Fenomene Paranormale. :)

Distribuiti

Zuzulici :)
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Fenomene Paranormale. :)

Mesaj Scris de Zuzulici :) la data de Dum 30 Oct 2011 - 14:00

Ma gandeam de ceva timp sa dechid un astfel de subiect si uite`l:D

Pai as vrea sa stiu daca vi s-au intamplat ceva lucruri paranormale sau daca credeti in fantome si chestii deastea:)

Eu sincer nu prea cred in lucrurile astea dar sunt foarte curioasa de parerea altor persoane (stiu stiu sunt cam curioasa:D)

- Unii oamenii de la sat spun ca daca in miezul noptii iti auzi numele strigat doar odata, sa nu raspunzi caci e moartea.
    - In foarte multe sate circula ” legenda miresei”. Unii oameni spun ca in timp ce mergeau noaptea cu masina vedeau o mireasa pe mijlocul drumului, se spune sa o multime de accidente s-au intamplat prin aceeasi zona iar oamenii nu au gasit alta explicatie. Unii oameni spun ca mireasa este patata pe rochie cu sange, unii ca este perfect alba, altii ca nu are chip.
    - O alta legenda destul de populara prin sate este cea a „ielelor”. Se spune ca ielele sunt un fel de femei ce deobicei se afla pe langa un rau, in copaci si se spune ca daca te uiti la ele paralizezi pana cand acestea dispar, asta daca mai traiesti.
    - Alte superstitii foarte cunoscute sunt cele cu : pisica neagra ce iti taie calea ce inseamna x ani de ghinion, spargerea unei oglinzi, trecerea pe sub scara etc. Eu una am trecut peste mii de scari si mi`au trecut zeci de pisici negre prin fata mea (am avut una in casa) si dupa parerea mea nu sunt ghinionista.Smile
    - Exista si o legenda in legatura cu Lacul Cincis, lacul in care se afla o biserica si un cimitir, se spune ca chipurile oamenilor ce au fost ingropati acolo se vad in lac. Aceasta legenda probabil ati auzit`o mai multi. Parca asa era din cate imi aduc aminte.
    - Exista si mituri despre strigoi. Unii oamenii sustin ca ei ar fi inviati de magia neagra, unii ca ei ar fi oameni ce nu se odihnesc in pace si cauta noaptea sa faca un lucru pe care nu l-au terminat cand erau in viata si se intorc inapoi sau dispar cand soarele rasare.
    - Nu sunt sigura, insa am auzit unele discutii despre niste „moroi” care se prezentau sub forma unor oameni morti avand inima umpluta cu ceva mare, supradimensionata, care atunci cand era pusa pe foc sau strapunsa cu un tarus se auzea un strigat. Dupa parerea mea sunt tot un fel de strigoi, daca nu cumva acelasi lucru. Acestea sunt se pare tot superstitii din unele sate nu foarte cunoscute.

Cam atat deocamdata.. nu bag mana in foc pentru nici o legenda sau superstitie de mai sus, am spus doar ce am auzit si cautat pe net.

Alt subiect interesant despre care voi scrie este senzatia de deja-vu pe care multi dintre voi probabil au avut`o. Acest deja-vu inseamna defapt sa se intample un lucru in viata reala ce tie ti se pare ca ai mai „trait” odata si in acel moment tu stii ce se va intampla in continuare. Ei bine, multi spun ca aceasta senzatie de deja-vu vine dintr-o viata anterioara (reincarnare), altii spun ca doar ni se pare.
    Defapt, aceasta senzatie de deja-vu, provine din visele noastre. Noi noaptea avem mii de vise, insa dimineata ne aducem aminte doar vreo 2-3 sau chiar nici unul. Exista o teorie cum ca noi noaptea primim de la subconstientul nostru unele vise care ne „avertizeaza” cu un eveniment ce o sa se intample in curand sau chiar si peste cativa ani. Ca un exemplu, noaptea visezi ca treci strada si vine o masina ce te loveste, iar tu mai apoi sa treci intr-o zi strada si sa vezi o masina ca se apropie iar in momentul acela vei avea un deja-vu, iar tu vei stii ca trebuie sa ramai acolo unde esti pentru a nu te lovi masina. Defapt, noi nu ne amintim mai nimic din ce visam noaptea pentru ca creierul nostru este incarcat cu tot felul de alte lucruri, suntem stresati sau nu ne`am odihnit destul. Deci, aceste senzatii de deja-vu se spune ca sunt defapt avertismente sau anunturi pentru a te ajuta. Se pare ca s-a gasit o modalitate prin care sa iti amintesti tot ce ai visat intr-o noapte, spunandu-se ca toate acestea ti-ar lua probabil vreo 12 ore pentru a le povesti in amanunte, pentru a reusi acest lucru, inainte de a te culca trebuie sa fi linistit si sa nu fi stresat, inainte de a adormi pune-ti in cap ca tu vrei sa te trezesti de exemplu cu 10 minute inainte de ati suna alarma si dupa multe exercitii de acest gen, vei ajunge sa te trezesti la ce ora vrei fara a te trezi ceva sau cineva, si iti vei aminti tot ce ai visat. Cei ce au descoperit acest lucru spun ca iti trebuie mai mult exercitiu pentru a reusi, si uneori ai putea sa te trezesti pe la 5 noaptea, cand tu vroiai defapt la 7.

Ca sa spun sincer am incercat lucrul acesta si intr-adevar m-am trezit la 4 sau 3 dimineata, o singura data mi-a reusit la 9 dimineata(week-end) cand eu defapt as dormi pana la 12;Wink insa nu mi-am amintit mai mult de 3 vise pana acum. Probabil e adevarat:)

▣ кєиич-cнαи♥™
    Membru
    Membru

Re: Fenomene Paranormale. :)

Mesaj Scris de ▣ кєиич-cнαи♥™ la data de Dum 30 Oct 2011 - 17:16

Zuzulici : ) imi place foarte mult acest topic , ma bucur ca l-ai deschis Smile .
    Deci si eu cred in fenomene sau "intalniri" paranormale , chiar daca unii cred ca sunt nebuna , eu tot continui sa cred (deci sa nu imi ziceti ca sunt nebuna pentru ca stiu deja ) .
    Mie mi s-a intamplat odata sa simt ca ma priveste cineva sau ca este cineva langa mine , cand defapt nu e nimeni .
    Odata intr-o seara eram afara in curte cu verisorul meu si cand m-am uitat pe geam am vazut o umbra alba trecand pe acolo , dar de atunci mi-am zis ca era doar imaginatia mea , desi si acum imi este frica sa stau singura in propria casa . Mai ales ca stiu ca acolo in camera in care nu pot niciodata sa dorm , adica in camera parintilor , au murit ambii mei bunici din partea tatalui .
    Intr-o seara am auzit cum ca o lingurita a fost pusa in pahar si am crezut ca e mama , dar cand m-am ridicat ea era in pat si dormea .
    M-am documentat foarte mult de pe net si de pe Discovery despre aceste fenomene paranormale si stiu o gramada de cazuri . Stiu despre spirite ratacite , cele care bantuie locul pentru un motiv anume , etc .

Mai exista un caz (la mine) . Pe strada la mine este o casa care apartinea unei femei insa ea si tatal ei au murit si un prieten de al tatalui meu a cumparat-o . De fiecare daca cand ma uit la casa aia imi trec toti fiori . Cand am mers cu niste prieteni sa culegem mere de acolo din curte am intrat si umpic in casa si cand am ajuns in camera unde murisera sau dormisera , nu stiu exact , era foarte rece inauntru iar afara erau 35 de grade . Incepuse sa ma doara piepul si capul si simteam un miros mai ciudat si nu eram singura , si ceilalti simteau la fel . La aceasi casa , mereu perdeaua de la o fereastra este diferit pusa de fiecare daca cand ma uit ; ba e pusa peste dulapior , ba e pe tot geamul , ba e pe jumatate si absolut nimeni nu intra acolo cu exceptia proprietarului care este plecat in Norvegia , deci v-ati prins . Pozasem intr-o zi acea fereastra de doua ori si in acele doua poze au iesit doua umbre negre , dar intr-o poza umbrele erau una langa alta si in cealalta o umbra era in spate si una in fata .

Deci chiar daca nu credeti ce v-am zis , eu va asigur ca este adevarat . Eu una cred in fenomene paranormale , cine nu , asta e .
    Atat am avut de spus `Smile

Va Kiss Va Heart Va Big Hug
    Ja Ne ! Hi!

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Sam 12 Noi 2011 - 0:36

Ei bine, nu apun ca unt chiar adepta acestor fenomene paranormale, dar nu se stie niciodata. De exmplu diriginta mea, spune ca cand era tanara, vedea chakra oamenilor ca era un fel de aura albastra care se intinde cam pe 2 metri in toate directile. Si mai spunea ca daca am stii sa o folosim, puteam sa avem puteri paranormale precum trecerea prin obiecte sau contrlul asupra fenomenelor naturale.
    Ea a urmat ni stiu ce cursuri dinastea voodoo, si a ajuns la nu stiu cate zeci de nivele si ca la fiecare primesti o anumita putere.
    Chestii interesante dar nu si 100%a devarate.

▣ кєиич-cнαи♥™
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de ▣ кєиич-cнαи♥™ la data de Sam 12 Noi 2011 - 9:37

Siel diriginta ta nu stie ca prin yoga poti ajunge la chakra ta Wink . Dar trebuie sa ai ani de experienta , de exeplu un mentor de yoga care are 80 si ceva de ani , a facut yoga de ani buni si inca nu reusise sa ajunga la chakra lui . Daca cineva va ajunge vreodata va fi o minune , crede-ma . Trebuie sa fi foarte concentrat , sa nu te gandesti la nimic , sa nu auzi sa nu simti nimic si sa fi foarte calm . Dar indiferent nu poti ajunge la chakra ta pentru ca este foarte greu . Si intradevar daca oameni ar reusi sa ajunga la chakra lor ar avea puteri supranaturale .

•°•Andy Quinn•°•
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de •°•Andy Quinn•°• la data de Sam 12 Noi 2011 - 9:59

Si eu am auzit multe povesti despre fenomene paranormale. Neutru
    Acum cativa ani, am citit intr-o revista ca in seara de Sfantul Andrei toate animalele vorbesc, cine va asculta ceea ce ele vorbesc va murii. Acum serios! Eu sunt Andreea si am in spatele curtii doi caini. M-am dus in seara de Sfantul Andrei la ei sa vad ce mai fac. L-am dragalit putin pe Blacky (catelusul meu micut) si deodata am aizit niste voci, m-am uitat prin curte si nu mai era nimeni afara decat eu. Dar nu am inteles nimic din ceea ce au spus acele voci si totusi, NU AM MURIT INCA Smile

O alta intamplare sinistra ce mi s-a intamplat a fost acum vreo 2-3 ani. Eram in camera la bunicii mei si acolo aveam o biblioteca. In camera eram eu, fratele meu si bunica. Eu si fratele meu am gasit o carte despre chestii antice si am scos cartea mult mai in fata decat celelalte.(nu stiu cat intelegeti faza asta) Dupa eu m-am dus pana la baie si cand am venit sa citesc cartea nu am mai gasit-o acolo. L-am intrebat pe fratemiu daca a luat el cartea, la fel am procedat si cu bunica mea si nimic. Nu au luat-o ei. Si am gasit cartea abea dupa vreo 2 luni.

Eu va asigur ca asta este adevarat. Chiar mi s-au intamplat aceste lucruri.

Am vazut la TV si mi-a mai povestit si mama cum ca fantomele iau adesea chipurile cainilor. Mama a spus ca venea odata de la niste prieteni acum ceva vreme pe la ora 12 noaptea si era intuneric pe strada.Pe drum o vazut un caine negru (nu mai stiu sigur) si ca acel caine a urmarit-o pana in fata portii. Mama a intrat pana in casa sa-i aduca si lui o bucatica de paine si cand a iesit la poarta, cainele nu mai era pe strada. Si mama s-a uitat pe strada foarte atenta si nu a mai vazut cainele ceea ce pe mine m-a facut sa cred ca era totusi o fantoma ce a avut grija ca ea sa ajunga acasa in siguranta. Think

▣ кєиич-cнαи♥™
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de ▣ кєиич-cнαи♥™ la data de Sam 12 Noi 2011 - 10:27

Wow Andreea , povestea ta este foarte interesanta Think
    Mie mi se intampla lucruri ciudate si stranii foarte des .
    De explu stiti foarte bine cu toti ca Iisus Hristos a fost rasticnit la ora 15:00 si este considerata ora sfanta , ei bine dracii ca sa isi bata jos de aceea zi au facut exact opusul adica 03:00 si se spune ca daca te trezesti la ora 03:00 ai influente foarte negative , iar eu de la un timp ma trezesc numai la 03:00 .
    Am mereu impresia ca cineva ma urmareste sau ma priveste dar se poate sa fie si ingerul meu pazitor cine stie .
    Eu totusi cred in fantome si chestii din astea , chiar si in superstitii Smile

•°•Andy Quinn•°•
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de •°•Andy Quinn•°• la data de Sam 12 Noi 2011 - 10:37

WooW! Si eu care credeam ca doar mie mi se pare ca ma urmareste cineva
    Mai tot timpul am presimtirea ca sunt urmarita si de ceva vreme imi este frica sa stau singura intr-o incapere. Mai nou, am si vise care se adeveresc si nu glumesc!
    Acum doua saptamani am visat ca am vazut pe strada una din pisicile mele moarta pe trotuar si dupa doua zile chiar mi-a murit pisica.
    Am adesea vise stranii. Am auzit ca daca nu-ti povestesti visele pana la 12:00 dupamasa se adeveresc. Asa cred ca mi s-a intamplat si mie.

▣ кєиич-cнαи♥™
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de ▣ кєиич-cнαи♥™ la data de Sam 12 Noi 2011 - 12:04

Hii o.O si eu am vise stranii de la o vreme .
    Visem sange , morti si alte chestii .
    Da si eu stiu chestia aia cu 12:00 dar nu mi s-a intamplat niciodata .
    Daca ai citit ce am scris eu prima data , poti sa vezi ca si mie imi este frica sa stau singura in propria mea casa .

Diamond Sky A.D.
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Diamond Sky A.D. la data de Vin 30 Dec 2011 - 22:14

Ca sa le iau pe rand...
    -Acea "legenda a miresei" eu o stiam cu mult mai diferita. La noi, pe-aici, se spune ca domnisoara in alb (mireasa) a fost ucisa impreuna cu mirele si nuntasii. Mirele a fost decapitat, iar mireasa taiata pe burta in forma de oval. Se spune ca atunci cand ii vezi, ca sa treiesti, trebuie sa treci prin burta miresei.
    -Cu ielele, la noi se spune ca atunci cand te striga acele femei, sa nu raspunzi oricear fi, caci altfel vei ramane mut pentru totdeauna

Acum cea cu deja-vu. Eu, sincer, am avut un vis de doua ori, prima data l-am simtit cu intensitate, a doua oara... ehm.. un pic... Dimineatza cand ma trezesc imi aduc aminte doar de 1-2 visuri. Si nu stiu... poate am sa incerc si eu faza aia?

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Dum 1 Ian 2012 - 14:28

Buna! Si eu cred in fenomenele paranormale. Mi sau intamplat multe lucruri ciudate de-a lun gul vieti mele. De cand matusa mea a murit in urma cu 3-4 ani aceste lucruri sau transformat in unele mai puternice si mi se par din ce in ce mai reale. In urma cu cateva luni si bunicul meu a murit innecat cu propriul sau sange care era in stomacul sau. Camera unde eu am avut calculatorul era chiar camera unde au stat trei morti de-a lungul anilor. Intr-o seara sentimentul sa sunt urmarita in deaproape a revenit. L-am ignorat. In camera venea un miros ciudat de parfum barbatesc care se deplasa, mergeam prin camera si s-a aprit unde a stat capul lui tataie iar acolo a disparut. Am mirosit toate parfumurile din casa si nici unul nu era apropriat a ce simtisem eu. Am ignorat si asta si m-am asezat pe scaun in fata calculatorului si am inceput sa citesc un fic. Am simtit cum cineva ma atinge, dar nu pe piele, pe suprafetele corplui unde eram imbracata. Apoi mi s-a parut sa cineva sau ceva se joca cu parul meu, am inceput sa fiu atenta la o suvita care se misca si m-am ridicat apoi am verificat toate usile sa vad daca era posibil sa fie un curent. De atunci mereu cand intru in aceea camera si sunt bine dispusa apare un sentiment ciudat si simt ca nu am ce cauta acolo si tin sa mentionez ca niciodata inainte sa intru nu ma gandesc la acle sentimenta, apare tocmai cand intru. Mereu am grisa sa stau cu spatele la usa si nu iau ochi de la zona unde a stat tataie, parca astept se vina ceva sa-mi faca rau si mereu ma grabesc sa ies de acolo. Intr-o iarna dormeam in camera mea si am auzit o respiratie, am incetat sa mai respir sa verific daca e a mea si nu era, tot se auzea. Stateam cu ochii inchisi si am simtit cum cineva era in zona picioarelor mele si incerca sa-mi dea incet plapuma jos de pe mine. IN urmatorul moment am fugit la mama. Ttata era plecat la munca.
    Dupa moartea lui tataie eram nevoita sa dorm in aceea camera pe canapea deoarece mai aveam neamuri in vizita o perioada. Intr-o seara nu puteam dormi si stateam si ma uitam la tavan, pe birou se afla o punga care incepuse sa se miste ciudat de parca se juca cineva cu ea. De vreo doua luni am vize ciudate cu o chestie intr-o mantie neagra cu gauri prin ea care mi se pare ca si-l vad cateodata. IN vis i-am putut vedea si fata care era stafidita.
    Seara cadn incerc sa adorm sau sa fac ceva apare un zgomot asurzitor ca niste clopotei, multi clopotei si nu este tocmai un sunt agreabil, nu este sunetul acelui clopotel pe care-l auzim in colinde.

Ƭเ๓๓`
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Ƭเ๓๓` la data de Sam 21 Ian 2012 - 1:12

Pff.. Eu nu stiu ce sa cred... Sincer am patit asa ceva...Si nu numai eu, si nu numai o dingura data...

° Mama: a chemat o vrajitoare in bloc, cand stateam inainte in apartament. A facut o tabla pe care erau scrise litere si o gramada de chestii.. A luat un pahar si a inceput sa se miste singur...
    Tatal meu nu crede asa ca doar se uita..
    Dupa ce au plecat toti, mama si tata s-au culcat. La ora 3 dimineata s-a trezit si a vasut in geam o persoana imbracata in negru cu chipul vrajitoarei. A spus ca a visat...
    A doua zii la fel... A treia idem...
    S-a hotarat sa ii spuna lui tata, care nu a crezut-o, ea a adus un preot in casa. Acesta a spus ca vrajitoarea nu a putut trimite spiritul inapoi. Si ca ora 3 e ora diavolului...

°Unchiul meu: Dormea in camera in care inainte stateau strabunicii mei, doar caci casa se renovase...
    Seara a simtit ceva ca il strange de gat si nu poate respira. A inceput sa dea din maini si din picioare, ii sa parut ca vede pe cineva care se da inapoi. S-a speriat si a fugit sa aprinda lumina. Nu era nimic!
    A doua zi a avut o banataie la picior cum daduse cu piciorul de birou. I-a spus strabunicii mele si ea a spus ca aia a fost moartea si ca o cauta pe ea...
    Dupa o zii strabunica mea era la spital pe patul de moarte, ii se sparse o vena in cap si ii inundase creierul...
    Inainte de a muri, mama era cu ea. Si strabunica mea spusese:
    -Soacra mea, soacra mea... Se stinse...
    Si se spune ca atunci cand treci pe lumea cealalta te asteapta cineva sa iti arate drumul...

°Eu: Eram la magazin, e oarasit, langa casa mea. Si faceam poze cu doua fete. Intr-o poza cu o fata mica de 8 ani a aparut o chestie alba. Ne-am speriat si nu am mai calcat pe acolo.. Mereu cand treceam pe acolo imi era groaza.. Spaima.

Am dormit in camera din mijloc. Nu mai dormisempana atunci acolo...
    La ora 3 seara m-am trezit si am vazut usa inchisa intre camere si o persoana cu ceva negru pe fata in fata usii. M-am speriat si mi-am tras plapuma peste fata. Imi era grica... Dar am aruncat o privire in final.. Nu mai era nimic. Usa era deschisa... M-am dus la ai mei in camera si am dormit cu ei caci imi era frica...

●Emιℓy●
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de ●Emιℓy● la data de Mier 25 Ian 2012 - 15:47

WoW, deci nu sunt singura careia i se intampla chestii stranii.

Aveam 13 ani si eram cu fratele meu si niste prieteni pe afara. Pe la miezul noptii ru si fratele meu ne'am hotarat sa mergem acasa. De precizat ca eram la tara si ca singurele lumini erau cele din interiorul caselor. Mergeam noi si de odata prin fata noastra trece un fel de umbra, dar foarte rapid. Am luat'o la fuga pana cand am ajuns acasa si de atunci nu am mai stat afara pana la ora aia la tara.

Si mie mi se pare ca, cate odata este cineva langa mine, insa nu e nimeni. E doar imaginatia mea. Asta i se intampla si unei prietene asa ca s'a documentat si a aflat ca ai acea senzatie pentru ca esti stresat sau este ingerul tau pazitor. Smile

Intr'o noapte fretele meu nu putea sa doarma, asa ca s'a gandit sa imi faca o farsa. Eu dormeam ,iar el a intrat incet pana cand a ajuns in fata patului meu. A inceput sa ma miste si sa tipe asa de tare incat eu m'am trezit inspaimantata. El a inceput sa rada, dar dintr'o data a cazut jos pe covor, parea ca doarme. I'am chemat pe parintii mei care l'au dus in camera sa, iar a doua zi el mi'a povestit ce s'a intamplat. A spus ca a simtit un junghi in inima dupa care cuvintele bunicii noastre care au murit de cand eram mai mici: " Nu o mai speria asa de tare pe sora ta, nici tie nu ti'ar place daca ti'ar face asa". Dupa care a lesinat si toata noaptea a visat'o pe bunica noastra.

Stiu, si mie mi se pare putin ciudat, insa eu cred in fantome si chestii, de aceea nu incerc sa le invoc sau cum fac altii cu legenda lui Bloody Mary la 12 noaptea, pe mine ma inspaimanta numai gamdul ....

Ultima editare efectuata de catre AleKidd in Mier 25 Ian 2012 - 16:06, editata de 1 ori

Ƭเ๓๓`
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Ƭเ๓๓` la data de Mier 25 Ian 2012 - 16:03

Nu mai imi zi de Bloody Mary -.- Ca mi-a spus o fata si dupa imi era frica sa ma duc la toaleta ca am oglinzi :]]]
    OMG! :]]
    Chiar daca stiam ca nu e adevarat imi era groaza:]]
    Well.. Chestiile astea poate exista dar nu sunt sigura, eu sunt cam in mijloc chiar daca s-au intamplat o gramada de chestii naspa...
    Smile

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Joi 26 Ian 2012 - 21:27

Ca tot ai spus tu de aceea senzatie cu ingerul tau pazitor. Poate ca e, dar eu nu cred ca e din cauza ca sunt stresata, sau ca este ingerul meu pazitor. Am mai avut aceea senzatie si va spun ca era alta, acum e cu totul si cu totul altceva. Ce e? Asta nu stiu..dar oricum nu imi vrea binele...vom afla odata si odata daca exista cu adevarat aceste fantome, eu una cred in ele, dar atata timp cat nu pot sa-mi conving si parinti e foarte greu si urat. Bine, poate ca este posibil sa fiu stresata, doua zile..trei, dar nu atata timp. Adica am unele camere unde imi e si groaza sa mai intru. Cred ca imi si influenteaza familie..Mi se pare sau poate chiar e adevarat, sunt foarte duretata. Eu una, nu mai stiu ce sa mai cred. Adica uni oameni spun ca nu cred in ceea ce nu vad, parinti mei mi-au spus acelasi lucru, iar eu le-am spus ca in Dumnezeu cred si totusi nu l-au vazut niciodata. Nu au spus niciun cuvant. In fine, multi mi=ai zis sa chem un prot. Parinti mei su care am avut o discutie depsre aceste lucruri mi-au spus ca pentru asa ceva nu este necesar un prot, e doar in imaginatia mea. Eu astept sa vina si nepoatele mele care sunt mici si sa vad daca vor avea o reactie mai ciudata cnad vor intra in una din camere active, cred ca eu sunt tinta sau poate mai bine zis cine e cel mai mic si mai usor de manipulat. Mie imi creeaza niste stari de frica si ma inspaimanta cel mai mic zgomot. O sa traim si o sa vedem, dar ce se intampla la mine in casa e chiar ciudat.

Bonnie o_o
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Bonnie o_o la data de Sam 11 Feb 2012 - 13:40

Cand eram in Romania la bunici la varsta de 9 ani eu si prieteni mei am mars sa ne plimbam cu bicicletele si cu rolele.Sora mea xa propus sa mergem la o casa parasita din comuna.Am inceput sa facem poze si sa ne urcam prin copaci.Intr-o poza apareau doi ochi rosi la geam si pete de sange pe unele parti ale casei.Sora mea n-ea aratat poze si imediat am plecat de acolo.N-am mai fost acolo niciodata si nici n-o sa mai merg.

*****Piersicuta*****
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de *****Piersicuta***** la data de Mar 28 Feb 2012 - 20:41

Buna! Pai si eu am vise ciudate, dar imi este frica sa le spun! Unul este cu unchiul meu care moare, alta cum ca veneam de la vecini si am vazut un fel de creautra, altul tot cu o creatura. Imi este foarte frica, ma simt ca si cum sunt urmarita de ceva si senzatia asta nu dispare! Inca un lucru, se spune ca visezi urat atunci cand ingerul pazitor se indeparteaza de tine. Este un depozit abandonat si mereu cand ma apropii de el ma cuprinde frica, ma simt urmarita si nu ma simt binevenita! Mereu am crezut in chestii de astea, vrajitoare, vampiri... etc! Nimeni nu stie daca sunt reali sau nu, totul este posibil! Daca nu ar fi reali, atunci de une le-au venit idelie astea oamenilor? NU MAI POMENITI DE BLOODY MARY! Mi-e asa frica, iar va d-au dreptate in tot ce a-ti spus, si mie imi este frica de invocari sau chestii de astea. In casa mea au murit strabunicii mei, de asta imi este frica. Si mai este si veche casa. Iar eu care sunt o fricoasa cu "f" mare... nu stiu ce sa fac! Senzatiile astea de deja-vù... am auzit ca hipnoza te poate face sa-ti amintesti de viata precedenta. Eu as vrea sa incerc asta, chiar sunt curioasa de ce viata am avut inainte sau daca chiar exista reincarnare. Si eu ma uit la " Fenomene stranii" pe Discovery, vinerea la 10:00. Citesc si povesti de groaza, deoarece din emisiunie astea si povesti mai inveti cate ceva, ce trebuie sa faci cand esti posedat, daca ai casa posedata... alea, alea!

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Domino la data de Vin 2 Mar 2012 - 14:51

Super, si eu urmaresc Fenomene stranii. Cel mai tare mi-a placut episodul cu cimitirul american parasit. Ala a fost super marfa. Eu nu sunt chiar asa de fricoasa ca si tine Blood_ Angel, dar asta nu inseamna ca nu ma tem. Si eu am avut uneori vise destul de ciudate si chiar aiurea. Adica nu aveau deloc legatura cu realitate, dect niste legaturi vagi. Am visat odata ca ma aflam in fosta generala cu o prietena buna de a mea. Si ca intr-un teren aflat in unul din spatele uneia dintre cladirile scolii se aflau niste chestii stranii. Acum nu imi mai amintesc exact visul, dar stiu ca a fost foarte ciudat si infricosator. Terenul din spate era inchis cu un fel de bolta sub care se gaseau niste usi ca de grati, porti dineala, cum li se spun? Si dupa ele, se aflau niste niste brate, maini pana la cot doar si erau pline de sange si li se vedea carnea, ciudat deoarece eu in viata mea nu am vazut cum arata carnea de om. Si cea mai ciudata chestie era ca umblau si unu s-o bagat odata in curtea aia si mainile au sarit pe el si tot corpul lui o disparut numai bratele nu. Eu si prieten mea ne uitam si multe s-au mai intamplat in acel vis. Ba incercau acele maini sa scape si eu cu amica mea trebuia sa pazim si tot felul de chestii ciudate.
    A fost cel mai ciudat vis din viata mea pe care mi-l amintesc. M-am informat imediat a doua zi de pe internet ce inseamna si am vazut ca bratele taiate inseamna moarte. M-am cutremurat toata. Din fericire, nu s-a intamplat nimic caci nu a murit nimeni, sau cel putin nu imi amintesc eu. Dar e tare ciudat sa visezi asemenea chestii. Nici mie nu imi prea place de Bloody Mary, decat cea in versiunea de fic.

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Vin 2 Mar 2012 - 15:14

Buna! Voi spuneti de vise ciudate? Va spun ca ce a-ti visat voi e pe putin cu ce visez eu.. sunt infricosatoare de-a dreptul "visele" mele.. Bine, acum nu ma apuc sa le povestesc pentru ca vreau sa fac un fic pazat pe ele.. Nu cred ca este normal ca aprope in fiecare noapte sa ti se continuie un cosmar.. In ultimele cred ca am fost contienta ca e un vis.. Am descoperit mai bine cum e acel sunet pe care il aud mereu seara.. seamana mult mai bine ca acel sunet cand nu prinzi frecventa la radio.. mult mai strident sau ca si periile acelea mai mari frecate de covor.. si e ciudat sa aud asta..
    Ca tot veni vorba.. de chesti ciudate. Acum cateva zile eram in camera la mamaie si m-am culcat desigur in npaturi diferite c a are doua si la ea. Cand m-am trezit mergea radioul.. si e ciudat ca nu e prea bun si scoate niste sunete ciudate, iar mamaie nu-l suporta... dar totusi el are pornit. Mai e si faptul ca eu cum aud un sunet ma trezesc...
    Eu una va spun asa... daca va simtiti urmarite ignorati sentimentul, eu asa am facut si acum chiar daca il simt langa mine.. si ca v rea sa-mi faca rau nu poate.. Si acum stiu ca multi dintre voi o sa ziceti ca asta e nebuna si eu nu cred in asa ceva si blah, blah..
    Alti spun ca ei nu cred in ceea ce nu vad, dar zic ca (,) cred in Dumnezeu si totusi pe El nu L-au vazut.. si spun ca torui e diferit ca Dumnezeu a facut minuni.. Dar ti le-a facut tie cumva? si de aia care patesc ceva cu fantomele... comenteaza repede..
    In fine, puteti sa spuneti ca sunt nebuna, nu ma deranjeaza cu nimic asta.
    Cred totusi ca va pot povesti o secventa din cosmar..

E cand eu stau intinsa pe o masa. E un om langa mine, iar langa pat este o masuta plina cu foarfece si cutite.. Ei bine el imi mutileaza fata cu bisturiul si chestia e ca simt ca ma doare.. si toate cele.. Dupa ce isi termina treaba ma duce in fata unei oglinzi acoperite cu un cerceaf alb si dupa ce da jos materialul de pe oglinda imi vad fata mutilata si incep sa tip.. iar el rade...

Va spun.. am povestit putinor persoane visul si nu intreg.. unii dintre ei mi-au zis sa ma opresc ca e prea macabru.. in fine, nu asta e important.. Sper ca nu zice nimeni in momentul de fata ca am inventat sau mai stiu eu ce..

Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Vin 20 Apr 2012 - 14:31

Voi muta acest thread la noua sectiune, pentru ca acolo este locul lui. Spor la postat dragii mei ^^

Rikky
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Rikky la data de Sam 12 Mai 2012 - 23:16

Nu stiu cat de paranormal o sa vi se para asta dar:
    O data sora mea Bianca a visat ca era la un suc cu iubitul prietenei ei Elena,Alex si el se dadea la ea,pana la urma au plecat sa il vada pe iubitul Biancai,Andreei,in drum ei i se parea ca il vide si ii spunea lui Alex sa opreasca dar el zicea ca nu e el si si-au continuat drumul pana au ajuns in fata unei prapasti unde sau oprit,acolo erau niste blocuri mari iar din unul a coborat Andrei,care era suparat ca o vede pe Bia ce Alex,ea simtinduse rusinata pleaca si se pierde,neavand telefoneul la ea pentruc il uitase in masina,isi dorea ca Andri sa il vada si sa vina sa o caute,dar stia ca el era suparat,mai merse ea ce merse si intra intr-un sat si imprumuta u telefon,stfel sunando pe Elena:
    -Elena!spunei lui Andrei ca mam pierdut si sa vina sa ma ia
    -Bine ii spun!
    Apoi inchide si se trezeste.
    Mai tarziu Elena ne invita pe ea si pe mine la barul unde lucreaza ea,vorbeau ele ce mama naiba vorbeau,naiba le baga in seama,cand Bianca spune:
    -Da mam indragostit rau de el!
    -Da,dar Alex(era prietenul the best al lui Andrei)mi-a spus ca el nu te iubeste cum il iubesti tu...a spuso ea incercand sa sune trista dar iam simtit satisfactia din voce,mereu a fost geloasa ca ea si Andrei se inteleg atat de bine
    Astfel Bianca s-a pus pe plans,iar eu,ca o sora buna ce sant am incercat sa o imbunez,da afurisita ni ma baga in seama ,asa ca am renuntat si am lasato in lumea ei,cand am ajuns acasa eu am mai stat cu fetele prin fata blocului si am lasato sa mearga in casa sa se linisteasca,mai da era hotarata sa se desparta de Andrei, din cauza unei barfe.
    Dupa ce am venit ia mi-a spus visul ei si si-a dat seama ca daca asculta de Elena(o fata pe care nu am suportato si nu o voi suporta)si pe Alex va sfarsi singura,asa ca intr-un final ea a ramas cu Andrei.

