╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Micuta muschetara

Distribuiti

Fan Art
    Donator
    Donator

Sex : feminin

Data de înscriere : 17/01/2012

Micuta muschetara

Mesaj Scris de Fan Art la data de Joi 18 Iul 2013 - 10:02

Trebuia neaparat sa postez un fic cu ideea asta. Smile)Scuzati-mi entuziasmul Laugh

Capitolul 1
    ~ Doamna la Naoville ~

Privesc plictisita cum ceilalti folosesc cu indemanare spada, fandand si lovind din plin adversarii. Daca mi s-ar permite sa lupt...

- Hei, Hailey!

Imi ridic privirea enervata. Il privesc pe Luke incruntata. Stie prea bine ca nu pot. E naiv, ce sa-i fac. Acesta loveste cu spada pe langa mine, pana cand o apuc de varf, lasand sangele sa mi se scurga pe mana.

- Termina. Stii foarte bine ca vreau. Dar tata nu ne permite sa...
    - Hai taci din gura. Eu cum de pot?

Continuam cu cearta zilnica despre lectiile de scrima. Stiu de zece ori mai multe lucruri despre lupta decat el, si tot el e cel care-mi da lectii. Ce sa zic. Foarte corect. El stie ca azi o sa fac ce face si el. Il urasc cand ma zapaceste asa. Arde-l-ar focul sa-l arda. Dupa zilnica cearta, merg spre doamna la Naoville. Trebuie sa-mi ating scopurile.

Trec pe langa magazinul negustorului, asa ca intru sa il salut pe Matt. Lucrurile decurg ca de obicei, pana ajungem in punctul preferat al discutiei.

- Ai banii? intreaba acesta pe un ton egoist, dar totusi vesel.
    - Da. Uite 10 pistoli.

Planul va merge perfect. Palatul doamnei la Naoville e doar la 2 leghe de aici. Putem merge bine mersi pe jos. In drum, o luam pe strada Razboaielor, sa o luam si pe Rozetta. Nu va luati dupa nume, e o strada pasnica. Si in plus, e un drum mai scurt spre palat. Imediat ce iese din micuta casa, merge spre Matt si impart banii. Mda, ce sa zic. Totul este despre bani. Dar totusi au dreptate, se apropie razboiul cu Franta si trebuie sa ne pregatim. Echipamentul meu e deja pregatit. Dar ei? De unde sa scoata ei o mie doua mii de pistoli?

Odata ajunsi la Palat, spun gardienilor parola si intram linistiti. Asteptam intr-un cabinet, pana vine randul nostru de a vorbi cu doamna la Naoville. Urmarim cearta a doi muschetari, care cine a furat echipamentul cui. Vorbele erau destul de dure si discutia foarte aprinsa. Nici nu apucasem sa-i opresc, ca deja am fost chemati in cabinetul doamnei de Naoville. Odata intrati, spun cu cea mai mare hotarare in glas:
    - Sunt gata. Voi da testul.
    Doamna de Naoville ma priveste serioasa.
    - Esti sigura ca vrei sa faci acest sacrificiu?
    Ii raspund sigura pe mine, dar totusi cu mici ezitari, ca da. Aceasta se ridica fulgerator de pe scaun si isi cheama garzile. Da. Sunt gata pentru sacrificiu.

O sa va las putin in ceata capitolele astea Angel 

Ultima editare efectuata de catre Sawako Hishune in Sam 20 Iul 2013 - 13:57, editata de 2 ori

~Kim™~
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 23/01/2013

Re: Micuta muschetara

Mesaj Scris de ~Kim™~ la data de Joi 18 Iul 2013 - 10:11

Edit! Smile

Prima Winner ! Merit un trofeu/premiu pentru asta! Smile 
    Hey Sawako! Deci...acest capitol este chiar interesant.^^ 
    Avand in vedere ca este scurt este si foarte interesant. Ai cateva greseli de tastatura dar le poti cirecta printr-un edit.
    Mai lasat definitiv in ceata si mai ales fara cuvinte.
    Sper sa aduci repede capitolul ca de nu am sa te rog mereu cand sunt online ca sa scrii.
    Spor la scris incontinuare si multa inspiratie.
    Te-am pupat Sawako! Kiss Kiss Kiss

Irene.
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 15/07/2011

Mesaj Scris de Irene. la data de Joi 18 Iul 2013 - 11:48

Buna^^
    Multumesc ca m-ai anuntat de acest fic ^^
    Este interesant. Nu am mai vazut un fic cu muschetari xD Doar filmul Barbie si cei 3 muschetari parca *hehe*
    Dar, capitol este scurt. T.T Un capitol trebuie sa aibe minim 30 de randuri!
    Hmm, deci ea vrea sa participe la razboi. :3 Ce fata curajoasa. Sunt curioasa ce se va intampla. ^^
    Adu nextul repede! (D) Spor la scris! *kiss*

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Mesaj Scris de Pasila la data de Joi 18 Iul 2013 - 13:02

God! Ce fic Love it Il ador. E asa de original. Asta chiar isi are locul la originale. 
    Imi place asa de mult, ma rog, eu am si o pasiune puternica pentru muschetari (GOO). Ii iubesc pe tipii astia, sunt asa de amuzanti si foarte sexy cand se lupta, hm, si fetele. Laugh 
    Deci iti ador fic-ul, e absolut fantastic de la primul capitol. 
    Si Hayley e o draguta Love it Asa mi-o imaginez eu, deci nu-mi strica viziunea, ca doar sunt cel mai prost medium pe care l-ai cunoscut.
    Si frate-so e un catar si o scarba (imi aminteste de fratele meu) dar e si amuzant, oarecum, nu stiu. Laugh Si se da umpicut cam jmen Think Ah, barbatii! 
    Si descrierea, epica! Love it Nu puteai sa faci si tu capitolul mai lung? Oh, haide! Te rog! Love it 
    Deci gata, e hotarat, fic-ul asta il trec in top fic-uri preferate Love it 
    Trebuie sa scrii next-ul stii cum? PRONTO! Ca de nu mor aici. Vrei sa mananci coliva?
    O sa te stresez pana o sa-ti pocneasca capul, si tot scrii tu repede.
    Si sa ma anunti, neaparat sa ma anunti. E musai, ca vreau sa fiu eu prima.

Bubu Uchiha
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 26/06/2013

Mesaj Scris de Bubu Uchiha la data de Sam 20 Iul 2013 - 14:11

Hey! Buna, domnisoara Sawako Hishune.Ma bucur mult ca m-ai anuntat.Sincer, nu prea citesc originale si nu vroiam sa trec.Chiar ma bucur enorm ca am facut-o e super!  
    Revenind, moama ce idee originala! Tu te-ai informat de stii atatea?Adica faza cu bani?Adica chiar se numesc pistoli sau ai dat la nimereala? Is cam paralela.E foarte furmoasa ideea si ai conturat-o furmos,dar de ce este asa de scurt capitolul?Vrei sa iei bataita? Nu stiu ce-ti fac. Anunta-ma cand postezi nextul.

Fan Art
    Donator
    Donator

Mesaj Scris de Fan Art la data de Sam 20 Iul 2013 - 15:50

Off: Scuze tuturor. P-asta il fac mai lung. Smile

Capitolul 2
    ~ Balul ~

" Sunt gata pentru sacrificiu. "
    Nu dupa mult timp, garzile erau prezente. Este momentul in care imi pot pierde viata. Primesc o spada, o invart de 2 ori, exersez reflexele. Lama lunga de un metru, argintie, si maner de cupru mi se potriveste ca o manusa. Testul incepe inainte sa fiu pregatita. Sunt luata prin surprindere. Trei gardieni vin impreuna spre mine, inconjurandu-ma. Trebuie sa actionez rapid. Voi ataca direct. Ma reped la cel din fata mea, il lovesc cu arma, si continui asa si cu al doilea. Al treilea... Ei bine, este o provocare.

Acesta incearca sa ma loveasca in umar, dar am fandat gratios. Intr-un sfarsit, am resuit sa ii zbor arma tipului din mana, si l-am lovit in burta cu genunchiul. Lupta luase sfarsit iar eu eram extenuata.

- Bravo, Hailey! Ai castigat titlul de muschetar. Vei perticipa la razboi. Acum, hai sa te aranjam pentru bal. spune induiosator doamna la Naoville.

Oftez si ma intind din nou pe jos. N-am chef de nimic acum. Si in nici-un caz de un bal stupid. Dar sunt fortata sa o ascult pe regina, acum ca sunt muschetar. Nu dupa mult timp, in fata oglinzii nu ma mai aflu eu. Adica.. Port o rochie chiar draguta si parul meu e... Wow..

Odata ajunsa la bal, observ gramada de lume adunata, peretii decorati cu statuete din aur pur, costumele sofisticate ale nobililor... Regele si regina cheama toate garzile si toti muschetarii. Odata ajunsi la mine, vocea-mi plapanda isi face aparitia:

- Bunaseara, Monseniore, Mylady. Sper sa ne bucuram cu totii de aceasta seara incantatoare.

Fac o plecaciune gratioasa, apoi observ ca Matt si un inca un baiat ma privesc ca la felul 14. Eu sunt prima care sparge gheata.

- Stiu, arat groaznic, nu trebuie sa te holbezi.
    - Nu, nu... Doar ca arati...
    -Diferit? intreb de parca i-am citit gandurile.

Acesta, imbujorat, se retrage spre Rozetta, si ea intr-o rochie superba. Baiatul misterios se apropie discret de mine, invitandu-ma la un dans. Pacat de el, eu n-am dansat in viata mea. Acesta ma ia de maini si ma apropie de pieptul sau cald, soptindu-mi sa-l urmez. Dansul parea ca dureaza o vesnicie, si cand luase sfarsit, parca ma simteam singura. A fost cel mai profund moment din viata mea.

- Christian. aud o soapta dulce in spatele meu.

Ma intorc curioasa, dar in spatele meu nu era nimeni. Toata seara m-am simtit incuiata. Nici macar Matt si Rozetta n-au putut sa ma desparta de coltul acela. Intr-una ma imaginam in bratele lui Christian. Cum il urmam incet, pe ritmul muzicii... Trebuie sa recunosc ca e prima mea dragoste, dar acum, trebuie sa ma pregatesc de razboi. Nu mai vreau sa petrec nici o clipa in locul asta. Daca voi fi orbita de dragoste in razboi, voi pieri cu siguranta.

Intru agitata in camera mea. Imi arunc rochia intr'un colt murdar al camerei, si nici dupa mult timp, aud un sunet de spada. Franta a lovit... si a lovit fix spre mine.

To be continued...

^^
    Lupta

^^
    Hailey la bal

~Kira: Un capitol trebuie sa aibe minim 30 de randuri!

Ultima editare efectuata de catre Sawako Hishune in Sam 20 Iul 2013 - 16:01, editata de 1 ori

Bubu Uchiha
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Bubu Uchiha la data de Sam 20 Iul 2013 - 15:51

edit
    In primul rand.... primaaa! Merit ceva?
    In al doilea rand,tot scort e. De ce e asa de scurt? Vrei sa te pap? Chiar sunt in stare.Sa vezi ce bataie iti dau. In al treilea rand, nu crezi ca ti-a luat cma mult sa scrii micutul paragraf? Adica m-ai lasat pe jar aici.O sa te pap si pentru asta.  In al nu stiu cate-lea rand, a fost super! Ce frumos ai descris lupta. Bal? Nu-mi prea pot imagina un mushetar la bal, chiar e foarte ciudat,dap. Saraca, fix acuma inainte de razboi isi gaseste saraca sa se indragosteasca? Lasa ca n-o sa moara.Iubirea invinge mereu. Nu? Astept nerabdatoare continoarea, anunta-ma! Te puuuup! 

Ultima editare efectuata de catre Charlene Carter in Sam 20 Iul 2013 - 16:07, editata de 1 ori

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Pasila la data de Sam 20 Iul 2013 - 15:51

Sunt a doua Down Nu e corect, Carter! Zic.
    Deci nu creeed, bal? Si eu as fi facut la fel, urasc petrecerile de genul asta.
    Si ce lupta, maiculita, e muschetar! Ah, ce ma bucur.
    O sa fie razboi :XAbia astept razboiul. O sa ma bucur de fiecare ucidere Love it  
    Nu cred ca stii cat am putut sa astept next-ul, si nici macar nu am fost prima si nici notificare nu am primit. Jesus nu ma iubeste.
    Apropo, fi-ti-ar paragraful sa-ti fie si sa te duuuuuuci....! 
    Pentru chestia aia am asteptat eu? Valeu, du-te....!
    Asa, apoi mai e ca e scurt! De ce e asa scurt? Nuuu, fa-l si tu mai lung, please.
    Indragostita? Cah, pupi-pupi.
    Pentru binele tau, next-ul sa nu mai intarzie asa de mult.
    Sa ma anunti, ca data viitoare eu o sa fiu prima.

Irene.
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 15/07/2011

Mesaj Scris de Irene. la data de Sam 20 Iul 2013 - 18:25

Buna^^
    Uite ca ajung si eu aici cu un com. ^^
    Capitolul este scurt [-( Vreau unul mai lung! ;o3
    Ma bucur pentru ea. A devenit muschetara. Si va participa la razboi. :3
    Oh, baiatul misterios. Christian. Cine este? Cum arata? M-ai facut curioasa. Zau asa! :-L
    Hm, ce s-a intamplat? o.O No, vreau nextul urgent! Spor la scris!
    Sper sa-l faci mai lung. :-w

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Data de înscriere : 26/11/2011

Mesaj Scris de Reeah la data de Mar 23 Iul 2013 - 16:10

Bună! ^^ În primul rând, titlul e de milioane. Îl ador. Mi-au plăcut mult capitolele tale şi cu fiecare rând scris, evoluezi şi mai mult. Totuşi, de ce Hailey, o fată, îşi doreşte să trăiască periculos şi să meargă la război? La ce se referă ultima parte? Cum adică Franţa a lovit? Aştept next-ul, spor la scris şi multă inspiraţie!

Ale-chan
    Membru
    Membru

Mesaj Scris de Ale-chan la data de Mar 23 Iul 2013 - 16:28

Hey , am trecut si eu pe aici ! Imi place mult ideea. Desi , e foarte scurt. Poate te revansezi in capitolul urmator. Sper sa ma anunti si pe mine  fiinca eu uit mereu. Dar mi-a ramas fraza aia in minte : ,, Franta a lovit...si a lovit fix spre mine ''. Ce vrea sa insemne asta ? Think Ah , nu imi place cand cineva ma pune in  ceata pentru ca toata ziua ma gandesc ce vrea sa insemne. In fine , spor la scris , idei si postat ! Ale-chan te-a pupat

Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 16/04/2012

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Joi 25 Iul 2013 - 10:32

Sawako Hishune a scris:Off: Scuze tuturor. P-asta il fac mai lung. Smile

Capitolul 2
    ~ Balul ~

" Sunt gata pentru sacrificiu. "
    Nu dupa mult timp, garzile erau prezente. Este momentul in care imi pot pierde viata. Primesc o spada, o invart de 2 ori, exersez reflexele. Lama lunga de un metru, argintie, si maner de cupru mi se potriveste ca o manusa. Testul incepe inainte sa fiu pregatita. Sunt luata prin surprindere. Trei gardieni vin impreuna spre mine, inconjurandu-ma. Trebuie sa actionez rapid. Voi ataca direct. Ma reped la cel din fata mea, il lovesc cu arma, si continui asa si cu al doilea. Al treilea... Ei bine, este o provocare.

Acesta incearca sa ma loveasca in umar, dar am fandat gratios. Intr-un sfarsit, am resuit sa ii zbor arma tipului din mana, si l-am lovit in burta cu genunchiul. Lupta luase sfarsit iar eu eram extenuata.

- Bravo, Hailey! Ai castigat titlul de muschetar. Vei participa la razboi. Acum, hai sa te aranjam pentru bal, [Viirgula, nu punct. Greseala de tastare] spune induiosator doamna la Naoville.

Oftez si ma intind din nou pe jos. N-am chef de nimic acum. Si in niciun ["Niciun" se scrie legat, nu se mai scrie cu cratima. ^^] caz de un bal stupid. Dar sunt fortata sa o ascult pe regina, acum ca sunt muschetar. Nu dupa mult timp, in fata oglinzii nu ma mai aflu eu. Adica.. Port o rochie chiar draguta si parul meu e... Wow..

Odata ajunsa la bal, observ gramada de lume adunata, peretii decorati cu statuete din aur pur, costumele sofisticate ale nobililor... Regele si regina cheama toate garzile si toti muschetarii. Odata ajunsi la mine, vocea-mi plapanda isi face aparitia:

- Buna [Spatiu] seara, Monseniore, Mylady. Sper sa ne bucuram cu totii de aceasta seara incantatoare.

Fac o plecaciune gratioasa, apoi observ ca Matt si un inca un baiat ma privesc ca la felul 14. Eu sunt prima care sparge gheata.

- Stiu, arat groaznic, nu trebuie sa te holbezi.
    - Nu, nu... Doar ca arati...
    -Diferit? intreb de parca i-am citit gandurile.

Acesta, imbujorat, se retrage spre Rozetta, si ea intr-o rochie superba. Baiatul misterios se apropie discret de mine, invitandu-ma la un dans. Pacat de el, eu n-am dansat in viata mea. Acesta ma ia de maini si ma apropie de pieptul sau cald, soptindu-mi sa-l urmez. Dansul parea ca dureaza o vesnicie, si cand luase sfarsit, parca ma simteam singura. A fost cel mai profund moment din viata mea.

- Christian, [Virgula] aud o soapta dulce in spatele meu.

Ma intorc curioasa, dar in spatele meu nu era nimeni. Toata seara m-am simtit incuiata. Nici macar Matt si Rozetta n-au putut sa ma desparta de coltul acela. Intr-una ma imaginam in bratele lui Christian. Cum il urmam incet, pe ritmul muzicii... Trebuie sa recunosc ca e prima mea dragoste, dar acum, trebuie sa ma pregatesc de razboi. Nu mai vreau sa petrec nicio [Ca si "niciun" si "nicio" se scrie legat.] clipa in locul asta. Daca voi fi orbita de dragoste in razboi, voi pieri cu siguranta.

Intru agitata in camera mea. Imi arunc rochia intr-un ["Intr-un" e sigur cu cratima, nu cu apostrof.] colt murdar al camerei, si nici dupa mult timp, aud un sunet de spada. Franta a lovit... si a lovit fix spre mine.

To be continued...

Bun, am facut critica pe text, acum sa trecem si la celelalte moduri de expunere. ^^

Titlu si idee: Sunt incantata ca ai pus titlul in romana, tradus in engleza nu ar fi sunat la fel de bine. Totusi titlul tau deja spune aproape tot despre ideea generala a fic-ului. Ceva cu mai mult mister ar fi captat putin mai mult curiozitatea cititorului. Sincer, eu una nu prea am vazut fic-uri cu muschetari deci ai un plus de originalitate. Probabil te-ai inspirat dintr-un film sau o carte, insa e ok daca pe parcurs vii cu idei coapte de imaginatia ta. Am observat ca ai capitole destul de mici. Incearca, ca inainte sa mai scrii un capitol, sa iti faci ordine intre idei si sa le alegi pe cele pe care le doresti in capitol. Acest lucru necesita timp si atentie ca totul sa fie mai ordonat, si odata cu asta capitolele ar iesi, cel mai probabil, mai lungi. ^^

Dialogul: Nu ai foarte mult dialog, insa replicile tale par putin cam seci, asta datorita faptului ca sunt cam scurte. Incearca sa le faci mai dezvoltate, cu mai multe detalii. Incearca sa evizi sa mai cat de cat replicile seci sau fara sens. Asta nu inseamna sa nu le mai folosesti chiar deloc, insa estompeazale cu altele mai dezvoltate. Unde ai impresia ca dialogul este mult si sec il poti transforma usor in vorbire indirecta/naratiune. ^^

Naratiunea: Debitul este foarte rapid asta din cauza lipsei descrierii si a propozitiilor foarte scurte. In primul rand, pentu a remedia acest lucru, poti incepe prin a mai evita sa faci propozitii mult prea scurte. Incearca sa le dezvolti mai mult, sa le faci mai complexe. Sa nu incerci sa le faci prea complexe din prima pentru ca apoi sa nu mai poti mainui propozitia si sa o pierzi pana la sfarsitul ei. Ia totul incetul cu incetul si va iesi bine. Alt lucru care ar mai conta, ar fi sa nu mai treci prea repede de la o idee la alta. De exemplu aici:
    Sawako Hitsune a scris:Oftez si ma intind din nou pe jos. N-am chef de nimic acum. Si in nici un caz de un bal stupid. Dar sunt fortata sa o ascult pe regina, acum ca sunt muschetar. Nu dupa mult timp, in fata oglinzii nu ma mai aflu eu.
    Cum a ajuns de pe jos, in fata oglinzii, gata pregatita? S-a teleportat? Ai pierdut foarte multe detalii ale ideii aici. De asta ti-am spus mai sus, ca inainte de orice capitol sa iti faci ordine intre idei ca sa stii exact ce vrei sa scrii in urmatorul capitol.

Descriere: Aici avem o problema, pentru ca descrierea este inexistenta. Exista doua tipuri de descriere. Prima este descrierea ambiantei, a atmosferei in care se afla personajul. Asta tine de tot ce vede, ce miroase, ce aude, tot ce are un impact asupra personajul. In primul rand trebuie sa precizezi spatiul si timpul, insa nu intr-un mod sec si precis, ci trebuie imbinata cu naratiunea, ca povestea sa curga lin. Dupa ce aceasta etapa e rezolvata, trebuie sa fi pregatita sa descri fiecare loc si fiecare obiect care intra in contact cu el folosind diferite procedee artistice. Nu te sfii sa ultilizezi epitete, personificari, comparatii sau chiar metafore [astea sunt mai grele, dar daca le folosesti pe celelalte va fi foarte bine]. Nu iti imaginezi ce impact pozitiv am avea daca intr-o propozitie ai adauga un epitet aparent banal, dar care sa schimbe aspectul intregii propozitii. Tot secretul consta in punerea unor cuvinte la locul potrivit in propozitie, ca aceasta sa capete un aspect cat mai placut. Dupa cum spuneam trebuie sa descrii fiecare obiect ce intra in contact cu personajul, insa nu numai obiecetele pot avea un efect ci si alte personaje noi, pe care de asemenea trebuie descrise. Sa nu te inveti sa prezinti un personaj dupa aspectul fizic, pentru ca este banal. Axeaza-te mult pe expresiile si gesturile pe care le face. Acestea ajuta foarte mult in conturarea caracterului personajului respectiv. Nu sari peste niciun detaliu, fiecare este important in felul sau.
    Al doilea tip de descriere este cea sentimentala. Aceasta se baseaza mult pe sentimentele si trairile personajului, din cauza asta este si mai dificila. Trebuie sa fi atenta la ce crede personajul, sa fii una cu el, sa ii simti trairile si emotiile ca tu sa transpui in text si ca descrierea sa para cat mai apropiata de realitate. Cand personajul tau simte o emotie puternica, pune cat mai multe cuvinte care duc spre acea stare si nu te sfii sa te folosesti de mimica personajului, deoarece cu cat emotia este descrisa mai bine, cu atat cititorul va avea mai multa placere sa citeasca si chiar sa il faci sa se simta ca traieste, odata cu personajul, emotia respectiva.
    Acum ca ti-am explicat cum sta cu descrierea trebuie sa iti spun ca la tine nu exista descriere. De exemplu:
    Sawako Hitsune a scris:Nu dupa mult timp, in fata oglinzii nu ma mai aflu eu. Adica.. Port o rochie chiar draguta si parul meu e... Wow..
    Aici ai ratat o ocazie numai buna de descriere a ambiantei. Acea rochie putea fi descrisa mult mai amplu cu tot cu coafura si bijuterii. Ace' "wow" nu prea ajuta. Foloseste-te cat mai mult de descriere pentru a atenua debitul prea rapid al actiunii. Nu te sfii sa il scoti in evidenta, descrie mereu cand simti nevoia.
    Un alt exemplu, de data asta pentru cea sentimentala:
    Sawako Hitsune a scris:Intr-una ma imaginam in bratele lui Christian. Cum il urmam incet, pe ritmul muzicii... Trebuie sa recunosc ca e prima mea dragoste, dar acum, trebuie sa ma pregatesc de razboi.
    Aici puteai descrie foarte amplu sentimentele fetei fata de Christian. Cum de tocmai el o face sa aiba un gol in stomac, furnicaturile de emotie ale corpului pe care le simtise atunci cand dansase cu el si asa mai departe. Acele emotii si sentimente puteau fi redate intens, de asta te sfatuiesc sa te folosesti de cat mai multe lucruri si cat mai multe epitete care duc gandul spre acea sentatie si pentru a exprima cat mai bine ce ai de spus. ^^

Greseli de tastare / exprimare / ortografie si aspect: Greseli de tastare nu prea am vazut cand am dat critica pe text si nici de exprimare. Ma incanta faptul ca nu ai probleme cu asa ceva. ^^ Totusi este ceva care mi-a atras atentia.
    Sawako Hitsune a scris:Adica.. Port o rochie chiar draguta si parul meu e... Wow..
    Evita sa mai scrii "wow" sau altceva de genul asta pentru ca nu este corect si nici estetic. [Cum ti-am spus mai sus, foloseste-te de descriere] Si mai incearca sa te dezveti sa pui foarte des in text puncte de suspensie. Le poti folosi, dar nu asa de des si asa de multe intr-o singura propozitie. Altceva ce nu este corect este textul insusi. Evita sa centrezi tot textul pentru ca este incorect, numai titlul se centreaza si atat. Nu mai lasa randuri libere aiurea intre paragrafe si mai ales intre liniile de dialog. Stiu ca este mai usor de citit, dar nu este corect. Lasi rand liber doar cand sari peste timp, cand muti actiunea in alt loc, in unul foarte diferit.

Cam asta a fost tot ce am avut de zis. Sper sa te ajute ce am scris, sa te tii cat de cat de sfaturi, iti urez succes si multa inspiratie pentru viitoarele idei si capitole. Daca doresti sa imi zici ceva in legatura cu comentariul meu sau ai vreo nemalurite trimite-mi un PM si se rezolva. ^-^
    P.S. As fi dat critica aseara, dar mama a avut nevoie de ajutor si nu am putut sa o las singura. Sper sa nu te superi. ^^

Fan Art
    Donator
    Donator

Mesaj Scris de Fan Art la data de Joi 3 Oct 2013 - 23:00

Vocabular xD :
    Pistol: 1 pistol = 10 lei si tot asa Laugh  Si da, banii aia chiar existau Laugh 
    Leghe: 1 leghe = 1 kilometru  |  Si da, asa era pe atunci Laugh 
    In garda = In pozitia de lupta
    Spada: Sabie ( desi asta cred ca stiti xD )
    Scrima: Arta luptei cu spada

Capitolul 3
    ~ Luke ~

" Franta a lovit. Si a lovit fix spre mine. "

Inima imi batea cu putere, ca inima unei pisici. Un francez cu o spada moderna, una dintre cele mai bune era in fata mea si imi zambea diavoleste.  Acesta se repezi brutal la mine, incercand sa ma ucida cu spada. Ma luptam ca o nebuna, schimband garda si pozitia din cinci in cinci secunde. Eram ametita - Eu nu reuseam sa fac fata gratiei si talentului, unui as al scrimei. Insa nici domnului nu-i era prea usor sa ma invinga. Eu eram zapacita, saream si atacam din toate partile. Observam micile firisoare de transpiratie de pe chipul dusmanului. Acesta incepuse sa se enerveze. A incercat sa-mi treaca spada prin piept, insa am parat lovitura din garda si, in timp ce dusmanul era dezechilibrat,  mi-am trecut sabia prin trupul sau. Acesta cazu la pamant, fara suflare.

Ocolesc incet trupul neinsufletit si incerc sa pasesc cat mai repede spre sala balului, insa 4 maini puternice ma tarasera pana in camera de unde am venit. Ma trantisera pe pat si m-au obligat sa beau un lichid ce culoare albastra. Am refuzat mutandu-mi privirea.

- Daca nu o bei, Luke va avea de suferit. 

Vocea persoanei era rece, fara pic de viata sau sentimente. Il iubeam pe Luke, era cel mai bun frate din lume. Am atatea amintiri despre el. Am baut dezgustata bautura amara. Nu simteam nimic inafara de greata care tocmai ma cuprinse. Pot sa jur ca daca as avea spada, i-as omori pe idiotii astia doi. Simt ca mi se face somn, simt ca trebuie sa dorm. Ploapele grele au cedat, eu intrand incet, incet in lumea viselor.

~ Flashback ~

-Dar tati, nu vreau sa merg la cursurile de croitorie! strigam eu cu ochii inlacrimati spre tata.

- Hayley are dreptate,, tata. Are 5 ani, ce sa caute la un curs de copilarie? Sau croitorie, cum ii zicea.

Tata aprobase dand incet din cap in timp ce se intorcea la anternamente. Ii multumesc lui Luke, imbratisandu-l. Luke e cu 2 ani mai mare decat mine, insa il cunosc mai bine decat se cunoaste el pe sine. Lumea mea se invartea in jurul lui Luke, caci, eu nu am avut prieteni si toti vroiau sa-si bata joc de mine pentru ca vroiam sa devin muschetara. Toti copii vroiau sa ma bata, insa Luke mereu ma apara. Se poarta ca un copil mic, insa rareori este serios. Luke este ca un joc de noroc. Niciodata nu stii la ce sa te astepti. Il tarasc pana in camera mea si ii spun sa inchida ochii. Tin cadoul la spate iar acesta isi mareste ochii la vederea micutei spade. 
     - Eu am facut-o, pentru tine!
     Ii zambesc in timp ce imi duc mainile la spate. Luke imi multumeste cu obisnuitul  " Multumesc, stirbo. " Mergem pe furis spre locul unde se antrena el de obicei pentru a deveni muschetar. Intrasem intr-o casa abandonata unde totul era acoperit de praf. Perdelele erau sfasiate, podeaua avea unele gauri, geamurile erau crapate, niste oglinzi erau sparte si obervam cioburi. Acesta vrus a se aseze cu fundul in acel loc, insa am alergat repede spre el si l-am impins in perete. Eu cazusem in cioburi si incepusem sa plang, Eram plina de zgarieturi. Luke ma ia usurel in brate si imi sterge protector lacrimile.

~ End Flashback ~

Totul este in ceata, nu-mi amintesc nimic din vis, insa somnul a fost unul tare adanc. Clipesc rapid si observ o persoana langa mine. Maresc ochii, privind ochii negrii, parul scurt, brunet  si corpul bine lucrat al lui Luke.
     - Te-au... te-au luat?
     Luke nu raspunse. Gardianul din fata celulei ciulea atent urechile.
     - Sa va duce-ti dracului cu tot cu Franta voastra! urlu din toate puterile.
     Luke incerca sa ma linisteasca, insa lacrimile curgeau fara oprire. Simteam ca mor. 

Scurt? Si ceee?? Crying Nu am omorati Laugh 

Ultima editare efectuata de catre Usagi-chan in Dum 6 Oct 2013 - 20:25, editata de 5 ori

~Kim™~
    Membru
    Membru

Data de înscriere : 23/01/2013

Mesaj Scris de ~Kim™~ la data de Vin 4 Oct 2013 - 9:49

Edit! Prima! Winner

In primul rand, vreau sa imi cer mii de scuze fiind ca nu am dat edit-ul mai devreme, dar sti cum e cu scoala. T_T Iar in al doilea rand vreau sa-ti spun ca ai un fic grozav si foarte interesant. Imi place mult ideea cu muschetara, dar totusi cred ca-i lipseste ceva. Think Momentan, nu-mi dau seama ce lipseste, dar totusi inceputul e bun. Imi pare rau ca nu am trecut si la celalalt capitol, dar domnisorica care l-a scris, cred ca a uitat ca sa ma anunte. (D) Sper totusi, ca data viitoare sa nu se mai repete. ^^ Sa sti ca ai un fic superb si merita sa-l termini, crede-ma. Sper sa aduci urmatorul capitol curand. ^^ Multa bafta in continuare si  multa inspiratie! Kiss 

Ultima editare efectuata de catre ☆Kim☆ in Mar 8 Oct 2013 - 8:06, editata de 2 ori

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Mesaj Scris de Pasila la data de Lun 7 Oct 2013 - 21:55

Ooh, draga mea. Imi place mult!! :3 Ma bucur ca in sfarsit te-ai hotarat sa pui si tu nextul. Adica, l-am asteptat atata! Chiar daca n-am ajuns cu comm, din diferite motive, sa nu te superi ca-s intarziata. Si oh, ce s-au mai intamplat! Recunosc ca e cam scurt si l-as fi vrut mai lung si puuutin mai multa descriere la inceput, mi se par asa de misto ideile tale ca ti-as fura creierul ca sa am si eu asa idei. M-ai surprins la sfarsit... batut?! Adica... buba? Da sa pup sa treaca! Si.. si... lichide ciudate si bataie si acea amintire super adorabila.. ce capitol! O.O De data asta te iert ca e mic, dar data viitoare nu mai ingadui. Te astept cu next, scumpo. 

Acum este: Joi 8 Dec 2016 - 7:59