╰☆ L.C.P ☆╮

^.^ Bun venit! ^.^
Dacă iți place forumul nostru si vrei să ni te alături, înregistrează-te și fă parte din "Familia de Nebuni"! Aici te poți distra și iți poți face mulți prieteni! Intră și Have Fun Love

Vă mulțumim de vizită! Și vă urăm o zi bună în continuare! Smile

Felicitări, bunnylovers! Lucrarea o puteți citi aici: Lucrări Concurs Proză - Septembrie 2016

Suleyman Magnificul sub Domnia Iubirii

Distribuiti

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Sex : feminin

Data de înscriere : 26/11/2011

Suleyman Magnificul sub Domnia Iubirii

Mesaj Scris de Reeah la data de Lun 15 Iul 2013 - 16:52

Suleyman Magnificul este cea mai ambitioasa productie turceasca, o calatorie in orientul secolului al XVI-lea, cand otomanii incepusera sa ameninte crestinatatea si sa devina o superputere a lumii.
    Povestile din haremul sultanului Suleyman Magnificul, intrigile politice ale vremii, elemente de cultura si de civilizatie ale perioadei otomane alcatuiesc  un tablou viu si foarte bine articulat din punct de vedere scenaristic si regizoral. Istoriile personale, precum cea a sclavei care va deveni sotia lui Suleyman, sau cea a lui Ibrahim, marele vizir al sultanului, sunt proiectate in contextul luptelor pentru putere de la Curte si a celor pentru suprematia geopolitica.
    Costumele personajelor sunt recreate dupa moda vremii,  fie ca este vorba de  rochiile si bijuteriile somptuoase ale femeilor din haremul sultanului sau de vestimentatia elaborata a barbatilor de la Curte.

În secolul al XVI-lea, puterea turcească ameninţă creştinătatea. În spatele zidurilor haremului, sute de sclave, capturate din întreaga Europă, trăiesc cu speranţa de a fi remarcate într-o zi de sultan. Roxelana, numită Hürrem mai târziu, după convertirea la Islam şi căsătoria cu sultanul Soliman I-ul Magnificul, s-a născut în Polonia.

Răpită de tătari a ajuns în haremul sultanului. Împreună cu restul femeilor din harem, în primii ani de şedere acolo, a fost educată şi cultivată mult. La 16 ani, Roxelana mai frumoasă, mai inteligentă şi mai ales mai ambiţioasă decât tovarăşele ei de nenorocire, şi gata de orice seducţie şi orice cruzime pentru putere. De atunci destinul ei este legat de cel al sultanului Soliman.

S-a străduit să-i câştige afecţiunea şi a devenit rapid favorita lui. Câştigând titlul de "Hasseki", i-a dăruit un moştenitor în 1521, pe Mehmed, apoi mai dăruindu-i încă cinci copii şi rupând repede cu tradiţia, i-a devenit în final singura soţie. Sub acoperirea convertirii la Islam a reuşit să se elibereze şi să se emancipeze faţă de sultan. Ea a reuşi să-l facă pe Soliman să accepte ca ea să devină singura lui soţie legitimă.

Părere proprie: Da, mă uit la Suleyman, însă mă uit mai mult pentru turcă -visez să învăţ turca-. Deja ştiu câteva chestii în turcă. Think Şi mă uit la el pentru lupta dintre Hurrem şi Mahidevram - este prima favorită şi i-a născut lui Suleyman primul fiu. În fine, am urmărit doar 36 de episoade şi mă uit la el din februarie - când am avut pojar. Îmi cam sunt toate personajele antipatice şi vreau să triumfe Hurrem. În rest, sper să-l termin. 

Irene.
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Data de înscriere : 15/07/2011

Re: Suleyman Magnificul sub Domnia Iubirii

Mesaj Scris de Irene. la data de Lun 15 Iul 2013 - 16:58

Deeeeaaa! *hug*
    Te iubesc! :x
    Tu! Capra batrana! :-W Cum sa nu stiu ca tu te uiti la Suleyman? [-(
    Eu ma uit d ecand a inceput. Nu mai pot astepta. Vreau sa inceapa acum. Acum!
    Iubesc acest serial. Este minunat!
    Hurrem este preferata mea. Desi am inteles ca o vor schimba. Nu suport aceasta idee. Este o actrita buna. O joaca perfect pe Hurrem. Sa ai o Hurrem batrana ... :-L Visul orcarui caine. Si ei viseaza numai la mancare (Cred. Daca eu as fi caine, mancarea ar fi singurul lucru pe care l-as visa)
    Ideea pe care se bazeaza serialul este interesanta, plina de mister, complicatii si toate celelalte.

Acum este: Vin 2 Dec 2016 - 20:01