Mi sa intamplat si mie odata ceva similar....
    Intr-o noapte am visato pe sora mea vitrega (Dumnezeu sa o odihneasca) spunandumi ca va muri cineva peste 2 zile ,si asa sa intamplat,in 2 zile a murit un vecin deal nostru

Nu stiu,mie intamplarile astea mi s-au parut ciudate

LaVitaDiMerda
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de LaVitaDiMerda la data de Dum 13 Mai 2012 - 1:28

Wow!! in sfarsit multi ca mine...
    Vreau sa va zic si eu cateva chesti... cateva chesitii ce m-au inspaimantat.
    incepem cu inceputul:
    1:La tara--> Mi s-a intamplat ca eram in curte, ziua... si de-o data vad la perdea ceva... ce nu am vazut doar eu... ceva alb, ciudat.
    2:--> Ca si voi, simt ca ... Sunt urmarita.
    3:--> Eram in ultima zi de clasa a4a. in ziua aia am facut spiritism cu toate colegele. Si ghiciti ce: am vorbit cu Bloody Mary:O:O [[Nu eu, eu doar am ascultat]] Aceasta era sa ne omoare un coleg:(
    4:--> Asta chiar e important. 4 dimineata. eram afara cu cea mai buna prietena a mea, si asteptam sa fina parinti ei ca sa plecam la mare. Eram in masina. Si o asteptam pe micasa. eu ma uitam pe o parte, cand op simt pe RuRu, ca ma atinge si imi zice sa ma uit pe geamu ei. Ma intorc si raman paralizata: Un om, o fantoma care se uita la noi, si ne face cu mana.. Dar se vede ffffff clar. o secunda dupa, apare si cristina [[mama ei]] si trece pe langa om ca si cum nu ar fii fost acolo. CULMEA! in aceeasi zi am facut accident cu masina.
    5:--> RuRu, imi intra in vise si vede tot ce visez. app: eu imi aduc aminte visele. Bun deci cel mai ciudat a fost ca, eu am avut visul asta cu fantome, si chiar cu MOARTEA. doar ca RuRu vedea TOTUL. adica eu vedeam doar scaune. Dar ea, vedea persoanele care le ridicau. Apoi, m-a trezit, inainte sa mor. caci in continuare, moartea ma tragea in perete. e ciudat, dar adevarat.. stiati ca mai mult de 55% din persoane mor in somn?
    6:--> Eu, intro seara de anu trecut, stateam pana noaptea tarziu. La 3 --ora de care tot vorbiti-- aud in bucatarie doate vasele care se lovesc una de alta [[camera mea e perete in perete cu bucataria]] Am crezut ca e tata.. care are toane si care nu doarme calumea in sufragerie. dar surpriza! il aud sforaind...
    Miam facut cruce cu limba in gura.
    ...

Acu doi ani imi era frica sa ma duc in baie ptk tot.... auzeam, simteam. Am vrut sa ma duc la psiholog. Dar tatalui daca ii ziceam ma lua la bataie. el nu crede in kesti deastea. Iar mama, o ia ca pe o gluma.
    Acum am o psiholoaga la scoala si peste cateva zile, ma voi duce sa vb cu ea... phew!!!

E sofisticată mă ♥
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de E sofisticată mă ♥ la data de Vin 18 Mai 2012 - 17:50

Pai, bunica mea n-a murit de mult. (a decedat prin ianuarie)
    Iar eu, copil cuminte, m-am dus la inmormantare, prastas, chestii, trestii.
    Sincer, stateam chiar langa ea, ii vedeam fata.
    Mie`ra tare frica, dar era tati langa mine. Si i-am zis tatei sa stea langa mine, ca eu nu raman singura in camera cu restu ca mi-e frica, sa ramana si el aici.
    Si tati saracu de el, obligat fortat, ramasese cu mine.
    Stiti ca preotu` tre` sa vina sa citeasca toate alea, nu?
    Mna, cand o venit preotu (stiind ca buna-mea nu-i ea prea credincioasa) mi-am zis in gand "Na, ca fix la ea o venit preotu. Ea care abia isi misca cracii pana la biserica."
    Si-am auzit rasu bunicii. Eram sigura ca venise din spatele lumanarilor de la capul ei, si m-am uitat in colo.
    Dar vazand ca nici mama, nici tata, nici aia ce-au venit s-o "planga" n-au reactionat, ma gandeam ca-i numa in mintea mea.
    De atunci, am visat-o de cateva ori si-am avut impresia c-o vad in oglinda, dar am zis ca-s proasta si sa nu cred nimic.
    Iar cand credeam, ma gandeam ca e bunica-mea, si asa cum era, ma iubeste. Ca nu mi-ar face rau niciodata.

Altceva straniu, mi-i s-a intamplat cand eram mica, prin periaoda Pastelui.
    Era ora 9 seara, cred, si nu era intunecat afara. Ma intorsesem cu cealalta bunica de pe undeva de pe camp, si aveam o buba imensa si gigantica pentru ca m-a mancat pe mine sa alerg pe panta. Am venit cu bunicamea si m-a pansat. M-a dat cu rivanol, si a pus un leocoplast. I-am zis ca mi-e foame si mi-a facut sa mananc in bucatarie. Eram plictisita si m-am pus sa halesc pe geam. (copil idiot eram pe vremea aceea)
    Si am vazut trecand, un om, imbracat in negru pana jos, cu o gluga tot neagra pe cap, fara sa ii se vada fata, descult, nu niste picioare mai albe ca varul.
    M-am speriat, (proasta am fost, cand puteam striga dupa el 'Ba, esti moartea?') si am inchis geamu, intorcandu-ma in camera unde era bunica-mea.
    Avea femeia, un zambet diabolic pe chip, si m-o intrebat ce-am patit.
    "Pai stii ca am vazut un nene imbracat in negru, descult, cu cracii albi ca varu`." si bunica-mea o zambit iar diavoleste si o zis "Hai sa ne culcam."
    Oricum, atunci am crezut ca-i 100% posedata, pentru ca daca atunci ar fi fost bunica-mea si m-ar fi vazut cu lacrimi in ochi m-ar fi pupat si mi-ar fi zis ca-s proasta ca, cred in asa ceva.
    Da nu domne, de data aia o zambit diavoleste.

Sincer, nici acum nu stiu ce sa cred. Inca mai am sentimentu ala de spaima cand imi aduc aminte de poveste.
    Stiu ca a doua zi bunicamea se comportase chiar normal.
    Da, mna, cred ca am fost eu prea speriata atunci. Think?

~Piersicuta~Rubin~
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de ~Piersicuta~Rubin~ la data de Vin 29 Iun 2012 - 15:17

Haah.. va compatimesc pe toatee!!! Si eu ma simt de multe ori urmarita si am vise ciudate, stranii! Totusi de multe ori gandesc la fel ca si voi si incerc sa trec peste. Uneori este incredibil de stresant gandindu-te ca oricand, oriunde si prin orice faci poti ajunge posedat/a de un demon/fantoma. Este foarte frustrant... nu-i asa?

dee-san
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de dee-san la data de Dum 26 Aug 2012 - 18:31

Sincer, multe dintre voi au spus că au senzatii ciudate, dar eu vă spun ceva.
    Diavola >Smile - din câte ai spus, sunt 75% sigură că tu eşti/vei deveni medium. Tot ce păţeşti, este o pregătire pentru ce vei păţi. Dacă deja ai început să vezi diferite momente - ca şi unele fragmente din visele tale - atunci când atingi diferite obiecte vechi, poţi fii sigură că eşti medium.

Multe lucruri am păţit şi eu, dar îmi doresc să fiu medium. Încerc doar să mă obişnuiesc. Senzaţia că sunt urmărită - o am şi când sunt cu toată familia acasă... Aud sunete ciudate când sunt singură acasă - respiraţia cuiva, paşi sau sunete de maşini, asta speriindu-mă, pentru că părinţii mei vin acasă cu maşina Laugh Un sunet strident - ca sunetul care îl scot televizoarele vechi - un ţiuit, îl aud deseori noaptea. Diverse sunete noaptea - o respiraţie greoaie; ţevi sparte, ţin să menţionez că nu am ţevi sparte prin apartament şi nici vecinii nu au; câteodată mai aud şi apa de la robinetul din baie care picură, dar cel mai mult mă sperie momentul când cineva - necunoscut - mă strigă, iar eu am impresia că e mama mea... Nu cunosc incidente sau morţi în apartament...

Odată - eram singură în apartament, la birou. Aveam senzaţia că sunt privită, însă încercam să nu bag în seamă. Mi-am auzit numele strigat în şoaptă şi am îngheţat, brusc fiorii mi-au trecut pe şira spinării. Am lăsat naibii ce făceam şi m-am urcat în pat. Senzaţia nu dispărea, nu mă puteam mişca, eram blocată... mi-am luat inima în dinţi şi am sunat-o pe mami... nu a răspuns... a fost super ciudat... mă speriasem de moarte!

Vise ciudate... am avut destule, doar că acum nu le mai ţin minte, deoarece în ultima vreme activitatea s-a mai domolit. Dar am avut vise cum că rămăsesem singură pe lume, verişoara mea a fost răpită şi alte tâmpenii... dar visul în care m-am speriat rău... visasem că...

Era seară... am ieşit să duc gunoiul. Un om gras cu ochelari se uita mereu după mine. M-am speriat groaznic când am trecut pe lângă el, aşa că ama runcat tot gunoiul într-un tufiş şi cândam observat că începe să fugă după mine, al rupt.ola sănătoasa şi am urcat în casă, fără ca el să mă prindă... cu greu am scăpat...
    Adoua oară când am visat asta, nu mi-a mai fost frică, emorându-i chipui, ca să mă păzesc de el la eventuala noastră întâlnire. Atunci mi-am închipuit un câine care latră la el, ca să pot fugi. - ce pot să spun, de prima dată când l-am văzut, am ştiut că e un violator în serie...

Sincer, cele mai terifiante erau cele în care sora mea murea, totuşi, eu reuşeam să o învii, graţie puterilor mele - pe care mi le-am închipuit - şi curajului/voinţei mele de fier Laugh
    Eu mai aştept şi alte răspunsuri, iar dacă este cineva care vede animite secvenţe din întâmplări vechi atunci când atinge anumite obiecte, aş dori să-mi spună Big smile
    Vă pup! Kiss

Bya
    Nou venit
    Nou venit

Mesaj Scris de Bya la data de Vin 14 Dec 2012 - 12:27

Saluut la toti ! bun chestii straniii dea mai mereu spre exemplu odata am dat partyy la Mely si mi sa parut ca vad catelu iei Lucky (mi alb si pufos) care intra sub pat dar Mely a spus ca el e pe hol si cand neam uitat chiar asa era.
    Nu stiu daca-s eu cea mai fricoasa sau altceva dar de fiecare data cand ies singura nu pot sta linistita(plz nu credeti cas un iepure fricos ) mai ales iarna cand am caciula cu cozoroc si nu vad prea multe .
    deja-vu -uri ma sau intamplat dar mai des vad un fel de umbre negre de diferite marimi deseori si in forma cainilor .
    am auzit o gramada de zvonuri cum ca ar fi numarul "7" norocs .......NOROCOS??nu prea cred mie mi sau intamplat o gramada de chestii neplacute in legatura cu numarul asta ca si 7 sageti pe asfalt sau dupa 7 saptamani de la o intamplare ciudata se intampla altceva ciudat etc etc..
    De multe ori cand sunt singura aud din bucatarie ca su cum cineva s-ar juca cu magnetii de pe frigider :O .
    Sau odatata cu Iulia,o prietena cu care iesim cu cateii, eram pe scara la et. 9 (in fata usii mele) si nu stiu daca cineva o facut zgomot pe scara sau altceva :O da si Maya si Skyp au inceput sa latre ca nebunii si totusi becurile nu erau aprinse la nikiun etaj :O 8O da marog sper ca nu v-am plictisit

Acum este: Lun 27 Feb 2017 - 11:30