Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
Mada Madalina.
Inactiv
Inactiv
Sex : feminin

Lindsey Stiriling

la data de Mier 17 Iul 2013 - 17:12
Lindsey Stiriling a devenit cunoscută publicului larg în urma participării la emisiunea-concurs America’s Got Talent. Deși nu a câștigat, pseudonimul de ”violonista hip-hop” a rămas impregnat în memoria colectivă, clipurile postate apoi de artistă pe canalul său de YouTube făcând milioane de vizualizări în timp record. Cel mai proeminent videoclip al lui Lindesy a strâns în doar 10 luni 39.713.076 de vizualizări. 

Lindsey Stirling este, conform ultimelor căutări pe google, prima artistă care a îmbinat sunetul viorii cu dubstepul și dansul modern. Atracția sa pentru muzica clasică a apărut la o vârstă extrem de fragedă, Lindsey începând să ia lecții de vioară încă de la 5 ani, după rugăminți insistente adresate părinților ei. La vârsta de 16 ani a format împreună cu 4 prietene o trupă rock ce se numea Stomp on Melvin. O piesă compusă în cadrul acestei formații a ajutat-o să câștige finala competiției America’s Junior Miss, scopul participării fiind de a strânge bani pentru cariera sa în muzică. 

Lindsey se ocupă de întregul scenariu al videoclipurilor sale, de la compunerea pieselor până la decor și coregrafie. Dansul contemporan vine în completarea unui artist ce pare să-și fi găsit drumul în industria muzicală fără a depune un efort suplimentar celui de a se cunoaște pe sine.Promovându-se prin toate canalele media ce le-a avut la dispoziție, de la YouTube, emisiuni televizate precum America’s Got Talent, convenții de gameri și săli de teatru, Lindsey Stirling și-a construit de-a lungul anilor o bază solidă de fani. Astfel, canalul de YouTube al lui Lindsey a reușit să strângă până în prezent peste 188 de milioane de vizualizări. De la Transcendence, una dintre primele piese ale artistei americane, până la Shadows, Skyrim, Elements, Crystallize și Moon Trance, toate aceste compoziții au făcut furori pe internet, însumând fiecare câte un minim de 4 milioane de vizualizări. 

În ce privește evoluția muzicii sale, compozițiile lui Lindsey au cunoscut o creștere în complexitate, atât pe partea instrumentală, cât și în privința capacitatății de a-și transpune emoțiile și trăirile interioare în acorduri de vioară împletite cu ritmuri de dubstep. Primul EP Lindsey Stirling este disponibil pe piață încă din 2010, materialul de debut ce-i poartă numele ajungând imediat după lansare pe prima poziție în topul  american Dance/Electronic și pe a doua poziție în topul muzicii clasice. 

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Rose
Moderator
Moderator

Re: Lindsey Stiriling

la data de Mar 27 Aug 2013 - 17:16
Sinceră să fiu am dat de una din melodiile ei ascultând Nightcore şi de acolo am ajuns şi la Lindsey. Prima melodie pe care am ascultat-o a fost Shadows ce are un videoclip divin. După care a urmat Crystallize şi multe altele. 
Se vede că îi place ceea ce face şi pune foarte multă pasiune şi suflet în melodiile sale. Faptul că îmbina muzica clasică cu dubsetul e wow, ceva unic şi pot să spun că îi iese. Se şi vede, deoarece are succes la public. Ca să nu mai zic de dansuri. Sublim. Nu e uşor să cânţi la vioară şi să dansezi în acelaşi timp. Ei îi iese perfect această combinaţie.
Pot jura că nu am ştiut că singură îşi face videoclipurile, coregrafia şi de compus melodii - eh, nu ar fi prima vedetă care face asta. Felicitările mele.

Bravo ei! Îşi merită succesul pe care îl are. Munceşte din greu însă o face cu mută dragoste pentru muzică. Se poate observa acest lucru.
Irene.
Moderator
Moderator

la data de Vin 20 Sept 2013 - 21:43
Cum de nu am trecut pe aici? o.O
Îi iubesc melodiile, sunt geniale. :x Chiar acum ascult Elements, una din melodiile mele preferate, alături de Crystallize și Shadows, Moon Trace. Sunt superbe. :x O ador. Nu mulți artiști fac ceea ce face ea. Am mai zis că o ador? Laugh
Continut sponsorizat

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum