╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Povestea catelusului schiop

Distribuiti

Zuzulici :)
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Data de înscriere : 30/06/2011

Mesaj Scris de Zuzulici :) la data de Sam 5 Noi 2011 - 18:05

În vitrina unui magazin de animale era un afiş: “Căţeluşi de vânzare”

Un baieţel de 10 ani intră şi intreabă care-i preţul unui căţeluş. Vânzătorul îi răspunde că preţul este între 30 şi 50$. Băieţelul bagă mâna în buzunar, scoate câteva monezi. Numără 2.70 $ … şi apoi întreabă: “Aş putea vedea căţeluşii?”
    Vânzătorul zâmbeşte. Fluieră, din magazin iese afară căţeaua şi în urma ei 5 căţeluşi frumoşi. Al şaselea căţeluş… rămase în urmă şi nu se apropia!

Băieţelul întreabă: “De ce căţeluşul astă şchioapătă ?” Omul îi răspunse că acesta s-a născut cu o problemă la picior şi va şchiopăta toată viaţa! “Acesta-i caţeluşul pe care-l doresc”, a spus băieţelul cu bucurie în glas. “Dacă asta e dorinţa ta, ţi-l dau gratis!”

Copilul s-a suparat şi a răspuns: “Nu-l vreau gratis, preţul lui e la fel ca şi a celorlalţi căţei, îţi voi da tot ce am la mine acum, şi în fiecare lună îţi voi plăti 50 de cenţi, până voi achita preţul lui intreg !”

“Eşti sigur că vrei acest căţeluş? Doar niciodată nu va putea fugi sau juca sau sări precum ceilalţi!”

Băieţelul s-a aplecat, şi-a ridicat puţin pantalonul şi i-a arătat vânzătorului aparatul de fier ce-i susţinea piciorul strâmb.
    “Nici eu nu pot alerga, de aceea acest căţeluş are nevoie de cineva care să-l înţeleagă!”

Ochii vânzătorului s-au umplut de lacrimi când i-a spus copilului: “Mă rog şi sper ca fiecare căţeluş să aibe pe cineva care să-l iubească, aşa precum tu îl vei iubi pe acest căţeluş!”

Morala:
    În viaţă nu contează cine eşti, contează ca cineva să te preţuiască şi să te iubească necondiţionat! Un prieten adevărat, este acela care ramane, în timp ce ceilalţi… dispar!

Probabil ca multi dintre voi o stiau deja, insa mie mi-a placut foarte mult Sad

Rose
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 08/04/2011

Re: Povestea catelusului schiop

Mesaj Scris de Rose la data de Vin 11 Noi 2011 - 20:20

Mare dreptate.Nu conteaza cum esti in extior sau chiar interior. Ce conteaza este ca cineva sa tina la tine cu adevarat.
    Nimeni nu e perfect.
    Cum e si in morala:
    "Un prieten adevărat, este acela care ramane, în timp ce ceilalţi… dispar!"
    Asa este. Adevaratul prieten nu se uita la defectele tale ci la calitati. Mereu va fi cu tine si te va sustine cu toate ca va pierde altele, insa mereu va fi rasplatit.
    Dar acum care mai apreciaza prietenia? Nimeni
    Cand intrebi pe cineva: "cine e prietenul tau cel mai bun?" iti va raspunde: "eu si doar eu. Restul sunt doar pentru a ma ajuta sa-mi ating telul, adica umplutura ce va fi aruncata, in cele din urma"

De asta nu e bine sa te increzi in nimeni. Sorry, cred ca am deviat putin.

Diamond Sky A.D.
    Nou venit
    Nou venit

Data de înscriere : 30/12/2011

Mesaj Scris de Diamond Sky A.D. la data de Dum 1 Ian 2012 - 14:58

Morala:
    În viaţă nu contează
    cine eşti, contează ca cineva să te preţuiască şi să te iubească
    necondiţionat! Un prieten adevărat, este acela care ramane, în timp ce
    ceilalţi… dispar!

