Uriasii

Distribuiti

Mrs Anderson
    Membru
    Membru

Sex : feminin

Data de înscriere : 24/12/2012

Uriasii

Mesaj Scris de Mrs Anderson la data de Dum 5 Mai 2013 - 11:36

* Floricika

Mda, dupa cum vedeti, am luat cu asalt aceasta "zona", si nu ma voi opri pana ce nu spun tot. Desigur, daca nu va deranjeaza.
    Uriasii. Interesant, nu? Acum, pe bune, cati dintre voi nu ati auzit prin basme de ei? Mai ales de Petre Ispirescu, Ioan Slavici, si alti scriitori ai copilariei noastre.Acesti uriasi se mai numesc Jidovi.

Ei sunt intalniti in mai toate culturile si credintele,
    de la mayasi, in biblie pana pe teritoriul Romaniei. Acestia se spune
    din Batrani ca sunt la fel ca noi oamenii numai ca difera inaltimea lor,
    acestia atingand chiar si cativa metrii inaltime. Se spune din batrani
    ca acestia au trait cu mult inainte noastra si ei populau Pamantul, dupa
    care omul a fost creat si urasii impreuna cu oamenii au trait pe
    acelasi Pamant. Multe legende ne spun ca acestia au coabitat iar altele
    ne spun ca acestia se dujmaneau pana la luptele dintre acestia. Se spune
    despre acestia ca puteau vorbi de pe piscul unui munte pe altul sunetul
    fiind atat de puternic, fiind asemuit cu tunetul. Au pasul de o posta
    si sunt foarte gurmanzi. Din ce reiesi din povestirile batranilor si
    legendele romanesti aflam ca acestia traiau la fel ca si oamenii, isi
    construiau locuinte, aveau gospodarii si se comportau la fel ca si noi,
    tot ce difera fiind dimensiunea acestora si evident si locuintele
    acestora. O "specie" de uriasi ar fi Ciclopii, uriasi avand doar un
    singur ochi, in frunte. Una dintre legende ne spune ca Decebal i a lasat
    pe Uriasi sa traiasca printre oameni in pace, cu o conditie, si aceea
    fiind sa ii pazeasca comorile din aur din munti. Alte legende ne spun ca
    acestia au construit castelele din munti unde era foarte greu sa se
    ajunga prin acele locuri. O legenda mayasa ne spune ca uriasi au
    construit piramidele grandioase din acele locuri.

Sau tot ceva despre uriasi, ca apar adesea si in Biblie, multi spunand ca fii lui Dumnezeu impreunandu- se cu femeile pamantene au rezultat uriasii. Acest lucru mi se pare putin exagerat( parerea mea), deoarece daca femeile s-ar fi " impreunat" cu acei fii ai Domnului, cum sa nasca ditamai copiii? Stiu ca suna ciudat, dar...nah!

Reeah
    Ex Staff
    Ex Staff

Data de înscriere : 26/11/2011

Re: Uriasii

Mesaj Scris de Reeah la data de Dum 5 Mai 2013 - 12:06

Hm, am auzit de multe ori despre uriaşi, chiar am văzut un film acum câteva zile. Aceste legende au existat de când lumea. În fine, există şi posibilitatea ca mama să moară la naşterea uriaşului, ştim cu totţii că înainte de romanizare, pe pământul României de astăzi, şansele ca o femeie să moară la naştere erau extrem de mari. Ori, există şi posibilitatea ca copilul să se dezvolte după naştere. Nu ştiu ce să zic.
    Variantele de la Mayaşi.... Or fi fost ei experţi şi ştiau mult mai multe despre noi, însă nu ştiu ce să zic. E o ipoteză bună dacă stai puţin să te gândeşti. La construcţia unei piramide, de exemplu, se folosesc nişte bucăţi mari ce cântăresc foarte mult. Cum ne putem explica că, pe timpul lor, fără o tehnologie supra-avansată, au reuşit să construiască nişte piramide spectaculoase ? Numai un bloc d-ăla de piatră care trebuie târât atâta până ajunge la o anumită înălţime... darămite sutele de blocuri care sunt folosite ? Cum le puteau căra contra timp pe toate având in vedere că se presupene că erau oameni simpli ? Orice e posibil. Smile

Pasila
    Scriitor
    Scriitor

Data de înscriere : 18/04/2013

Re: Uriasii

Mesaj Scris de Pasila la data de Dum 5 Mai 2013 - 12:35

Aud si eu chiar destul de des de uriasi. Smile Nu sunt asa populari ca vampirii dar sunt tot niste fiinte supranaturale si mie imi plac. Si vad ca tu esti chiar pasionata de chestiile astea mitologice Laugh Am citit cateva carti despre ei si nu pot sa spun ca a fost plictisitor, mi-au placut. Smile Dar chiar sa faca copii fiul lui D-zeu cu femeile? Asta nici tu n-o crezi, adica pare mai imposibil decat eu fara sa mananc o zi intreaga. Si asta chiar e imposibil, cum sa iasa dintr-o femeie asa mica un ditamai monstrul inalt si na...mare. E chiar ciudat si eu nu cred in vorba aia " Orice e posibil " Smile Xo.Xo.

Acum este: Sam 25 Feb 2017 - 4:27