca pe Sasuke. Stiu, ciudat. Laugh Pai astept sa vad cum o dezvolti si ne faci sa simtim tensiunea temei pe care-ti bazezi ideile. Smile

Naratiunea: Este foarte buna, stiu unde, ce si cum se petrece actiunea, deci tine-o tot asa. Big smile

Greseli de tastare / exprimare / ortografie: Ti le-am specificat mai sus. Tongue Te-as ruga sa dai un edit si sa ti le corectezi.

Descriere: Imi place ca ai descriere sentimentala si cea a imprejurimilor. Ma bucur ca n-ai pus accent pe descrierea fizica sau cea vestimentara. Se putea mai bine, am pretentii de la tine. Blush

Dialog: Este perfect. Exista acolo unde trebuie pentru a mai dinamiza putin actiunea si nu e sec. Tot asa. Agrement

Actiunea: Decurge lent datorita descrieri, desi ar fi mers si mai incet daca ai mai fi adaugat sentimente. Si aici aceeasi poveste ca la "Descriere". Angel

Estetica: Imi place, e bine insa daca ai corecta greselile de tastare si cea de exprimare pe care ti le-am adus in vedere. De asemenea nu e nevoie sa lasi spatiu si inaintea cuvantului cand pui virgula sau punct. Exemplu i-al de la mine. Nu am pus spatiu si inaintea virgulei, ci numai dupa ea, la fel si cu celelalte semne de punctuatie. Uita-te la acesta propozitie cu albastru si vei vedea.

C-am atat am avut de zis, abea astept sa vad urmatorul capitol.
Te-am Big Hug

DJ YOO MIKY
Rose
Moderator
Moderator

la data de Dum 13 Noi 2011 - 19:49
~ baby strumf ♥️ a scris:Este un fic in colaborare cu surioara mea Mia .
Speram sa va placa .

~Capitolul 1~

Sakura POV:

Stau pe balconul camerei mele si privesc in gol fara spatiu. Ma simt ca o fantoma in lumea asta [b]fara spatiu
, nu pot sa fac nimic cum trebuie si trebuie-> repetitie. Sinonim: necesar "este necesar sa..." sa ii mint pe toti din jurul meu fara spatiu. Lumina lunii imi lumineaza chipul alb ca spuma laptelui pe care se preling usor cateva lacrimi cristaline . De fiecare data ma intreb cum am ajuns in situatia asta si de ce Dumnezeu m-a ales pe mine sa fac treaba murdara a alcuiva-> altcuiva . Nu il condamn, pentru ca este cel care m-a luat in grija si m-a crescut , insa tot ma simt ca a treia roata din acest joc in care nu vroiam sa intru .
Mai privesc odata cerul instelat dupa care intru in camera . Luna era cea care lumina incaperea intunecoasa in care stau mereu . Sunt ca un spirit ratacit care cauta lumina si pace . Imi intorc robotic corpul spre stanga vazandu-mi reflexia in oglinda . Parul meu roz ca si florile de cires era ravasit si lipsit de stralucire .-> mergea foarte bine o virgula. De ce? pentru ca ea isi face autoportretul si automat vine enumeratia. Ochii mei verzi ca smaraldele nu mai erau aceesi ca si inainte , erau tristi , fara culoare . Lumina lunii imi lumina-> lumina, lumina. Cam bate la ochii si nu arata chiar bine. Deci: "razele luinii imi luminau..." jumatate din chip , amintindu-mi acea zi blestemata in care tot cosmarul asta a inceput .

*FlashBack*:

Stateam in ploaie si plangeam . Lacrimile mele cristaline si amare, provocate de moarte-> moartea parintilor mei, se prelingeau usor pe chipul meu angelic si usor imbujorat de la frig . Stateam ghemuita , bratele mele strangand cu putere genunchi la piept pentru a-mi produce caldura , dar degeaba . Un vant puternic isi face aparitia facandu-mi cateva suvite din par sa zboare libere in bataia acestuia . O persoana, necunoscuta mie, apare in fata mea uitandu-se la mine cu multa ura . Chipul ii era jumatate in intuneric, iar jumatate era luminat de razele lunii . Avea o pelerina lunga neagra cu modele de norisori rosi-> rosii conturati cu alb, iar parul roscat si scurt zburda in adierea lina a vantului . Privirea mea era indreptata spre chipul lui, putin speriata .

-spaceDaca vi cu mine vei avea tot ce-ti doresti , daca nu , vei ramane aici si vei muri de foame si frig ! imi spune el cu ura.

Acea voce glaciala imi provoca o multime de fiori . Corpul meu tremura, iar frica punea treptat stapanire pe mine . Nici nu asteapta sa dau un raspuns , vine-> se intelege ce vrei sa spui, insa pentru normele limbii romane iti lipseste un element pentru a face legatura si anume: "pentru ca vine..." cu pasi marunti si apasati spre mine . Cu fiecare pas pe care il facea eu ma indepartam pana cand spatele meu face contact cu un perete rece nemaiputand sa inaintez . Il vad cum zambeste diabolic ajungand in dreptul meu . Ma prinde de mana dreapta si disparem intr-un nor de fum .
Aparem intr-un fel de ascunzatoare intunecata . Holurile ascunzatoarei-> repetietie, Frumos puteai spune: "holurile acestui loc misteros..." erau lungi si cu greu luminate de catre niste torte , avand o atmonsfera stranie . Ma tragea brutal de mana mea fina indreptandu-ne spre o usa mare si neagra . Cand ajungem in dreptul ei , deschide usa brutal cu piciorul aruncadu-ma inauntru intrand si el dupa mine inchizand usa-> se intelege ca usa se inchide. Deci: "inchizand-o in.." in urma lui . In ochii lui se putea citii ura si dispret fata de mine , o faptura mica fata de el . Respiratia mea a devenit sacadata cand am vazut ca se indreapta spre mine . Ma prinde de guler si ma ridica la nivelul lui .

-
spaceVei face tot ce iti spun eu daca nu vrei sa mori , ai inteles ? tipa el cat il timp-> tin plamanii , zguduindu-ma usor.
-
spaceD-da .-> ori virgula ori incepi propozitia cu litera mare resusesc eu sa spun.

*End FlashBack*

Din aceea zi viata mea s-a schimbat complet . Aveam doar 14-> mereu cifrele sa le scrii cu litere ca nu esti la matematica ani si eram atat de slaba . Au trecut patru ani de atunci , in prezent am 18-> optsprezece ani si sunt un membru al legendarei organizatii Akatsuki , iar aceea persoana care mi-a distrus viata este liderul acestei organizatii-> sa mai zic? ~.~; puteai sa scoti "acestei organizatii" si sa pui virgula in loc de cele doua cuvinte, pentru a evita repetitia Pein . El mi-a dat misiunea sa spionez acest sat numit Konoha de care m-am atasat foarte mult . Mi-am facut prieteni aici si imi este foarte greu sa-i mint in legatura cu cine sunt eu cu adevarat .
-> merge mai bine sa pui aceasta propozitie de la capat, pentru ca incepi alta idee ->
Ma bag in patul meu moale cu asternuturi albe . Acest clan care m-a luat in grija sub ordinele lui Pein este foarte iubitor cu mine , chiar daca au fost obligati sa se prefaca sa sunt neamuri cu mine si sa ma ia in grija tot s-au atasat de mine si eu de ei-> ai doua repetitii. Grija= sa ma ia sub aripa lor [uite si o figura de stil] si ultima e acel pronume: "mine" care ar fi putut fi transformat in: "tot ne-am atasat unul de altul" . Ma simt protejata aici chiar daca stiu ca sunt pazita non-stop de catre un spion de a lui Pein , iubesc acest clan de parca ar fi clanul din care am facut parte toata viata mea .

Va : Va Va
Ja Ne ! :

* Titlu: putin cam mare, dar si al meu e la fel Laugh. In fine, e interesant si atrage cititorul. Are o tenta de mister in el, ceea ce starneste curiozitatea cititorilor.

* Ideea: nu ma pot pronunta inca. Nu am sificiente date care pot sa spun: e originala, mai putin originala sau nu este originala. Mi-a placut introducerea. Faptul ca inca de la inceput ai pus mister si ca nu ai dezvaluit numele personajului, cu toate ca din acea descriere rezulta si identitatea acestuia.

* Descrierea si actiunea: e un bun inceput pentru descriere. Cu toate astea nu ne-ai spus cum au murit parintii fetei. Acea senzatie cand le-a vazut trupurile neinsufletite. Nu prea ai accentuat spaima din acea noapte, cand Pein si-a facut aparitia lund-o pe fata cu el.
De actiune sunt multumita.

* Dialogul: nu am ce comenta. Pentru primul capitol e foarte bine.

* Greseli mentionate mai sus.
! Se pune virgula dupa semnele de punctuatie. Nu inainte! M-am oprit inca de la inceput ca nu avea rost sa-ti zic la fiecare.
Cand o propozitie se termina se pune punct.
In rest am mentionat mai sus.

* Estetica e buna si se intelege. Doar intr-un loc ti-am aratat eu ce ar fi fost bine sa faci. Era o alta idee si nu avea nici un rost sa stea in acelasi fragment.

Daca scrii flashbacku cu italic, iar restul capitolului e scris normal atunci sa nu mai pui "Flashback", respectiv "End Flashback". Ca deja e putin enervant si bate la ochi.

Am terminat si ai grija cu urmatorul capitol.
Bye.
[/b]
Reeah
Ex Staff
Ex Staff

la data de Joi 5 Ian 2012 - 18:08
Buna! Am trecut si eu pe la ficul tau si pot spune ca m-am indragostit de el. Prin cate a trebuit sa treaca saraca. Pain a luat-o sub aripa sa, dar putea sa se comporte mai frumos, cuszi fara inima. Imi vine sa plang, sa stai pe o strada pustie, in bataia vantului puternic si in frig plangand pierderea parintilor tai. Astept capitolul urmator si sper sa-l pui cat de repede poti. Spor la scris si la idei! Kiss
Rose
Moderator
Moderator

la data de Mier 30 Mai 2012 - 10:52
Din cauza inactivitatii ficul se inchide. Daca doresti sa il continui imi spui.
Continut sponsorizat

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum