Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
Mrs Anderson
Membru
Membru
Sex : feminin

Nimfelele

la data de Lun 6 Mai 2013 - 19:22
Nimfele sunt niste fiinte, fecioare ale Naturii, care locuiau pe varfurile muntilor,in grote, pe campii sau pe ape, deci...peste tot in Natura . Se spune ca frumusetea lor era inimaginabila, toti tinerii indragostindu-se de ele, chiar si zeii.De cele mai multe ori erau invocate de catre oameni, cerandu-le sprijinul.
Nu sunt niste fiinte mitologice rele, ele nu fac decat sa echilibreze Natura, precum celelalte creatii Divine, doar ca ele se indragosteau rapid de baietii frumosi, mai ales de cei tineri. Sunt multe legende privitoare de ele, de cele
mai multe ori fiind iubite de catre zei, dar si de muritori, cum ar fi Callisto.

Ele se clasifica astfel:

--->Nimfele apelor:
-Oceanide
-Nereide
-Naiade.

--->Nimfele muntilor
-Oreade

--->Nimfele padurii
-Driade
-Hamadriade.
*Floricika
Am gasit doua legende privitoare la nimfe:
I.Narcis
fusese binecuvantat de catre zei cu o frumusete nemaivazuta, frumusete
care facea victime atat printre femei, dat si printre barbati. Multe
nimfe se indragostesc de el, printre care si Echo. Aceasta este blestemata de Hera, sotia lui Zeus deoarece l-a ajutat pe stapanul Olimpului sa o insele. Nimfa a tinut-o de vorba pe Hera in timp ce Zeus o insela. Afland de acest lucru, Hera a pedepsit-o pe Echo, luandu-i glasul, lasand-o sa scoata numai sunele scurte. Echo il urmareste pe Narcis in padurea unde acesta vana. Simtindu-i prezenta, Narcis intreba cu glas tare cine este in padure. Nimfa nu poate decat sa scoata ecoul spuselor lui Narcis. Disperata ca nu poate sa comunice cu Narcis, Echo se arunca in bratele sale. Surprins, tanarul fuge, iar nimfa nu mai vrea sa traiasca si se omoara.

2.Alta legendă este despre o nimfă,Galatea,care se îndrăgosti de un tânar păstor pe nume Acis,fermecată
de cântecul lui.Iar când Galatea și Acis s-au privit în ochi,întoceau
privirile lor sfioase.Era o seară minunată dar apăru Poliphem,un ciclop fiu a lui Poseidon,o
amenință pe Galatea că îi va distruge trupul lui Acis.Iar Poliphem a
aruncat o stâncă în Acis.Din trupul tânărului nu rămaseră decât picaturi
de sânge.Lui Nereus i se făcu milă de Galatea așa că transformă picăturile de sânge a lui Acis înt-un râu care curge în mare.
Pasila
Scriitor
Scriitor

Re: Nimfelele

la data de Vin 23 Aug 2013 - 5:47
Stiu ca am citit despre ele cand ai postat, dar chiar nu mi-am dat seama ca n-am lasat comm. Sorry. 
Mi se pare niste fiinte foarte interesante, adica... si eu vreau in varfurile muntilor, in special in varful muntelui Fuji San Love it Daaaa, nu Everest sau ceva, eu vreau pe muntele ala din japonia.
Driade? hamardriata? Oh my, ce nume mai sunt si astea? Ma sperie :-S
Rose
Moderator
Moderator

la data de Vin 23 Aug 2013 - 12:26
Bună.
Chiar zilele astea doream să caut date despre nimfe. Eram chiar curioasă de viaţa lor. Ştiam ceva ceva că au legătură cu natura, dar nu prea multe date şi nici faptul că umblau doar după băieţii tineri - ni la ele ce şmechere. După mine cred că sunt cele mai paşnite fiinţe din mitologie - părerea mea. Adică ele ţin în echilibru natura şi nu văd să facă vreun rău.
<Unicorn>
Banat

la data de Joi 15 Mai 2014 - 16:10
De curand am citit o carte despre nimfe,unicorni,centauri si multe altele.Mereu m-a fascinat sa citesc basme,povesti cu fiinte fabuloase,din mitologii.si uite ca azi am aflat si alte lucruri interesante despre nimfe..hihihi
Continut sponsorizat

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum