Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Tutorial - Bazele Paint Tool Sai

Distribuiti
    Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Sex : feminin

Tutorial Tutorial - Bazele Paint Tool Sai

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Sam 25 Mai 2013 - 0:53

Konnichiwa minna-san!
    Salutari la toti!

Am facut acest tutorial pentru cei care vor sa editeze RPC-uri. In primul rand aveti nevoie de:
    - programul Paint Tool Sai. Dati un search pe google, il descarcati si il instalati. ^-^
    - si al doilea lucru de care aveti nevoie este multa rabdare.

In primul rand un RPC nu se face din scurt, se face cu multa rabdare si daca intradevar vrei sa il faci, nu doar de dragul de a face ceva din lipsa de ocupatie. Eu -de exemplu- petrec pe putin 3 ore, dar depinde fiecare. Probabil va cam intrebati de ce dureaza asa de mult. Singurul de fect al acestui programel este faptul ca odata ce te-ai apucat de facut RPC nu il poti inchide pana nu il termini. Nu merge faza "Eh, o sa il salvez si continui dupa ce vin de afara/mananc/ma uit la TV/dansez sau orice altceva", pentru ca va trebui sa luati totul de capat. Cel putin asa face programul meu, poate la voi merge, dar nu garatez. Odata inceput, stati pe scaun pana il terminati. ^-^
    Am sa iau totul de la zero, in mai multe lectii, ca sa va vina cat mai usor. ^-^

Lectia 1
    Vectori in Paint Tool Sai

Am sa incep cu vectorii. Stiu ca suna foarte ciudat, si va poate duce cu gandul la mate, insa este doar "plansa" de lucru, unde veti face conturul personajului vostru. Ca sa creati un nou vector, mergeti in partea stanga a ecranului si dati click pe foaia care are si un o penita de stilou ca in imaginea de mai jos.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Dupa ce ati creat noul vector, observati "panoul de lucru" incercuit in imaginea alaturata.

Toate acele "unelte" ne vor ajuta sa corturam personajul si am sa iau fiecare buton in parte.

Butonul Pen

Eu una nu prea il folosesc, iar daca nu aveti tableta va sfatuiesc sa faceti la fel pentru ca acest buton reactioneaza ca si cand ai desena liber. Asa ca daca nu aveti indemnare sau mare talent la desen va sfatuiesc sa nu il utilizati prea des.

Butonul Eraser
    Nu cred ca e nevoie de prea multe explicatii aici. Este "guma" de sters greselile. Nu i-am mai facut print screen pentru ca se afla fix langa butonul Pen.

Butonul Line

Acest buton sa fiu sincera nu l-am folosit niciodata pentru ca dupa cum reiese si din denumirea lui acesta face numai linii drepte si nu e de prea mare ajutor, dupa cum se vede si in imaginea alaturata.

Butonul Curve

Acest buton il vom folosi cel mai des pentru conturarea personajului... eu spre exempli numai pe el il folosesc, avand in vedere ca spre deosebire de buotnul Line acesta se curbeaza si se modeleaza dupa toate preferintele noastre.

Se observa diferenta dintre cele doua, nu?

Atentie: Odata ce ati inceput linia [ati dat click pe foaie], iar dupa ce ati mutat cursorul pe contur, linia nu se va termina si va merge in continuare. Ca da incheiati linia trebuie sa dati dublu clik. ^-^

Butonul Edit

Sigur se intelege de la sine la ce ce foloseste acest buton. Daca nu vreti sa stergeti o linie si vreti doar sa o mutati dati pe acest buton magic, iar liniile vor aparea asa:

Observati acele mici buline verzi, nu? Acelea sunt punctele in care ati dati click, iar linia a continuat. Ca sa le mutat dati click pe cea pe punctul dorit si trageti de el exact ca in imaginile de mai jos:

In punctul rosu se afla cursorul mouse-ului, acela este punctul pe care vreau sa il mult. Apas pe el si in timp ce il tin apasat, trag de el spre directia care imi este nevoie. Ca mai jos:

Dupa ce termin dau drumul click-ului si voila... tocmai ati folosit butonul edit.

Butonul Pressure

Spre exemplu sa zicem ca doriti ca unele linii sa fie mai ascutite in varf , cum sunt genele, insa nu stiti cum? Aici intervine butonul pressure.

Imaginea de mai sus prezinta o pereche de ochi, insa nu arata foarte bine, asa-i? Aici apare magia.

Cum cum observati, odata aparasat butonul pressure, pe liniile trasate apar din nou acele buline. Cele de culoare galbena simbolizeaza sfarsitul sau inceputul liniei trasate, iar cele de culoare verde sunt click-urile din interiorul lor. Exact ca la butonul edit.

Odata pus cursorul pe una din buline, aceasta va deveni roz, semn ca pe aceea doriti sa o ascutiti.

Cand dati click pe acea bulina va aprea acel 100%/100%.

Ca sa ascutiti tineti apasat si trageti [deobicei spre stanga sau in jos], pana cand va aparea 000%/100%, si odata ce aceasta e indeplinita, si linia va arata ca si cand ar fi ascutita, exact ca mai jos:

Acum vom folosi pressure si pe bulina urmatoare.

Dupa cum vedeti aceasta apare rosie, deoarece este in interiorul liniei. Asa, pe aceasta nu o vom subtia pana la 000% deoarece ar mai avea putin si ar disparea. O vom lasa cam pe la 056%/100% si va arata asa:

Acum atenuarea este efectuata si vom aplica magia peste toate liniile... si voila... am obtinut un efect al ochilor si al genelor exact ca in anime.

Sfat: Ei bine, staful meu este sa utilizati pressure la maxim [adica 000%/100%] numai pentru bulinele galbene [adica sfarsitul sau inceputul liniei], Pentru bulinele verzi [adica click-urile din interiorul liniei] va sfatuiesc sa le pressu-iti cat credeti voi de cuviinta.

Butoanele Weight si Color

Acum e monentul sa va explic si ce e cu aceste cercuri misterioase.

Acestea nu sunt nimic altceva decat grosimea liniei.[Iar pe langa asta este si marimea "gumei" de sters]. Inainte sa incepeti conturarea personajului va clatiti ochi printre acele marimi si va alegeti pe cea pe care o considerati voi a fi cea mai buna. [Alte marimi inafara de alea nu exista, asa ca va multumiti cu ce aveti]. Totusi daca o linie vi se pare prea subtire, apasati pe butonul weight, alegeti marimea pe care o doriti si dati click pe linia respectiva.

Marimea este pe 8.
    Click pe weight si pe marimea 16.

Dupa care va duceti cu cursorul pe linie si dati click. Ar trebui sa arate cam asa:

Butonul Color functioneaza aproape la fel numai ca el schimba culoarea liniei respective. Click pe Color, va alegeti o culoarea, apoi click pe linie.
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] --> [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Ei cam asat a fost si cu vectorii in Paint Tool Sai. Butoanele Select si Deselect le vom discuta in alta maniera, acum doar v-am introdus in vectori.
    Ella ♣
    Moderator
    Moderator

Tutorial Re: Tutorial - Bazele Paint Tool Sai

Mesaj Scris de Ella ♣ la data de Sam 25 Mai 2013 - 1:00

Lectia 2
    Layer-ele in Paint Tool Sai

Layer-ele in Paint Tool Sai sunt plansele in care personajul nostru va prinde culoare. Eu folosesc Layer-ele diferite pentru umble si pentru culorile normale, dar va voi detalia acest subiect la momentul potrivit. Dupa cum spuneam, aici totul tine de culoare. Ca sa creati un nou layer, va duceti in stanga ecranului si dati click pe foaia cu un colt indoit.

Acum va voi prezenta numai butoanele pe care le folosesc eu.

Butonul Marker

Acest buton reactioneaza ca o pensula, sau chiar ca un marker, asa ca din nou, daca nu aveti indemanare, nu va sfatuiesc sa il folositi.

Butonul Bucket

Nu e prea mult de explicat aici, acest buton coloreaza intreaga pagina in culorea pe care o doriti.

Butonul Blur

Acesta da un efect incetosat al culorii. Spre exemplu eu am plansa de mai jos si vreau sa ii dau un efect mai special.

Ma duc pe butonul Blur si imi aleg o marime.[Eu am ales 40].

Dupa care incep sa dau cu cursorul pe marginile culorii sa ii dau un efect incetosat. Va arata cam asa:

Ei bine, layer-ele au mers mai usor deoarece nu folosesc toate butoanele in mod constant, asa ca vi le-am explicat in detaliu numai pe cele mai importante.

Alte observatii:
    - Rotita de la mouse apropie si departeaza imaginea. Ca sa dati imaginea mai sus sau mai jos trebuie sa folositi bara din dreapta ecranului.
    - Ca sa salvati culorile -cum am facut si eu- va fixati culoarea din cele doua bancuri de culori de sus, dupa care va duceti pe o patratica de sub cercul de culori, dupa care click dreapta si apoi set.
    - Ce am facut pana acum au fost mici detalii ale programului. Din tutorialul viitor voi incepe sa spun exact cum se face un RPC. Acum am vrut sa va acomodez cat de cat cu programul, ca sa nu va uitati ca la masini straine cand il veti deschide.
    Fuck Unicorn
    Inactiv
    Inactiv

Mesaj Scris de Fuck Unicorn la data de Sam 30 Noi 2013 - 11:03

Foarte tare aceasata idee pentru tutorialuri, si imi place enorm de mult cum ai prezentat fiecare detaliu Smile Sincer cand vad ca cineva imi explica ai concret cum sa fac un Rpc atunci imi vine sa incep si sa ma apuc sa fac unul Smile Eu in mare parte stiam cum sa fac toate aceste lucruri inafara de butonul Blur..dar acum stiu Smile

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Vin 28 Apr 2017 - 16:54