╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Idei de povesti

Distribuiti

Rose
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Data de înscriere : 08/04/2011

Idei de povesti

Mesaj Scris de Rose la data de Mar 16 Iul 2013 - 19:47

Bună, dragii mei.
    Am mai vorbit cu unii membri şi au fost de acord să mai facem o poveste. Acum problema e, nu avem idei Laugh  Aşa că cine are idee de vreo nouă poveste eu sunt bucuroasă să o aud şi sunt sigură că împreună vom face un rpg super. De asemenea menţionez că povestea "departe de normalitate" nu se va încheia aici! Doar că vom mai juca într-o poveste.

Avertizez un lucru: momentan se va mai face o singură poveste! Chiar şi o idee mică e bună, pentru că o putem contura împreună.
    Dacă apar mai multe idei atunci vom merge pe sondaj - sper să nu ajungem chiar până aici Laugh

Pupici şi vă aştept ideile!

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Re: Idei de povesti

Mesaj Scris de Pasila la data de Mar 16 Iul 2013 - 20:20

Paaaaai... Deja i-am spus lui Rose cam la ce m-am gandit.
    Prima varianta ar fii ca o scoala pentru spioane. Cine a citit seria "Fetele Gallager" (sau cum s-o scrie, ca nici sa pronunt nu pot bine) stie la ce ma refer. E vorba despre niste tipi si tipe care sunt la o scoala de spioni cu materii ca Tariile Lumii (un fel de geografie, dar mult mai grea), Operatiunii sub Acoperire (Asta insemanand misiuni, ca de exemplu sa urmaresti pe cineva pe strada fara ca el sa-si dea seama, sa-ti schimbi identitatea...), Cultura si Asiminlare (inveti despre culturi, sa dansezi, sa fii politicos). Ganditi-va ce am putea face la o scoala. Baieti, petreceri, chestii.... cam asta e prima idee.

Cred ca am ceva cu scoala pentru ca doua la care m-am gandit, e ca la academia vampirilor. Nici macar nu am citit cartile, dar ma gandeam la o scoala unde sa fim invatati orice, pentru supranaturali sau pur si simplu o scoala normala. Think 

Si in timp ce tastam m-a mai incoltit o idee Laugh Sunt plina. 
    Sa fim niste copii cu probleme. Ma refer care isi enerveaza parintii sau ceva in genul asta. Sa fim trimisi pentru o luna intr-o tabara de antrenament, unde facem treaba, ore (da, si mate), ne tresim la ore fixe. Nu stiu daca mi-ati inteles aceasta idee. Nu stiu sa explic bine. Doar ca trebuie sa stam acolo o luna, ca sa ne revenim, ca atunci cand trece timpul (nu e musai sa fie o luna) sa nu fim niste copii care doar streseaza mai mult parintii. Think Nu m-am gandit mult la asta, dar de asta existati voi Laugh  Si Rose a spus, ca o conturam impreuna. Think 
    Ei bine, cam asta a fost. Abia astept sa va vad si voua ideile Big Hug !

Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Data de înscriere : 16/04/2012

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Mar 16 Iul 2013 - 20:32

Damaris prima idee cu spionii... hmm... noi suntem mai mul creaturi magice, nu prea avem nevoie de spionaj... parerea mea. Iar celelalte cu academia vampirilor ar fi gen Harry Potter, unde fiecare "specie" sa zic asa invata despre ea si puterile sale... iar cea cu tabara... ei bine doar Koda si-a regasit parintii, in rest din cate imi amintesc nu prea au... Parerea mea. Think
    Pai mai mult e o idee generala. Adica dupa ce se termina lupta cu Kayla, e clar ca in sanatoriu nu prea mai avem ce face, asa ca ma gandeam ca acel topic sa il inchidem si sa deschidem unul nou numit "Misterele lumii" [nume venit pe moment, il putem schimba]. Dupa cum spuneam, dupa lupta cu Kayla, ma gandeam ca fiecare sa o ia pe drumul lui in lumea cea mare si sa incerce sa isi gaseasca locul. Asa, dupa cativa ani, gasca este reunita, motivul fiind anumite vise/predictii ciudate care nu ii mai lasa in pace... si cam atat. Smile)Nu m-am gandit la cine sa fie rau, sau ce sa se intample exact dupa ce se reintalnesc toti.
    A fost doar o idee...

Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Mar 16 Iul 2013 - 20:55

Staţi aşa niţel. Măi Claudia, "departe de normalitate" e o poveste şi ce vrem noi să facem va fi altă poveste cu alte personaje. Cele 2 poveşti nu vor avea nici o legătura. Practic vom juca în 2 piese de teatru diferite. Asta e ideea, alte personaje, noi aventuri. Am zis: "departe de normalitate" nu se va opri aici. Şi îmi place ideea cu după luptă ne despărţim şi ne întâlnim peste ani că simţeam ceva pe urmele noastre, eu ştiu. Drăguţ.

La academia vampirilor ar trebui ca toţi să fim vampiri, nu am nici o problemă cu asta. La spionaj, ei bine, vom duce o viaţă semi-normală. Momentan nu am idei ca să ofer un contur, dar ne vom strădui. Oricum, timp este.

Fan Art
    Donator
    Donator

Data de înscriere : 17/01/2012

Mesaj Scris de Fan Art la data de Mier 17 Iul 2013 - 13:08

Imi plac ideile voastre Think Uite-o si pe a mea: Laugh 

Casa noptii

Locul unde creaturile de tot felul sunt aduse pentru a face pe servitorii sau pentru a fii testati pentru lupte. In cel mai rau caz, sunt folositi pentru experimente lente si dureroase. Toti cei ce incearca sa scape risca sa piara de pe fata pamantului. Doar 3 norocoase au reusit sa scape, desi au fost readuse in laborator. Acestea nu au fost pedepsite cu moartea, dar au devenit servitoarele celor mai rai si neiertatori monstrii din Casa Noptii.

Casa Noptii a fost intodeauna la fel, aceleasi ritualuri, aceleasi pedepse, aceiasi oameni deplorabili. Pana cand a aparut ea. Directoarea Selena Darker. Aceasta a schimbat cu totul viata saracelor creaturi. Desi asta nu inseamna ca in bine...

Vor ajunge in laborator creaturi care sa schimbe soarta tuturor?

Zici ca-i reclama la telenovele dealea Laugh 

Domino
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 09/09/2011

Mesaj Scris de Domino la data de Lun 22 Iul 2013 - 18:41

pai, ce ziceti de ceva de genul o poveste de apoce, ani 1800 imi plac mult. Ar putea fi si cu supranatural, dar ar fi frumos ca mai mult sane concentram pe o poveste de dragoste, lunga si incurcata. Cine vrea cu supranatural, ar putea fi ceva de genul animeului The Dark butler, cine il stie.
    Sau ceva cu adolescenti nebunatici, cum spune Lizy.
    Sau ceva dupa un viitor postapocaliptic sau despre curtea regelui Arthur, cume serialul ala de pe AXN cu Merlin, dar in loc sa fie in Anglia, ar putea fi in Romania, sau in antica Dacia, cu vrajitori, preoteze, monstri, iele si tot felul, ar puteea fi un taram fermecat cu toate creaturile si legende din intreaga lume, cum e filmul Stapanul inelelor, sau Stapanul nibelungilor, stiti voi, filme cu dragoni, troli, zane, sirene, elfi, unicorni etc.

Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Lun 22 Iul 2013 - 19:50

Bună.

Nu ştiu de restul, dar ideea lui Kryn cu anii 1880 îmi place. Rochii de epocă Love it  Îmi place partea cu o poveste de dragoste lungă şi încurcată. Ar fi ceva unicat şi ne-am bucura de o viaţă normală. De asemenea aş fi deschisă şi la idee cu supranatural prin aceşti ani. Ar fi mişto o poveste de dragoste interzisă, poate între creaturi magice sau doar persoane normale.

Nici ideea cu spioni nu e rea. Nu ştiu de voi, dar eu parcă aş vrea ceva total normal. Acum, parcă îmi e greu să decid. Dar hai sa punem la punct ideile pe care le avem şi le băgam la sondaj. Ce ziceţi?

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Mesaj Scris de Pasila la data de Lun 22 Iul 2013 - 20:13

Mie mi se pare superba ideea lui Kryn cu anii 1800. Imi place super mult Love it Pentru ca adoooor acea perioada. 
    Cat despre ideea mea, o putem folosi alta data. Acum eu as vota-o pe a lui Kryn pentru ca imi place mai mult. Si eu vreau normal, mi-e sete de normal, sa nu mai fim supranaturali decat daca vrem. Le putem combina? Anii 1800 cu supranaturali si oameni. 
    Ideea ta, Sawako, mi se pare putin ca "Departe de normalitate". Nu stiu sincer ce sa-ti spun, as prefera ceva cu vieti mai normale.
    Ok, voi ce credeti?

BerryHD
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 01/11/2013

Mesaj Scris de BerryHD la data de Vin 1 Noi 2013 - 23:15

Anul 2250

Un viitor postapocaliptic, mare parte din Pamant a fost distrus sau inundat de ape. Tot ce a mai ramas este o insula, de marimea Australiei, unde oamenii care au supravietuit se confrunta cu mari probleme-radiatiile. Din pricina toxicitatii ridicate, oamenii incep sa sufere de mutatii sau boli oribile. Majoritatea nu supravietuiesc, iar ce care supravietuiesc se schimba radical. Desigur, s-au inventat vaccine, dar nimic nu poate face ca epidemia sa se opreasca, astfel, s-a decis teribila soarta a multor persoane- exilul. Insula s-a impartit in doua, iar oamenii infectati erau dusi in acea parte, partea ramasa neinfectata fiind izolata printr-un geam care actiona ca stratul de ozon, si imprejmuita de ziduri, astfel incat cei infectati sa nu se poata intoarce. 

Partea infectata a fost aruncata inapoi in timp, oamenii neavand posibilitatea de a se intoarce la vechiul stadiu. Fara arme, fara tehnologie, fara mijloace de transport, viata oamenilor complicati, devinte teribil de simpla. 

Mutatiile nu constau decat in inumanizarea lor prin controlul elementelor naturii: apa, aer, pamant si foc. Nu erau puteri deosebite si necesitau multa energie, doar uneori erau imprevizibile aceste puteri, si actionau de la sine, si de aceea, oamenii normali se temeau. Infectati veneau destul de des la inceput cand geamul de sticla nu curatase inca aerul, dar apoi lucrurile au intrat in normal si partea ciudata a insulei si-a construit propria viata. 

Arhipelagul X

Mi-o venit ideea pe loc, de aceea nu e asa bine pusa la punct. Daca va place, anunati si o retusez. 

Rose
    Moderator
    Moderator

Mesaj Scris de Rose la data de Vin 1 Noi 2013 - 23:19

Bună din nou! Laugh
    Momentan sunt două poveşti în desfăşurare şi ca să mergem şi pe a treia deja am exagera puţin. Oricum ideea ta chiar sună interesant, ca să nu mai zic de originalitate :x . Ar fi ceva cu totul nou. Voi ţine cont, de fiecare idee de fapt, din acest topic şi imediat cum se încheie "departe de normalitate" ne băgăm pe altă poveste. Data viitoare o să aleagă membri prin sondaj.
    Merci mult pentru idee! Apreciez enorm! *hug*

BerryHD
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 01/11/2013

Mesaj Scris de BerryHD la data de Vin 1 Noi 2013 - 23:22

Nu este nicio problema. Chiar ma bucur ca cineva chiar stie cum se face un RPG si apreciaza un lucru bine facut decat mai multe facute praf. Pai, nu o sa-mi dispara nici ideea nici postarea aceasta, asa ca, atunci cand considerati voi, capetele forumului ca se mai incepe un RPG, voi aparea din umbra. Smile

Invader Lamu
    Inactiv
    Inactiv

Data de înscriere : 30/11/2013

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de Dum 1 Dec 2013 - 1:33

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a scris:pai, ce ziceti de ceva de genul o poveste de apoce, ani 1800 imi plac mult. Ar putea fi si cu supranatural, dar ar fi frumos ca mai mult sane concentram pe o poveste de dragoste, lunga si incurcata. Cine vrea cu supranatural, ar putea fi ceva de genul animeului The Dark butler, cine il stie.
    Sau ceva cu adolescenti nebunatici, cum spune Lizy.
    Sau ceva dupa un viitor postapocaliptic sau despre curtea regelui Arthur, cume serialul ala de pe AXN cu Merlin, dar in loc sa fie in Anglia, ar putea fi in Romania, sau in antica Dacia, cu vrajitori, preoteze, monstri, iele si tot felul, ar puteea fi un taram fermecat cu toate creaturile si legende din intreaga lume, cum e filmul Stapanul inelelor, sau Stapanul nibelungilor, stiti voi, filme cu dragoni, troli, zane, sirene, elfi, unicorni etc.
    Chiar mi-ar place un RPG care sa se petreaca in antica Dacia, si sa fei cu zane, sirene, elfi, unicorni, pegasi, dragoni si poate si centauri care migreaza din Grecia Antica pana in Dacia. Smile 

In Ideea mea, actiunea s-ar petrece pe teritoriul actual al Dobrogei, in orasele Dacice Tomis si Calattis actuale Constanta si Mangalia.

Edit Rose: Ai făcut dublu post, ceea ce nu e permis. Scrie în regulament. Ai postat alt mesaj la o diferenţă de 2 ore faţă de acesta. Există, sub semnătură, un butonaş micuţ numit edit. Se poate folosi. Am rezolvat eu problema: am pus postul tău în acesta, iar acela l-am şters.

Alte idei de RPG ale mele: 

1. Undevain zilele noastre, undeva prin America, cineva un student, care nu isi permite o masina insa isi doreste una, decide sa construiasca una. Va ajunge sa reconditioneze o rabla pe care o salveaza de la drumul spre cimitirul de masini inainte de a fi casata. Insa masina respectiva o data reconditionata ii va oferi si ii va dezvalui mai multe decat s-ar fi asteptat. 
    Va fi tot ceva cu spioni asa incat sa poata participa toata lumea. 

2. 

A fost o data ca niciodata ca de nu ar fi nu s-ar povesti, un regat foarte mare. Regatul era cuprins de Oceanul Pacific, Oceanul Atlantic, Oceanul Indian, Marea Mediterana, Marea Egee si Marea Neagra si desigur stramtorile care faceau legatura intre aceste ape. In acest regat imens numit Atlantica, domnea un rege care avea 3 fiice. Fiecare dintre cele 3 sirene, aveau cate o voce incantatoare si erau foarte frumoase. Cea mai mica dintre sirene, avea 16 ani, si era si cea mai aventuriera si curioasa. O data ce isi capatase libertatea, vru sa strabata apele lumii, sa cunoaca tari, orase, lumea intreaga. 

3. Acum 8000-10000 de ani Marele continent Atlantica s-a scufundat si de atunci lumea il cauta necontenit. Nu doar oamenii de stiinta il cauta ci si scafandri independenti cu prea mult timp liber la dispozitie. un astfel de scafandru, descopera mitica atlantida, doar ca are o uriasa surpriza. Este populata de sirene, urmasii atlantilor de altadata. 

4. Putem face o poveste a unui regat subacvatic in care traiau sirenele si care aveau si ele o viata cotidiana, asemeni oamenilor 

5. Am putea face o poveste intr-un regat minuscul al zanelor, in care aveau o viata cotidiana asemeni oamenilor cu bine si cu rele. 

6. Am putea relata o poveste care s-ar petrece ca un coonflict intre 2 regate ale Zeilor: Olimp si Asgard. 

7. Acum mii de ani, in Grecia Antica centaurii si oamenii traiau in pace, si chiar se ajutau unii pe ceilalti. Existau chiar relatii de prietenie intre ei. 
    Povestea ar putea relata viata in antichitate a omenirii alaturi de centauri. 

8.  Am putea face un RPG in care actiunea sa se petreaca in viitorul apropiat cand NASA se v folosi de criogenie si va trimite o nava spatiala cu echipaj uman catre o planeta din alta galaxie printr-o gaura neagra pe care vor incerca sa o controleze, totul facand parte dintr-un proiect secret. Astfel nava ajunge la departare de milioane de ani lumina si cand oamenii aterizeaza descopera o civilizatie foarte avansata. Si oamenii constata cu surprindere ca si extraterestri nu sunt omuleti verzi ci arata tot ca oamenii doar ca au mici diferente.

O alta idee desi poate imi bat gura degeaba ca vad ca oameni interesati nu pream ai sunt si ala rpg-urile care sunt abia posteaza din an in Pasti... 

9. O alta idee ar fi un RPG numit Fairies among us in traducere Zanele printe noi. 

Ar putea ca actiunea sa se desfasoare in viitor, in timpul celui de-al 3-lea razboi mondial cand lumea ar avea reala nevoie de ajutor supranatural si zanele vor cobori pe Pamant insa ar putea pastra apartenente normale, pliindu-si aripile sub forma de fuste. Si ele vor incerca sa duca o viata cat mai asemanatoare cu a oamenilor insa nu se vor putea abtine de la a folosi magia in scopuri care vor ajuta familile ce le gazduiesc ori in scopuri personale.

Astea sunt ideile mele. Le puteti imbunatati daca doriti.

Acum este: Lun 5 Dec 2016 - 0:22