Povestea o stiu decand is mica, dar de morala, nicioadata nu mi-am dat seama.

"În viaţă nu contează
    cine eşti, contează ca cineva să te preţuiască şi să te iubească
    necondiţionat!
    "~~~> Mare dreptate aici. Acum, in prezent, nu se mai "practica" acest enunt. Totul tine de popularitate, de "cine esti".

"Un prieten adevărat, este acela care ramane, în timp ce
    ceilalţi… dispar!"~~~> Oricat de mare ar fi lumea, oricat de singur te-ai simti, un prieten adevarat este langa tine, dar cei pe interese "dispar". Realitatea ii dura, dar tre s-o "inghitim" oricum....

Parerea mea....^^

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Data de înscriere : 26/11/2011

Mesaj Scris de Reeah la data de Joi 14 Feb 2013 - 12:38

Bună! Păi ce pot să zic ? Morala este foarte bună şi ştiam de mult povestea asta, am avut-o chiar la ora de Educaţie Civică în clasa a IV-a. Păcat că în ziua de astăzi, contează foarte mult fizicul tău exterior. Însă, din câte am observat eu, cei frumoşi - majoritatea -, atunci când sunt apreciaţi fără măsură, ajung să posede un suflet nemilos. Fiecare cu propria lui opinie, însă eu consider că nu fizicul este cel mai important lucru la o persoană. Smile Poate deoarece nici măcar nu sunt mulţumită de fizicul meu şi mereu am avut probleme în privinţa asta. Dar viaţa continuă - sau nu - cu bune şi cu rele.
    Sfârşitul a fost foarte emoţionant, şi să fiu sinceră, aş fi făcut acelaşi lucru ca acel băieţel. Big smile

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 24/12/2012

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Sam 20 Apr 2013 - 13:13

Buna. Da stiu povestea... dar de fiecare data cand o citesc ma face sa plang. Cand vad cata ura si discriminare exista pe lumea aceasta nu mai am cuvinte. Totusi eu sper ca, precum in aceasta povestioara, mai exista oameni buni care se gandesc si la sufletul cuiva, nu numai la " eticheta "...

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Mesaj Scris de Pasila la data de Lun 22 Apr 2013 - 0:22

Ooof, si eu stiam povestea! E asa trista si mereu ma emotioneaza peste masura. De fiecare data cand o citesc ma bucur pana nu mai pot ca pot spune cu adevarat ca am si eu o prietena buna ( o fata pe care o stiu de la gradinita, de zece ani ). Prima data cand am citit povestea, acum mai mult timp, nu-mi dadusem seama ce vrea cu adevarat sa spuna asa ca am recitit-o. Si de fiecare data ma emotionez cand o revad! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Mada Madalina.
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 17/07/2013

Mesaj Scris de Mada Madalina. la data de Joi 18 Iul 2013 - 10:36

Nu stiam povestea, acum e prima oara cand am citit-o si pot spune ca mi-a dat o lacrima. In ziua de azi, majoritatea sunt prea superficiali pentru a vedea dincolo de exterior. Ceea ce e in suflet conteaza cu adevarat... Frumusetea e trecatoare:-j. Degeaba esti frumos, daca ai un caracter ce lasa de dorit. Anyway, se pare ca deviez. Morala e una foarte buna pe care ar trebui sa o luam toti in seama, dar din pacate putini fac asta.

Irene.
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 15/07/2011

Mesaj Scris de Irene. la data de Lun 22 Iul 2013 - 18:05

Buna! ^^
    Pentru inceput, vreau sa spun ca aceasta poveste m-a emotionat pana in adancul sufletelului. :3 Chiar m-a facut sa ma simt ciudat. -_-"
    Morala este adevarata.

În viaţă nu contează cine eşti, ~ Da, acum conteaza popularitatea ~ contează ca cineva să te preţuiască şi să te iubească necondiţionat! Un prieten adevărat, este acela care ramane, în timp ce ceilalţi… dispar! ~Foarte adevarat. Un prieten nu te paraseste la greu~

Acum este: Lun 16 Ian 2017 - 14:57