Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Natura

Distribuiti
    Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Natura

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Lun 6 Mai 2013 - 11:42

*Floricika

Nu m-am mai dus la paranormal acum.De ce? Pentru ca tocmai am gasit ceva interesant pe net ce mi-a dat de gandit. Este un eseu destul de scurt pentru mine, l-am citit imediat. Daca va gasiti putin timp liber, va rog din suflet sa il cititi, sincer chiar m-a induiosat pe mine. Este vorba despre natura.

Voi cum vedeti natura? Tot ce e viu? Sunt intrebari la care probabil veti gasi raspunsuri similare aici.Nu stiu, depinde de ce ganditi voi.

Eu... sincera sa fiu, inainte nu tineam asa de mult la ea. Acum mi-am schimbat parerea. Cate roade nu ne da ea? In ce armonie lucreaza toate fiintele cu ea, doar pentru a asigura existenta omenirii. Ce ne-am face fara ea? Habar nu am.(parerea mea)
    Si acum chiar ma deranjeaza ca omenirea nu mai tine asa de mult cont de aceasta, de tot ce a creat Dumnezeu. Am realizat acest lucru atunci cand am citit articolul.
    Lectura placuta!

"Natura...este minunata din toate punctele de vedere. Este echilibrata,
    are un scop bine definit. Este un intreg iar toate lucrurile care o
    formeaza ca intreg sunt de asemenea echilibrate si lucreaza la unison
    pentru a crea acest intreg minunat, aceasta imagine de ansamblu si
    tablou pe care de multe ori inca ne uimeste si ne lasa cu gurile cascate
    minute intregi.

Si observam in natura foarte multe rotite care se invart pentru a pune
    in functiune alte rotite care la randul lor pun in functiune alte rotite
    care impreuna, se rotesc pentru a pune in functiune doar ceea ce noi
    vedem. Exteriorul acestui fenomen, o particica infima din acest proces,
    Intregul, Finalul. Tot ce este in natura face parte din aceasta si cred
    ca singura fiinta care la ora actuala nu face parte din acest "sistem"
    este omul. Si putem vorbi aici foarte mult despre acest aspect, putem
    compara regnurile, putem sa ne comparam pe noi cu lucruri din natura si
    sa vedem ca suntem inafara tiparului, ca nu suntem ai Pamantului, ca
    suntem "extrateresti".

Spre exemplu plantele, animalele, tot ce este in natura, este foarte
    echilibrat, fiecare fiinta isi cunoaste scopul si il urmeaza. Fiecare
    fiinta de pe acest pamant din cadrul natural, este o rotita importanta a
    acestui Intreg, o rotita care da nastere miscarii altei rotite, iar
    acestea se pun in miscare intr-o simbioza minunata. Totul este strans
    legat in natura, nimic nu se poate destrama. Totul este interconectat in
    natura. Asa cum spre exemplu multi dintre noi am vazut exemple si in
    filmul "Avatar". Asa este si pe acest Pamant. Totul este interconectat.
    Toate fiintele din natura stiu acest lucru, fiind in cunostinta de acest
    aspect.

Numai ca omul este in afara acestui sistem. Nu este precum natura sau
    orice fiinta din acest tablou minunat. El nu ofera si nu se ofera asa
    cum fiintele de pe acest pamant o fac. El nu este interconectat cu
    exteriorul prin interiorul acestuia. El nu produce, nu creeaza ceva
    minunat pentru acest sistem, ci doar consuma, distruge si se
    autodistruge. Lucru pe care nu cred ca il vedem in natura. Prin astfel
    de exemple pot observa acest lucru, faptul ca fiinta umana nu apartine
    pamantului asa cum apartin toate celelalte fiinte. El este o fiinta care
    nu doreste lucruri asa cum toate celelalte fiinte din jur doresc. O
    simbioza, o unire. El isi taie toate legaturile cu exteriorul, cu
    natura, cu ceea ce ii da viata si fuge cat se poate de mult de natura,
    deoarece si-a format un alt tipar, un tipar diferit fata de natura. Oare
    acest lucru ne face sa spunem ca suntem fiinte umane ?Isi doreste
    individualitate, prin faptul ca el isi taie legaturile de tot ce este in
    jurul acestuia. In natura este exact invers. Minunatia care o vedem in
    natura este datorita faptului ca totul este un intreg, nicidecum
    individualism. Asa cum intru intr-o padure, nu vad numai copacii, vad
    tot ceea ce este acolo, vad padurea. Asa este si corpul uman. Este
    format datorita simbiozei tuturor rotitelor care il formeaza si a
    unitatii acestora. Corpul nostru este o masinarie perfecta, excelenta,
    minunata, care datorita acestor rotite formeaza un intreg. Dar de ce noi
    ca intreg nu mai dorim sa continuam si sa fim noi insine o rotita asa
    cum este si in natura ?"

*Floricika

As vrea sa imi raspundeti si voi la aceasta intrebare : "Dar de ce noi
    cum este si in natura?"

Sa fim noi insine o "rotita", care sa ajute Natura sa functioneze in ritmul ei normal, fara sa o mai distrugem. La acest lucru se refera autorul.
    Eu cred ca oamenii nu apreciaza ce au decat atunci cand pierd acel lucru. Si mai cred ca asa se va intampla si cu tot ce e viu.
    Cand vor realiza oamenii cat au de pierdut daca mai exploateaza astfel padurile, care dupa cum stim cu totii au rol important in vietile noastra asigurand cantitati importante de oxigen, cand isi vor da seama ca o padure in flacari aduce mai multa suferinta decat niste simple materiale facute distrugand-o?
    In ritmul acesta, probabil niciodata. Din nou, parerea mea.

Oamenii nu vor sa mai formeze "un intreg" cu Natura, caci acum toata lumea e orbita de bani. Dar inainte cum reuseau oamenii sa supravietuiasca cu roadele Naturii? Fiecare om isi muncea acolo particica mica de pamant si avea ce manca, fara sa distruga nimic. Atunci orasele nu erau asa cum sunt acum, in numar mare si aglomerate, traficuri blocate de atatea masini care nu fac decat sa polueze aerul.
    Eu nu mai inteleg oamenii.

Acum e randul vostru.As vrea sa va vad raspunsul la acea intrebare.
    "Dar de ce noi
    cum este si in natura?"

Edit: Iarasi imi bat gura degeaba. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] Astept cateva pareri, oameni buni, nu degeaba am deschis topicul!
    ♥ Nekko ♥
    Critic
    Critic

Sex : feminin

Re: Natura

Mesaj Scris de ♥ Nekko ♥ la data de Dum 31 Iul 2016 - 13:27

Well, problematica asta este chiar una filosofică. Omului i s-a atribuit la început ideea de „homo faber” care înseamnă omul meșteșugar, iar apoi a ajuns la „homo sapiens„ care înseamnă omul înțelept. Bună glumă! Laugh
    Spre deosebire de celelalte animale, omul are conștiință și voință. El nu trăiește în imediat (sau în „aici și acum” cum spune Blaga), ci în ideea de mister. De ce? Scopul omului nu este cunoscut de nimeni. Nu v-ați întrebat niciodată care este rolul vostru pe pământ? De ce oare ne-am născut?  What?
    Unii spun că rolul nostru este de a găsi fericirea, iar alții spun că trebuie să ne facem plăcerile, prin urmare, oamenii se împart în două tabere: eudaimoniști și hedoniști. (Plăcerile nu sunt de tipul celor trupești!).  Bici
    Revenind la întrebare: Dar de ce noi ca întreg nu mai dorim să continuăm și să fim noi înșine o rotiță așa cum este și în natură?  Think
    La fel ca Rousseau, consider că oamenii, prin dezvoltarea sa, s-au îndepărtat de la natura lor inițială în care binele nostru și al semenilor era prioritar, fiind prezent principiul de autoconservare. Din cauza societății, omul s-a degradat considerabil, ajungând astfel să fie o ființă distructivă, care pentru a-și împlini capriciile, își afectează negativ propriul mediu.  Neutru
    Se presupune că noi suntem rasa superioară, dar din acest punct de vedere, în goana noastră pentru dezvoltare, ne autodistrugem și părem mai proști decât oricare animal. Nu știu dacă ați sesizat, dar omul este singura ființă care se sinucide. De ce? Din prostie. Până la ora actuală, sunt puțini cei care sunt conștienți de importanța naturii. E greu să ieși din „turmă” și să fii un exemplu prin a arunca o hârtie la coș, chiar dacă nu ne aparține.  Smile
    Dincolo de lucrurile astea, sunt de părere că uneori, lucrurile nu țin doar de noi. Sunt puțin paranoică și cred că în spatele scenei, sunt tot felul de conspirații. Am citit odată un articol în care se spunea cum cineva a inventat motorul care merge pe bază de apă. Da, chiar așa! Peste câteva zile, nimeni nu mai știa de el. De ce nu mă miră? S-ar duce de râpă economia din cauza eliminării industriei petroliere. Marile puteri economice nu ar permite o astfel de invenție să iasă pe piață.  Down
    Am filosofat destul, dar totuși, ar trebui să ne gândim mai bine la astfel de aspecte.  Big smile
    Heaven's Calling
    Membru
    Membru

Sex : masculin

Re: Natura

Mesaj Scris de Heaven's Calling la data de Mar 30 Aug 2016 - 23:31

Întradevăr, natura e importantă pentru orice vietate, dar oamenii sunt singurii care n-o apreciază. Eu unul ador să merg undeva pe un deal, într-o pădure sau oriunde sunt înconjurat de natură și nu de blocuri și oameni. Mă simt mereu mai bine când fac asta, de aia ador să merg la țară. Chiar dacă nu-mi merge netul pe laptop, cui îi pasă? Cu cărți, caiete, pixuri, căști și un râu lângă mine mă simt genial. *-* Deci, da, sunt una dintre acele persoane care apreciez natura și o iubesc, sunt o raritate și sunt mândru de asta. Laugh

Acum este: Sam 25 Mar 2017 - 23:42