Primii pasi pentru un fic de calitate!

Distribuiti

RR
    Administrator
    Administrator

Sex : feminin

Data de înscriere : 09/01/2011

Topic Important Primii pasi pentru un fic de calitate!

Mesaj Scris de RR la data de Dum 6 Noi 2011 - 22:05

Am observat că mulți nu știu cum să scrie un fic sau nu cunosc elementele de bază. Chiar și unde să posteze ficul nu știu, din păcate. 
    Prin acest topic, criticii vă vor ajuta cu sfaturi și vă vor arată ce ar trebui să știți ca de început, iar eu am să vă spun unde trebuie să postați.
    Atunci când postași fic-ul vostru va trebui mai întâi să alegeți una dintre categoriile: Naruto, Diverse, Yaoi/Yuri, One Shot etc. Acestea au o descriere în care vă explică despre ce povești este vorba în acea categorie. Apoi dați click pe Ficuri in Desfășurare, nu altundeva, de la categoria în care doriți să postați. Apoi dați click pe un butonaș numit Topic Nou și începeți să scrieți primul capitol respectând cele scrise de colega mea mai jos.
    Dacă doriți să continuați cu un alt capitol, dați vă rog click pe Răspunde și postați următorul capitol!
    Faceți cum scrie si nu ne mai dați nouă de munca că de nu
    Și încă ceva. Vă rog nu vă mai bateți joc de munca noastră. O dată ce o persoană din Staff va explicat că nu este bine, nu mai faceți aceași greșeală din nesimțire. 

Vă doresc o zi frumoasă în continuare ^.^

Ultima editare efectuata de catre Zâmbet in Vin 2 Mai 2014 - 22:50, editata de 10 ori

♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Data de înscriere : 06/09/2011

Topic Important Re: Primii pasi pentru un fic de calitate!

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Dum 6 Noi 2011 - 22:08

Bucurie, tristețe, singurătate, nedreptate, supărare, nostalgie sau chiar ură. Simți că nu ai cui te confesa, că familia îți întoarce spatele, că toți cei din jurul tău nu sunt de încredere. Mulți își descarcă aceste sentimente prin literatură ; citesc, compun și așa mai departe. Orice stare ar avea, vor s-o pună și să o regăsească pe hârtie.
    Astfel, unii oameni își păstrează mai bine amintirile și trăirile de altă dată. Mulți văd din asta doar un hobby, o pasiune, ceva ce fac în timpul liber. Alții, în schimb, văd asta ca pe o posibilă sursă de venit pe viitor. Însă cum își pot da seama de cât de buni sunt, din moment ce nu toți sunt deschiși criticilor exterioare sau nu se simt în stare să împărtășească ceea ce creează cu cineva experimentat? 
    Ei bine, aici veți găsi câteva sfaturi utile: 

Pasul 1: Titlul

Trebuie să fie unul sugestiv, ne mai întâlnit și care – bineînțeles - să se potrivească cu acțiunea ce se desfășoară în text. Titlul este una din cele mai importante aspecte, deoarece el atrage, în primul rand, cititorul. Un alt motiv ar fi că ar face lucrarea să pară mai speciala, ieșită din comun. Multe persoane își aduc astfel aminte de lucrările pe care le-au citit și le-au plăcut.

Pasul 2: Ideea

Dacă vrei să fie ceva special, ideea trebuie să fie originală, nemai văzută - cel puțin de tine - până acum. Nu-ți face griji dacă încă doua sau trei persoane din douăzeci de milioane de oameni s-au mai gândit la ea, important este că e cât de cât originală și că tu o conturezi și o dezvolți diferit. Cu cât e mai neobișnuit, cu atât mai bine.

Dacă nu ai nicio astfel de idee și vrei neapărat să scrii un fic, iți sugerăm să mai aștepți, să citești cărți, să te uiți la filme și să-ți elucidezi misterele. Nu în ultimul rând, viața ta reprezintă o sursă inepuizabilă de inspirație. Nu grăbi lucrurile! Ai tot timpul din lume să scrii.

Pasul 3: Descrierea

Acest aspect este cel mai important. Primul lucru pe care trebuie să-l ști și să-l faci atunci când începi să compuni este să descri niște sentimente și nu imediat personajul din perspectiva căruia se povestește. Mulți fac greșeala de a dezvălui mult prea repede detalii legate de personaje, descriindu-i direct mai mult decât e necesar! Această modalitate de a începe o compunere sau orice altă lucrare, este folosită de nepricepuți. În ce sens? Aceste fraze sunt banale și întâlnite foarte des la începători.

Descrierea indirectă a personajelor se face astfel încât naratorul nu dezvăluie imediat personajele, mai ales dacă aceasta se află încă din primul paragraf. Trebuie să se afle pe parcursul acțiunii personalitatea, aspectul și plăcerile personajelor în așa fel încât acel farmec să-l cuprindă pe cititor și să-l facă curios. Cu cât personajele sunt mai misterioase, cu atât mai bine.

Mulți se întreabă: "Dacă nu prezentăm mai întâi personajele, atunci cum începem?" Este foarte simplu. Începi discret și plin de emoție. Exprimați o tragedie, o bucurie, o stare de confuzie. Spuneți ce simțiți.
    Acum vă veți întreba: "Cum află cititorul detalii legate de personaje?" Această mică problemă se poate rezolva cu ajutorul monologurilor, dialogurilor sau a amintirilor – numite și flashback-uri.

Exemplu:
    "- Claudia! exclama acesta. Ce s-a-ntâmplat? întreabă el îngrijorat.
    - Trebuie să mă mut din nou, ii spun eu cu o urmă de regret în glas.
    - Poftim? îmi răspunde el pe un ton răspicat, vizibil supărat.
    - Îmi pare rău, Marius."
    La fel și aici: trebuie să fie cât mai discret posibil. 
    Hint: Se presupune că acest dialog este situat unde la mijlocul unei compuneri sau în pagina a treia sau a patra a unui roman.
    Cel mai bine ar fi ca toată lumea sa aibă la bază descrierea sentimentală. Prin descriere sentimentală, mă refer strict la gândurile și sentimentele autorului transmise indirect prin intermediul personajelor. De asemenea, e bine să descrii și împrejurimile pentru formarea unei imagini a locului unde se petrece acțiunea. Nici descrierea vestimentară nu trebuie să lipsească, dar nici nu trebuie să se facă abuz de ea. Dacă ai putut înțelege aceste aspecte, sigur te vei descurca și în alte situații pe care le vei întâlnii pe parcurs.

Pasul 4: Narațiunea

Aspect este unul banal dacă ai descriere a împrejurimilor. Atâta timp cât cititorul știe cine, cum, unde și când se petrece acțiunea, nu ai de ce să îți faci griji.

Narațiunea este de două feluri: la persoana I - perspectivă narativă subiectivă - și la persoana a III-a – perspectivă narativă obiectivă.
    Majoritatea noilor scriitori preferă persoana I, deoarece le este mai ușor să-și exprime astfel sentimentele, exact ca într-un jurnal. Sfatul meu este să încercați și voi la fel, să vedeți ce vă iese, apoi să narați și la persoana a III-a. Într-adevăr, este mai greu, dar în final cu siguranță veți avea un sentiment de împlinire.

Pasul 5: Dialogul

Aici trebuie să existe întotdeauna un echilibru. Dacă nu știi cum să formulezi propoziția prin care sa descrii ce simt sau transmit personajele în mod indirect, ai putea decurge la dialog, însa nu fă un obicei din asta! În loc să scrii un răspuns sec cum ar fi „Da" într-o replică, mai bine scrii că „a dat afirmativ din cap” sau că „expresia feței lui denotă acordul”. În același timp, pur și simplu poți lăsa să se înțeleagă că personajul nu a zis sau gestionat nimic. Nu e greu, asta oricine o poate face din moment ce e conștient de situația în care e pus.

