Contul membrilor cu numărul de mesaje postate (topicuri, comentari etc.) = 0, vor fi șterși de pe forum în următoarea săptămână.

Legenda blajinilor

Distribuiti
    Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Legenda blajinilor

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Dum 5 Mai 2013 - 12:16

Legenda Blajinilor

Se zice ca, inainte ca Dumnezeu sa creeze omul asa cum este astazi, el
    i-a facut pe uriasi si pe blajini, numiti si rohmani sau rugmani. Uriasii se tot
    impiedicau de munti, nu reuseau sa faca treaba ca lumea, fiind prea
    mari pentru lumea aceasta. Din acest motiv au devenit
    din ce in ce mai rai, distrugand tot in cale
    cu buna stiinta, dar cu rea intentie. Pana si credinta in Dumnezeu au pierdut-o de mult.
    Micutii blajini erau din contra: cuviosi, blanzi, buni si credinciosi,
    oameni gospodari care se saturau cu putin.
    Dumnezeu, vazand dezastrul de pe Pamant, a creat pana la urma si omul, incercandu-si sperantele cu el, pe uriasi distrugandu-i pentru necuratia
    lor, iar pe blajini mutandu-i in alta Lume,
    pe Lumea Cealalta.
    Se spune ca de Pasti, blajinii fac pasca din zeama
    lasata de noi in cojile de oua, dar, din pacate, sunt saraci
    cu duhul si nu au oameni luminati care se la spune cand se apropie Sarbatorile
    Sfinte, adica Pastile sau Craciunul, caci eu au primit invatatura crestina.
    Mai de mult, oamenii de la tara obisnuiau sa arunce de Craciun
    coji de nuca pe o apa curgatoare, iar de Pasti, coji de oua rosii, caci
    toate apele curgatoare se varsa pe Apa-Sambetei si, dupa ce inconjoara
    Pamantul de trei ori, ajunge pe Taramul Blajinilor.Astfel afla
    si ei ca vin sarbatorile.
    Pana acolo, ouale se fac din nou intregi, iar dintr-unul se infrupta
    doisprezece blajini.
    Cica la Sfarsitul Lumii, dupa ce va arde Pamantul de necuratii, Dumnezeu
    ii va scoate din nou la lumina, iar oamenii nu vor mai fi.

*Floricika

Hm... dupa cum vedeti, dragi forumisti, am venit cu o legenda poate banala pentru unii, dar care mie-mi place.Mi se pare interesanta.
    Folclorul nostru minunat prezinta o multitudine de legende frumoase,ca asa e, suntem romani si suntem si inventivi.
    Ceea ce doream sa spun, este ca daca veti gasi si voi ceva legende interesante din foclorul nostru drag, ceva informatii despre tot ce tine de fiintele din basmele noastre sau altceva ce tine de Paranormal, nu ezitati sa ne impartasiti si noua aici, la Discutii Libere-Paranormal.
    Am vazut in ultima vreme ca nu prea era activitate pe aici, ma refer ca doar asa, com-uri si pareri, nu prea am vazut legende multe si tot ce ne da de gandit mult. Dupa cum vedeti am deschis si eu o gramada de topic-uri, caci vreau sa vad putina activitate si pe tema aceasta, a folclorului si mitologiei.

Va astept si pe voi cu informatii, dragii mei!Kiss
    Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Re: Legenda blajinilor

Mesaj Scris de Pasila la data de Dum 5 Mai 2013 - 12:28

Eu nu consider legenda asta banala. O ador, dar eu sunt si destul de credincioasa si ma impresioneaza cam tot ce are legatura cu D-zeu. Dar topic-ul asta chiar se potriveste. E Pastele, nu? Smile M-au impresionat Blajinii si Uriasii, fiind total opusi. Unii credinciosi si buni, altii pagani si rai Neutru Ca alb si negru. Ma bucur ca am citit asta, parca am o dispozitie mai buna. Xo.Xo. Kiss
    Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Mesaj Scris de Reeah la data de Dum 5 Mai 2013 - 12:31

Wow, interesantă legendă. Nu ştiam despre blajini, uriaşi şi toate cele. A fost interesantă legenda. Smile Însă nu vreau ca noi să murim, mi-ar place să convieţuim împreună cu blajinii - asta dacă ei există. Uriaşii se împiedicau de munţi ? Chiar atât de mari erau ? Păi înseamnă că n-aveau loc prea mulţi uriaşi pe pământul ăsta. :]] Era prea mică zona pentru ei..
    Hm, nu ştiam nici de dusul cojilor de nuci şi al ouălelor la râu. Nu am văzut aşa ceva niciodată. Am văzut ceva asemănător la pomeni, când cojile de nuci mereu sunt duse pe şosea sau pe zoană. Însă nu ştiu de ce se face asta.
    Oricum, interesantă legenda!

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Joi 27 Apr 2017 - 15:53