Pasul 6: Greselile de tastare / exprimare / ortografie

Acestea pot fi evitate dacă îți recitești creația cel puțin o dată, însa cu mare atenție și cu voce tare pentru a-ți da seama ce frază nu sună bine. De asemenea, greșelile de ortografie (și/sau de tastare) nu vor fi o problema câtă vreme autorul a mai citit și s-a mai documentat cu privire la cum, unde și când trebuie puse semnele de punctuație – cel mai des uitată fiind cratima. Dacă, spre exemplu, nu știți unde se pune o virgula, documentați-vă! Internetul nu este doar un mijloc de a socializa și de a te juca, ci și o sursă nelimitată de informații utile.

Pasul 7: Acțiunea

Desfășurarea acțiunii trebuie făcută, într-un fel sau altul, să decurgă lent. Pentru asta trebuie, în principiu, descriere sentimentală. Numai pe ea te poți baza din cauza faptului că prin descrierea împrejurimilor sau a vestimentației nu poți scrie mai mult de câteva paragrafe, pe când o stare de spirit poate fi descrisă în o mie de feluri diferite.

Pasul 8: Estetica

Ei bine, presupun ca nu e greu să ți cont de mărimea paragrafelor – sa nu le faci nici prea lungi și puține, dar nici prea scurte și exagerat de multe – și să lași spațiu după fiecare punct, virgula, semn al exclamăroi / întrebării, etc. De asemenea. dacă textul nu are greșeli, indiferent de ce natură, este cu atât mai bine și arată mai frumos la prima vedere al acestuia.

Nu uitați: Nu contează cantitatea, ci calitatea. Wink

NEKKO

Ultima editare efectuata de catre ♥ Nekko ♥ in Lun 18 Iul 2016 - 15:35, editata de 15 ori

Rose
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 08/04/2011

Mesaj Scris de Rose la data de Lun 7 Noi 2011 - 17:53

Mai am eu o micuta completare la ceea ce a zis colega mea.

Titlu: incercati sa nu mai dezvaluiti numele cuplului principal in titlu, pentru ca asa stricati tot suspansul, tot misterul.

Descriere: Am observat ca Miky va atras atentia asupra sentimentelor si e foarte bine insa daca deja vedeti ca sentimentele trebuie sa fie pe prim plan nu lasati si descrierea locurilor pe afara. Acele "colturi de paradis" sa le descrieti mereu si dupa ce va familiarizati puteti sa faceti o asociere intre ele si sentimente. Ceea ce vreau sa spun este sa nu lasati natura,
    peisajele pe afara.

Ex: "Stateam pe iarba arsa si priveam cum cerul ia foc in timp ce soarele pleaca spre a lumina alta zona. Frunzele copacilor dansau deasupra mea. Copacii erau aproape goi, exact ca si sufletul meu in aceasta clipa. Acest aer rece de toamna imi invaluia trupul astfel ajugand ca sufletul sa-mi inghete de tristete [...]"

Cei ce sunt abia la inceput, nu asteptam o descriere foarte amanuntita de la voi insa dupa ce prindeti firul vom astepta asta.
    Incercati sa folositi, mereu, figuri de stil. Puteti incepe cu comparatii ca
    sunt usoare: "ca oglinda" ; " stralucea ca si soarele"; "ca diamantele" etc. Sa nu lipseasca nici epitetele, metaforele, hiperbolele.

Daca doriti puteti pune si cititate celebre sau zicale/ proverbe. Se pot pune si regionalisme, arhaisme pentru a da un alt aer povestii.

Ca sa va iasa descrierea cel mai bine este ca voi insiva sa fiti personajul,
    pentru ca daca nu sunteti in legatura stransa cu el/ ea atunci nu va iese.
    Adaugati o parte din voi in acel personaj.
    Acum va intrebati "Cum sa facem asta?" Simplu... o parte din viata
    voastra sa fie acolo: hobby-uri, putin din comportamentul vostru, va ganditi "ce-am face daca ni s-ar intampla noua asta?"
    Asa o sa va iasa.

Ce am spus a fost pentru persoana I, la fel si ce va spus Miky.
    Pentru persoana a III-a e putin mai greu, pentru ca naratorul [adica tu, autorul] doar poate sa-si imagineze ce ar fi in sufletul unui personaj. Asa ca aici descrierea e putin mai grea si mai scazuta, dar asta nu inseamna ca lipseste.

Cand aveti un fic la persoana a III-a si doriti ca sa scrieti un gand al personajului folositi ghilimelele "..." si lasati spatiu inainte de inceperea si dupa terminarea gandului.

Cand povestiti la persoana I sa nu interveniti voi, ca narator, in poveste.
    Adica sa nu treceti brusc de la persoana I, la a III-a pentru ca:
    1. Nu arata bine.
    2. Doar marii scriitori fac asta si atunci e foarte rar, iar la ei abia se
    observa.

Sa va dau un exemplu: "Stateam rezemanata de copacul din parc asteptand sa vina Y. Deodata fata vede ca Y alearga cu viteza spre ea facandu-i cu mana insa se impiedica. X, se duce chicotind la el/ ea. Ce impiedicat/ -a poate fi

Scrisu cu italic e la persoana I si boldul la persoana a III-a. Deci sper ca nu vor aparea, dupa cum vedeti nu arata bine.

Flashbackurile sa le scrieti cu italic si puse si ele in ghilimele.

Nu abuzati de dialog! Vorbirea indirecta, pentru cei ce nu stiu este: trecerea verbului de la persoana I la persoana a III-a. Aparitia cuvintelor: "a spus/ zis" "a gesticulat" "a dat afirmativ/ negativ.." Eliminearea liniei de dialog.

Ex: "- Ce faci?
    - Bine, multumesc. Vrei sa mergi cu mine la mall?"
    => cam sec. Transformat in vorbire indirecta:
    " Am intrebat-o pe X ce face, iar ea mi-a raspuns ca este bine si m-a rugat sa o insotesc pana la mall" => parca e altfel acum.

Asezarea in pagina: Cand aveti idei diferite, adica treceti de la o actiune la alta lasati un rand liber, iar cand sariti mult peste timp: din noiembrie treceti la o actiune din martie, sa zicem, lasati rand liber si puneti la mijloc 3 stelute "***". Cand considerati ca fragmentul e deja foarte mare incepeti de la capatul randului.

Retineti:

! Nu puneti virgula inainte de "si", in foarte rare cazuri se pune!                

! Nu puneti virgula inainte de "sau", "ori"
    ! Se pune virgula inainte de "dar" ; " iar" ; "insa" ; "ci"; "asadar" ; "pentru ca" ; "deoarece" ; "desi" etc

! Punctele de suspensie se pun doar cand doresti sa lasi un suspans sau ai dori sa mai spui ceva insa eviti acea parte.

! Spatiu dupa fiecare semn de punctuatie!

Edit [8. noi.2011]: Niciodata o propozitie/ fraza nu se incepe cu "deci", "asadar", "prin urmare" etc. Acestea se pun la final, ca si concluzii!

De ce am scris toate astea? Ca de foarte multe ori se gasesc astfel de lucruri in capitolele voastre si sunt greseli mari.

Asta e tot ce am avut de spus si sper ca nu v-am ametit. Pentru orice nelamurire intrebati criticii, nu pe altcineva, doar pe critici, printr-un mesaj privat.

Nu uitati un lucru: Sa va faca placere atunci cand scrieti.

Ultima editare efectuata de catre Rose <3 in Mier 18 Iul 2012 - 20:17, editata de 3 ori

♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Lun 7 Noi 2011 - 18:43

Mulțumesc Rose! Smile
    Am revenit și eu cu niște completări pe lângă ce s-a mai zis până acum.

La caterogia greșelilor de tastare / exprimare / ortografie mai adaugăm:

Multi nu știu când să pună doi de "i" la sfarțitul verbului "a fi" sau la diverse adjective și substantive. Pai sa vedem: in cazul verbului "a fi"

Se scrie FII, cu doi "i", numa’ la:
    - imperativ afirmativ: Fii cuminte!
    - conjunctiv prezent, forma afirmativă şi forma negativă: Vreau să fii cuminte. Vreau să nu fii obraznic.

In cazul substantivelor si adjectivelor se scrie cu 2 de "i" atunci când 
    respectivul cuvânt e la plural gen masculin și este articulat.
    Ex: "copaci" - Subst.  nr pl. gen masculin, iar daca-l articulam rezulta "copacii" ( au inflorit ). --> meri - merii ; cai-caii ; lei - leii Smile

Nu e greu de reținut, mai ales dacă scrieți des astfel
     de cuvinte la școală sau la ficuri.

Încă ceva: De vreme ce un critic va corectează ficul și vă spune clar ce ați greșit, sunteți datori să vă corectați și să rețineți ce este bine pentru a nu va mai repeta greșeala - asa cum a zis și Rallu.
    Nu uitați că puteți oricând să dați oricărui critic un PM în cazul în care aveți vreo nelămurire. Big smile

NEKKO

Ultima editare efectuata de catre ♥ Nekko ♥ in Mar 28 Iun 2016 - 21:39, editata de 5 ori

♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Mier 30 Noi 2011 - 19:31

Am revenit cu alte informații pe care trebuie neapărat să le știe toată lumea, aviz începătorilor! Smile

Am observat că sunt probleme la criteriul semnelor de punctuație 
     când le putem folosi pentru a pune în evidență tonul care se folosește în vorbire. Prin urmare, citiți cu atenție cazurile unde sigur se vor întâlni următoarele semne de punctuație și ce exprimă ele:

Punctul:

- marchează sfârșitul unei comunicări enunțiative propriu-zise.

Virgula:

- arată un substantiv în vocativ, ex: Fata, vino sa-ț
    i iei restul!
    - leagă coordonator două părti de propoziție diferite sau de același fel;
    - izolează termeni incidenți (poate lipsi fără să strice sensul frazei dacă aceasta este inlăturată);
    - desparte termenii unei enumerații;

- marchează intonația specifică.

Semnul exclamării:

- izolează vocative (substantive în vocativ) și interjecții înlocuind virgula;
    - marchează intonația specifică.

Semnul intrebari:

- întâlnim la sfârșitul unei comunicări interogative semnalând o intonație specifică;
    - poate exprima o dilemă, o incertitudine.

Punctele de suspensie:

- arata întreruperea comunicării din neștiință de informații sau intenționată.

Spor la scris, faceți-ne mândri că avem scriitori de calitate pe forum! Smile

NEKKO

Ultima editare efectuata de catre ♥ Nekko ♥ in Mar 28 Iun 2016 - 21:54, editata de 6 ori

♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Mar 3 Ian 2012 - 20:40

Bună tuturor! Big Hug
    Am observat că o problemă a scriitorilor de ficuri sunt cacofoniile. Big smile
    Prin urmare, m-am documentat și am găsit mai multe metode de a le evita. 

Citiţi cu atenţie:

Evitarea cacofoniilor se face prin:

1. Adăugarea unor părți de vorbire. putând elimina sau nu unul din termeni, ex: faptul că, drept, asemenea, întrucât.

2. Inversarea termenilor.

3. Reformularea enunțului, înlocuind unul din cele două cuvinte.

Cele mai frecvente cacofonii sunt: la / la ; sa / sa ; ca / ca.
    De asemenea, mai sunt și cacofonii vulgare.

Exemple de cum aţi putea aplica metodele:

Greşit: Regret că colegii mei nu sunt de acord.
    Corect: Regret nu sunt de acord colegii mei.
    - prin reformulare -

Greşit: Sunt deprimat, pentru ca caut de mult o soluţie.
    Corect: Sunt deprimat, întrucât caut de mult o soluţie.
    - prin adăugarea unei alte parţi de vorbire -

Greşit: Tipul acela nu-mi place. (cacofonie vulgară)
    Corect: Acel tip nu-mi place.
    - prin inversarea cuvintelor -

Atenție: O cacofonie nu se evită nici oral, nici în scris prin virgulă!

Sper să nu mai întâlnesc deloc - dacă e posibil - astfel de greșeli de exprimare foarte deranjante. Whistling

NEKKO

Acum este: Sam 25 Feb 2017 - 11:08